POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [15.05.2021, 10:07:17] • zachodniopomorskie

Przedsiębiorcy alarmują: ceny stali osiągają kosmiczne poziomy, skoczyły nawet o 100%

Do Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie zgłaszają się przedsiębiorcy, którzy alarmują o dramatycznie rosnących cenach stali. Efekt to wzrost cen kosztów produkcji i coraz trudniejsza sytuacja w sektorach produkcji metalowej. – To nie prawda, że przemysł jest tylko i wyłącznie w ofensywnie. Ceny materiałów rosną i jest to drastycznie odczuwalne. Ceny stali to prawdziwy armageddon – informują nas przedsiębiorcy z Pomorza Zachodniego. – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie odnotowała problem rosnących cen stali. W imieniu naszych członków napisaliśmy w tej sprawie pismo do Rzecznika MŚP Pana Adama Abramowicza – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Przedsiębiorcy mówią o „Armagedonie” na rynku stali

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej są zaniepokojeni drastycznymi wzrostami cen stali. Jak mówi Bogdan Białas z firmy BML z Wałcza obecna sytuacja „wymknęła się wynkowi spod kontroli”, a efekty tego to znaczący wzrost kosztów produkcji z użyciem elementów stalowych i metalowych. Najbardziej cierpi branża konstrukcyjna. Znacząco rosną ceny rusztowań., konstrukcji metalowych czy hal magazynowych. Dla firm z tego sektora takie wzrosty kosztów w czasach pandemii znacząco niwelują zysk, co powoduje, że zlecenia przed pandemią oceniane jako intratne, teraz generują straty.

- Ceny skoczyły o 50-100%. Do tego bardzo poważnym problemem są braki w asortymentach. Konsekwencją są wysokie wzrosty kosztów dla przedsiębiorców – mówi Bogdan Białas. - Huty wygasiły piece pod koniec roku 2020 i  zamiast je ponownie uruchomić i zwiększać produkcję, podnoszą ceny swoich wyrobów. Jest dosłowny "Armagedon". Jak w takiej sytuacji planować produkcję, ustalać ceny wyrobów finalnych by nie ponieść straty? – dodaje. Ekspert Północnej Izby Gospodarczej zaznacza, że problem nie dotyczy tylko Polski, ale i całej Europy. Poszczególne rynki radzą sobie jednak indywidualnie i w ocenie naszego rozmówcy np. w Niemczech produkcja przemysłowa sprawniej radzi sobie z niedoborami. – Planowanie inwestycji jest trudniejsze, podobnie jak wycena. Jeżeli ktoś stawia nową halę to jeszcze niedawno mógł szacować koszty na ok. milion złotych. W ciągu kilku miesięcy ta cena wzrosła do 1,5 miliona albo nawet jeszcze więcej. To różnice nad którymi nie da się przejść gładko do porządku dziennego – wyjaśnia Bogdan Białas.

Północna Izba Gospodarcza przygotowała w tej sprawie pismo do Rzecznika MŚP Adama Abramowicza. Będziemy monitorować sytuację na bieżąco.

Przemysł i logistyka mają sporo problemów. Coraz więcej zgłoszeń o zerwanych łańcuchach towarowych

Wiosną 2020 największa obawa branży TSL dotyczyła zerwanych łańcuchów komunikacyjnych czy przykładowo „rozproszonej globalizacji” czyli przenoszenia się centrów logistycznych z kontynentu na kontynent, tak by dynamiczniej odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców i klientów w razie kolejnych lockdownów.

– Jesteśmy zwinną i dynamiczną gospodarką. Przetrwa ten, kto dostosowuje się do realiów rynkowych. Łańcuchy się rwały, dostawy były nieregularne, ale przedsiębiorcy mający dostęp do gotówki zakupili tyle towarów „na zapas”, że wzrost cen frachtowych czy lockdowny nie były dla nich bolesne. Czasem to powoduje stratę, a czasem gigantyczne zyski. Pogorszyły się marże, jest widoczny wzrost cen, czasem trudniej o dostawy o czasie. Branża TSL jest gotowa do dalszego działania i rozwoju – dodaje Prezes Grupy CSL Laura Hołowacz.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Wtorek [18.05.2021, 12:28:14] • [IP: 164.127.218.***]

A jak to się przełoży na tunel? Stali tam może nie będzie tak dużo...

Gość • Sobota [15.05.2021, 23:41:51] • [IP: 176.221.122.***]

Pis tylko czeka na takie rzeczy, podatek ten sam, nic nie zrobili a wplyw do skarbu panstwa +50%, pretensje kierowac do producentow stali, oni maja rece czyste.

Gość • Sobota [15.05.2021, 13:47:01] • [IP: 83.137.6.***]

No ale przepraszam do kogo pretensje? Na całym świecie ceny stali tak wzrosły więc czemu u nas miałoby być inaczej? Jak nasi" przedsiębiorcy" w sezonie mają 300% marży to nie mają do siebie pretensji?

Oglądasz 1-3 z 3
■ Seniorzy, możecie się zaszczepić przeciwko grypie Każdy, kto ukończył 60. rok życia, może skorzystać z akcji szczepienia przeciwko grypie, organizowanej przez Szpital Mieski im. Jana Garduły. Szczepienia dla seniorów rozpoczynają się 17.09.2021r. i będą dostępne do końca października 2021 r. Akcja jest finansowana przez Miasto, informację przekazał Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście. ■
■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■