POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [16.05.2021, 15:08:08] • Polska

Masz w domu nastolatka? Pomóż mu wyrobić zdrowe nawyki do wykorzystania w nauce i czasie wolnym! Sama też skorzystasz z poniższych porad

Masz w domu nastolatka? Pomóż mu wyrobić zdrowe nawyki do wykorzystania w nauce i czasie wolnym! Sama też skorzystasz z poniższych porad

fot. Organizator

Chociaż doba ma dla każdego z nas 24 godziny i wszyscy chcemy wykorzystać je jak najlepiej, często zdarza się, że najbardziej zajęty plan dnia miewają właśnie nastolatkowie. Dlaczego? Ponieważ muszą pogodzić szkołę i prace domowe z uprawianiem swoich hobby oraz kontaktami z rówieśnikami (w tym wieku wszystko bywa jednakowo ważne!). W obecnej rzeczywistości realizacja tych potrzeb może być dla niektórych trudna ze względu na ograniczone możliwości spotkań na żywo czy rozwijania zainteresowań. Warto zatem, byś wiedziała, jak wesprzeć nastolatka w zachowaniu zdrowej równowagi i dobrego samopoczucia na co dzień.

Po pierwsze – wygospodarujcie miejsce na pracę i na wypoczynek
Dobrym i niezwykle ważnym krokiem na początek jest pomoc nastolatkowi w wyznaczeniu sobie wyraźnego podziału, gdzie się pracuje, a gdzie regeneruje. Tym bardziej, że rok szkolny dobiega powoli końca i coraz trudniej jest skupić się, kiedy za oknem piękna pogoda. W dodatku, większość młodych ludzi ma do dyspozycji jeden pokój – a nierzadko dzieli go z rodzeństwem. Jak zatem zorganizować takie pomieszczenie? Warto, by biurko było ustawione w oświetlonym miejscu i sąsiadowało np. z półkami na książki. Łóżko powinno być możliwie daleko od strefy pracy – tak, by właśnie rozgraniczyć sferę relaksu i sferę wysiłku. Brzmi banalnie? Możliwe, ale zachowanie higieny nauki i wypoczynku może pozytywnie wpłynąć na motywację nastolatka, a rytuał sprzątania biurka po skończeniu odrabiania lekcji stanie się pewnie jego ulubionym elementem popołudnia.

Wyrobienie sobie odpowiedniego rytmu i nawet drobnych rytuałów (jak właśnie sprzątanie biurka na kolejny dzień) pomoże zachować równowagę, która przez dotychczasową, zdalną naukę może być teraz szczególnie zachwiana.

Po drugie – nie zapominaj o podstawach
Do utrzymania koncentracji podczas nauki, a także podczas regeneracji, niezbędne jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Dotyczy to wszystkich – i nastolatków, i dorosłych! Woda pełni bowiem szereg funkcji w naszym ciele – zaczynając od udziału w termoregulacji, przez transport tlenu, po wsparcie funkcji poznawczych, w tym koncentracji właśnie. Co ciekawe, wodę też trzeba umieć pić. Powinniśmy sięgać po nią w małych ilościach, ale często – w ten sposób lepiej się nawadniamy. Dobrze jest nauczyć tego nastolatka. Jeżeli wyrobi sobie pozytywny nawyk regularnego picia wody za młodu, ułatwi mu to także zachowanie dobrego samopoczucia w przyszłości.

Jaki jest najprostszy sposób, aby pamiętać o piciu wody? Warto mieć butelkę wody zawsze przy sobie – na przykład postawić ją na biurku, by sięgać po nią, ilekroć sobie o niej przypomnimy. Doskonale w tym przypadku sprawdzi się nowość od Nestlé Pure Life – butelka o pojemności 1 L, która jest niezwykle poręczna i ma wygodny „dzióbek” do picia, ale przede wszystkim – stanie się sprzymierzeńcem każdego zabieganego nastolatka (a także dorosłego!) w wyrabianiu zdrowych nawyków. Dlaczego? Nowy format Nestlé Pure Life zmieści się zarówno do młodzieżowego plecaka, torby sportowej, jaki i modnej torebki. Kolorowe, wyraziste etykiety przypominają: „#Weź Łyka!”. Co więcej, można dobrać je na każdą okazję. Maraton nauki? Gier? Seriali? – na każdy wariant znajdzie się etykieta.

Po trzecie – aktywność
Jeżeli do tej pory w Twojej rodzinie nie było nawyku codziennej aktywności fizycznej, zdecydowanie warto to zmienić. To szczególnie ważne w przypadku młodych osób, których ciało wciąż się rozwija. Warto rozważyć zapisanie nastolatka na sportowe zajęcia grupowe, można też zaangażować młodzież w rodzinne aktywności. Regularne treningi mogą bowiem istotnie poprawić samopoczucie i podnieść poziom energii w organizmie. Co ciekawe, im więcej się ruszamy, tym więcej chcemy się ruszać. Nasze ciało przyzwyczaja się do tego, co dla niego dobre – zobaczysz, że z czasem Twój organizm sam zacznie dopominać się o codzienną dawkę ruchu, a pociechy będą częściej pytać, kiedy znowu wybierzecie się na wspólną przechadzkę lub wycieczkę rowerową. Wiosenno-letnia pogoda zdecydowanie do tego zachęca!

Bardzo ważne jest picie odpowiednio dużej ilości wody przy wysiłku fizycznym – dla całej rodziny. Zauważ, że dzieci, a szczególnie nastolatkowie, są w ciągłym ruchu i często niespecjalnie pamiętają o przerwie na uzupełnienie płynów. Czy to podczas zabawy, czy treningu koszykówki albo tańca – warto przypominać im stale o kwestii nawodnienia i konsekwentnie im wpajać (dosłownie!) prawidłowe nawyki w tym zakresie. Pilnuj, by zawsze miały ze sobą butelkę wody, na przykład Nestlé Pure Life o pojemności 1 L, z której mogą komfortowo korzystać przez pierwszą połowę dnia, a na drugą – wziąć sobie kolejną. Pamiętaj – przeciętny nastolatek powinien dostarczać swojemu organizmowi nawet 2,5 L wody dziennie z różnych źródeł.

Po czwarte – dobre odżywianie to dobre samopoczucie
O konieczności dbania o dobrze zbilansowaną dietę, pełną warzyw, owoców i pełnowartościowych produktów, czytasz zapewne po raz kolejny. Zapewniamy, że nie ostatni! Nic jednak dziwnego. Nikt nie powtarzałby uparcie tej zasady, gdyby nie była ona tak prawdziwa i ważna. A jeżeli do tej pory kwestie odżywiania wyglądały u Ciebie i Twojej rodziny różnie (co ma prawo zdarzyć się każdemu), tym bardziej spróbujcie zmienić swoje przyzwyczajenia w tym zakresie. Postawcie sobie wyzwanie, że przez dwa tygodnie będziecie uwzględniać w codziennym menu więcej warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i świeżych, a do każdego posiłku, zamiast po słodzony napój, sięgniecie po wodę (ma za mało „smaku”? niech będzie z cytryną). Jeżeli Wasze samopoczucie się poprawi, a poziom energii się podniesie, to znaczy, że absolutnie było warto.

Po piąte – zdrowy duch jest równie ważny
Wbrew pozorom łatwo o tym zapomnieć, tym bardziej, kiedy jest się nastolatkiem próbującym pogodzić oczekiwania szkoły, przyjaciół i swoje własne. Tymczasem trzeba pamiętać, że zdrowie psychiczne jest nierozerwalnie związane z tym fizycznym. Rodzinny spacer to świetny rytuał zakończenia pracy i nauki, a rozpoczęcia czasu wypoczynku przez każdego z domowników. Teraz, kiedy dni są coraz dłuższe, dużo łatwiej będzie Wam wyjść jeszcze przed zachodem słońca, by złapać ostatnie leniwe słoneczne promienie.

Zbliżają się też wakacje – warto zatem zatroszczyć się o zorganizowanie naszemu dziecku atrakcyjnych dla niego form wypoczynku, które pomogą mu porządnie się zregenerować. Warto pomyśleć na przykład o spędzeniu czasu na łonie natury, gdzie nasz nastolatek będzie mógł zaangażować się zarówno w aktywność fizyczną, ale także wyciszyć i nabrać sił na kolejny rok szkolny, spotkania ze znajomymi czy zajęcia pozalekcyjne.

Katarzyna Dreher
Specjalista ds. komunikacji


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Urząd miasta Swinoujście z Prezydentem Januszem Żmurkiewiczem i grupą organizatorów zaprasza na coroczne spotkanie byłych pracowników PPDiUR ODRA 18 czerwiec 2021r Fort Anioła godz 16.00 za komitet organizacyjny st.mech. Wojciech Nitkowski ■
■ Miejscami na linii frontu atmosferycznego spodziewane są lokalne burze z intensywnymi opadami deszczu o wydajności do 10-30 mm w czasie trwania zjawiska połączone z porywami wiatru o prędkości do 40-60 km/h. ■ Czy Świnoujście płaci kary za przekroczenia dopuszczonych dla miasta limitów wodnych? Czy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się obawiać, że w mieście zabraknie wody? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zapytaliśmy o koszty dwóch inwestycji: budowę ujęcia słonawej wody i stacji uzdatniania wody w Świnoujściu. Interesowało nas m. in. z czego wynika 50-procentowa różnica w oszacowaniu wartości zamówienia w stosunku do stawek uzyskanych w wyniku rozeznania rynku. ■ Bez zmian pozostaje jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kinach, teatrach, a także w kościołach ■ Krajowa Administracja Skarbowa w Szczecinie opublikowała wstępne podsumowanie akcji PIT 2020. Mimo pandemii koronawirusa niektórym przedsiębiorcom powodzi się nad wyraz dobrze. Ilość osób deklarujących przychód / dochód na poziomie powyżej miliona złotych jest wyższa o 166 osób w stosunku do roku 2020. To dobra wiadomość, bo wielu analityków spodziewało się sytuacji sprzed ponad dekady, gdy jeden raz w historii zmniejszyła się liczba milionerów – to czas wielkiego kryzysu gospodarczego ■ Na Placu Słowiańskim doszło do makabrycznego zdarzenia - palił się człowiek! Teraz przebywa w szpitalu miejskim, jego stan wymaga intubacji. Co mogło doprowadzić do tak strasznego wydarzenia? Sprawę bada policja. Bezdomny mężczyzna, wraz z dwoma towarzyszami, siedział na jednej z ławek na Placu Słowiańskim. Około godziny 19.30 ktoś zauważył, że ten człowiek płonie! Paliła się odzież na górnej części jego tułowia. Mężczyzna miał jeszcze na tyle siły, by dojść w rejony apteki znajdującej się przy placu. Stamtąd został zabrany przez pogotowie. W chwili obecnej poparzony mężczyzna przebywa na oddziale w szpitalu miejskim, jego stan wymaga intubacji. Na miejscu pracuje teraz grupa policyjna, która bada okoliczności podpalenia, rozmawia ze świadkami i zbiera informacje, które pozwolą wyjaśnić, dlaczego doszło do tak strasznego zdarzenia ■ Na urzędowej stronie miasta pojawiło się zaproszenie skierowane do mieszkańców Świnoujścia, o wyrażenia opinii i pomysłów dotyczących nowego oblicza starego wysypiska śmieci przy ul. Karsiborskiej. To tam obecnie składowany jest urobek z budowanego tunelu pod Świną, zwiększając ciężar wysypiska, co w konsekwencji może spowodować śmiertelne zagrożenie dla czystości pobliskiego ujęcia wody. Zgoda na takie rozwiązanie to igranie ze zdrowym rozsądkiem i trudne do uniknięcia pytanie, dlaczego wykonawca tunelu sam nie rozwiąże problemu urobku, nie obciążając nim naszego miasta? ■ Łza się kręci w oku na ten widok! We wtorek dok świnoujskiej MSR odpłynął do Szczecina. Zobacz film! ■ Matka chłopca odnaleziona. Kilkanaście minut przed godziną 20:00 policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zauważyli chłopczyka błąkającego się przy ulicy Hetmańskiej. Chłopiec wie, że ma 4 lata, jednak nie był w stanie powiedzieć, jak się nazywa ani gdzie mieszka. Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie ■ Dla Niemców nie jesteśmy już krajem wysokiego ryzyka. Są nowe regulacje dla podróżnych Niemcy przestały uznawać Polskę za kraj wysokiego ryzyka. W związku z tym od niedzieli, 9 maja do naszych niemieckich sąsiadów wjedziemy bez konieczności wykonywania testu na koronawirusa przed przekroczeniem granicy ■ Mimo kilkudniowego przestoju na początku kwietnia. Wyspiarka na szczęście drąży i nie ogląda się za siebie. Mamy już 330 metrów tunelu! ■ Tarcza antykryzysowa - zmiany od 4 maja Od 4 maja 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień 2021 roku. Będą też mogli otrzymać świadczenie postojowe do pięciu razy ■ Zaszczepiono już ponad 100 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych 100 171 – dokładnie tylu funkcjonariuszy służb mundurowych przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki. Zaszczepionych zostało prawie 43,6 tys. policjantów, niemal 28,2 tys. strażaków-ochotników, prawie 10,8 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 5,1 tys. strażników granicznych. Funkcjonariusze szczepieni są preparatem AstraZeneca. ■ Prawdziwy horror rozegrał się w czwartek, około godziny 1:00 w nocy w bloku przy ulicy Steyera 15 w Świnoujściu. Pomiędzy mężczyznami doszło do awantury, w trakcie której jeden z mężczyzn został ugodzony ostrym narzędziem w klatkę piersiową. 36 – latek nie żyje. Jak udało nam się ustalić policja zatrzymała już sprawcę. Na miejscu przez całą noc do rana pracowali policjanci, którzy zbierali materiały dowodowe i oględziny miejsca zdarzenia. ■ Nie będzie punktu szczepień na Prawobrzeżu Świnoujścia. O losie mieszkańców Warszowa, Przytoru, Łunowa, Ognicy i Karsibora zdecydowali bliżej nieokreśleni specjaliści w tym ze Szpitala, WSPL oraz Uzdrowiska ■ Prezydent Andrzej Duda podziękował pracownikom szpitala w Świnoujściu za ich wytężoną pracę. Zobacz film! ■ Wielkanoc - czas nadziei i budzenia się do życia W tym roku, z racji na pandemię koronawirusa, życzenia zdrowia niech będą najważniejsze. Spokoju, pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, nadziei na lepszy czas, miłości wobec wszystkiego, co nas otacza oraz radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkim Czytelnikom życzymy, aby te w święta docenili najdrobniejsze okruchy dobra i optymizmu ■ Niepokojąca cisza zapadła nad miejscem budowy tunelu. Od wtorku, pod placem budowy stałej przeprawy pod kanałem, zapadła martwa cisza. I nie wiadomo jak długo potrwa, ani jakie są jej przyczyny? Tak czy inaczej, czujemy się zaniepokojeni tą ciszą. I będziemy nasłuchiwać odgłosów z placu budowy sztandarowej narodowej inwestycji, która w końcu przyłączy Świnoujście do Polski ■ Łączność z bliskimi tylko przez telefony i komunikatory W związku z sytuacją epidemiczną nie można odwiedzać swoich bliskich hospitalizowanych w Szpitalu Miejskim. Jest z nimi jakiś kontakt? - W związku z sytuacją epidemiczną nie ma odwiedzin w szpitalu - informuje Dorota Konkolewska, prezes zarządu Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. - Pacjenci kontaktują się z rodziną telefonicznie, wykorzystując telefony komórkowe własne lub stacjonarne szpitala. W szpitalu jest ogólnodostępny internet. - Istnieje możliwość nawiązania kontaktu za pomocą komunikatorów zainstalowanych na laptopach, tabletach, telefonach. Personel pomaga obsłużyć urządzenia – zapewnia prezes. ■