POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [16.05.2021, 15:10:08] • Polska

Prawie co 10. Polak kłamie w swoim CV. Jak znajomość języka obcego wpływa na obecne możliwości zatrudnienia?

Prawie co 10. Polak kłamie w swoim CV. Jak znajomość języka obcego wpływa na obecne możliwości zatrudnienia?

fot. Organizator

Szukanie nowej pracy nawet w codziennej, niepandemicznej rzeczywistości to spore wyzwanie. Wiążący się z nim strach przed oficjalnymi spotkaniami i rozmowami kwalifikacyjnymi wcale nie ułatwia całego procesu. A co w przypadku, gdy mimo najszczerszych chęci i walki o wymarzoną posadę brakuje nam kwalifikacji? Czy Polakom zdarza się zaklinać rzeczywistość i kłamać we własnych życiorysach? Popularna platforma do nauki języków obcych Babbel postanowiła sprawdzić ilu z nas zdarzyło się minąć z prawdą w CV, by zyskać szansę na zdobycie zatrudnienia oraz jak wygląda znajomość języków obcych u Polaków.

Choć poziom wykształcenia w Polsce jest naprawdę wysoki i coraz więcej młodych ludzi stawia na solidne przygotowanie do przyszłych zawodów, to jednak firmy i pracodawcy w wielu branżach cały czas podnoszą swoje rekrutacyjne poprzeczki. Bywa, że dane stanowiska wymagają od kandydatów wielu ponadprogramowych umiejętności i znajomości np. dwóch lub więcej języków obcych. Niestety, w wielu szkołach edukacja lingwistyczna opiera się głównie na podstawie języka angielskiego, natomiast do drugiego języka nie zawsze przykładana jest większa uwaga. Jak zatem wpływa to na wygląd naszego Curriculum Vitae?

Angielski to ciągle numer jeden
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Babbel, język angielski nadal wiedzie prym, jeżeli chodzi o znajomość języków obcych wśród polskiego społeczeństwa. Niemal połowa, bo aż 48% badanych stwierdziła, że zna go w stopniu pozwalającym na co najmniej swobodną rozmowę. Są to głównie osoby z wykształceniem wyższym i mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Drugim, najczęściej wybieranym językiem w ankiecie był język rosyjski (27%), który wybrała społeczność o wykształceniu wyższym, średnim oraz zawodowym. Najwięcej osób znających ten język pochodziło z grupy wiekowej 45-65 lat, można więc przyjąć, że dla wielu z nich był to kiedyś język pierwszego wyboru, tak, jak ma to teraz miejsce z językiem angielskim u młodszego pokolenia. Trzecim co do popularności uplasował się język niemiecki z 14% głosów. [1]

Prawie co trzeci Polak nie zna żadnego języka obcego
Co ciekawe, bardzo duża część ankietowanych opowiedziała się za brakiem kompetencji językowych. Aż 35% badanych przyznało, że nie zna żadnego języka obcego nawet w stopniu komunikatywnym. Zdecydowaną większością w tym wypadku są osoby po szkole podstawowej/zasadniczej bądź zawodowej, oraz z wykształceniem średnim z małych i dużych miast, ale także z terenów pozamiejskich i wsi.

8% ankietowanych Polaków skłamało, by zyskać lepsze zatrudnienie
Mimo, że kłamstwo ma krótkie nogi, to jednak nie dla każdego ma to większe znaczenie, gdy grę wchodzi wysoka stawka jaką jest możliwość lepszej, dobrze płatnej pracy. Jak mówią: cel uświęca środki, bo co 10. Polak z całą szczerością przyznaje, że zdarzyło mu się kłamać w swoim życiorysie. Nieprawdziwa informacja dotyczyła rzecz jasna predyspozycji lingwistycznych, czyli dla przykładu poziomu zaawansowania i biegłości mowy w języku obcym. Taką odpowiedź zaznaczyły osoby głównie z wykształceniem średnim oraz w grupie wiekowej 18-44 lata. Pochodziły również najczęściej z dużych aglomeracji miejskich.

Zdecydowana większość badanych osób stwierdziła zgodnie, że nie zdarzyło jej się kłamać w CV i nie widzi ku temu żadnych powodów. W tym wypadku były to zarówno osoby z najniższym wykształceniem (podstawowe/zawodowe) jak i wyższym, mieszkające zarówno w wielkich aglomeracjach jak i wsiach. Można więc przyjąć, iż osoby albo znają język na tyle dobrze, że podawanie nieprawdziwych informacji w życiorysie mija się z celem, bądź język obcy nie jest im wcale potrzebny, by wykonywać pracę, o którą się ubiegają.

Reszta ankietowanych zaznaczyła, że nie przypomina sobie sytuacji, w której dopuściłaby się kłamstwa (6%), czy też nie wie, czy takowa w ogóle miała kiedyś miejsce (2%).

Praca marzeń tylko dzięki znajomości języków obcych?
Nie od dziś wiadomo, że duża wiedza i otwartość na nowe doświadczenia mogą jedynie pomóc w rozwoju kariery. Taką świadomością może pochwalić się aż 85% społeczeństwa, które zgodnie przyznało, że to właśnie dobra znajomość języków obcych może zdecydowanie ułatwić bądź nawet zagwarantować zdobycie pracy marzeń. Odpowiedzi te pochodziły od osób z wykształceniem wyższym, zarówno mieszkających na wsi, jak i tych z dużych miast powyżej 500 tys. mieszkańców z grup wiekowych 18-24 oraz 45-65 lat.
Jedyne 5% ludności naszego państwa stwierdziła, że umiejętność posługiwania się mową i pismem w języku obcym nie jest nieodzowną zaletą w dzisiejszej rzeczywistości (wykształcenie podstawowe/zawodowe, mniejsze, średnie miasta lub wieś). 10% natomiast uznało, że nie ma zdania w tym temacie.

Język to zawsze duże ułatwienie w budowaniu kariery

A co w związku z odrzucaniem ofert pracy na które aplikujemy, gdy w grę wchodzi znajomość języka? Co ciekawe, 55% Polaków nigdy nie zdarzyło się odrzucić propozycji pracy z tego względu, 30% z nich natomiast przyznaje, że ze względu na ten brak odrzuciło atrakcyjne dla nich propozycje. Interesujący jest jednak fakt, że z ofert zrezygnowały głównie osoby o wysokim wykształceniu, z dużych miast. Nie odrzuciły ich natomiast grupy zamieszkujące mniej zaludnione obszary i wsie. Wychodzi więc na to, że w każdym wypadku znajomość języka obcego może tylko pomóc w uzyskaniu lepszego zatrudnienia, a pisanie nieprawdy we własnym CV nie popłaca.

Dlatego bardzo istotne w naszych czasach jest to, by ciągle rozwijać swoje umiejętności lingwistyczne. Angielski, rosyjski, niemiecki, hiszpański - sky is the limit! Ważne, by ciągle uczyć się czegoś nowego i mieć w zanadrzu nie tylko jeden język obcy. A chcieć to naprawdę móc. Małym nakładem czasu oraz pieniędzy możemy naprawdę sprawnie nauczyć się języka. Idealnym przykładem na to są w pełni zindywidualizowane kursy Babbel, które są wręcz skrojone na miarę potrzeb każdego użytkownika. Nie wierzysz? Sprawdź! Wystarczy miesiąc, by zacząć rozmawiać w wybranym przez siebie języku obcym. 😊

O Babbel
Babbel – aplikacja, która sprawi, że poczujesz się swobodnie, mówiąc w innym języku: 73% ankietowanych użytkowników potwierdza, że potrafi przeprowadzić prostą rozmowę w innym języku już po pięciu godzinach nauki. Kursy językowe są dostępne na stronie internetowej oraz w formie aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS, umożliwiając naukę 14 języków w 8 językach wyświetlania. W polskiej wersji językowej dostępne są obecnie kursy angielskiego i niemieckiego. Kompaktowe lekcje trwają zaledwie 10-15 minut, dzięki czemu są odpowiednią formą nauki nawet dla najbardziej zabieganych. Lekcje tworzone są przez zespół dydaktyków i ekspertów językowych i dotyczą tematów z życia wziętych, od przedstawiania się po zamawianie jedzenia i komunikację w podróży.
Firma Babbel została założona w 2007 roku przez Markusa Witte (Executive Chairman of the Board) i Thomasa Holla (Chief Technology Officer). Obecnie zespół liczy ponad 750 osób pochodzących z ponad 60 krajów, pracujących w biurach w Berlinie i Nowym Jorku. Przejrzysty model biznesowy oparty na subskrypcji i tym samym rezygnacji z reklam pozwala uczącym się skupić się na efektywnej nauce języka. Aktualnie z aplikacji Babbel korzystają miliony aktywnych użytkowników.

Więcej informacji na: www.babbel.com

[1] Badanie przeprowadzone na zlecenie Babbel przez ARC Rynek i Opinia w kwietniu 2021 r., w którym wzięło udział 1020 Polaków.

Izabella Rzymowska


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 11:08:45] • [IP: 178.235.147.***]

Język obcy w CV to teraz norma. Ale pracodawca patrzy i tak na umiejętności. Ja jestem pracodawcą i wiem co piszę.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 10:53:58] • [IP: 31.0.181.**]

Pracodawcy tez kłamią w ogłoszeniach o prace.

Gość • Poniedziałek [17.05.2021, 10:02:38] • [IP: 176.221.123.***]

19:05:01] • [IP: 178.238.248.*** A za granicą od pewnego czasu nazwisko Igi Świątek wypowiadają poprawnie.

Ten • Poniedziałek [17.05.2021, 06:28:37] • [IP: 5.173.138.***]

79 - możesz zrobić test. Weź zagadaj po angielsku do Niemców na naszej promenadzie. Zobaczysz ile otrzymasz płynnych odpowiedzi. :-) Powodzenia! Buhaha!!

Gość • Niedziela [16.05.2021, 21:52:02] • [IP: 178.238.248.***]

226 Oczywiscie, mozesz mowic do Niemca po Polsku, ale tak cie zrozumie jak Ty sluchajac Araba.A tak swoja droga, to bylem w Szwabii, piekna prowincja.A jak chcesz im ublizac, to radze mowic Szkop

Gość • Niedziela [16.05.2021, 20:38:40] • [IP: 83.23.226.**]

Gość • Niedziela [16.05.2021, 16:28:08] • [IP: 5.173.138.***] bo to inbecyle za to beda wymagac zebys na ulicy w Polsce mowil do nich po szwabsku

Gość • Niedziela [16.05.2021, 20:36:13] • [IP: 83.23.226.**]

2600 zlna recepcji 12 h i jeszcze marza ze 2 jezyki perfekt ahahaha

Gość • Niedziela [16.05.2021, 20:31:56] • [IP: 178.235.147.***]

Rozumiem wymaganie języka na recepcji czy nawet w restauracji. Ale praca w okienku w banku lub na poczcie i wymagany angielski i niemiecki to bez jaj...

Gość • Niedziela [16.05.2021, 20:06:44] • [IP: 31.11.129.**]

Wystarczy znać język angielski, dogadasz się praktycznie na całym świecie. Jeśli ktoś lubi i chce uczyć się innego języka, to oczywiście proszę bardzo. Jeden lubi jazdę na rowerze a drugi naukę języka. Ale jedno jest pewne, angielski to podstawa

Gość • Niedziela [16.05.2021, 19:25:55] • [IP: 2.99.93.***]

Pracuje w agencji pracy w Londynie. Każdy polak wpisuje ze zna angielski a poziomie C1 bo przecież mature zdał się a na interview okazuje się angielski to tylko poziom A1.

Gość • Niedziela [16.05.2021, 19:05:01] • [IP: 178.238.248.***]

Nasz jezyk, jest bodajze, drugim albo trzecim najtrudniejszym jezykiem swiata.Te nasze--psze, si, ci, itd jest nie do przeskoczenia dla obcokrajowcow.Oczywiscie o wyjatkach nie wspominam.Ktos wspomnial, ze Niemcy i ich znajomosc obcego jezyka to 10 proc.Dlaczego nie wspomni o Agolach albo Amerykanach, tam prawie zero znajomosci.Budujace jest jednak to, ze w naszej dyplomacji polozyli duzy nacisk na znajomosc tzn chce powiedziec, ze chodzi o innego rodzaju znajomosci

jaśko żurek • Niedziela [16.05.2021, 18:29:12] • [IP: 176.221.122.*]

Na recepcji dziewczyna jest mile widziana jak zna 2 języki.Ma 20 lat i doświadczenie 25-letnie.Pani pokojówka też powinna znać chociaż 1 język.Pan polityk nie musi znać języków, może nie mieć żadnej wiedzy, brak wyobrażni itd.

Gość • Niedziela [16.05.2021, 17:48:09] • [IP: 89.64.79.***]

Gość • Niedziela [16.05.2021, 16:28:08] • [IP: 5.173.138.***] O, widzę kolega jest fanem IDZD? (Instytutu Danych z Du**). Może w złym towarzystwie się obracasz?

Gość • Niedziela [16.05.2021, 17:16:11] • [IP: 92.210.34.**]

J. rosyjski byl kiedys obawiazkowy a nie jak Redaktor napisal" pierwszego wyboru"

Gość • Niedziela [16.05.2021, 16:31:28] • [IP: 176.221.122.**]

Jeśli jeśli ktoś kłamie w CV, to też jest istotna informacja dla zatrudniającego.

Gość • Niedziela [16.05.2021, 16:28:08] • [IP: 5.173.138.***]

W Niemczech tylko 10 % zna inny język. I nie robią z tego powodu problemu.

Gość • Niedziela [16.05.2021, 16:20:12] • [IP: 185.210.39.***]

Reklama której szkoły z naszego zaścianka?? Zaraz się okaże, poklikać trzeba, , ,

Dębiec • Niedziela [16.05.2021, 15:50:46] • [IP: 95.41.42.***]

Dobrze że pracodawcy mówią prawdę, a nie czekaj...

Gość • Niedziela [16.05.2021, 15:30:40] • [IP: 185.210.37.*]

W Świnoujściu mało kto przyjmuje bez języka niemieckiego we własnym kraju. Co się dziwić, że ludzie robią wszystko bo pracę dostać?

Oglądasz 1-19 z 19
■ W ciągu dnia na zachodzie kraju prognozowane są upały - temperatura maksymalna wzrośnie do około 31°C/33°C. ■ Właściciele nieruchomości, którzy zainteresowani są usunięciem ze swoich posesji wyrobów zawierających azbest, mogą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 czerwca 2021 r. składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5 wypełnione wnioski wraz z kompletem wymaganych załączników. ■ Czy Świnoujście płaci kary za przekroczenia dopuszczonych dla miasta limitów wodnych? Czy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się obawiać, że w mieście zabraknie wody? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zapytaliśmy o koszty dwóch inwestycji: budowę ujęcia słonawej wody i stacji uzdatniania wody w Świnoujściu. Interesowało nas m. in. z czego wynika 50-procentowa różnica w oszacowaniu wartości zamówienia w stosunku do stawek uzyskanych w wyniku rozeznania rynku. ■