POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [12.05.2021, 22:07:07] • Świnoujście

Łza się kręci w oku na ten widok! We wtorek dok świnoujskiej MSR odpłynął do Szczecina. Zobacz film!

Łza się  kręci w oku na ten widok! We wtorek dok świnoujskiej MSR odpłynął do Szczecina. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

Od naszych czytelników, stoczniowców otrzymujemy od pewnego czasu informacje o demontażu i wywożeniu sprzętu, który był na wyposażeniu Morskiej Stoczni remontowej w Świnoujściu. Mieliśmy jednak nadzieję, że o sposobie zagospodarowania majątku dawnej świnoujskiej stoczni otrzymamy szerszą informację. Odpowiedzi nie można nazwać nawet „krótką”, jest po prostu-zdawkowa. Godzina 13.30 we wtorek 11 maja 2021 roku. To był ostatni moment by zobaczyć miejsce pracy stoczniowców, jeszcze na wodach Świnoujścia. Dwa holowniki odprowadziły go do portu w Szczecinie.



Wraz z potężnym dokiem odpływa historia jednego z najprężniejszych zakładów gospodarki morskiej w naszym regionie. Ten widok, na pewno wzruszy mieszkańca i niejednego stoczniowca ze Świnoujścia. Ale dla szczecińskich menedżerów takie sentymenty nie mają żadnego znaczenia. Liczy się interes MSR „Gryfia”, dla której konsolidacja ze świnoujskim zakładem byłą ostatnią deską ratunku, którą kurczliwie pochwycono.

Łza się  kręci w oku na ten widok! We wtorek dok świnoujskiej MSR odpłynął do Szczecina. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Z biura zarządu MSR „Gryfia” otrzymujemy jednak taką odpowiedź: "W imieniu Zarządu Spółki informuję, że proces koncentracji produkcji w jednej lokalizacji realizowany jest zgodnie z przyjętym planem" - tłumaczy Sylwia Krawczyk Kierownik Biura Zarządu.

Zarząd MSR oszczędnie informuje o swoich działaniach w Świnoujściu.

Łza się  kręci w oku na ten widok! We wtorek dok świnoujskiej MSR odpłynął do Szczecina. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Sygnały od mieszkańców obserwujących się jak nowy właściciel stoczni zagospodarowuje majątek MSR otrzymujemy nie od dziś. Prace na lądowych terenach zakładu, demontaż wyposażenie i wywożenie najcenniejszych pozostałości technicznej infrastruktury to działania, o których donosili zatrudnieni tam pracownicy oraz sąsiedzi z okolicznych firm. Wszystko to, zgodni z planem, o którym informowała Polska Agencja Prasowa.

„Plan konsolidacji zakładał, że całość majątku stoczni ze Świnoujścia ma zostać przeniesiona do "Gryfii" w zamian za akcje szczecińskiej stoczni dla dotychczasowych akcjonariuszy MSR. Stocznie będą kontynuować działalność pod nazwą Morska Stocznia Remontowa "Gryfia". Siedzibą spółki będzie Szczecin.”

Wtorkowy rejs doku ze Świnoujścia to jeden z ostatnich akordów tego procesu. Jeden z ostatnich, jednocześnie-jeden z najbardziej symbolicznych. Ze Świnoujścia wypływa bowiem nie tylko „serce” dawnej MSR ale także wspomnienie o stoczni tak cenionej wśród zachodnich partnerów. Armatorzy z wielu krajów podkreślali nie tylko fachowość naszych stoczniowców ale także fakt doskonałego położenia, niedaleko głównych portów Niemiec i państw Skandynawskich.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 110, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 110

Gość • Wtorek [18.05.2021, 12:17:51] • [IP: 89.11.243.***]

Rada Miejska i Prezydet milczą policzyli już srebrniki

Gość • Niedziela [16.05.2021, 15:55:08] • [IP: 178.238.250.***]

Pamiętajmy, że smutny finał MSR SA to nie tylko efekt aktywności wpływowych szkodników, ale także efekt bierności, mierności i kunktatorstwa miejscowych kadr w obliczu przygotowywanej przed laty, wrogiej dla istnienia stoczni w Świnoujściu decyzji o tzw. konsolidacji stoczni: Morskiej w Świnoujściu i Gryfii w Szczecinie.

Gość • Sobota [15.05.2021, 14:25:28] • [IP: 5.173.137.***]

Dobrze. Morze. Ci co. Głosowali. Pustą. Się. W. Głowę. Źe. Nie. Głosuje. Się. Na. Człowieka. Który. Ma. Więcej. Jak. 2. Kadęcje. I. To. Obojętne. Z. Jakiej. Opcji. Partyjnej. Bo. Jak. Źądzą. Dłużej. To. Tak. Właśnie. Się. Dzieje. A. Niemcy. Szampana. Otwierają. Ale. Ktoś. W. Polsce. Im. W tym. Pomaga. Szkoda. Źe. Jeszcze. Mamy. Nie. Jednego. BOlka. Który. Jest silnym. Patrjotom.

Gość • Sobota [15.05.2021, 08:44:05] • [IP: 5.173.138.**]

Czy pamietamy że to PO i jej posłanka ze Swinoujscia połączyli te stocznie ?? Pametamy ten krzyk radnych PO jakie to dobrodziejstwo? Teraz jak zwykle zrzucaja wine na PIS. Pluj swini w oczy powie że deszcz pada.

Gość • Piątek [14.05.2021, 19:40:14] • [IP: 176.221.122.***]

ATRAKCYJNE TERENY TAK JAK PO BYŁEJ ODRZE LUDZI SIĘ MA GŁĘBOKIM POWAŻANIU I ZNÓW PRZYBĘDZIE MILIONERÓW

Gość • Piątek [14.05.2021, 18:45:16] • [IP: 62.69.252.***]

ty schaj krwawice to twoj dziadek moze tylko miec w domu jak jeszcze jest jegoa w pracy to co tam bylo jego co ty wypisujeszjakies bzdury czlowiecze

Gość • Piątek [14.05.2021, 08:54:07] • [IP: 46.231.56.***]

Szczecin miasto upadłe odeszły w niebyt: Huta Szczecin, Papiernia Skolwin, Wiskord – zakłady tworzyw sztucznych, , Odra (polskie dżinsy) i Dana, a także Polmo, Stocznia Szcecińska, Espebepe (jedyna firma na GPW), Energopol, St3. To co pozostało skurczyło się o połowę (PŻM, Euroafrica, PCC Gryf). Ograbili nas jeszcze z MSR. A co stworzyli, co powstało nowego?

Gość • Piątek [14.05.2021, 08:42:45] • [IP: 37.47.148.***]

Stocznia była rentowna, przynosiła ogromne korzyści dla miasta, cxyt ktoś myśli że nie będzie milionów z podatków dla miasta na inwestycje, ale zawsze można podnieść podatki dla mieszkańców i się wyrówna...winni są, ale Brudziński i spółka mogli pokazać że można przemysł odbudować, chyba że w końcu zrozumieją to, jeśli nie, to niestety będą wybory

Gość • Piątek [14.05.2021, 08:28:18] • [IP: 73.109.229.***]

obaliliscie komune macie kapitalizm a wtym ustroju nie ma czasu na sentymenty tu liczy sie pieniadz

Gośćfin • Piątek [14.05.2021, 08:20:40] • [IP: 73.109.229.***]

a w czym problem ?? stocznie byla nie rentowna przynosila strary tak tylko mogla zyc w komunizmie, ale nastal inny rzad czy to pis czy po madrzy rzad ocenia starty i zyski

Gość • Czwartek [13.05.2021, 23:44:55] • [IP: 176.221.123.***]

Komu nasłany przez PO hnat sprzedał grunty MSR i kto forsę tą przytulił? Tak samo PO zrobiła z gruntem innych stoczni. POmatołom bez pamięci wciskają teraz kit że to nie PO zlikwidowała stocznie. A ciemnota w to wierzy.

Gość • Czwartek [13.05.2021, 23:27:08] • [IP: 178.238.247.**]

Chcieliście PiS to macie. Jeszcze niejeden stękać będzie

Gość • Czwartek [13.05.2021, 22:14:05] • [IP: 193.56.254.***]

Przecież Świnoujście głosowało na Trzaskowskiego, a z tego co wiem to on nie jest z PIS. Tak więc PIS, też się wypieli na Świnoujście w ramach rewanżu za oddane głosy.

Gość • Czwartek [13.05.2021, 22:00:42] • [IP: 37.47.117.*]

Do 130. Zrozum, że w tym miasteczku dalej rządzą bardzo starzy komuniści, członkowie byłej PZPR - kierownik UM i wielu radnych RM. To za czasów ich rządzenia doszło do tej tragedii miasta, poprzez zlikwidowanie tak wielkiej i wspaniałe prosperującej stoczni!! Oni nie zrobili nic, żeby temu zapobiec, a mogli, tylko że to są...! Panimajesz??

Gość • Czwartek [13.05.2021, 20:58:10] • [IP: 89.151.32.***]

A teraz wybudujemy fabryke elektrycznych samochodow!! Jeszcze kopary wszystkim opadna!!

Gość • Czwartek [13.05.2021, 20:06:00] • [IP: 176.221.122.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Czwartek [13.05.2021, 19:36:03] • [IP: 62.69.254.**]

Podziekowania dla Prezudenta

Gość • Czwartek [13.05.2021, 19:30:24] • [IP: 69.202.220.**]

123 szczepic go w glowe

Gość • Czwartek [13.05.2021, 18:51:54] • [IP: 31.0.0.**]

Które to przykazanie" nie kradnij " ? Ukradli nasz dok i całą Stocznię. ...

Gość byly strazak ... • Czwartek [13.05.2021, 18:41:51] • [IP: 178.238.252.***]

DOBRODZIEJSTWO P I S - LAMU . ..

Gość bez domu • Czwartek [13.05.2021, 18:28:08] • [IP: 178.238.249.***]

A mury runą mury runa, a mury runą mury runą, itd.tak to śpiewali panom stoczniowcom opozycyjni artysci Kaczmarski i Gintrowski, i posłuchali ich stoczniowcy i mury runeły.Chciało śię socjalu z socjalistycznej ojczyzny i płac z zachodu.A teraz płacz i lament że winne PO czy PIS na to pracowały wszystkie ekipy po 1989r. wszyscy bez wyjątku dokonywali rozbioru tego kraju.

Gość • Czwartek [13.05.2021, 17:23:28] • [IP: 31.11.130.***]

Zupełnie nie rozumiem dlaczego debile wyzywają ludzi od komunistów ?? Przecież to było dawno temu!! A jaka jest różnica pomiędzy członkiem byłego PZPR, a obecnym członkiem PO, PSL czy PISU ? Pewnie tylko legitymacje różnią się kolorami. I tym, że w PZPR nachalnie nie kradli. Robili to delikatnie i z umiarem!!

Gość • Czwartek [13.05.2021, 17:07:24] • [IP: 176.221.123.***]

kur... pisowskie - a jeszcze gorsi co im wierzą i na nich głosują - trzeba mieć nas... pod sufitem, żeby nie widzieć co ta pisowska zaraza robi z tym krajem i naszymi pieniędzmi...

Gość • Czwartek [13.05.2021, 16:04:01] • [IP: 176.221.122.***]

13.05.2021, 11:58:31] najbardziej zryte berety mają lemingi.oni nie rozumieją że przyczyną była konsolidacja.jesli już to się tobie POrysowało ostro pod beretem. Jakoś w niedalekiej odległość na zachód się opłaca.

Gość • Czwartek [13.05.2021, 15:57:40] • [IP: 37.47.157.***]

13.05.2021, 13:03:32] to jojo z PiS konsolidował stocznie kołobrzesko Trzebiatowska z platformy?

Oglądasz 1-25 z 110
■ Urząd miasta Swinoujście z Prezydentem Januszem Żmurkiewiczem i grupą organizatorów zaprasza na coroczne spotkanie byłych pracowników PPDiUR ODRA 18 czerwiec 2021r Fort Anioła godz 16.00 za komitet organizacyjny st.mech. Wojciech Nitkowski ■
■ Miejscami na linii frontu atmosferycznego spodziewane są lokalne burze z intensywnymi opadami deszczu o wydajności do 10-30 mm w czasie trwania zjawiska połączone z porywami wiatru o prędkości do 40-60 km/h. ■ Czy Świnoujście płaci kary za przekroczenia dopuszczonych dla miasta limitów wodnych? Czy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się obawiać, że w mieście zabraknie wody? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zapytaliśmy o koszty dwóch inwestycji: budowę ujęcia słonawej wody i stacji uzdatniania wody w Świnoujściu. Interesowało nas m. in. z czego wynika 50-procentowa różnica w oszacowaniu wartości zamówienia w stosunku do stawek uzyskanych w wyniku rozeznania rynku. ■ Bez zmian pozostaje jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kinach, teatrach, a także w kościołach ■ Krajowa Administracja Skarbowa w Szczecinie opublikowała wstępne podsumowanie akcji PIT 2020. Mimo pandemii koronawirusa niektórym przedsiębiorcom powodzi się nad wyraz dobrze. Ilość osób deklarujących przychód / dochód na poziomie powyżej miliona złotych jest wyższa o 166 osób w stosunku do roku 2020. To dobra wiadomość, bo wielu analityków spodziewało się sytuacji sprzed ponad dekady, gdy jeden raz w historii zmniejszyła się liczba milionerów – to czas wielkiego kryzysu gospodarczego ■ Na Placu Słowiańskim doszło do makabrycznego zdarzenia - palił się człowiek! Teraz przebywa w szpitalu miejskim, jego stan wymaga intubacji. Co mogło doprowadzić do tak strasznego wydarzenia? Sprawę bada policja. Bezdomny mężczyzna, wraz z dwoma towarzyszami, siedział na jednej z ławek na Placu Słowiańskim. Około godziny 19.30 ktoś zauważył, że ten człowiek płonie! Paliła się odzież na górnej części jego tułowia. Mężczyzna miał jeszcze na tyle siły, by dojść w rejony apteki znajdującej się przy placu. Stamtąd został zabrany przez pogotowie. W chwili obecnej poparzony mężczyzna przebywa na oddziale w szpitalu miejskim, jego stan wymaga intubacji. Na miejscu pracuje teraz grupa policyjna, która bada okoliczności podpalenia, rozmawia ze świadkami i zbiera informacje, które pozwolą wyjaśnić, dlaczego doszło do tak strasznego zdarzenia ■ Na urzędowej stronie miasta pojawiło się zaproszenie skierowane do mieszkańców Świnoujścia, o wyrażenia opinii i pomysłów dotyczących nowego oblicza starego wysypiska śmieci przy ul. Karsiborskiej. To tam obecnie składowany jest urobek z budowanego tunelu pod Świną, zwiększając ciężar wysypiska, co w konsekwencji może spowodować śmiertelne zagrożenie dla czystości pobliskiego ujęcia wody. Zgoda na takie rozwiązanie to igranie ze zdrowym rozsądkiem i trudne do uniknięcia pytanie, dlaczego wykonawca tunelu sam nie rozwiąże problemu urobku, nie obciążając nim naszego miasta? ■ Łza się kręci w oku na ten widok! We wtorek dok świnoujskiej MSR odpłynął do Szczecina. Zobacz film! ■ Matka chłopca odnaleziona. Kilkanaście minut przed godziną 20:00 policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zauważyli chłopczyka błąkającego się przy ulicy Hetmańskiej. Chłopiec wie, że ma 4 lata, jednak nie był w stanie powiedzieć, jak się nazywa ani gdzie mieszka. Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie ■ Dla Niemców nie jesteśmy już krajem wysokiego ryzyka. Są nowe regulacje dla podróżnych Niemcy przestały uznawać Polskę za kraj wysokiego ryzyka. W związku z tym od niedzieli, 9 maja do naszych niemieckich sąsiadów wjedziemy bez konieczności wykonywania testu na koronawirusa przed przekroczeniem granicy ■ Mimo kilkudniowego przestoju na początku kwietnia. Wyspiarka na szczęście drąży i nie ogląda się za siebie. Mamy już 330 metrów tunelu! ■ Tarcza antykryzysowa - zmiany od 4 maja Od 4 maja 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień 2021 roku. Będą też mogli otrzymać świadczenie postojowe do pięciu razy ■ Zaszczepiono już ponad 100 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych 100 171 – dokładnie tylu funkcjonariuszy służb mundurowych przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki. Zaszczepionych zostało prawie 43,6 tys. policjantów, niemal 28,2 tys. strażaków-ochotników, prawie 10,8 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 5,1 tys. strażników granicznych. Funkcjonariusze szczepieni są preparatem AstraZeneca. ■ Prawdziwy horror rozegrał się w czwartek, około godziny 1:00 w nocy w bloku przy ulicy Steyera 15 w Świnoujściu. Pomiędzy mężczyznami doszło do awantury, w trakcie której jeden z mężczyzn został ugodzony ostrym narzędziem w klatkę piersiową. 36 – latek nie żyje. Jak udało nam się ustalić policja zatrzymała już sprawcę. Na miejscu przez całą noc do rana pracowali policjanci, którzy zbierali materiały dowodowe i oględziny miejsca zdarzenia. ■ Nie będzie punktu szczepień na Prawobrzeżu Świnoujścia. O losie mieszkańców Warszowa, Przytoru, Łunowa, Ognicy i Karsibora zdecydowali bliżej nieokreśleni specjaliści w tym ze Szpitala, WSPL oraz Uzdrowiska ■ Prezydent Andrzej Duda podziękował pracownikom szpitala w Świnoujściu za ich wytężoną pracę. Zobacz film! ■ Wielkanoc - czas nadziei i budzenia się do życia W tym roku, z racji na pandemię koronawirusa, życzenia zdrowia niech będą najważniejsze. Spokoju, pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, nadziei na lepszy czas, miłości wobec wszystkiego, co nas otacza oraz radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkim Czytelnikom życzymy, aby te w święta docenili najdrobniejsze okruchy dobra i optymizmu ■ Niepokojąca cisza zapadła nad miejscem budowy tunelu. Od wtorku, pod placem budowy stałej przeprawy pod kanałem, zapadła martwa cisza. I nie wiadomo jak długo potrwa, ani jakie są jej przyczyny? Tak czy inaczej, czujemy się zaniepokojeni tą ciszą. I będziemy nasłuchiwać odgłosów z placu budowy sztandarowej narodowej inwestycji, która w końcu przyłączy Świnoujście do Polski ■ Łączność z bliskimi tylko przez telefony i komunikatory W związku z sytuacją epidemiczną nie można odwiedzać swoich bliskich hospitalizowanych w Szpitalu Miejskim. Jest z nimi jakiś kontakt? - W związku z sytuacją epidemiczną nie ma odwiedzin w szpitalu - informuje Dorota Konkolewska, prezes zarządu Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. - Pacjenci kontaktują się z rodziną telefonicznie, wykorzystując telefony komórkowe własne lub stacjonarne szpitala. W szpitalu jest ogólnodostępny internet. - Istnieje możliwość nawiązania kontaktu za pomocą komunikatorów zainstalowanych na laptopach, tabletach, telefonach. Personel pomaga obsłużyć urządzenia – zapewnia prezes. ■