POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [04.05.2021, 18:23:57] • Świnoujście

„Bieliki” w świątecznej gali banderowej. Zobacz film!

„Bieliki” w świątecznej gali banderowej. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Marynarski ceremoniał stanowi, że w dni szczególnie uroczyste, jednostki pływające przyozdabiają swoje maszty tak zwaną „galą flagową”, złożoną z bander, proporców i flag międzynarodowego kodu sygnałowego. Tak uroczyście przystrojone podnoszą świąteczny nastrój w portowych miastach takich jak Świnoujście. W czasie świątecznego, majowego weekendu, tak dostojnie prezentowały się nie tylko okręty Marynarki Wojennej ale także promy na przeprawie „Warszów”.Podczas długiego, świątecznego weekendu, „Bieliki” nie tylko z intensywniej pracowały ale także budziły podziw, zwłaszcza osób przyjezdnych. Na masztach powiewała bowiem nie tylko biało-czerwona ale cały szereg barwnych proporców. Są to flagi stanowiące obowiązkowe wyposażenie jednostek pływających, stanowią bowiem zestaw tzw. Międzynarodowego Kodu Sygnałowego. Tym razem jednak posłużyły do podkreślenia świątecznego charakteru minionych dni.

Warto dodać, że podobnie odświętny wystrój przybrały w minionych dniach okręty Marynarki Wojennej RP. W odróżnieniu jednak od okrętów wojennych gdzie podnoszona jest „gala banderowa” taki wystrój na jednostkach cywilnych nazywany jest „galą flagową”.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Środa [05.05.2021, 12:34:00] • [IP: 176.221.122.***]

z galą banderowa nie pływa się. podnosi się gdy okręt/statek jest przy nabrzeżu

GośćDarek • Środa [05.05.2021, 10:12:35] • [IP: 176.221.122.**]

Tak na spokojnie.. Bandera jest JEDNA, polska, finska, japonska...itd. Sa to FLAGI kodu, alfabetu flagowego, kazda cos oznacza np. litere, jednostke na kotwicy, pilota na burcie, rodzaj ladunku itp. Nie sa to bandery w gali. Pozdrawiam.

Gość • Wtorek [04.05.2021, 22:11:38] • [IP: 89.64.33.***]

Do IP 177*** Odpowiadając na twoje pytanie, odpowiadm : TA GALA BANDEROWA TO Z OKAZJI ŚWIĄT. Rozumiesz głąbie ?

Gość • Wtorek [04.05.2021, 20:29:15] • [IP: 46.231.56.***]

A Strażak 26 nie miał tego.

Gość • Wtorek [04.05.2021, 19:11:48] • [IP: 178.238.251.***]

pięknie podkreślano szczególne święta dla Polski

Gość • Wtorek [04.05.2021, 18:45:13] • [IP: 31.0.177.***]

TA GALA BANDEROWA TO NA CZĘŚĆ ŁAMANIA KONSTYTUCJI?

Oglądasz 1-6 z 6
■ Obchody uroczystości z okazji Dni Morza zostaną upamiętnione poprzez złożenie kwiatów przez reprezentantów Urzędu Miasta w imieniu wszystkich delegacji w dniu 25 czerwca 2021 roku o godz. 11 na Placu Rybaka pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza". Osoby zainteresowane upamiętnieniem uroczystości mogą w ciągu całego dnia składać wiązanki kwiatów. Rozwiązanie to podyktowane jest zachowaniem obowiązujących środków ostrożności w ramach trwającej epidemii ■ Apel mieszkańców Przytoru-Łunowa. Mieszkańcy Przytoru-Łunowa zwrócili się z pisemną prośbą do prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza, o pilne rozwiązanie dużego problemu dzieci i rodziców jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. „My niżej podpisani mieszkańcy dzielnicy Przytór/Łunowo, rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym, zwracamy się z prośbą o zorganizowanie półkolonii w oparciu o bazę dydaktyczną dzielnicy lub filię MDK. Prośbę swą motywujemy tym, iż dzieci po całorocznym przebywaniu w przymusowym odosobnieniu potrzebują kontaktów, które w wielu przypadkach muszą być zainicjowane metodycznie, z pomocą specjalistów pedagogów, psychologów czy terapeutów zajęciowych. Wiemy, że od strony prawnej nie ma przeszkód dla organizacji tego typu opieki wakacyjnej, dlatego prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby z wyrazami szacunku” ■ Właściciele nieruchomości, którzy zainteresowani są usunięciem ze swoich posesji wyrobów zawierających azbest, mogą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 czerwca 2021 r. składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5 wypełnione wnioski wraz z kompletem wymaganych załączników. ■ Czy Świnoujście płaci kary za przekroczenia dopuszczonych dla miasta limitów wodnych? Czy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się obawiać, że w mieście zabraknie wody? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zapytaliśmy o koszty dwóch inwestycji: budowę ujęcia słonawej wody i stacji uzdatniania wody w Świnoujściu. Interesowało nas m. in. z czego wynika 50-procentowa różnica w oszacowaniu wartości zamówienia w stosunku do stawek uzyskanych w wyniku rozeznania rynku. ■