Efektownie podświetlone fasady biurowców, galerii handlowych, czy budynków użyteczności publicznej, a także spektakularne instalacje świetlne na skwerach miejskich i w parkach przykuwają wzrok i zachwycają. Odpowiednio zaplanowane światło ma niesamowite walory dekoracyjne. Dlaczego więc nie skorzystać z tego we własnym ogrodzie i nie zmienić swojej działki w ekskluzywną posesję? Zwłaszcza, że oświetlenie zewnętrzne może być łatwe w montażu, niedrogie w użytkowaniu i bardzo komfortowe w obsłudze.
Wizytówka twojego domu, czyli strefa wejściowa
To, jak dom prezentuje się od frontu, decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie mają odwiedzający nas goście i przypadkowi przechodnie. Intersująca architektonicznie bryła budynku, ciekawie wykończona elewacja, starannie wypielęgnowany ogródek, czy wreszcie piękne ogrodzenie stracą jednak na swojej mocy oddziaływania, jeśli wieczorem będą tonąć w mroku. Warto więc pamiętać, że nasza posesja może efektownie wyglądać nie tylko w dzień, ale i w nocy.
– Zarówno ze względów wizualnych, jak też użytkowych i bezpieczeństwa, szczególną wagę należy przyłożyć do tzw. strefy wejściowej – wyjaśnia Marcin Woźniak, ekspert w dziedzinie automatyki i oświetlenia LED w firmie Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. – Jest to przestrzeń pomiędzy furtką a drzwiami wejściowymi do domu. Zadbajmy o to, by zarówno ludzie wchodzący do środka, jak i mieszkańcy wpuszczający odwiedzających, czuli się komfortowo i bezpiecznie. Istotne jest dobre oświetlenie furtki, ścieżki prowadzącej do budynku, a także schodów i drzwi. Nie zapominajmy o obowiązku podświetlenia numeru domu.
Ciekawa opcja, która sprawdzi się zwłaszcza w przypadku działek leżących na uboczu i tam, gdzie oświetlenie uliczne jest niedostępne, to oświetlenie zamontowane na ogrodzeniu.
– Firma Plast-Met jako pierwsza wprowadziła na rynek lampy LED mocowane na słupkach ogrodzeniowych – mówi Marcin Woźniak. – Oprawy oświetleniowe są dostosowane do wszystkich wymiarów słupków Nowoczesnych Ogrodzeń Frontowych. Jest to prosty sposób na zaakcentowanie granic naszej działki i stworzenie wyjątkowej oprawy domu.
Bezpieczny podjazd
Oświetlenie ogrodzeniowe pełni ważną funkcję także w okolicach wjazdu na posesję. Lampy zamocowane na ogrodzeniu skutecznie oświetlą bramę wjazdową. Dadzą też wystarczającą ilość światła w przypadku krótkiego podjazdu. Jeśli mamy bardziej rozległą działkę i długą drogę dojazdową do garażu, wzdłuż niej możemy umieścić lampy LED na słupkach.
– Praktycznym rozwiązaniem jest też lampa parkingowa, którą można zamontować w pobliżu miejsca przeznaczonego na parkowanie auta na zewnątrz garażu
– podpowiada specjalista firmy Plast-Met. – Lampa jest wyposażona w ultradźwiękowy czujnik zbliżeniowy, który wykrywa zagrożenie kolizją. Migającym światłem pomarańczowym ostrzega przed uderzeniem.
Kolacja na tarasie i nastrojowa aranżacja ogrodu
Oświetlenie jest też niezbędne w wypoczynkowej części ogrodu. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o nie w okolicach tarasu, altany czy grilla, gdzie będziemy z przyjemnością spędzać czas w wiosenne i letnie wieczory. Musimy też zabezpieczyć pod kątem widoczności wszystkie istotne ścieżki, z których korzystamy po zmroku (np. drogę do miejsca składowania drewna do kominka). Planując ogrodową aranżację, warto połączyć funkcje użytkowe i dekoracyjne lamp ogrodowych.
– Wygodnym sposobem na wprowadzenie oświetlenia w ogrodzie są lampy LED na słupkach – radzi ekspert od oświetlenia. – Możemy je w prosty sposób zamontować w dowolnym miejscu, zarówno w pobliżu domu, jak i w odległych punktach posesji. Mogą być wyposażone w czujnik zmierzchowy i samoczynnie włączać się i wyłączać w zależności od intensywności światła dziennego. W ofercie Plast-Met znajdziemy lampę Bosspio, która w swojej obudowie zawiera moduł sterujący. Można ją połączyć z domowym WiFi i dzięki temu kierować oświetleniem z aplikacji w telefonie lub tablecie. Dzięki temu nie tylko włączymy zdalnie lampy w ogrodzie, ale też możemy dowolnie stopniować natężenie światła i w intuicyjny sposób programować odpowiadające nam sceny świetlne.
Wykorzystanie w ogrodowych oprawach oświetleniowych lamp LED gwarantuje niskie zużycie prądu, a więc niewielki koszt eksploatacji, jak również wysoką trwałość. Zastosowane diody mają żywotność co najmniej 40 tys. godzin.
Sylwia Makowska-Rzatkiewicz
PR Manager