Projekt MoRE dąży do zwiększenia udziału energii odnawialnych w regionalnej gospodarce. W ten sposób wyspy Uznam i Wolin mają stać się bardziej „zielone" i przyczynić się do przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych. Równocześnie ma zostać opracowana marka regionu, którą będzie można wykorzystać przede wszystkim w turystyce.
- Pomorze Zachodnie stawia na odnawialne źródła energii, ochronę zasobów naturalnych, zieloną transformację. 2021 ogłosiliśmy Rokiem Ekologicznym, podejmiemy w tym czasie wiele ciekawych eko-inicjatyw, również we współpracy z sąsiadami z Niemiec – tłumaczy marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Pozyskiwanie energii z wiatru, wody, słońca przynosi ogromne korzyści dla środowiska, dla zdrowia mieszkańców, dla jakości wypoczynku turystów i kuracjuszy. Piękne wyspy Uznam i Wolin, nasze naturalne skarby, są idealnym miejscem do wdrożenia śmiałego ekologicznego projektu – dodaje Olgierd Geblewicz.
Projekt „Modelowy Region Energii Odnawialnych wysp Wolin i Uznam MoRE” dotyczy zagadnień energetycznych i planistycznych w ujęciu transgranicznym, ze szczególnym uwzględnieniem działań świadomościowych, wymagających współpracy mieszkańców, szkół, samorządów, instytucji naukowych, branży turystycznej, usług i gospodarki komunalnej, mobilności oraz właścicieli i dysponentów infrastruktury energetycznej. Projekt zmierza do zainicjowania przemian w obszarze energetyki i ekologii wysp Uznam i Wolin, a jego głównym beneficjentem będą mieszkańcy wysp oraz terenów sąsiednich.
Podczas inauguracyjnej konferencji (31 marca, od godz. 10, na platformie zoom) przedstawione zostaną planowane działania, ich zakres i terminy. W spotkaniu wezmą udział eksperci z Polski i Niemiec, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej.
Specjalistów w dziedzinie transformacji energetycznej powitają marszałek województwa Olgierd Geblewicz i Christian Pegel, Minister ds. Energii, Infrastruktury i Cyfryzacji Kraju Związkowego Meklemburgii – Pomorza Przedniego. W pierwszej części konferencji będzie można wysłuchać m.in. wykładu pt. Nowy Zielony Ład – energie odnawialne w regionie a współpraca transgraniczna. W części popołudniowej – zaplanowano dyskusję i prace warsztatowe oraz referat „Energie odnawialne szansą na budowanie marki regionu transgranicznego”.
Projekt INT 190 jest współfinansowany ze środków Programu Interreg VA Polska/Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: http://rbgp.pl/more/
Inicjatorem projektu jest Województwo Zachodniopomorskie - Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerem projektu - Ministerstwo Energii, Infrastruktury i Cyfryzacji Meklemburgii - Pomorza Przedniego, Departament Energii i Rozwoju Regionalnego.
Z wyrazami szacunku
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Miejmy nadzieję, że nie wpadną na szkodliwe pomysły z wiatrakowaniem. Szczęśliwie aktualnie obowiązuje zakaz stawiania farm wiatrowych na obu wyspach.
Czyżby tryeba green washing dla planowanych portów zewnętrznych?
Zielone na wierzchu czerwone w środku. ARBUZ!! Zakamuflowana komuna!
Celem" zielonej" transformacji jest ograniczenie możliwości rozwojowych tego regionu Polski z uwagi na próby dominacji energetycznej w związku z Nord Stream a nie energii odnawialne. Pitu--- pitu panie Fritzu.
A może tak Niemcy powiedzą coś o składowisku odpadów radioaktywnych niedaleko od granicy polskiej. A może by tak dodali parę słów co myślą o składowisku nieużytek broni chemicznej, która zalega obok polskich plaż.
Polska od kilku wieków jest raz to pod jawną, raz to pod zakamuflowaną okupacją i nie jest to, niestety, ''teoria spiskowa".
W Polsce mieliśmy przez 3 zabory ład czarnych orłów, potem ład brunatny i czerwony a teraz żydokomuna wciska nam ład zielony. [31.03.2021, 10:42:20] • [IP: 185.210.39.**] na PEC łapę trzyma Michalska i nie ma się co dziwić że tak jest. Mieszkańcy się nie liczą.
Bardzo dobre przedsięwzięcie oby wszystko co zaplanowano się zrealizowało.Warto śledzić tę inicjatywę by przekonać się co zrobią dobrego specjaliści w dziedzinie energetyki etc...
Czy całe to gadanie sprowadzi się do sfinansowania obiektów samorządowych i państwowych? A mieszkańcy co będą mieli z tego?Ciepłownia miejska nie chce podłączać domków, ich interesują tylko tzw. apartamenty nad morzem.
Zupełnie jak z tymi jagodami: -Tato, co to jest? - Czarne jagody, dziecko. - A dlaczego są czerwone? - Ba są jeszcze zielone.
Co prawda to prawda czerwony jest dzisiaj zielony
Czerwoni zmienili kolor na zielony
Srata-tata. Jeszcze dzisiaj trzeba zająć miejsce bo póżniej można się nie dopchać... Po co spędy organizować. Uznam i Wolin będą bardziej zielone gdyby asfalt pomalować na zielono a na skwerach posadzić blekotek. Kanapy za 40 tyś. na przystankach autobusowych (też zielone) i będzie fajnie...