POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [05.04.2021, 15:28:15] • Międzyzdroje

Dobra nowina. Bałtyk coraz czyściejszy? Trwa ekspansja krabów!

Dobra nowina. Bałtyk coraz czyściejszy? Trwa ekspansja krabów!

fot. Czytelnik

Trwają żniwa śledzia bałtyckiego. Trzy tygodnie temu ruszyły połowy na łowiskach Zatoki Pomorskiej.

Rybacy morscy z Międzyzdrojów coraz częściej w sieciach wyławiają kraba wełnistoszczypcowego. Pojawienie się tych i innych krabów w wodach Zatoki Pomorskiej, według rybaków może świadczyć o tym, że poprawia się jakość wody. Zawsze jest wyrzucany za burtę. Kraby powiększają swoje terytorium i w przyszłości mogą być widoczne na naszych plażach na co dzień. Możliwe, że już wkrótce kraby na dobre zadomowią się w naszym menu?

Dobra nowina. Bałtyk coraz czyściejszy? Trwa ekspansja krabów!

fot. Czytelnik

Wyłowiony ten gatunek, to krab wełnistoszczypcy pochodzi z Chin i jest jednym z 3 gatunków krabów występujących w Bałtyku. Jego cechą charakterystyczną jest tzw. futerko, które występuje na końcu szczypiec samca.

Dobra nowina. Bałtyk coraz czyściejszy? Trwa ekspansja krabów!

fot. ikamien.pl

Krab wełnistoszczypcy w ostatnim czasie widziany był także na plaży w Świnoujściu. Tam jeden z mieszkańców natknął się na prawdziwego giganta wśród krabów. Wszystko wskazuje na to, że widok kraba na naszych plażach stanie się coraz bardziej powszechny.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 37, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 37

Gość • Piątek [09.04.2021, 16:21:59] • [IP: 45.141.1.***]

Bałtyk coraz czyściejszy? Poczekajcie aż się syf z Iperytem siarkowym rozszczelni i tankowiec pod Gdańskiem będziecie to dopiero bedziecie mieli czystość

Hassano • Piątek [09.04.2021, 10:30:12] • [IP: 77.75.244.***]

...to wina Tuska.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 20:58:04] • [IP: 176.221.123.**]

Te padlinożerne kraby są nosicielami wielu groźnych chorób.

Gość • Czwartek [08.04.2021, 12:36:26] • [IP: 78.8.252.***]

czystszy bo ktoś znalazł kraba wełnistoekiego? przecież ten mieczak nawet w szambie potrafi przeżyć...

Gość • Środa [07.04.2021, 14:44:51] • [IP: 188.146.166.***]

Poziom komentatorów to niepełne gimnazjum i geny gumofilców ze wschodu. Niestety NIENAPRAWIALNE.

Gość • Wtorek [06.04.2021, 20:48:35] • [IP: 37.47.130.***]

CZYŚCIEJSZY...? CZY ABY NAPEWNO? ;)

Gość • Wtorek [06.04.2021, 13:00:12] • [IP: 77.111.247.***]

zwykły zazkroniec

Gość • Wtorek [06.04.2021, 12:25:27] • [IP: 77.252.46.**]

Trzeba zaraz brać do łapy i męczyć zwierzaka. Mężowi pomęcz jak cię swędzi kobieto.

Gość • Wtorek [06.04.2021, 11:22:40] • [IP: 37.47.144.***]

Szkodnik

Gość • Wtorek [06.04.2021, 10:59:11] • [IP: 37.248.163.***]

Krab zawleczony z Chin na poczatku XX wieku do Bałtyku... żadna nowina...

Gość • Wtorek [06.04.2021, 09:40:35] • [IP: 89.64.103.***]

co obecność krabów ma wspólnego z czystością wody? Kraby wełnostoszczypce potrafią żyć nawet w kanałach ściekowych.

Karamba • Wtorek [06.04.2021, 01:07:23] • [IP: 77.75.244.***]

Niech ją latem w dupę uszczypnie..

Hahaha • Wtorek [06.04.2021, 01:04:31] • [IP: 77.75.244.***]

Latem zamiast lodów i jagodzianek będą świeże kraby na patyku.

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 23:40:32] • [IP: 89.64.106.**]

Ubić to, zanim się rozpleni. Każdego, bez wyjątku.

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 21:56:28] • [IP: 185.210.38.***]

Co za rudzielec

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 20:22:57] • [IP: 83.23.226.***]

Bałtyk niedługo się stanie morzem bardzo wyczyszczonym z rodzimej fauny bezkręgowej i roślin, tj. organizmów pokarmowych naszych ryb. Rozplenienie się form inwazyjnych może to spowodować. Wskaźnikowość czystości wód tego kraba jest podobna, jak szczurów kanałowych.

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 20:18:54] • [IP: 164.127.127.***]

19:48:24] • [IP: 79.175.205.***] Wszystkie trzy formy są właściwe. Piętaszek, gdyby trafił na Robinsona polskiej narodowości, uciekłby z wyspy biegnąć po falach, nasz język naprawdę jest bogaty, leksykalnie, gramatycznie, fonetycznie, aż do kryzysu ścięgien w ustach.

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 19:48:24] • [IP: 79.175.205.***]

Czysciejszy czy czystszy czy coraz bardziej czysty??

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 19:47:07] • [IP: 176.221.123.*]

Nie ma szczego się cieszyć, bo jest to gatunek inwazyjny Krab wełnistoszczypcy wypiera inne gatunki skorupiaków z terenów, na których się znajduje. Niszczy sieci rybackie i rośliny wodne. Jest uznawany za gatunek szkodliwy, ale nie są znane skuteczne sposoby jego zwalczania. Osobniki jednoroczne wędrują do dorzeczy, skąd powracają po kilku latach z prądem. Tak, że i też w tych rzekach dokonują spustoszenia min redukując populację naszych rodzimych raków. Krab wełnistoręki w naszym kraju jest gatunkiem obcym, przypadkowo zawleczonym z Chin. Pierwszy raz stwierdzony został w 1928 roku w Zalewie Szczecińskim. Jest największym skorupiakiem w Polsce.

HASSANO • Poniedziałek [05.04.2021, 19:36:46] • [IP: 77.75.244.***]

Chińskie z balastów.

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 19:10:09] • [IP: 176.221.123.**]

Obiadek bedzie mniam mniam

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 19:02:13] • [IP: 46.204.21.*]

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 18:33:00] • [IP: 176.221.123.***]

Padliną się zywią a u nas tego dostatek

Gość AJ WAJ Icek • Poniedziałek [05.04.2021, 18:32:04] • [IP: 5.174.188.***]

W Bałtyku żyje jeszcze krab Radziecki który jest wrogiem kraba wełniastoszczypcowego, i jak że jest odmienny, zamiast szczypiec posiada sierp i młot a zamiast oczu gwiazdy...Jak twierdzą naukowcy ten krab radziecki wytłucze chińskiego przybłędę w 2 lata...⛔

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 18:31:51] • [IP: 176.221.123.***]

Gość • Poniedziałek [05.04.2021, 16:50:39] • [IP: 31.11.130.**]Po jakim szambie powstał taki degenerat jak ty??Mutant z bagna Toruńskiego.

Oglądasz 1-25 z 37
■ OSTRZEŻENIE BURZE od godz. 14:00 dnia 17-05-2021 do godz. 18:00 dnia 17-05-2021 województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie. Prognozowane są pojedyncze burze, którym towarzyszyć będą lokalnie intensywne opady deszczu od 15 do 20 mm/m2 oraz porywy wiatru do 70 km/h. Skutki: łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky Sp. z o.o. ■ Łza się kręci w oku na ten widok! We wtorek dok świnoujskiej MSR odpłynął do Szczecina. Zobacz film! ■ Matka chłopca odnaleziona. Kilkanaście minut przed godziną 20:00 policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zauważyli chłopczyka błąkającego się przy ulicy Hetmańskiej. Chłopiec wie, że ma 4 lata, jednak nie był w stanie powiedzieć, jak się nazywa ani gdzie mieszka. Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie ■ Dla Niemców nie jesteśmy już krajem wysokiego ryzyka. Są nowe regulacje dla podróżnych Niemcy przestały uznawać Polskę za kraj wysokiego ryzyka. W związku z tym od niedzieli, 9 maja do naszych niemieckich sąsiadów wjedziemy bez konieczności wykonywania testu na koronawirusa przed przekroczeniem granicy ■ Mimo kilkudniowego przestoju na początku kwietnia. Wyspiarka na szczęście drąży i nie ogląda się za siebie. Mamy już 330 metrów tunelu! ■ Tarcza antykryzysowa - zmiany od 4 maja Od 4 maja 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień 2021 roku. Będą też mogli otrzymać świadczenie postojowe do pięciu razy ■ Zaszczepiono już ponad 100 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych 100 171 – dokładnie tylu funkcjonariuszy służb mundurowych przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki. Zaszczepionych zostało prawie 43,6 tys. policjantów, niemal 28,2 tys. strażaków-ochotników, prawie 10,8 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 5,1 tys. strażników granicznych. Funkcjonariusze szczepieni są preparatem AstraZeneca. ■ Prawdziwy horror rozegrał się w czwartek, około godziny 1:00 w nocy w bloku przy ulicy Steyera 15 w Świnoujściu. Pomiędzy mężczyznami doszło do awantury, w trakcie której jeden z mężczyzn został ugodzony ostrym narzędziem w klatkę piersiową. 36 – latek nie żyje. Jak udało nam się ustalić policja zatrzymała już sprawcę. Na miejscu przez całą noc do rana pracowali policjanci, którzy zbierali materiały dowodowe i oględziny miejsca zdarzenia. ■ Nie będzie punktu szczepień na Prawobrzeżu Świnoujścia. O losie mieszkańców Warszowa, Przytoru, Łunowa, Ognicy i Karsibora zdecydowali bliżej nieokreśleni specjaliści w tym ze Szpitala, WSPL oraz Uzdrowiska ■ Prezydent Andrzej Duda podziękował pracownikom szpitala w Świnoujściu za ich wytężoną pracę. Zobacz film! ■ Wielkanoc - czas nadziei i budzenia się do życia W tym roku, z racji na pandemię koronawirusa, życzenia zdrowia niech będą najważniejsze. Spokoju, pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, nadziei na lepszy czas, miłości wobec wszystkiego, co nas otacza oraz radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkim Czytelnikom życzymy, aby te w święta docenili najdrobniejsze okruchy dobra i optymizmu ■ Niepokojąca cisza zapadła nad miejscem budowy tunelu. Od wtorku, pod placem budowy stałej przeprawy pod kanałem, zapadła martwa cisza. I nie wiadomo jak długo potrwa, ani jakie są jej przyczyny? Tak czy inaczej, czujemy się zaniepokojeni tą ciszą. I będziemy nasłuchiwać odgłosów z placu budowy sztandarowej narodowej inwestycji, która w końcu przyłączy Świnoujście do Polski ■ Łączność z bliskimi tylko przez telefony i komunikatory W związku z sytuacją epidemiczną nie można odwiedzać swoich bliskich hospitalizowanych w Szpitalu Miejskim. Jest z nimi jakiś kontakt? - W związku z sytuacją epidemiczną nie ma odwiedzin w szpitalu - informuje Dorota Konkolewska, prezes zarządu Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. - Pacjenci kontaktują się z rodziną telefonicznie, wykorzystując telefony komórkowe własne lub stacjonarne szpitala. W szpitalu jest ogólnodostępny internet. - Istnieje możliwość nawiązania kontaktu za pomocą komunikatorów zainstalowanych na laptopach, tabletach, telefonach. Personel pomaga obsłużyć urządzenia – zapewnia prezes. ■