POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [23.03.2021, 18:16:56] • Polska

Twoja cyfrowa maseczka

Twoja cyfrowa maseczka

fot. Organizator

Nosisz maseczkę, trzymasz dystans, dbasz o higienę - dołóż do tego zestawu korzystanie z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe.

Korzystanie z aplikacji nic nie kosztuje, jest proste, bezpieczne i – co pokazują doświadczenia innych krajów – skuteczne. Do używania jej zachęca także minister zdrowia.

Pomocne powiadomienie

Głównym celem aplikacji jest wysyłanie anonimowych powiadomień o kontakcie z koronawirusem. Otrzymanie takiego ostrzeżenia nie oznacza, że jesteśmy chorzy lub że powinniśmy odbyć obowiązkową kwarantannę. To sygnał, że w ostatnich 14 dniach mogliśmy mieć kontakt z osobą, która ma pozytywny wynik testu na COVID-19. A to oznacza, że powinniśmy być ostrożniejsi. Jeśli to możliwe – powinniśmy przez jakiś czas zrezygnować ze spotkań np. z seniorami. Wszystko po to, by zahamować ewentualne rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Brytyjski resort zdrowia oszacował, że tamtejsza aplikacja (NHS COVID-19 app), działająca tak samo jak nasza, zapobiegła około 600 tysiącom nowych infekcji.

Dzięki powiadomieniu możemy też szybciej zareagować i lepiej zadbać o swoje zdrowie. Każda osoba, która otrzyma takie ostrzeżenie a wynik jej, dostępnego w aplikacji, testu oceny ryzyka jest niepokojący – może szybko i wygodnie zapisać się na test. Aplikacja prowadzi przez ten proces krok po kroku.

Powiadomienia są anonimowe. To działa w dwie strony. Otrzymując powiadomienie – nie wiemy od kogo je dostaliśmy. Wysyłając powiadomienie – nie wiemy do kogo je wysyłamy. No właśnie – dzięki aplikacji możemy nie tylko dostawać powiadomienia, ale także je wysyłać.

Jak to działa?


Załóżmy, że – niestety – odebraliśmy pozytywny wynik testu na COVID-19. Do każdej takiej osoby dzwoni Centrum Kontaktu (połączenie automatyczne). W trakcie połączenia jedno z pytań, jakie usłyszymy będzie dotyczyło tego, czy korzystamy z aplikacji STOP COVID – ProteGO Safe. Jeśli korzystamy (tylko użytkownicy aplikacji mogą dostawać powiadomienia i je wysyłać) – wkrótce skontaktuje się z nami pracownik Centrum Kontaktu, który podczas rozmowy przekaże nam unikatowy numer PIN. Powie też, w którym miejscu aplikacji go wprowadzić. Wprowadzenie PINu w aplikacji uruchomi system powiadomień. A to oznacza, że wszystkie osoby, które także korzystają z aplikacji i z którymi mieliśmy kontakt (nie musimy ich znać) w trakcie ostatnich 14 dni – dostaną anonimowe ostrzeżenie o możliwym kontakcie z koronawirusem.

Być może opis brzmi skomplikowane, jednak w praktyce – to naprawdę proste i szybkie działanie. Aplikacja zbudowana jest tak, by korzystanie z niej nie stanowiło problemu i dla młodszych, i dla starszych – także tych, którzy na co dzień słabiej sobie radzą z nowoczesnymi technologiami.

Wysłanie powiadomienia nic nie kosztuje, zajmuje chwilę, jest anonimowe – a może skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Osoby, które je otrzymają będą mogły lepiej i skuteczniej zadbać o swoje i swoich bliskich zdrowie.

Jak działa system powiadomień aplikacji STOP COVID? – obejrzyj film www.youtube.com/watch?v=yLN3CaujvBI.

Europejski standard

A jak to możliwe, że aplikacja w ogóle wysyła takie powiadomienia? Skąd wie do kogo je wysłać? Czy nas śledzi?

Nie, nie śledzi. Aplikacja nie zbiera żadnych danych o użytkownikach. Ich prywatność jest naszym priorytetem. Aplikacja powstała we współpracy z Komisją Europejską. Przeszła niezależne testy bezpieczeństwa – nie ma dostępu do zawartości naszego telefonu, nie śledzi naszej lokalizacji. Aby uruchomić aplikację nie musimy podawać żadnych swoich danych.

Działanie aplikacji (nie tylko naszej, ale wszystkich dostępnych w Europie aplikacji tego typu) jest oparte o system Bluetooth i rozwiązanie dostarczone przez firmy Apple i Google. W największym skrócie wygląda to tak:

- Po ściągnięciu aplikacji (jest dostępna – w zależności od tego z jakiego telefonu korzystamy – w sklepach Google Play lub AppStore) uruchamiamy system monitorowania ryzyka (włączamy Bluetooth).
- Od tego momentu aplikacja, działając w tle, monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów, na których także jest zainstalowana. My już nic nie musimy robić.
- Jeśli znajdzie takie urządzenie, a spotkanie z nim będzie trwało dłużej niż 15 minut i odbędzie się w odległości poniżej 2 metrów – aplikacja je zapamięta na 14 dni. W aplikacji nie znajdziemy informacji z iloma takimi urządzeniami „widziało się" nasze.
- Jeśli w trakcie 14 dni właściciel urządzenia, z którym kontakt miał nasz telefon, zachoruje i wpisze w aplikacji otrzymany z Centrum Kontaktu numer PIN – w naszym telefonie pojawi się ostrzeżenie.
- Jeśli w trakcie 14 dni my zachorujemy i wpiszemy w aplikacji numer PIN, tym samym uruchamiając system powiadomień – w telefonach osób/innych użytkowników aplikacji, z których urządzeniami „widziało się" nasze - pojawią się anonimowe ostrzeżenia.
- Dostając powiadomienie – nie wiemy kto je wysłał. Wysyłając powiadomienie – nie wiemy do kogo je wysyłamy.

Jeśli nadal nie do końca rozumiesz, jak działa aplikacja, obejrzyj film, w którym to tłumaczymy.

Zróbmy wszystko, aby zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa! – obejrzyj film www.youtube.com/watch?v=ZV5Y485KTLg&feature=youtu.be.

Ostrzeżenia, informacje, testy


Do tej pory (dane na 2 marca) aplikację pobrało 1 876 099 Polaków. System powiadamiania uruchomiły 3922 osoby. Do korzystania z aplikacji zachęca m.in. minister zdrowia.

- Zachęcam do stosowania aplikacji STOP COVID. Jak pokazują doświadczenia innych krajów korzystanie z tego rodzaju aplikacji przyczynia się do spadku liczby zachorowań – mówi Adam Niedzielski. - Aplikacja jest bezpieczna i bezpłatna, zapewnia bezpieczeństwo i prywatność - dodaje.

STOP COVID - ProteGO Safe to nie tylko powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem.

W aplikacji znajdziecie też m.in.:

- test oceny ryzyka zachorowania – warto wypełniać go regularnie,
- dziennik zdrowia – to miejsce, gdzie codziennie możesz notować np. wysokość swojej temperatury lub występowanie innych objawów (katar, kaszel itp.). To także miejsce na notatki z kim się spotkaliśmy/gdzie byliśmy. Gdybyśmy zachorowali – takie informacje na pewno się przydadzą,
- aktualną informację o liczbie wykonanych w Polsce szczepień przeciwko COVID – 19,
- aktualną informację o liczbie zachorowań na koronawirusa w Polsce,
- obserwacja powiatów – dzięki tej funkcji masz aktualne informacje o sytuacji epidemicznej w wybranych przez Ciebie regionach,
- ostrzeż w Europie – dzięki tej funkcji możesz wysłać powiadomienie do użytkowników aplikacji innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub otrzymać powiadomienie od nich bez konieczności instalowania aplikacji z innych krajów.

Wkrótce kolejna aktualizacja i kolejne udogodnienia dla użytkowników!

Nasza aplikacja jest dostępna w językach polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, tureckim i ukraińskim.

- Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz STOP COVID - ProteGO Safe ze sklepu Google Play.
- Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz STOP COVID - ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie gov.pl/stopcovid

Razem możemy pokonać koronawirusa! Pobierz aplikację STOP COVID! – obejrzyj spot www.youtube.com/watch?v=ZV5Y485KTLg&feature=youtu.be.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Seniorzy, możecie się zaszczepić przeciwko grypie Każdy, kto ukończył 60. rok życia, może skorzystać z akcji szczepienia przeciwko grypie, organizowanej przez Szpital Mieski im. Jana Garduły. Szczepienia dla seniorów rozpoczynają się 17.09.2021r. i będą dostępne do końca października 2021 r. Akcja jest finansowana przez Miasto, informację przekazał Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście. ■
■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■