POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [18.03.2021, 09:55:22] • Polska

Naprawić, czy kupić nowe? Polacy vs usterki sprzętu domowego

Naprawić, czy kupić nowe? Polacy vs usterki sprzętu domowego

fot. Organizator

Aż 75% osób deklaruje, że w ich domach lub mieszkaniach znajduje się przedmiot, który wymaga naprawy lub montażu*. Jednocześnie nie każdy z nas posiada umiejętności i wiedzę, która pozwoli usunąć usterkę. Jakich fachowców najczęściej szukamy? I o czym należy pamiętać, jeśli decydujemy się jednak na samodzielną naprawę?

Polacy szukają fachowców
W 2019 roku wśród najczęściej poszukiwanych specjalistów znalazł się hydraulik oraz fachowiec od naprawy sprzętu AGD i RTV. Statystycznie już co 5 z nas w ciągu roku zgłasza potrzebę skorzystania z usług tego rodzaju eksperta. Poszukujemy także tzw. złotych rączek oraz elektryków. Znaczna część osób wciąż decyduje się bowiem na naprawę sprzętu, a dopiero w kolejnym kroku na zakup nowego. Co ciekawe, w Japonii lub w Szwecji usunięcie awarii jest naturalną procedurą. Obywatele tych krajów decydują się na kupno nowych urządzeń, dopiero gdy naprawa faktycznie nie jest możliwa. Warto podkreślić, że w Szwecji weszło w życie prawo promujące naprawianie sprzętu elektronicznego. Zgodnie z nim obywatele naprawiający różne urządzenia mogą liczyć na refundację połowy kosztów i obniżkę VAT-u na wybrane usługi. To z kolei sprawia, że koszt naprawy jest niższy o jedną trzecią.

O czym należy pamiętać, samodzielnie naprawiając sprzęt?
Istnieją trzy bardzo ważne zasady, których należy przestrzegać, próbując dokonać jakiejkolwiek naprawy urządzenia samodzielnie:
I: Zawsze upewnij się, że zasilanie elektryczne i / lub dopływ gazu do urządzenia jest odłączony przed dokonaniem jakichkolwiek napraw. Jeśli po naprawie włączysz zasilanie, aby sprawdzić swoją pracę, nie dotykaj urządzenia; po prostu włącz zasilanie i obserwuj sytuację.

II: Jeśli części urządzenia są scalone ze sobą za pomocą śrub lub wkrętów prawdopodobnie można dokonać niezbędnych napraw samodzielnie. Jeśli jednak do połączenia ich użyto nitów lub spawów, nie próbuj samodzielnie naprawiać urządzenia. Skorzystaj z profesjonalnego serwisu sprzętów AGD.

III: W większości przypadków zepsute lub wadliwie działające części urządzenia można wymienić na nowe. Należy jednak dobrać je pod kątem wymagań technicznych. W sytuacji, w której znalezienie dokładnego zamiennika jest niemożliwe, poszukaj podobnej części, lecz wcześniej dokładnie zapoznaj się z instrukcją montażu dodawaną przez producenta.

Bądźmy eko
Na naprawę sprzętu warto popatrzeć także z punktu widzenia ekologii. Z raportu Clear It Waste wynika, że tylko 25% naszych rodaków wie, jak obchodzić się z elektroodpadami. Jednocześnie jak podaje Global E-Waste Monitor nadzorowany przez ONZ każdy z nas w 2019 roku wyprodukował aż 7 kg e-odpadów. Naprawa sprzętów to jedno z rozwiązań, które może wpłynąć na ten niechlubny wynik. W przypadku wystąpienia awarii wystarczy zgłosić się do sprawdzonego serwisu typu Quadra-Net, w którym fachowcy dokonają diagnozy, a następnie naprawy lodówki, telewizora lub innego sprzętu domowego.

*źródło: raport Fixly „Usługi fachowców w Polsce”, 2019 r.

Agnieszka Łuczywo
Konsultant ds. PR


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ 13 - latek znęcał się nad kolegami. Bił i kopał. Wstrząsające sceny w Parku Chopina. Media społecznościowe obiegły wstrząsające nagrania. Widać na nich, jak nastolatek bije swoich rówieśników. Przerażone dzieci nie tylko próbują uciec od swojego oprawcy, ale także głośno krzyczą z bólu. Krzyki i prośby o pomoc na nic się jednak zdały bo napastnik dalej uderzał i kopał swoje ofiary ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■