POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [22.01.2021, 08:39:06] • Świnoujście

Restauratorzy tracą nadzieję - ich płynność finansowa prawie nie istnieje

Restauratorzy tracą nadzieję - ich płynność finansowa prawie nie istnieje

fot. Organizator

Do końca stycznia w Polsce została przedłużona tzw. Narodowa Kwarantanna. Tej decyzji obawiało się wielu przedsiębiorców, jednak największy cios odczuła branża gastronomiczna. Jeżeli obowiązujące ograniczenia działalności w sektorze HoReCa zostaną utrzymane w kolejnych miesiącach, co piąta firma (20,8 proc.) szacuje, że nie przetrwa na rynku dłużej niż około miesiąca.1 Branża gastronomiczna nie będzie dobrze wspominać ubiegłego roku. W listopadzie i grudniu odnotowano najwyższe wskaźniki (odpowiednio 54,9 proc. i 43,2 proc.) obaw o wpływ negatywnych skutków pandemii zagrażających stabilności firm od czasu pierwszej fali.2 Na niepewność wśród przedsiębiorców wpłynęło przede wszystkim przedłużające się od 24 października zamknięcie restauracji, barów i kawiarni. Wprowadzony wtedy z dnia na dzień zakaz miał obowiązywać teoretycznie tylko dwa tygodnie, w rzeczywistości mijają już 3 miesiące. Obecnie 7,5 proc. (średnia krajowa: 3,7 proc.) spośród 68,3 tys. wciąż funkcjonujących firm gastronomicznych na rynku posiada poważne zadłużenie. Łączna wartość zobowiązań, wg danych BIK, na koniec września 2020 r. wynosiła 695,6 mln zł.3

– Szacujemy, iż w grudniu minionego roku suma długów przekroczyła już 700 mln zł, a liczba zadłużonych firm gastronomicznych jest bliska 10 proc. Co jednak najbardziej nas niepokoi to ponad połowa (57,1 proc.) przedsiębiorców z sektora HoReCa, którzy oceniają, że nie przetrwają na rynku dłużej niż 3 miesiące, jeśli obostrzenia się utrzymają. Co piąta firma (20,8 proc.) szacuje wytrzymałość zaledwie do około miesiąca.4 – wylicza Jan Enno Einfeld, dyrektor generalny Finiata Group.

Nowe obowiązki, podatki i koszty
Wchodząc w 2021 rok, większość Polaków patrzyła z nadzieją, że będzie to dla nich lepszy i spokojniejszy czas. Niestety dla przedsiębiorców nowy rok przygotował podwyżki podatków i kolejne opłaty. Wśród nich m.in. podatek cukrowy (obciążający producentów napojów słodzonych, ale także ich odbiorców), podniesiony koszt energii elektrycznej oraz opłata mocowa (firmy mają płacić 80 proc. całego jej wolumenu, czyli około 4,5 mld złotych rocznie – dla wielu przedsiębiorstw oznacza to nawet podwojenie kosztów prądu), a także wyższe daniny od nieruchomości czy wywozu śmieci. Dla właścicieli firm, którzy chcieli tylko przetrwać czas ograniczonej działalności, nowe podatki to kolejny krok do zakończenia działalności.

1 stycznia minął termin zakupu kasy online przez przedsiębiorców z branży gastronomicznej i restauracyjnej. Data była już jednokrotnie przekładana przez Ministerstwo Finansów z powodu pandemii, jednak resort nie zgodził się na dalsze odroczenie obowiązku. Jedynie dla przedsiębiorców, w szczególnie trudnej sytuacji umożliwiono wydłużenie terminu o konkretnie określony przez nich czas. Zgodę jednak na to musiał wyrazić pracownik urzędu skarbowego.

– W kilkunastu przypadkach przedsiębiorcom rzeczywiście udało się oddalić termin wdrożenia kas o kilka tygodni. – komentuje Jan Enno Einfeld, Finiata Group – Poznaliśmy jednak historie przedsiębiorców, którzy otwierając firmy 2-3 lata temu chcieli zainwestować w kasy online, jednak tych nie było jeszcze na rynku. Kupili więc zwykłe kasy, mimo że wiedzieli o nadchodzącym obowiązku wymiany. W międzyczasie przyszła pandemia, ich obroty spadły nawet o 70-80 proc., byli zmuszeni zwolnić pracowników, a restrykcje ograniczyły działalność do minimum. Próby odroczenia obowiązku wdrożenia kas online niestety kończyły się odmową urzędu skarbowego, ze względu na wytyczne naczelnika.

Nie sposób pominąć dodatkowego skutku ubocznego powszechnej wymiany kas, czyli gwałtownej nadprodukcji elektrośmieci. Kasy starego typu nie nadają się do odsprzedania, nawet jeśli mają zaledwie dwa lata, ponieważ program digitalizacji dotyczy wszystkich branż prowadzących sprzedaż. Co więcej przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu ulgi otrzymanej na zakup kasy fiskalnej, gdy zlikwiduje działalność w przeciągu 3 lat od momentu jej rozpoczęcia.

Nie liczy się konkurencja a przetrwanie
Od wprowadzenia wiosennego lockdownu minie niedługo rok, a dla branży gastronomicznej niezmiennie brakuje rozwiązań, które umożliwiłyby przetrwanie okresu postoju. Według danych GUS, od kwietnia do września 2020 r. z rynku zniknęło 2055 firm gastronomicznych, a ponad 4,3 tys. przedsiębiorców zawiesiło działalność.1 Decyzja o dalszym przedłużeniu obostrzeń spowoduje, że straty będą już dla wielu nie do odrobienia.

– Zdecydowana większość firm gastronomicznych jest w sytuacji, w której osiągany obroty nie pokrywają ani kosztów stałych, ani wynagrodzenia pracowników. Co czwarty restaurator obawia się pojawienia lub nasilenia problemów z cash flow. – mówi Jan Enno Einfeld – Największą stratą dla firm gastronomicznych jest utrata czasem wieloletnich i lojalnych pracowników. Szacuje się, że pandemia kosztowała już branżę ponad 130 tys. miejsc pracy.2 Pozostałym pracownikom zmniejszono z kolei wynagrodzenia.

Sytuacja panująca w branży gastronomicznej jest trudna dla wszystkich podmiotów, niezależnie od skali działania. Niedawno jeden z największych graczy na rynku, spółka AmRest, odnotowała spadek obrotów w III kwartale o 12,6 proc. r/r. Po trzech miesiącach funkcjonowania w zamknięciu przedsiębiorcy nie myślą już o rywalizowaniu z konkurencją, bo ta również boryka się z brakiem przychodów. Firmy walczą o przetrwanie każdego kolejnego dnia, aby nie dołączyć do grona ok. 7-8 tys. lokali gastronomicznych, które w zeszłym roku ogłosiły upadłość w wyniku pandemii.3

* * *
O Finiata
Finiata zapewnia finansowanie kapitału obrotowego freelancerom i MŚP za pomocą zautomatyzowanej technologii scoringowej. Dzięki błyskawicznie podejmowanym decyzjom szybko poprawia płynność finansową firm. Finiata to fintech stworzony przez doświadczonych przedsiębiorców i wspierany przez silnych inwestorów, m.in.: DN Capital, Enern, RedAlpine, Kulczyk Investments i Point Nine Capital. Firma jest laureatem Fintech & InsurTech Awards w kategorii Best Lending Solution 2018. Więcej informacji: www.finiata.pl


komentarzy: 88, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 88

Gość • Poniedziałek [25.01.2021, 00:41:12] • [IP: 5.173.146.***]

Na pewno dużo firm upadnie : (Drugie dno to mnóstwo ludzi straci prace, która była całkiem dobrze płatna i ją lubili : (Ja już straciłam i dużo moich znajomych, nie wiem co za mendy społeczne to cieszy..

Gość • Sobota [23.01.2021, 09:00:37] • [IP: 62.69.252.***]

No ja już zaczynam 29 kotlety w knajpie smażyć na przywitanie od 1 luty braci z Niemiec

Gość • Sobota [23.01.2021, 07:08:32] • [IP: 176.221.123.***]

Niech uruchomią oszczędności to i płynność będzie w obecnych czasach tylko ryzykanci lub bezmyślni szukają tłumów rozrywki w dyskotece lub knajpie.Doświadczyły tego kraje gdzie tłumy drwiły z Virusa, to dopiero początek początku w Polsce. Ostatni rok pokazał że nie ma różnicy każdy europejski kraj powoli legnie w przeciwieństwie do Chin. Obecnie w Świnoujściu jest codziennie więcej zakażeń niż w Chinach, Chiny są na 84 miejscu tam gdzie Polska była rok temu, Przez rok zachorowało mniej chińczyków niż w ciągu dnia w Polsce.To przeraża i zastanawia jak to możliwe.?

Gość • Sobota [23.01.2021, 04:05:48] • [IP: 216.130.39.**]

Cały artykół jest tylko dla tej końcówki " O Finiata Finiata zapewnia finansowanie kapitału obrotowego freelancerom i MŚP za pomocą zautomatyzowanej technologii scoringowej. Dzięki błyskawicznie podejmowanym decyzjom szybko poprawia płynność finansową firm. Finiata to fintech stworzony przez doświadczonych przedsiębiorców i wspierany przez silnych inwestorów, m.in.: DN Capital, Enern, RedAlpine, Kulczyk Investments i Point Nine Capital. Firma jest laureatem Fintech & InsurTech Awards w kategorii Best Lending Solution 2018. Więcej informacji: www.finiata.pl." . ... reszta to tylko tło. Zadnej pandemi nie. ... jest celowe i planowane wyniszczenie gospodarki. Wszystkie ich poczynania, rozporządzenia i te całe ustawy są bezprawne, Morawiecki, niedzielski. ... simony i inne bandziorno robią to co zaplanowano. Ta cała ferajna z wiejskiej to zorganizowana grupa przestępcza, której jedynym wyjściem to są dzrwi do kryminału.

Gość • Sobota [23.01.2021, 03:32:27] • [IP: 216.130.39.**]

Gość • Piątek [22.01.2021, 18:50:27] • [IP: 176.221.123.***]. ... to adres jakiegos chorego psychicznie człowieka nienawidzącego wszystkich, którzy maja lepiej jak on sam. Innego wytłumaczenia po prostu nie ma. gdyby nie net to pewnie pisał by donosy (pewnie i tak pisze) . ... jakieś paszkwile na murze. Koleś, którego natura bardzo skrzywdziłą. ... nie dała mu rozumu.

Gość • Sobota [23.01.2021, 01:14:18] • [IP: 149.202.98.***]

Bankruci w komentarzach chcieliby żeby inni zostali bankrutami. Branża sobie poradzi a ludzie z takim myśleniem dalej będą bankrutami umysłowymi.

Gość • Sobota [23.01.2021, 00:18:11] • [IP: 176.221.123.**]

Nasi restauratorzy niech nie narzekają. W sezon zrobili tyle, najwyżej niech sprzedają swoje leksusy i apartamenty

Gość • Piątek [22.01.2021, 23:04:06] • [IP: 176.221.113.**]

Co za złośliwi odwrotowcy. Wszyscy mieszkańcy z którymi rozmawiam cieszą się, że jest spokój, nie ma Niemców i można spokojnie jeździć ulicami, zaparkować, a na promenadzie nie ma szkopskiej muzyki (szczególnie na Bermudach). A tu patrz! Znajdą się marudy, którym to przeszkadza.

tutejszy • Piątek [22.01.2021, 22:23:59] • [IP: 176.221.123.***]

Gość • Piątek [22.01.2021, 18:50:27] • [IP: 176.221.123.***]Jesteś durniem i tylko dlatego zdecydowałem się cokolwiek napisać na temat twoich tępych wywodów. Żadna inna polemika z tobą, spierdolino umysłowa nie ma jakiegokolwiek sensu.

1392 • Piątek [22.01.2021, 22:02:25] • [IP: 5.173.154.**]

Takie są konsekwencje słuchania idiotów. Fajnie że jak by mi ktoś kazał firmę zamknąć albo zmienić zasady jej prowadzenia z powodu jakiejś pandemii wyśmiał bym prosto w twarz ale na rynku cieniasy nie mają jaj a rekina nie chce się ryzykować/szarpać bo mogą i na 9mc zamknąć...

Gość • Piątek [22.01.2021, 20:16:17] • [IP: 62.69.252.***]

16.48.52 ja osiołku nie muszę narzekać i zamykać firmy ktoś musi dać pracę takim nieudacznikom jak ty

Gość • Piątek [22.01.2021, 19:56:40] • [IP: 176.221.122.**]

Właściciele sobie poradzą, szkoda pracowników, zostali bez pracy.

Gość • Piątek [22.01.2021, 18:51:53] • [IP: 178.238.247.**]

Nie jestem nieudacznikiem i nie mam nic na kredytu.Nie jestem właścicielem hotelu czy restauracji, żal mi ludzi którzy tracą dorobek życia przez głupie decyzje rządu, więc ludzie których cieszy nieszczęście innych nazywanie patusem jest adekwatne.

czytelnik • Piątek [22.01.2021, 18:51:28] • [IP: 37.30.21.***]

A co tu robi w treści reklama Finiata? Mało banki okradły obywateli na kredytach, znów jakieś ustrojstwo pseudofinansowe? Widać kto na kryzysie zarabia i chce zarobić. Natomiast jeśli chodzi o gastronomię, szczególnie tę nie dużą, tupu Krewetka, Albakora jestem całym sercem, aby się otwierały. Duże lokale, lub spółki C., z o.o. i tym podobne, które sobie potworzyły sieć lokali, niech sobie radzą sami. Na pewno finansowo są zabezpieczone bez ściemy.

Gość • Piątek [22.01.2021, 18:50:27] • [IP: 176.221.123.***]

Ale pazerniaki stękają jak im ciężko, bo i innych państwach UE nie ta takich problemów. W Irlandii tez wszystko zamknięte do końca stycznia i nikt tam nie płacze. Ale tam nie ma takich pazerniaków.

Miska Ryżu + • Piątek [22.01.2021, 17:41:45] • [IP: 185.220.102.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Piątek [22.01.2021, 17:23:21] • [IP: 185.220.102.***]

Szczurzego ryja niedzielskiego i krzywego ryja morawieckiego złapać za te ich parchate ryje i niech żydlaki płacą ze swoich!

Gość • Piątek [22.01.2021, 17:21:41] • [IP: 188.146.163.***]

Dobrze że niemcy są mądrzy i zamkneli granicę hotele iwszystko na 8 miesiecy.

Gość • Piątek [22.01.2021, 16:56:25] • [IP: 37.47.78.**]

To jak to jest z wolnym rynkiem? Jak się powodzi to jest i zdzieracie ile wlezie nie mając sumienia ale jak kryzys to wolny rynek znika i pojawia się socjalizm? Hipokryci!

Gość • Piątek [22.01.2021, 16:54:02] • [IP: 37.47.78.**]

Ja czekam na licytacje komornicze i kupię chętnie kilka firm. Dam wtedy ludziom pracę na minimum takich samych warunkach lub lepszych. Nie ma się czym przejmować. Nie zburzą restauracji czy hoteli. Personel zawsze będzie potrzebny. A dla ludzi którzy mają biznesy mam taką radę. Nie żyjcie na kredyty tylko odkładajcie gotówkę na takie właśnie ciężkie czasy.

Gość • Piątek [22.01.2021, 16:48:52] • [IP: 31.60.54.**]

Gość • Piątek [22.01.2021, 11:08:51] • [IP: 62.69.252.***] A ty jeśli jesteś niegospodarny i inni którzy płaczą jak im źle, to zamknij firmę, zmień pracę, weź kredyt.

Gość • Piątek [22.01.2021, 16:40:45] • [IP: 176.221.113.**]

Gość • Piątek [22.01.2021, 16:06:10] • [IP: 188.146.161.***] Bzdura. Należy się zasiłek z UP. Za takie grosze wszędzie się znajdzie praca. Poza tym firma jak zbankrutuje to ktoś inny ją przejmie i będzie potrzebował pracowników.

Gość • Piątek [22.01.2021, 16:38:28] • [IP: 77.18.57.**]

Nie badzcie traby.Wszyscy sie otwieraja to tez sie otwierajcie.Nie ma podstawy prawnej.Wszedzie o tym mowia.

Gość • Piątek [22.01.2021, 16:06:10] • [IP: 188.146.161.***]

Ci restauratorzy sobie poradzą zwalniając pracowników, tylko pracownicy bez nich to już sobie nie poradzą

Gość bez domu • Piątek [22.01.2021, 15:37:04] • [IP: 178.238.249.***]

Kryzys? nie szanowni restauratorzy tylko cza na ziemię zejść, mam przypomnieć jak w czasach prosperity za drugie danie wołaliśćie 80zł co pamięć szwankuje? Tu trzeba ze kosmosa na cenową ziemię zejść, trzeba oferować pośiłki na minimalnej marży np.schabowy ziemniaki surówka max. 18zł ma być to świeże z patelni a żiemniaki gotowane a nie tzw." pieczone" czyli 10 razy odgrzewane. Jak zejdziecie z cenami na kieszeń przeciętnego nabywcy to sam kupię abonament.

Oglądasz 1-25 z 88
■ Radni Komisji Gospodarki Morskiej chcą zwołania w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Miasta poświęconego planom inwestycyjnym portu oraz zagospodarowaniu terenów wokół latarni morskiej w Świnoujściu ■ Kosmiczna czerwona kanapa za 40.000 zł… w pływalni przyszkolnej. Otwarcie Uznam Areny, a szczególnie pływalni odbyło się z pompą. Były okolicznościowe przemówienia władzy, poczęstunek, no i wizytacja obiektu. A tam cuda design’u. Wszystkim w oczy rzuciła się stosunkowo niewielka, ale za to czerwona kanapa, bardzo nowoczesna kształtem i bardzo niefunkcjonalna jak na hol pływalni. Wybudowanej przecież przede wszystkim dla dzieci szkolnych. Okazuje się, że to „Sofa Moon” kupiona przez miasto w ramach wyposażenia Uznam Areny. Kosztowała bagatela…. 40.000 zł. (nie wiadomo tylko czy netto czy brutto). B&B Italia Sofa Moon System od 58549 PLN 3fstudio.com.pl/sofy/bb-italia-sofa-moon-system# Zadaliśmy w czwartek szczegółowe pytania do rzecznika prezydenta miasta, czekamy na odpowiedź. Bo wieść gminna niesie, że to nie koniec kosmicznych cen i wyposażenia tego miejsca. C.D.N…… ■ Biznes się zwija. 624 zawieszeń i 187 wykreśleń działalności gospodarczej zarejestrowanej w CEIDG. To obraz sytuacji świnoujskich przedsiębiorców w minionym roku. Jest źle, a to raczej statystyki niepełne. W ubiegłym roku do świnoujskiego Urzędu Miasta wpłynęły wnioski dotyczące 624 zawieszeń i 187 wykreśleń działalności gospodarczej zarejestrowanej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Te statystyki mogą być jednak niepełne ■ Czytelnik: Tiry rozjadą Warszów. Wraca komunikacyjny koszmar kierowców. Po raz kolejny na Warszowie mieliśmy komunikacyjny armagedonem. Mieszkańcy Świnoujścia musieli liczyć się z tym, że ich powrót do domu we wtorkowy wieczór był utrudniony. Wszystko za sprawą ogromnych kolejek, które tworzyły się na wjeździe do miasta. Kilkumetrowy sznur samochodów ciężarowych to jednak żadna nowość. Za każdym razem wszystko wygląda podobnie, gdy promy do Szwecji ze względu na panujące warunki atmosferyczne nie wypływają tylko zostają w porcie. Kierowcy znają już ten scenariusz na pamięć. Za każdym razem jednak tego typu sytuacje wywołują u nich podobną złość i frustrację. Samochody ciężarowe stoją do dzisiaj (10.02.2021) na ulicy i bardzo utrudniają ruch. ■ Szybkie testy antygenowe w kontenerze obok laboratorium. Nie trzeba się rejestrować. W kontenerze obok laboratorium wykonujemy szybkie testy antygenowe. Próbki pobieramy w godzinach od 10 do 12 przez siedem dni w tygodniu. Na badania te nie trzeba się rejestrować. Należy mieć ze sobą dokument tożsamości oraz dowód wpłaty. Przypominamy, że wpłat można dokonać przelewem (wszystkie informacje dotyczące testu łącznie z numerem konta znajdą Państwo TUTAJ szpital-swinoujscie.pl/strona/menu/83_testy_sars-cov-2__covid_-19) lub bezpośrednio w laboratorium. Cena testu antygenowego to 80 złotych. Zapraszamy! ■ Zmarł Tadeusz Gala: były wiceprezydent Świnoujścia, oddany miastu i jego mieszkańcom ■ Nie żyje 25 - letnia kobieta ranna w wypadku koło Dargobądza. Jej stan od początku określano jako bardzo ciężki ■