POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [04.12.2020, 21:32:10] • Świnoujście

Zrób prezent bliskim, nie oszustowi!

Zrób prezent bliskim, nie oszustowi!

fot. Policja

Okres przedświąteczny to czas, gdy chcemy kupić naszym bliskim wymarzone prezenty. Duża część z nas, zachęcona wysokimi rabatami i super promocjami, zdecyduje się na kupno prezentów w internecie. Niestety, może okazać się, że korzystając ze „specjalnej oferty”, zostaniemy nie tylko bez prezentu dla bliskiej nam osoby, ale także bez pieniędzy.

Bądźmy czujni, oszuści nie mają skrupułów

Oszuści doskonale wiedzą, że okres przedświąteczny to najlepszy czas na ich działalność. Często wystawiają „modne” rzeczy w konkurencyjnie niskich cenach. Internetowi przestępcy stosują także psychologiczne metody, polegające na wywarciu presji na nieświadomej ofierze, informując, że to ostatnie sztuki produktu w tak konkurencyjnej cenie lub że oferta jest ważna tylko kilka godzin. Niczego nieświadoma ofiara, ze względu na atrakcyjność oferty oraz stosowaną przez oszusta presję czasu, często przelewa pieniądze nie zastanawiając się zbytnio nad bezpieczeństwem dokonywanego zakupu. Decydując się na zakupy w internecie, kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Strony sklepów widmo


Piękna oprawa graficzna, szeroki wybór produktów za ułamek ceny i wiele pozytywnych opinii na stronie. Tak zazwyczaj wyglądają strony widmo, które po kilku tygodniach zostają usunięte. Oszuści, korzystając z gotowych szablonów, aktywują strony do złudzenia przypominające strony legalnych sklepów i żerują na naszej nieświadomości. Zdarza się, że sklepy widmo podają adres swojej siedziby, aby przekonać ofiarę o tym, że są legalnie prosperującą firmą. Niestety, w większości przypadków wskazany adres albo w ogóle nie istnieje, albo znajduje się pod nim zupełnie inna firma, która nie ma nic wspólnego z oszustami.

Sprawdź stronę internetową

Każdy z nas może sprawdzić, czy strona sklepu oferującego towar w zaskakująco niskich cenach nie jest próbą oszustwa. Sprawdźmy, czy w zakładce kontaktowej są ujęte taki dane jak nazwa firmy, adres, NIP i REGON oraz dane kontaktowe. Zadzwońmy do firmy i porozmawiajmy z osobą, która odbierze telefon. Osoby prowadzące legalne sklepy internetowe udostępniają wszystkie dane, które ułatwią kontakt kupującemu ze sklepem. Brak lub niezgodność danych to sygnał do zachowania szczególnej ostrożności.

CEIDG jest po Twojej stronie!

Ewidencja przedsiębiorstw umożliwia pod adresem: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx sprawdzenie zgodności danych kontaktowych na stronie sklepu z rzeczywistością. Brak danych w CEIDG to kolejny sygnał o tym, że decydując się na zakup, możemy stać się ofiarą oszustów.

Sprawdź opinie firmy

Opinie znajdujące się na stronie sklepu nie zawsze muszą być prawdziwe. Rozsądnym krokiem jest sprawdzenie opinii w internecie za pomocą wyszukiwarek. Wystarczy wpisać frazę zawierającą nazwę firmy w przeznaczone do tego okno wyszukiwarki. Jeżeli firma nie ma żadnych opinii, jest to następny sygnał do zachowania czujności.

Wybierz platformy, które są przyjazne dla kupujących

Decydując się na zakupy, warto korzystać z platform, które zrzeszają sprzedawców i mają programy ochrony kupujących. Takie platformy mają także system ocen sprzedających, dzięki którym możemy zapoznać się z jakością świadczonych usług przez sprzedającego.

Sprzedawca prosi o przelew BLIKiem? Uważaj

Oszuści, wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają numeru konta bankowego, prosząc za to o kod BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze w bankomacie. Oszuści motywują to tym, że dzięki tej formie płatności będą mogli wysłać natychmiast zakupiony produkt. Kupujący jest przekonany, że towar zostanie dostarczony do niego szybciej, jednak zazwyczaj nie dociera w ogóle do kupującego, natomiast osoba, która wypłaciła pieniądze z bankomatu jest całkowicie anonimowa.

Należy również pamiętać, aby podczas zakupów internetowych, kierować się zasadą ograniczonego zaufania, nie wysyłać kodów BLIK tylko prosić o podanie numeru konta bankowego, danych do przelewu lub wybrać opcję dostarczenia produktu za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę.

Certyfikat SLL


Certyfikat ten ukazywany jest za pomocą kłódki na pasku adresowym. Oznacza on, że dane, które są wymieniane pomiędzy naszym komputerem a stroną internetową, są szyfrowane.

sierż. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Niedziela [06.12.2020, 01:29:08] • [IP: 167.114.102.***]

19:03:55 - Hau... Hau... Piesku., poszczekaj sobie, bo tylko to ci zostało kundelku na syjonistycznej smyczy.

Gość • Sobota [05.12.2020, 19:03:55] • [IP: 83.23.204.***]

: 167.114.102.***] dureń do kwadratu

Gość • Sobota [05.12.2020, 14:44:52] • [IP: 167.114.102.***]

Policja, to tacy sami oszuści i bandyci, jak Ci przed którymi przestrzegają... Chcą sobie wyciąć konkurencję.

Gość • Sobota [05.12.2020, 10:13:41] • [IP: 83.23.204.***]

Bardzo przydatne informacje, nie tylko w okresie przedświątecznych zakupów, ale ogólnie, bo teraz dużo kupuje się przez internet.

Gość XXX • Sobota [05.12.2020, 10:01:51] • [IP: 77.112.140.**]

Oszust też człowiek, chce spędzić święta w dobrobycie i dostatku, no to kroi frajerów chytrych i łasych na darmochę...A ich w tym Kraju nie brakuje dają się łapać jak muchy na lep...🐞

Gość • Sobota [05.12.2020, 01:49:15] • [IP: 46.215.15.**]

Ja jak coś kupuję to tylko z zapłatą kurierowi, i jest spoko...😜

Gość • Piątek [04.12.2020, 22:15:03] • [IP: 37.30.26.***]

Słuszna inicjatywa - zdolny i przystojny:)

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Planowana przerwa technologiczna dnia 23.05.2022 r. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Świnoujściu informuje, iż coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej na cele centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej nastąpi dnia 23.05.2022 r. od godziny 00:00 do godziny 24:00. Przedmiotowa przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych. ■ Latouche-Tréville francuski niszczyciel rakietowy do zwalczania okrętów podwodnych wpłynął do Świnoujścia ■ Mamy nowego milionera w Świnoujściu! Zagrał w lotto i zgarnął sporą kasę! Dużo szczęścia miał jeden z mieszkańców Świnoujścia. W ostatnim czasie postanowił zagrać w lotto. Tym razem był to bardzo dobry pomysł, ponieważ świnoujścianin wygrał naprawdę sporo pieniędzy. Od teraz może mówić o sobie milioner ponieważ wygrał 1,2 mln złotych w losowaniu Eurojackpot. Losowanie odbyło się w piątek, 6 maja. Szczęśliwym punktem lotto okazał się punkt zlokalizowany przy ulicy Piastowskiej w Świnoujściu. Wygrana wysokości 1 242 016, 00 zł to tzw. wygrana III stopnia. ■ Dar Młodzieży w Świnoujściu! W dniach 10 – 12 maja w ramach Gościnnego Portu będziemy gościć jednostkę szkoleniową Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Dar Młodzieży zacumuje na nabrzeżu udostępnionym przez Fairplay Towage Polska Sp. zo.o. Sp. k., na wysokości Kapitanatu Portu. W środę 11 maja żaglowiec udostępni swój pokład zwiedzającym – zapraszamy w godzinach 10.00 – 12.00 oraz 13.00 – 17.00. Wstęp jest bezpłatny ■ Największą flagę narodową jaka powiewała w Polsce mogliśmy podziwiać na szczycie latarni morskiej ■ Nie żyje Ukrainka. Morderca był na miejscu zdarzenia Do tragedii doszło przy osiedlu Platan. W jednym z mieszkań miało miejsce morderstwo kobiety narodowości ukraińskiej. Sprawca znajdował się na miejscu zdarzenia. Oprócz nich było tam również dziecko. ■