POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [04.12.2020, 21:32:10] • Świnoujście

Zrób prezent bliskim, nie oszustowi!

Zrób prezent bliskim, nie oszustowi!

fot. Policja

Okres przedświąteczny to czas, gdy chcemy kupić naszym bliskim wymarzone prezenty. Duża część z nas, zachęcona wysokimi rabatami i super promocjami, zdecyduje się na kupno prezentów w internecie. Niestety, może okazać się, że korzystając ze „specjalnej oferty”, zostaniemy nie tylko bez prezentu dla bliskiej nam osoby, ale także bez pieniędzy.

Bądźmy czujni, oszuści nie mają skrupułów

Oszuści doskonale wiedzą, że okres przedświąteczny to najlepszy czas na ich działalność. Często wystawiają „modne” rzeczy w konkurencyjnie niskich cenach. Internetowi przestępcy stosują także psychologiczne metody, polegające na wywarciu presji na nieświadomej ofierze, informując, że to ostatnie sztuki produktu w tak konkurencyjnej cenie lub że oferta jest ważna tylko kilka godzin. Niczego nieświadoma ofiara, ze względu na atrakcyjność oferty oraz stosowaną przez oszusta presję czasu, często przelewa pieniądze nie zastanawiając się zbytnio nad bezpieczeństwem dokonywanego zakupu. Decydując się na zakupy w internecie, kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Strony sklepów widmo


Piękna oprawa graficzna, szeroki wybór produktów za ułamek ceny i wiele pozytywnych opinii na stronie. Tak zazwyczaj wyglądają strony widmo, które po kilku tygodniach zostają usunięte. Oszuści, korzystając z gotowych szablonów, aktywują strony do złudzenia przypominające strony legalnych sklepów i żerują na naszej nieświadomości. Zdarza się, że sklepy widmo podają adres swojej siedziby, aby przekonać ofiarę o tym, że są legalnie prosperującą firmą. Niestety, w większości przypadków wskazany adres albo w ogóle nie istnieje, albo znajduje się pod nim zupełnie inna firma, która nie ma nic wspólnego z oszustami.

Sprawdź stronę internetową

Każdy z nas może sprawdzić, czy strona sklepu oferującego towar w zaskakująco niskich cenach nie jest próbą oszustwa. Sprawdźmy, czy w zakładce kontaktowej są ujęte taki dane jak nazwa firmy, adres, NIP i REGON oraz dane kontaktowe. Zadzwońmy do firmy i porozmawiajmy z osobą, która odbierze telefon. Osoby prowadzące legalne sklepy internetowe udostępniają wszystkie dane, które ułatwią kontakt kupującemu ze sklepem. Brak lub niezgodność danych to sygnał do zachowania szczególnej ostrożności.

CEIDG jest po Twojej stronie!

Ewidencja przedsiębiorstw umożliwia pod adresem: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx sprawdzenie zgodności danych kontaktowych na stronie sklepu z rzeczywistością. Brak danych w CEIDG to kolejny sygnał o tym, że decydując się na zakup, możemy stać się ofiarą oszustów.

Sprawdź opinie firmy

Opinie znajdujące się na stronie sklepu nie zawsze muszą być prawdziwe. Rozsądnym krokiem jest sprawdzenie opinii w internecie za pomocą wyszukiwarek. Wystarczy wpisać frazę zawierającą nazwę firmy w przeznaczone do tego okno wyszukiwarki. Jeżeli firma nie ma żadnych opinii, jest to następny sygnał do zachowania czujności.

Wybierz platformy, które są przyjazne dla kupujących

Decydując się na zakupy, warto korzystać z platform, które zrzeszają sprzedawców i mają programy ochrony kupujących. Takie platformy mają także system ocen sprzedających, dzięki którym możemy zapoznać się z jakością świadczonych usług przez sprzedającego.

Sprzedawca prosi o przelew BLIKiem? Uważaj

Oszuści, wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają numeru konta bankowego, prosząc za to o kod BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze w bankomacie. Oszuści motywują to tym, że dzięki tej formie płatności będą mogli wysłać natychmiast zakupiony produkt. Kupujący jest przekonany, że towar zostanie dostarczony do niego szybciej, jednak zazwyczaj nie dociera w ogóle do kupującego, natomiast osoba, która wypłaciła pieniądze z bankomatu jest całkowicie anonimowa.

Należy również pamiętać, aby podczas zakupów internetowych, kierować się zasadą ograniczonego zaufania, nie wysyłać kodów BLIK tylko prosić o podanie numeru konta bankowego, danych do przelewu lub wybrać opcję dostarczenia produktu za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę.

Certyfikat SLL


Certyfikat ten ukazywany jest za pomocą kłódki na pasku adresowym. Oznacza on, że dane, które są wymieniane pomiędzy naszym komputerem a stroną internetową, są szyfrowane.

sierż. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Niedziela [06.12.2020, 01:29:08] • [IP: 167.114.102.***]

19:03:55 - Hau... Hau... Piesku., poszczekaj sobie, bo tylko to ci zostało kundelku na syjonistycznej smyczy.

Gość • Sobota [05.12.2020, 19:03:55] • [IP: 83.23.204.***]

: 167.114.102.***] dureń do kwadratu

Gość • Sobota [05.12.2020, 14:44:52] • [IP: 167.114.102.***]

Policja, to tacy sami oszuści i bandyci, jak Ci przed którymi przestrzegają... Chcą sobie wyciąć konkurencję.

Gość • Sobota [05.12.2020, 10:13:41] • [IP: 83.23.204.***]

Bardzo przydatne informacje, nie tylko w okresie przedświątecznych zakupów, ale ogólnie, bo teraz dużo kupuje się przez internet.

Gość XXX • Sobota [05.12.2020, 10:01:51] • [IP: 77.112.140.**]

Oszust też człowiek, chce spędzić święta w dobrobycie i dostatku, no to kroi frajerów chytrych i łasych na darmochę...A ich w tym Kraju nie brakuje dają się łapać jak muchy na lep...🐞

Gość • Sobota [05.12.2020, 01:49:15] • [IP: 46.215.15.**]

Ja jak coś kupuję to tylko z zapłatą kurierowi, i jest spoko...😜

Gość • Piątek [04.12.2020, 22:15:03] • [IP: 37.30.26.***]

Słuszna inicjatywa - zdolny i przystojny:)

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ UWAGA KIEROWCY! Od 1 czerwca kierowcy naszego miasta muszą płacić za parkowanie na dotychczasowych bezpłatnych parkingach miejskich! ■ Nowe ceny biletów na linii 10 do Międzyzdrojów oraz nowe rodzaje biletów na liniach miejskich Uprzejmie informujemy, że z dniem 01 czerwca 2023 r. zmianie ulegną ceny biletów na linii 10 oraz zostaną wprowadzone nowe rodzaje biletów na liniach miejskich ■ Kto powinien zostać prezydentem Świnoujścia? Wybory samorządowe odbędą się w kwietniu 2024 r. Kto weźmie wtedy udział w wyścigu o wyspiarski tron dzisiaj jeszcze oficjalnie nie wiadomo ■ Ponad 3 miliony złotych rocznie miasto wydaje na utrzymanie zieleni ■ A jednak „kłamczuszka”? Tajemnica rezygnacji Michalskiej rozwiązana ■ 78 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Największy i najbardziej krwawy konflikt w historii zebrał swoje żniwo także w Polsce. Wszystkim poległym w czasie walk w latach 1939 - 1945 oddano hołd w trakcie poniedziałkowych uroczystości. ■ 28 kwietnia otwarto węzeł przesiadkowy na Warszowie, niestety z rocznym opóźnieniem. Inwestycja miała zakończyć się w pierwszej połowie 2022 roku. Całkowity koszt, budowy parkingu i przebudowa dworca autobusowego to 14 mln zł, z czego niemal 10,5 mln to uzyskane przez Miasto dofinansowanie ze środków zewnętrznych, a konkretnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego ■