POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [28.11.2020, 18:30:27] • Świnoujście

Prezydent: Podwyżki śmieci są niewielkie i konieczne. Agatowska: Mieszkańcy to nie bankomat!

Prezydent: Podwyżki śmieci są niewielkie i konieczne. Agatowska: Mieszkańcy to nie bankomat!

fot. Sławomir Ryfczyński

Zaproponowana przez prezydenta miasta podwyżka cen o 26% za wywóz śmieci stałą się faktem. Na czwartkowej sesji rady Miasta radni 10 głosami „za” przy sześciu głosach „wstrzymujących się” i trzech głosach „przeciw” zatwierdzili uchwałę o wzroście cen. Średni wzrost cen wyniesie ponad 5 zł na osobę. Przy założeniu, że każdy mieszkaniec zużywa ok. 3m3 wody na osobę miesięcznie – samotna osoba zapłaci miesięcznie ok. 25 zł. zamiast ok. 20 zł. a czteroosobowa rodzina zapłaci zamiast ok. 79 zł. miesięcznie zapłaci ok. 100 zł.

Dyskusja na sesji była bardzo burzliwa. Podwyżki są niewielkie i konieczne, bo inaczej w połowie roku nie będziemy mogli zapłacić za wywożenie śmieci i będzie jak w Neapolu – przekonywał prezydent miasta. Mieszkańcy to nie bankomat, z którego pan sobie wyciągnie pieniądze kiedy ich zabraknie - odpowiadała radna Joanna Agatowska. Prezydent stosuje szantaż emocjonalny – uważał radny Jan Borowski.

Kłopot Świnoujścia z gospodarką odpadami narasta kolejny rok, w czasie których ceny podnoszone są po raz trzeci , bo w roku 2019 były dwie podwyżki. Podwyżka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 r. Ma przynieść miastu dodatkowe 2 mln. zł, które miasto przeznaczy na opłacenie wywozu śmieci, ich segregację oraz składowanie w Słajsinie k/Nowogardu, gdzie jest członkiem Celowego związku Gmin R-XXI. Całkowite koszty odbioru śmieci rosną więc do 12 mln. zł. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z opłat od mieszkańców. Miasto nie chce dopłacać do systemu, ale prezydent miasta obiecuje najbiedniejszym seniorom pomoc.
Zastępca prezydenta Barbara Michalska jeszcze we wrześniu na seminarium poświęconym śmieciom deklarowała (pisaliśmy o tym na portalu), że podwyżka wyniesie ok. 7,95 zł. Teraz stawka ta urosła do 8,40 za m3 zużytej wody. B. Michalska motywowała podwyżkę ceny przede wszystkim zwiększeniem ilości śmieci produkowanych przez mieszkańców. Pond 400 kg śmieci wytwarza statystyczny mieszkaniec. Niektórzy radni, w tym nowy Honorowy Obywatel Miasta radny Stanisław Bartkowiak, zwracali uwagę na nieracjonalność tych wyliczeń i brak nadzoru nad śmieciami nielegalnie wyrzucanymi. Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Beata Tułodziecka – Terenda przedstawiła prezentację kosztów. Okazuje się, że dotychczas RXXI nie pobierał od nas opłat za śmieci segregowane, teraz jednak zmienił tą zasadę i wprowadził ceny wyższe niż za odpady zmieszane. Ma to zmusić mieszkańców do segregowania śmieci. Zmiany dotkną także systemu zdawania odpadów. Np. spalarnia w Szczecinie  przyjmowała do tej pory jedynie odpady z terenu województwa. To także ma się zmienić, bo wskutek zmian w prawie samorządy z całego kraju uzyskały swobodę wyboru zakładów. Jeśli zatem miasta z południa kraju będą chciały skorzystać z konkurencyjnej oferty Szczecina, to tu wyekspediują swoje odpady. Ceny staną się więc konkurencyjne i będą rosły. Segregacja śmieci jest w Świnoujściu na wysokim poziomie, ale nadal trzeba go egzekwować m.in. wyższymi opłatami. Stawki, które teraz miasto proponuje są jednymi z niższych w regionie.

Prezydent: Podwyżki śmieci są niewielkie i konieczne. Agatowska: Mieszkańcy to nie bankomat!

fot. Sławomir Ryfczyński

Dużą dyskusję wywołały koszty funkcjonowania CZG R-XXI. Radna Joanna Agatowska oceniła, że zastępca prezydenta miasta, która w Związku jest wiceprzewodniczącą, nie znała ich budżetu, co przyznała na sesji i akceptuje bardzo duży wzrost kosztów na podwyżki płac dla pracowników, ponad 3 mln. zł jak również na dodatkowe usługi obce, ponad 9 mln. co wpłynęło na wzrost stawki w Świnoujściu. Radna Agatowska przypomniała, że związek planuje dokonywanie bardzo kosztownych inwestycji. Radna uważa również, że wina za wyższe koszty leży po stronie Spalarni ze Szczecina. Zmiana przepisów spowodowała, że Spalarni bardziej opłaca się odbierać śmieci komercyjnie, a nie od Związku Gmin. Zaleganie śmieci dodatkowo kosztuje. W trudnym czasie epidemicznym koszty takie powinny być ograniczane do czasu odbicia się gospodarki, a nie jeszcze zwiększane – uważa radna. Sytuacja finansowa mieszkańców pogarsza się i nie powinni oni teraz musieć więcej płacić za śmieci. Gdyby też prezydent chciał pomoc mieszkańcom to ustawa daje możliwość zastosowania ulg w uchwale, a takich propozycji prezydent nie złożył. Uwaga ta wywołała tłumaczenia się z roli pełnionej w związku, ale i emocjonalny atak na radną ze strony zastępcy prezydenta i samego prezydenta, który stwierdził też, że pomocy udzieli najbiedniejszym przez system dodatków, bo znajdzie oszczędności w budżecie przyszłego roku.

Radny Wiesław Góreczny zwracał uwagę na problemy z obsługą wywozu śmieci w budynkach spółdzielczych w mieście, brak miejsca na posadowienie dodatkowych śmietników w związku z obowiązkową koniecznością segregowania przez wszystkich śmieci oraz wywozu gabarytów.

Radny Jan Borowski podniósł temat obniżenia stawek dla osób, które szczególnie w domkach jednorodzinnych kompostują niektóre rodzaje śmieci. Będą oni płacić niższe stawki. Zachęcał, aby promować kompostowniki i tworzyć je również przy innych budynkach. Radny J. Borowski złożył również propozycję powołania komisji doraźnej, która miałaby za zadnie przeanalizować dotychczasowy system odbioru śmieci i regulaminów utrzymania porządku oraz innych tematów związanych ze śmieciami. Radni innych klubów poparli ten pomysł. Radny Borowski poinformował, że to radni PO zobligowali prezydenta miasta do pomocy osobom biednym w dopłatach do śmieci.

Po około 3 godzinach dyskusji radni miasta przyjęli zaktualizowane regulaminy oraz przedstawioną przez prezydenta propozycję podwyżek stawki za śmieci.
Przeciw podwyżkom zagłosowali: radni SLD Joanna Agatowska, Agnieszka Kaczmarek oraz Krzysztof Szpytko.

Od głosu wstrzymali się: Andrzej Mrozek (PiS), Stanisław Bartkowiak (SLD), Ryszard Teterycz (SLD), Jarosław Włodarczyk (SLD) oraz Wiesław Góreczny (PO), Sylwia Marszałek (GM).

Za podwyżkami głosowali: Jan Borowski (PO), Elżbieta Jabłońska (PO), Leszek Waga (PO), Agnieszka Rachtan (PO), Leon R.Kowalski (WŚ), Magdalena Ilczuk (WŚ), Grzegorz Koss (WŚ), Aneta Zdybel (WŚ), Marek Niewiarowski (WŚ) oraz Sławomir Nowicki (GM).

Przypis redakcyjny: Radni w Wolinie i Goleniowie nie zgodzili się na podwyższenie opłat swoim mieszkańcom, będą szukać innych rozwiązań problemu śmieciowego.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 181, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 181

Gość • Czwartek [03.12.2020, 13:44:57] • [IP: 77.88.191.***]

Denerwują mnie radni którzy wstrzymują się od głosu. Takie ciepłe kluchy, lepiej nie podpaść nikomu

Gość • Wtorek [01.12.2020, 06:24:29] • [IP: 62.69.252.***]

daja podwyzki aoni zabiora i znow naczystotopolityka wladz swinoujscia

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 23:25:25] • [IP: 31.11.128.**]

Radni maja dużo kabzy.co to dla nich podwyzka ok.300 zl na rodzinę za odpady użytkowe które same powinny się zbilansowac.Czy radni to sa glupki ?.W Slajsinie z tych odpadów uzytkowych można mieć fortune.Szklo, drewno, szmaty, tworzywa sztuczne, metale, papier i kartony to sa cenne surowce wtórne.Na tym się bardzo dobrze zarabia sprzedajac powyższe w dużym mieście lub eksportujac za granice.Tych podwyżek nie powinno być!.

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 22:15:55] • [IP: 37.47.171.**]

178.238.253.***] Jedna prosba, nie pokazujcie tego człowieka w kręconych wlosach Przychylam się do tej prośby ona jest po prostu chora na władze i tępa na wiedzę

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 19:49:04] • [IP: 178.238.253.***]

Jedna prosba, nie pokazujcie tego człowieka w kręconych wlosach

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 18:16:24] • [IP: 178.238.246.**]

🥵😪 😭😢😱

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 17:07:39] • [IP: 37.47.179.**]

Radny Borowski nie mieszka w domku jednorodzinnym tylko w bloku 3 klatkowym

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 15:21:22] • [IP: 176.221.122.***]

Radny Borowski to owszem podnieść stawki ale nie dla mnie. Domki jednorodzinne ocalić od podwyżki dowalić reszcie bo sam mieszka w domku. Wstyd!!

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 12:51:45] • [IP: 178.238.249.***]

Żmurkiewicz odleciałeś już na maksa. Co dla ciebie jest niewielkie dla wielu to bardzo dużo. Ale skąd ty możesz o tym wiedzieć... KOMUSZY PUPILU.

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 12:24:54] • [IP: 77.88.191.**]

A co radni PIS na likwidację stoczni?Gdzie te mądrale teraz są.Moze czas ich pogonić.

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 10:34:50] • [IP: 176.221.123.***]

brawo pani Agatowska, nie mozna ciągnąc jak z bankomatu od ludzi, coraz mniej pieniedzy a tu podwyżki by żyło sie lepiej, padła odra, pada stocznia, padnie żegluga padną ine firmy, a pozniej niemcy zajmą miasto

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 09:43:50] • [IP: 46.204.2.**]

Tak samo robi prezes R.O.D. Nad Zalewem, ustalił podwyżkę za śmieci o 50 zł, doliczył po 18 zł za ubytki prądu [kradzież ]za stosował odpowiedzialność zbiorową, jest to niezgodne z Konstytucjom Działkowiec wrzuca do kontynera płyty z starego domku i jest zadowolony a płacimy my działkowcy a prezes i gospodarz są zadowoleni. gospodarz powinien te płyty wyjąć z pojemnika i wezwać właścićiela do zabrania, rozebrany domek jest na działce po wyżej numeru 400.Są kamery, PREZESIE co pan zrobił w sprawie mostku, ten mostek był przez 40 lat.Dla czego brama jest otwarta a śmieci przy bywa z miasta. ile jest działek zamieszkałych i kto w nich mieszka czy są spełnione warunki sanitarne. Jak nie ogarniasz to zrób to co kobiety proponują Kaczyńskiemu.

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 09:40:46] • [IP: 77.252.46.**]

Mam dosc calej tej segregacji, podwyzek, cudowania z tymi smieciami. To wszystko jest bez sensu i glupie.

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 08:42:33] • [IP: 188.146.161.***]

Do 29.11.2020, 19:41:29]  [IP: 176.221.122.**] słuchaj analfabeto wystarczy przeczytać regulamin i dowiesz się ze wystarczy zgłosić o wyczyszczenie kubłów i po sprawie ja zgłaszam często i myją

Gość • Niedziela [29.11.2020, 21:57:27] • [IP: 89.151.32.***]

Do 178.238.250.*** z 18.35. Wiadomo że to kosztuje. Są na takie inwestycje dotacje. Nie ma sensu szukać winnych zaniechania. Trzeba się skupić na przyszłości. Za coś w końcu płacimy rządzącym.

Gość • Niedziela [29.11.2020, 21:09:03] • [IP: 37.47.151.**]

Do Gość • Niedziela [29.11.2020, 12:56:35 Panie Waga ci za bzdury Pan tu wypisuje skąd Pan wziął te 1700 za tonę. na stronie Celowego Związku Gmin jest cennik na 2021 rok niech się Pan zapozna, a proszę mi powiedzieć gminy które nie zgodziły się na podwyżkę to niby nie będą miały odbierane odpady ?.Bzdura

lolo • Niedziela [29.11.2020, 21:00:39] • [IP: 37.8.231.**]

Z dużą łatwoscią można sprawdzić ile i komu Pan szanowny Prezydent podarował w formie zwolnień z podatku i innych darowizn. (sudop.uokik.gov.pl).Wystarczy znaleźć w internecie nip firmy i mamy całą wiedzę co dzieje się z naszymi pieniędzmi.I nie chodzi tu tylko o pomoc państwa związaną z COVID 19.W zestawieniu zobaczymy również, , POMOC" naszego władcy z ubiegłych lat dla podmiotów i firm z naszego miasta.

Gość • Niedziela [29.11.2020, 19:41:29] • [IP: 176.221.122.**]

JABLONSKIEJ NAPRAWDE NALEZY SIE DOTACJA OD PANSTWA??JAK MOZESZ KOBIETO CHODZIC I USMIECHAC SIE PO MIESCIE, TYLE SPRAW ZAWALONYCH, BYLA CHOCIAZ RAZ SPRAWDDZIC JAK SMIERDZA KUBLY NA SMIECI??ILE RAZY SA DEZYNFEKOWANE, WYMIENIANE ITD.ZA CO TE PODWYZKI??!!VON, JUZ MAMY WAS DOSC!!

Gość • Niedziela [29.11.2020, 19:41:03] • [IP: 217.138.209.***]

A w Wolinie radni nie podnieśli opłaty za odpady.

Gość • Niedziela [29.11.2020, 19:15:40] • [IP: 188.147.101.**]

13:01 jakie strajki, czy stoją jakieś zakłady pracy? Jakie majtki, czy dziecko to jest sprawa majtek kobiety?! Jaki Kaczyński? Zapytanie do TK skierowali posłowie dwóch partii, w tym jednej opozycyjnej a orzekali sędziowie, i to tak jak 23 lata temu orzekli przeciw aborcji sędziowie innego składu TK, którzy stwierdzili sprzeczność aborcji na życzenie z art.38 Konstytucji.

Gość • Niedziela [29.11.2020, 19:11:16] • [IP: 37.47.138.***]

Taa niech podniosą hotela gdzie Helmut naprodukuje śmieci tak samo z wodą. Byleby sprzedać ziemię a później znowu mieszkaniec zapłaci bo trzeba modernizować siec.

Gość • Niedziela [29.11.2020, 18:50:20] • [IP: 176.221.122.***]

Kiedys nasz prezydent po miescie chodzil z podniesona glowa. Teraz nie patrzy pan na ludzi, unika wzroku. Czas jest tak szczegolny, tyle ludzi jest bez pracy, cala branza turystyczna lezy a pan ze swoja ekipa bezczelnie podnosi podatki. Jak na wieloletniego gospodarza miasta, kompletnie pan sie zagubil lub chyba juz nie bardzo kojarzy co sie dzieje na swiecie.Jak dla mnie to jest D.N.O !

Gość • Niedziela [29.11.2020, 18:37:33] • [IP: 178.238.250.**]

Nie chcę pisać co myślę o tym człowieku, ale był czas że go ceniłem.Tylko Zmurkiewicz nie każdy z nas emerytów posiada taką kasę jak Pan.Te osoby z PO są na starconej pozycji bo" handlarę" i tak stac na wysze podwyżki za śmiecigość

Gość • Niedziela [29.11.2020, 18:35:41] • [IP: 178.238.248.***]

89 151 32 Koszt tunelu ok.miliarda, koszt profesjonalnej spalarni smieci, najnowszej generacji to ok 2 mld zlotych.Tak wiec nie chodzi szanowny panie o tzw mozliwosci intelektualne.Gdy plywale po kanale Alberta w Belgi, taka spalarnia byla w centrum Liege.Nedlugo beda potrzebne odsalarnie wody, bo przeciez mamy jej bardzo malo--mniej niz Egipt.Ale to tak na marginesie.Spalarnie w Polsce mogly byc juz dawno, tylko niestety ogromne miliardy poszly nie tam gdzie trzeba(500 +)Fakt za bolszewii.Siedza i dumaja politycy, no bo nie przeciez facowcy.No jeden byl.Stawiamy na lokomotywy spalinowe, fachowiec na to, zelektryzujmy kolej.Polityk nie bo nie.Za pare lat --pierwszy kryzys na rynku ropy naftowej--poczatek lat 70 tych.Tak to u nas dziala

Gość • Niedziela [29.11.2020, 18:16:45] • [IP: 176.221.122.***]

OD 1 STYCZNIA IDĄ PENSJE I STAWKI GODZINOWE W GÓRĘ I TAKI ZAKŁAD SZUKA PIENIĘDZY NA PODWYŻKI A NAJLEPIEJ U LUDZI A GADANINA PREZYDENTA SAME BZDURY I JESZCZE JEDNO BRAK KONKURENCJI POWODUJE TAKI STAN RZECZY A TEMAT WODY TO JESZCZE JEDNA NASZA BOLĄCZKA

Oglądasz 1-25 z 181
■ Sektor stoczniowy cierpi na brak wykwalifikowanych kadr ■ Szybkie testy antygenowe w kontenerze obok laboratorium. Nie trzeba się rejestrować. W kontenerze obok laboratorium wykonujemy szybkie testy antygenowe. Próbki pobieramy w godzinach od 10 do 12 przez siedem dni w tygodniu. Na badania te nie trzeba się rejestrować. Należy mieć ze sobą dokument tożsamości oraz dowód wpłaty. Przypominamy, że wpłat można dokonać przelewem (wszystkie informacje dotyczące testu łącznie z numerem konta znajdą Państwo TUTAJ szpital-swinoujscie.pl/strona/menu/83_testy_sars-cov-2__covid_-19) lub bezpośrednio w laboratorium. Cena testu antygenowego to 80 złotych. Zapraszamy! ■ Zmarł Tadeusz Gala: były wiceprezydent Świnoujścia, oddany miastu i jego mieszkańcom ■ Nie żyje 25 - letnia kobieta ranna w wypadku koło Dargobądza. Jej stan od początku określano jako bardzo ciężki ■