POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [29.11.2020, 22:05:21] • Świnoujście

WRDS apeluje do premiera o wstrzymanie likwidacji stoczni w Świnoujściu

Na piątkowym posiedzeniu Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego przyjęła stanowisko przygotowane przez marszałka Olgierda Geblewicza. To apel o uratowanie zakładu i powołanie zespołu roboczego, który wypracuje nową koncepcję działalności branży stoczniowej w Świnoujściu. Uchwała WRDS zostanie wysłana do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Obrady WRDS zdominowała dyskusja o przyszłości Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, rozmawiano również o kondycji lotniska w Goleniowie. Oba tematy Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego podjęła na wniosek marszałka województwa Olgierda Geblewicza. W spotkaniu zorganizowanym online uczestniczyli m.in. Marcin Horała (sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury), wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, zastępca prezydenta Szczecina Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Koszalina Przemysław Krzyżanowski, prezes MSR Gryfia Krzysztof Zaremba, prezes Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów Maciej Dziadosz, przedstawiciele związków zawodowych, organizacji zrzeszających pracodawców, zaproszeni eksperci.

- O interwencję w sprawie Gryfii prosiła mnie załoga stoczni. Z punktu widzenia pracowników zamiany tam zachodzące bardzo niepokoją – tłumaczył Olgierd Geblewicz.

Marszałek przypomniał, że w środę sprawą MSR Gryfia zajmowała się komisja doraźna ds. gospodarki morskiej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Przyjęto stanowisko o wstrzymanie likwidacji świnoujskiego oddziału stoczni.

- Jako samorząd zaproponowaliśmy trudny, mówię to wprost, wariant wyłączenia tej części majątku Gryfii. Na jego bazie powstałby Morski Park Przemysłowy - tłumaczył Olgierd Geblewicz. - Wystosowaliśmy apel o wstrzymanie procesu sprzedaży zakładu w Świnoujściu. O spowolnienie zmian. O czas na przygotowanie jakiegoś wariantu uratowania świnoujskiego zakładu.

Marszałek województwa podkreślał, że zamknięcie stoczni remontowej w tamtej lokalizacji negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo Zespołu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, bezpieczeństwo na torze wodnym, funkcjonowanie terminali promowych czy realizację zleceń dla marynarki wojennej (w Świnoujściu znajduje się baza 8 Flotylli Obrony Wybrzeża). Olgierd Geblewicz zwracał uwagę, że apele samorządowców, prezydenta Świnoujścia do władz centralnych pozostają bez odpowiedzi.

- My również nie możemy doczekać się odpowiedzi na nasze pisma do ministra infrastruktury, do premiera – poinformował Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego.
Szef „S” w regionie stwierdził, że restrukturyzacja MSR Gryfia przez zamknięcie oddziału firmy i pozbawianie pracy ponad 200 osób nie jest mądrą decyzja.

Prezes MSR Gryfia, Krzysztof Zaremba, przekonywał, że tylko sprzedaż części majątku pozwoli stoczni na modernizację, rozwój, pozyskiwanie nowych klientów. Zdradził, że zakupem nieruchomości w Świnoujściu zainteresowany jest ZMPSiŚ, czyli pozostałyby one we władaniu Skarbu Państwa.

Członkowie WRDS liczą jednak na uratowanie zakładu, chcą innej drogi restrukturyzacji. Oczekują interwencji premiera. Po trzygodzinnej dyskusji przyjęli uchwałę – apel do Prezesa Rady Ministrów „o spowodowanie zatrzymania procesu likwidacji MSR Gryfia SA w Świnoujściu” i powołanie zespołu roboczego, który wypracuje koncepcję dalszego funkcjonowania przemysłu stoczniowego w Świnoujściu.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Wtorek [01.12.2020, 09:16:13] • [IP: 80.55.18.**]

Horała gadzie, naszej gdańskiej ARP wierzytelności skupuje a teraz dobierasz się do świnoujskiej barbarzyńco !!

Gość • Wtorek [01.12.2020, 09:14:22] • [IP: 80.55.18.**]

Przegonić pisowców ze Świnoujścia, barbarzyńcy co mieszkańcom zostawicie barbarzyńcy. Po ruskich przynajmniej forty zostały...

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 15:18:08] • [IP: 31.11.128.**]

A jak nie to trzeba było rozgrzanym palnikiem do bialosci grubym łańcuchem po nabiale. Najtwardszy by zmadrzal.

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 14:09:18] • [IP: 176.221.123.***]

Każdy chce teraz zaistnieć jako wielki obrońca stoczni i stoczniowców, trochę za późno, trzeba było 8 lat temu przyjść na sesję rady miasta i pierdolnąć pięścią w stół a nie ogon pod siebie i morda w kubeł!

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 13:27:52] • [IP: 167.114.102.***]

Obciąć głowę zarembie!

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 13:08:41] • [IP: 79.186.186.***]

najpierw łączyli a teraz wielkie oburzenie

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 11:59:16] • [IP: 176.221.122.***]

Teraz się lansują, zresztą jak zawsze idą pod publikę niby oni dobrzy, a w rzeczywistości nic nie zrobili. Płacz na sali

Gość • Poniedziałek [30.11.2020, 11:08:08] • [IP: 89.151.38.**]

To Gablewicz łączył Swinoujską stocznie z Gryfią. Bezczelnosc PO jak zwykle odwraca kota ogonem.

Gość • Niedziela [29.11.2020, 22:51:28] • [IP: 178.238.247.**]

Modernizacja zakładu w Szczecinie kosztem grabieży majątku zakładu w Świnoujściu. Czy ten prezes Gryfii pochodzi z czasów gdy panował kanibalizm i został gdzieś wykopany przez archeologów. Nie idzie tego słuchać co ten człowiek opowiada ręce opadają.

Oglądasz 1-9 z 9
■ Sektor stoczniowy cierpi na brak wykwalifikowanych kadr ■ Szybkie testy antygenowe w kontenerze obok laboratorium. Nie trzeba się rejestrować. W kontenerze obok laboratorium wykonujemy szybkie testy antygenowe. Próbki pobieramy w godzinach od 10 do 12 przez siedem dni w tygodniu. Na badania te nie trzeba się rejestrować. Należy mieć ze sobą dokument tożsamości oraz dowód wpłaty. Przypominamy, że wpłat można dokonać przelewem (wszystkie informacje dotyczące testu łącznie z numerem konta znajdą Państwo TUTAJ szpital-swinoujscie.pl/strona/menu/83_testy_sars-cov-2__covid_-19) lub bezpośrednio w laboratorium. Cena testu antygenowego to 80 złotych. Zapraszamy! ■ Zmarł Tadeusz Gala: były wiceprezydent Świnoujścia, oddany miastu i jego mieszkańcom ■ Nie żyje 25 - letnia kobieta ranna w wypadku koło Dargobądza. Jej stan od początku określano jako bardzo ciężki ■