POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [22.10.2020, 17:43:04] • ¦winouj¶cie

Sk±d pop³ynie woda dla ¦winouj¶cia

Sk±d pop³ynie woda dla ¦winouj¶cia

Mulnik(fot. Edmund Papski )

Trwa postêpowanie przetargowe na wykonanie ujêcia wody powierzchniowej i stacji uzdatniania wody dla ¦winouj¶cia. Uruchomienie obiektu powinno nast±piæ w roku 2023. Realizacja koncepcji zaopatrzenia miasta w wodê pozwoli uniezale¿niæ siê od pozosta³ych ¼róde³ wody i zachowaæ je w niezmienionej jako¶ci na d³ugie lata.

Miasto ¦winouj¶cie zaopatrywane jest obecnie w wodê z ujêæ podziemnych. Podstawê systemu stanowi± trzy stacje uzdatniania. W lewobrze¿nej czê¶ci miasta s± to stacje uzdatniania wody Wydrzany i Granica, a w prawobrze¿nej czê¶ci miasta stacja uzdatniania Odra.

Niestety, uwarunkowania hydrologiczne i hydrogeologiczne, w tym przede wszystkim presja chlorków na jako¶æ wód ujmowanych powoduj±, ¿e konieczne jest ograniczanie ilo¶ci pobieranej wody podziemnej, tak, by jak najd³u¿ej utrzymaæ jej dobr± jako¶æ. Jednak z drugiej strony, miasto intensywnie siê rozwija i zapotrzebowanie na wodê stale wzrasta. Dlatego w³adze ¦winouj¶cia oraz Zak³ad Wodoci±gów i Kanalizacji Sp. z o.o. stanê³y przed powa¿nym problemem zwi±zanym ze znalezieniem alternatywnych ¼róde³ wody i utrzymaniem jej poda¿y na wymaganym poziomie.

Sk±d bêdziemy czerpaæ wodê

Dziêki licznym analizom wiemy, ¿e w naszych warunkach pozyskanie wody mo¿liwe jest z dwóch ¼róde³. Pierwsze, to wody podziemne, ujmowane na wyspie Wolin w rejonie miejscowo¶ci Kodr±bek. W 2014 r. zosta³y zatwierdzone tzw. zasoby eksploatacyjne dla ujêcia wód podziemnych w rejonie Kodr±bka, przez co ¦winouj¶cie zyska³o mo¿liwo¶æ wykorzystania zasobów wody z tego rejonu w ilo¶ci 150 m3/h.

Drugim ¼ród³em pozyskania dodatkowej ilo¶ci wody dla miasta, jest woda powierzchniowa, ujmowana bezpo¶rednio w s±siedztwie wyspy Uznam. Na terenie miasta nie mamy akwenów z wod± powierzchniow± s³odk±. Jedynym ¼ród³em wody powierzchniowej jest woda s³onawa.

Woda s³onawa – stanowi mieszaninê s³odkich wód rzecznych i s³onych wód morskich o zasoleniu ni¿szym ni¿ wody morskie, ale wy¿szym ni¿ zasolenie wód rzecznych. Powstaje najczê¶ciej w obszarach uj¶ciowych rzek o zmniejszonej/utrudnionej wymianie wód z otwartym morzem.

Miasto pracuje aktualnie nad obiema koncepcjami, przy czym pomys³ z wykorzystaniem nieograniczonego w tym regionie ¼ród³a w postaci wód powierzchniowych, jest w fazie postêpowania przetargowego. Jego celem jest wy³onienie wykonawcy na zaprojektowanie i wybudowanie ujêcia wody i stacji uzdatniania zasolonej wody ujmowanej z starorzecza rzeki ¦winy, na odcinku ³±cz±cym Zalew Szczeciñski z Morzem Ba³tyckim (Mulnik).

Popularna metoda na ¶wiecie

Wykorzystanie wody s³onej jest na ¶wiecie do¶æ powszechne. Kraje Bliskiego Wschodu, czy np. basenu Morza ¦ródziemnego od lat wykorzystuj± technologiê odsalania do pozyskania wody pitnej. Jest jednak do¶æ istotna ró¿nica, która powoduje, ¿e w warunkach polskich proces ten bêdzie nieco bardziej skomplikowany. Mianowicie - zmienna temperatura ujmowanej wody.

Temperatura wody powierzchniowej, ujmowanej na cele zaopatrzenia mieszkañców, w naszym klimacie zmienia siê od warto¶ci bliskich 0oC do nawet powy¿ej 20oC. W przypadku technik membranowych – takich jak odwrócona osmoza – jest to czynnik kluczowy. Szczególnie z punktu widzenia zu¿ycia energii zwi±zanej z ci¶nieniem, przy którym zachodzi proces odsalania.

Im ni¿sza temperatura wody, tym wy¿sze ci¶nienia, z którym membrany odsalaj± wodê. Istotne deficyty w zaopatrzeniu w wodê ¦winouj¶cia dotycz± g³ównie okresów letnich – a zatem takich, w których temperatury wody sprzyjaj± jej uzdatnianiu w omawianym zakresie.

Niemniej jednak, chc±c traktowaæ wymienione ¼ród³o jako rzeczywist± alternatywê nale¿y zak³adaæ uzdatnianie wody z wykorzystaniem omawianych technologii w ró¿nych porach roku. Aspekt ten stanowi³ istotny element analizy technologicznej przy opracowywaniu koncepcji dla ¦winouj¶cia.

Koszty nie bêd± wy¿sze

Obecne technologie odsalania wody charakteryzuj± siê innymi parametrami pracy ni¿ te, które stosowano kiedy¶. Oczywi¶cie, uzdatnianie wody s³onawej z Mulnika t± metod± jest dro¿sze od uzdatniania wody g³êbinowej z ujêcia w Kodr±bku, ale ³±czne koszty pozyskania i uzdatnienia wody z Mulnika nie bêd± wy¿sze od ³±cznych kosztów doprowadzenia i uzdatnienia wody z Kodr±bka do ¦winouj¶cia.

W jaki sposób zdecydowano, ¿e ujêcie wody dla miasta zostanie zlokalizowane w zamkniêtym starorzeczu rzeki ¦winy – Mulniku? Najpierw wytypowano optymaln± lokalizacjê w oparciu o co najmniej kilka wariantów, w tym m.in. pobór wody studniami infiltracyjnymi zlokalizowanymi nad brzegiem Zalewu Szczeciñskiego, czy te¿ na terenie powy¿ej Mulnika. Dokonano tak¿e poboru z wykorzystaniem drenów pod starorzeczem ¦winy.

Ostatecznie, po szczegó³owej analizie kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, a tak¿e badaniach prowadzonych w ró¿nych okresach roku m.in. przez ZWiK, MIR i inne laboratoria, jednoznacznie wykaza³y one przydatno¶æ wody z Mulnika do obróbki w celu uzyskania wody pitnej.

Dwa lata badañ

By ustaliæ wytyczne dla budowy nowego ujêcia wody i stacji uzdatniania wody z Mulnika, badania m.in. na wybudowanej do tego celu stacji pilota¿owej trwa³y dwa lata. Da³y one do¶æ dobry obraz zmienno¶ci poszczególnych parametrów wody. Na podstawie wyników opracowano koncepcjê techniczno-technologicznej stacji uzdatniania. Poza tym, w przygotowañ do og³oszenia przetargu na tê inwestycjê wykonano tak¿e:

- wiercenia badawcze w akwenie Mulnika (19 otworów o ³±cznym metra¿u ponad 160 m) co umo¿liwi³o sformu³owanie wytycznych technologicznych i konstrukcyjnych dla budowy ujêcia wody w akwenie
- badania gruntu i osadów dennych dla ustalenia stopnia zanieczyszczeñ,
- sprawdzono dno pod k±tem zalegania obiektów niebezpiecznych,
- przeprowadzono „dialog techniczny”, do którego zaproszone zosta³y firmy legitymuj±ce siê odpowiednim do¶wiadczeniem projektowym i wykonawczym w zakresie wykonania inwestycji o podobnym charakterze, jak ta planowana w ¦winouj¶ciu,
- opracowany zosta³ Program Funkcjonalno-U¿ytkowy niezbêdny do og³oszenia postêpowania na wybór wykonawcy zadania w formule „zaprojektuj i wybuduj” zawieraj±cy opis przedmiotu zamówienia wraz z wymogami technologicznymi i budowlanymi,
- uzyskano decyzjê o ¶rodowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji.

Uruchomienie obiektu powinno nast±piæ w roku 2023. Realizacja koncepcji zaopatrzenia w wodê ¦winouj¶cia pozwoli uniezale¿niæ siê od pozosta³ych ¼róde³ wody i zachowaæ je w niezmienionej jako¶ci na d³ugie lata.

Zak³ad Wodoci±gów i Kanalizacji w ¦winouj¶ciu / www.swinoujscie.pl


komentarzy: 21, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Ogl±dasz 1-21 z 21

Robot • ¦roda [28.10.2020, 08:45:15] • [IP: 31.0.45.**]

A co ze stacj± uzdatniania wody na Karsiborzu ? Bra³em udzia³ w jej budowie i choæ minê³o grubo ponad 20lat, pamiêtam ¿e to by³ bardzo du¿y obiekt...

Go¶æ • Sobota [24.10.2020, 12:20:59] • [IP: 176.221.122.***]

W sumie Michalska ju¿ na tyle g³upich pomys³ów wpad³a, ¿e mo¿na nominowaæ ja do konkursu g³upoty roku.

Go¶æ • Pi±tek [23.10.2020, 16:29:40] • [IP: 80.149.82.***]

jeszcze nam wody z mulnika do kranów nie pod³±czyli ale ju¿ podjêli uchwa³ê o zmianie zagospodarowania przestrzennego p³ywalni na ¯eromskiego. Pewnie przebieraj± nó¿kami pod sto³em i licz± pieni±¿ki za dzia³eczkê bo w koñcu nic nie jest tak miastu potrzebne jak kolejny apartamentowiec. Dlaczego nie przebudowaæ starej p³ywalni pozostawiaj±c jej funkcjê. Dlaczego urz±d wyprzedaje ca³± dzielnicê nadmorsk± pod apartamenty i hotele ?

Go¶æ • Pi±tek [23.10.2020, 12:51:19] • [IP: 188.146.226.**]

Na Komandorskiej woda s³onawa ma sta³± temperaturê przez ca³y rok i nie trzeba jej oczyszczaæ jak tej ¿e ¦winy. Dlaczego wiêc to ujêcie porzucono i zamienia siê w ruinê?

Go¶æ x • Pi±tek [23.10.2020, 10:48:26] • [IP: 176.221.123.**]

0°C do nawet powy¿ej 20°C - nie potraficie pos³ugiwaæ siê klawiatur±, czy co ? Jak by³ z tym problem trzeba by³o napisaæ inaczej: 20 stopni!!

Go¶æ • Pi±tek [23.10.2020, 10:16:14] • [IP: 178.238.249.**]

Prezydent i jego doradcy nie my¶l± przez kilkadziesi±t ju¿ lat ich panowania w tym mie¶cie o mieszkañcach. To jest kolejny dowód. Kilkana¶cie lat temu s±siednie gminy by³y zainteresowane wod± z Kodr±bka ale naszym w³odarzom pod dowództwem obecnego prezydenta wyobra¼ni nie starczy³o i priorytetem sta³o siê zabudowywanie wydm. Efekty s± ¿a³osne.

Go¶æ • Pi±tek [23.10.2020, 01:13:22] • [IP: 109.241.63.**]

Wniosek nasuwa siê sam przed siê czyli jest to tzw. oczywista oczywisto¶æ jak mawia³ kiedy¶ pewien klasyk dla którego czarne by³o bia³e, a bia³e czarne : WODÊ TRZEBA OSZCZÊDZAC I PIÆ PIWO!

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 23:58:55] • [IP: 212.165.108.***]

W dorzeczu starej swiny gdzie blisko wody jest zamkniête ju¿ wysypisko ¶mieci. Hmmm. czy nie idzie w grunt i wody podskórne?

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 23:15:48] • [IP: 31.11.128.***]

Woda z Mulnika dla ka¿dego swinoujskiego urzednika.Dobra woda, mniam, mniam.I trzeba wstrzymaæ zakupy wody butelkowanej dla magistratu i Zwiku.

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 22:07:50] • [IP: 31.11.131.***]

I super. Woda z kodrabka to porolnicza syfoza i mnóstwo natura- siedlisko- tworów. Jakie¶ zielone zaraz pewnie lament ¿e wysychaj± .

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 22:01:02] • [IP: 94.254.236.***]

nie dpouscie do tego ludzie!

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 21:37:45] • [IP: 176.221.123.***]

a ten syf co ruskie zostawi³y na mulniku nie bêdzie mia³ wp³ywu na jako¶æ wody, bêd± j± uzdatniaæ wybielaczem czy acze?

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 21:24:52] • [IP: 176.221.122.***]

Za budowe aparmentowcow wszyscy zaplacimy w postaci podwyzek za wode trzeba sie wvzesniej zastanowic ze jak sie buduje nowe domy apartamenty z basenami ktore powinny sie same zabezpieczyc w ujecie wody to najlepiej podpi±æ w siec pozniej lament z wode wziac ludzie za to zaplaca

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 20:53:27] • [IP: 188.146.189.**]

Skoñczy siê jak z ujêciem w parku. ¦ladu po nim nie ma. 21 milionów dawnych z³otych, kiedy najni¿sza pensja wynosi³a 450 z³otych posz³o w kosmos.

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 20:53:20] • [IP: 176.221.122.**]

Ju¿ wybudowano stacjê uzdatniania s³onawej przy obecnym Interferie. Po otwarciu, niezw³ocznie zamkniêto. Mo¿e byæ podobnie.

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 20:22:58] • [IP: 31.11.131.***]

K³amstwo, bo pod naciskiem pani Michalskiej na sesji RM podjêto uchwa³ê o odst±pieniu od opcji zaopatrzenia w wodê z okolicy Kodr±bka. Uchwa³a przesz³a, bo nikt ze Zwi±zku Gmin nie chcia³ partycypowaæ w kosztach dostarczenia wody pitnej z Kodr±bka do ¦winouj¶cia (miêdzy innymi), a o ¶winoujskiej RM bez przekleñstw lepiej siê nie wypowiadaæ. Po co wiêc k³amaæ?

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 20:20:58] • [IP: 89.151.39.***]

...woda p³ynie z kranu😀

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 20:20:01] • [IP: 31.0.177.**]

CA£A POLSKA SRA DO ODRY I ZALEWU £¡CZNIE Z NIEMCAMI A MY ROBIMY UJÊCIE WODY. WOJSKO TAM WYWALA£O CHEMIE DO LAT 90 OD SOWIETÓW PO NASZYCH.

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 19:55:05] • [IP: 146.59.158.***]

Czy formu³a „zaprojektuj i wybuduj” mia³a zastosowanie przy budowie promenady i Wojska Polskiego? Je¿eli koszty pozyskiwania wody z Kodr±bka s± zbli¿one do kosztow z Mulnika- to dlaczego nie Kodr±bek? Kto¶ bardzo lubi problemy i mieæ samozadowolenie z ich rozwi±zywania? A je¿eli bêdzie niepowodzenie- to siê powie, ¿e nie przwidziano!

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 19:30:35] • [IP: 188.147.42.**]

Na forach czêsto klnie siê na Niemców i apartamentowce, nowe domy, ¿e ch³on± wodê, ale to nie zawsze jest takie oczywiste i prawdziwe, zaznaczê, ¿e wiem o nowym osiedlu w ¦-ciu, które ma pompê g³êbinow±, nie stanowi wiêc obci±¿enia dla sieci wodnej. Woda ta jest prze¶wietna, smaczna, nie trzeba jej gotowaæ. W najbli¿szym czasie jadê tam do kogo¶ zaprzyja¼nionego z butelk±, by nalaæ sobie trochê tego... sk³adnika ludzkiego cia³a, jakim jest H2O.

Go¶æ • Czwartek [22.10.2020, 17:54:13] • [IP: 176.221.123.***]

Czemu nikt nie bierze pod uwagê zalewu ??

Ogl±dasz 1-21 z 21
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Dargob±dz, 18 kwietnia 2024 r. - Wczesnym rankiem o godzinie 6:14 dosz³o do powa¿nego wypadku na drodze krajowej numer 3 w miejscowo¶ci Dargob±dz. Z nieustalonych dotychczas przyczyn zderzy³y siê dwa pojazdy dostawczy i bus. W wyniku zdarzenia poszkodowane zosta³y osoby podró¿uj±ce tymi pojazdami ■ Joanna Agatowska Prezydentem ¦winouj¶cia w I turze! To historyczne zwyciêstwo! Oczywi¶cie musi byæ potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protoko³ów z 27 komisji wyborczych w ¦winouj¶ciu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokona³a trzech swoich konkurentów i w I turze zosta³a prezydentem ¦winouj¶cia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zosta³o jeszcze dokonane. Nast±pi po wydaniu ¦wiadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. wrze¶nia br. Roszczenia obu stron w zwi±zku z prowadzonymi mediacjami s± objête tajemnic± mediacji - t³umaczy Jaros³aw Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta ¦winouj¶cie ■