POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [17.10.2020, 09:34:14] • Świnoujście

Stoczniowiec i Członek Grupy Morskiej o przyszłości stoczni

Stoczniowiec i Członek Grupy Morskiej o przyszłości stoczni

fot. Organizator

Na Facebook Grupy Morskiej pojawił się kolejny felieton autorstwa Józefa Dubaniewicza, wieloletniego stoczniowca i członka Stowarzyszenia Grupa Morska - Cała Naprzód. Autor opisuje sytuację w stoczni oraz przewiduje przyszłe losy zakładu.

"Zapraszamy do kolejnego felietionu autorstwa naszego członka i wieloletniego stoczniowca, Józefa Dubaniewicza.

Jaki los czeka stocznię w Świnoujściu?

W ostatnich tygodniach można było się dowiedzieć z różnych źródeł, że podejmowane są działania zmierzające do likwidacji byłej Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. Jak wiadomo, w 2013 roku ta doskonale funkcjonująca stocznia została przejęta przez Szczecińską Stocznię Remontową „ Gryfia". Uzasadniając tak trudną do zaakceptowania przez świnoujskich stoczniowców decyzję, regularnie posługiwano się słowem „synergia". Po przejęciu naszej stoczni przez mającą problemy SSR „Gryfia" miała właśnie wystąpić synergia, w wyniku której stocznia będzie funkcjonowała z zyskiem, który umożliwi trwały rozwój obu stoczni. Głosząc taką teorię nie uwzględniano specyfiki stoczni remontowych, które są firmami usługowymi w odróżnieniu od firm produkcyjnych, produkujących podobne wyroby na rynek np. pralki. Po połączeniu tego typu firm produkcyjnych synergia może wystąpić jednak też pod warunkiem, że lepsza firma przejmuje firmę gorzej funkcjonującą. W przypadku przejęcia MSR S.A. gorzej funkcjonująca firma usługowa SSR Gryfia przejęła bardzo dobrze funkcjonującą firmę usługową MSR S.A. Na dodatek oddaloną od niej aż o 120 kilometrów.

Każdy, kto choć w niewielkim stopniu rozumie specyfikę działalności stoczni remontowych na międzynarodowym rynku usług remontowych statków potwierdzi, że zastosowane rozwiązanie nie mogło i nie może efektywnie funkcjonować. Stocznie remontowe to przedsiębiorstwa, które jak każde przedsiębiorstwo muszą generować zysk ze swojej działalności, a więc przychody muszą być wyższe od wydatków. Niestety, upłynęło już osiem lat od przejęcia naszej stoczni, które potwierdziły jednoznacznie, że oczekiwana synergia, zyskowna działalność oraz rozwój stoczni przy tego typu rozwiązaniach organizacyjnych nie są możliwe. Są to więc wystarczające argumenty do podjęcia decyzji o rozdzieleniu stoczni, stwarzając warunki do efektywnej i rentownej działalności każdej z nich oraz systematycznego rozwoju w przyszłości.

Osobiście już prawie pięć lat temu widząc zagrożenie dla naszej stoczni, w styczniu 2016 roku jako akcjonariusz, wystąpiłem z pismem do Ministerstwa Skarbu Państwa z prośbą o podjęcie działań umożliwiających byłej MSR S.A. powrót do prowadzenia efektywnej i rentownej działalności oraz nie dopuszczenie do dalszej wyprzedaży majątku technicznego i produkcyjnego. Ponieważ występuje realne zagrożenie fizycznej likwidacji tak doskonale prosperującego do niedawna przedsiębiorstwa państwowego. W odpowiedzi Ministerstwo Skarbu Państwa wystąpiło w dniu 01.02.2016 roku z własnym pismem do organu sprawującego w tamtym czasie nadzór właścicielski nad MSR Gryfia, z kopią tego pisma do Rady Nadzorczej i do mnie, załączając również treść mojego pisma.

Stocznia w Świnoujściu budowana była na „piaskach" przez kilka pokoleń świnoujskich stoczniowców. Jest to firma o wysokim stopniu zawansowania technicznego i technologicznego, w której może pracować i realizować się zawodowo wielu mieszkańców Świnoujścia, z odpowiednim wykształceniem i kwalifikacjami. Nadszedł więc już czas, ażeby rozpocząć odbudowę tej zasłużonej dla miasta stoczni, jako samodzielnego podmiotu, bazując na tym co jeszcze z niej pozostało i co udało się uratować, w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Autor: Józef Dubaniewicz" - czytamy na Facebook Grupy Morskiej


komentarzy: 34, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 34

Gość • Poniedziałek [19.10.2020, 22:50:17] • [IP: 176.221.123.**]

To co się pisze to tylko na łamach lokalnej prasy lub portalach społecznościowych. to musi dotrzeć do samej góry, do decydentów. Pisanie tu i teraz niczego nie zmieni. Jeśli ktoś ma siłę przebicia i kontakty to prośba o pomoc w tej sprawie. Będzie łatwiej. Działacze związkowi potrzebują takiej pomocy. Jeszcze nic starconego.

Gość • Poniedziałek [19.10.2020, 13:00:44] • [IP: 37.47.185.***]

Do IP:176.221.123. 18.10.2020.godz.11.24.21.Nie obrażaj kilku pokoleń stoczniowców, że nie budowali stoczni w Świnoujściu!! Jeżeli jesteś taki tępy, to zrozum, że wszyscy stoczniowcy wiedzą, że to z ich ich ciężko zarobionych pieniędzy przy remontach statków ta stocznia była budowana przez firmy budowlane. Obrońca stoczni w Szczecinie się ujawnił, tylko dlatego, że jak kilku innych dostali posadki, dojeżdżają do Szczecina i dla nich nie ważna jest odległość i prawie dwie godziny jazdy. Wyjdź i zacznij walczyć o stocznie teraz, skoro uważasz, że 5 lat temu to było za wcześnie. Pracownicy stoczni widzą kto co robi i co jest wart, w dążeniu do ratowania ich miejsc pracy.

Gość • Niedziela [18.10.2020, 17:24:28] • [IP: 37.47.185.***]

Jak się czyta komentarze, to widać, że tam prawdziwych stoczniowców już nie ma! Stocznia likwidowana, a krytykują Grupę Morska, która jako stowarzyszenie, merytorycznie stara się zapobiec likwidacji stoczni. Można zalożyć własne stowarzyszenie np. Grupa Przybrzezna i też walczyć merytorycznie. Stocznia likwidowana, a piszą nie na temat tej tragedii dla załogi, a o jakiejś drodze niewykonanej, czy innych żółciowych kwestiach. Po prostu prymitywizm! Szczecin zapewne na tej podstawie, podjął odważna decyzję o likwidacji stoczni w Świnoujściu. Mają przecież przed sobą budowę wielkiego promu, więc nie ma żartów, kary mogą zniszczyć też ich zakład. Stępka od ponad trzech lat leży i płacze, że ja rdza zżera. Dziwne, że w takiej sytuacji, ktoś poświęca swój czas i bezinteresownie pisze, po to żeby uzmysłowić, że czas na taki prymitywny, trzecioswiatowy model organizacyjny stoczni remontowych w zachodniopomorskim woiewodztwie, dobiegł końca!!

Gość • Niedziela [18.10.2020, 13:36:41] • [IP: 31.11.128.***]

Józek, czy to ty będziesz gasil jako ostatni światła MSR-u ?.

Gość • Niedziela [18.10.2020, 11:24:21] • [IP: 176.221.123.***]

A gdzie ten jasnowidz-niedowidz Dubaniewicz był gdy PO niszczyła polskie stocznie a wśród nich naszą MSR nasłanym Gnapem? Później wymienili go jakąś kustosz sztuki. Oboje nie mieli żadnego pojęcia o stoczni, bo do niszczenia mieli inne wytyczne od PO. Część gruntu zdążyli sprzedać i odprawki zabrać. A ten geniusz dopiero od 5 lat" widzi zagrożenie" i coś konfabuluje aby tylko o nim głośno było, nawet" Gryfię" oddalił na 120km od MSR. To nie stoczniowcy budowali MSR, bo oni statki remontują. Niemcy bardzo są zadowoleni z dalszego niszczenia polskich stoczni, bo będą zarabiać też na remoncie naszych promów.

Gość • Niedziela [18.10.2020, 10:51:19] • [IP: 176.221.122.**]

Do IP :89.151.32, 17.10.2020.godz.23.34.49. Jedyna, bardzo mądra opinia !

Gość • Niedziela [18.10.2020, 10:21:21] • [IP: 37.47.153.***]

W tej stoczni nie ma już osoby z autorytetem, do przeciwstawienia się likwidacji stoczni. To jest problem. Kierownik, który przez kilkanaście lat dojeżdżał ze Szczecina i brał duże pieniądze wypracowane przez stoczniowców ze Świnoujścia, teraz jest w Szczecinie i wymieniony jest w ogłoszeniu na sprzedaż terenów i likwidację tej stoczni. Dlaczego nie sprzeciwia się tym działaniom i nie przedstawi pisemnie swojej opinii pracownikom ze Swinoujscia?

Gość • Sobota [17.10.2020, 23:34:49] • [IP: 89.151.32.***]

Morska Stocznia Remontowa w Świnoujściu powstała na przełomie lat 60-70 czyli w PRL. Już samo to sprawia, że jest ona solą w oku wielu chorych z nienawiści polityków, a do tego jeszcze nie okazała się dowodem na głupotę komunistów, prosperowała świetnie. Postanowiono przy pomocy stoczni Gryfia doprowadzić MSR do bankructwa. Wszystkie polskie stocznie zostały zniszczone nie dlatego, że były nierentowne ale dlatego, że miały skonsolidowane załogi ludzi, którzy mogli ograniczyć rządy prawicowych partii. Ta stocznia jest ostatnia a do tego ma zorganizowaną i zaangażowaną załogę, która dla rządu oraz takich partii jak PO i PSL jest reliktem...komuny. Nie rozumieją, że są to działacze lokalnej gospodarki, pragnący ocalić miejsca pracy w regionie gdzie tysiące byłych PGR-owców żyje z zasiłków, bo nie ma dla nich pracy. Wszelkie podstępne próby likwidacji MSR mają podłoże polityczne a nie ekonomiczne. Mimo argumentów stoczniowców marnie widzę przyszłość. Widać że władze już zdecydowały i tyle.

Gość • Sobota [17.10.2020, 21:51:45] • [IP: 5.173.129.***]

Gość • Sobota [17.10.2020, 19:30:14] • [IP: 37.47.132.***]

czekaj, czekaj grupa morska :D to faktycznie no nie tu trzeba się zatrzymać i parsknąć śmiechem, jak tam droga do kościoła jest? jest. Tak jest i będzie skończcie ludzi wykorzystywać politycznie i machać tymi flagami solidarności czy partyjniactwem w spółkach. Sami głosujecie na takich ludzi więc sami sobie przyzwalacie na to a że tak chciała większość to trudno.

Gość • Sobota [17.10.2020, 18:48:56] • [IP: 156.146.62.***]

W MSR na W1, poznałem wielu fachowców, dzięki którym wiele się nauczyłem. Tam kształtowało się moje obecne życie. Szkoda tych lat, szkoda stoczni.

Gadochan • Sobota [17.10.2020, 18:35:54] • [IP: 91.231.122.***]

Dubaniewicz grzecznie i aktywnie współpracował ze wszystkimi zarządami, które konsekwentnie prowadziły do upadku stoczni, a dzisiaj grafomani sobie w najlepsze, niewiniątko.

Gość • Sobota [17.10.2020, 17:31:08] • [IP: 5.60.142.***]

ta pani w rozowych spodniach jest bardzo zdrowa, i wiele potrafi, mniom! pozdrawiam

Gość • Sobota [17.10.2020, 16:32:39] • [IP: 188.146.174.**]

Grupa Mordka to przecież PiS i czego tu oczekiwać, likwidują nam Stocznie

Gość • Sobota [17.10.2020, 16:20:26] • [IP: 77.111.246.**]

Ta stocznia powinna być oddana pod zarząd kościoła Katolickiego i sprywatyzowana, wtedy by przynosiła sowite dochody klerowi...Dziennie odbywały by się 3 msze, poranna, południowa i wieczorna co by zajmowało raptem 3 godziny + 0, 5 godziny przerwa oraz 0, 5 godziny msza dziękczynna w intencji sowitych dochodów...Prezesem był by Jędraszewski a zastępcą Ojciec z Torunia który zebrał kasiorę na ratowanie stoczni...Amen 🔴

Gość • Sobota [17.10.2020, 14:43:42] • [IP: 79.186.188.**]

7 lat temu stocznie połączyli ci sami ludzie podpisali bo dostali duże podwyżki a teraz krzyczą, a zwykły robotnik który nie należał do rodziny miał 10 złotych na godzinę to gdzie poszły te zyski skoro tak dobrze stała stoczni czy była to tylko wielka ściema

Gość • Sobota [17.10.2020, 13:57:04] • [IP: 5.60.142.***]

nic nie bedzie jak nawet spiący czerwony dziadek żmurkiewicz ktory rozdziera szaty jak rejtan, a za plecami robi swoje, wczoraj w glosie szczecin skim chwalił się ze miesiac temu na spotkaniu z grobarczykiem u wojewody zachodniopomorskiemgo POPARŁ chcec sprzedaży msr s-cie... POPARŁ, to jak wszyscy popieraja z rzadzacych czy to w wojewodztwie, czy samorzadzie czy ministerstwie, to myslicie ze co.. nagle nie sprzedadza i po prostu rozłączą stocznie i za darmo oddadza tereny, tylko komu stoczniowcom? związkom... zmurkiewicz to kłamca jak ci wszyscy inni od prawa do lewa, a prawda jest taka ze gryfia mo ok 50-60 mln zadluzenia, ktore w 2 lata zrobiło po/psl, i ten dlug sie ciagnie, jak nie sprzedadza s-cia to dwie stocznie bankrutuja od nowego roku, jak sprzedadza to szczecin jeszcze z 2-3 lata może pociagnie, a pozniej tez padnie, bo tam są patologie nie z tej ziemi, fajnie ze p dubaniewicz cos tam pisze, ale wszyscy wiedza jakim był szefem rozwoju, żydził na wszystko, na wszystkim oszczedzał...

Gość • Sobota [17.10.2020, 13:37:00] • [IP: 37.47.186.***]

Pomocne działania prezydenta Świnoujścia; 1)porozmawiam z marszalkiem, 2)wydanie dyspozycji przedstawicielowi zwiąków o działanie w tej sprawie(słowa z anfiteatru) 3) nastęnego dnia próba zmiany planu zagospodarowania przestrzennego (szczególnie rejon OGNICY. 3) umowa sprzedaży Stoczni jest wadliwie napisana, itd. Taka pomoc prezydenta. WSPANIALI radni działają w temacie!!; jestem z wami, trzymam kciuki, całym sercem z stoczniowcami, będzie dobrze, nie dajcie się, jesteście kochani itd. FACHOWCY OD GOSPODARKI MORSKIEJ ZAMILKLI CAKIEM.GDZIE MOGLI SIĘ POKAZAC TO AMBA.Niech tylko te fachowe facjaty wystawią na fejsie.Zaznaczyli w artykule, że ten Pan należy do" fachowców"?.TEN PAN JEST FACHOWCEM W 100% TYLKO CO ON TAM ROBI.

Gość • Sobota [17.10.2020, 13:33:01] • [IP: 178.235.147.***]

oj ziutek, ziutek

Gość • Sobota [17.10.2020, 13:15:16] • [IP: 176.221.122.***]

Tego członka już nie musimy słuchać

Gość • Sobota [17.10.2020, 13:05:26] • [IP: 37.47.186.***]

Pomocne działania prezydenta miasta odnośnie MSR:. 1):porozmawiam z marszałkiem województwa, 2);następnego dnia do rady miasta o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego Prawobrzeża (rejon Ognicy w szczególności,) , 3.) umowa sprzedaży jest wadliwa STOCZNIOWCY ;prezydent i ta śmieszna rada miasta wam nie pomorze. Słowa radnych: walczcie o swoje, jestę z wami, dobrze się skończy(dla kogo), trzymam kciuki, całym sercem jest z WAMI itp. TO CAŁA POMOC. OBROŃCY PRZEMYSŁU MORSKIEGO ZAMILKLI CAŁKOWICIE.

Gość • Sobota [17.10.2020, 12:44:04] • [IP: 89.151.36.**]

Chcieliście to macie!! Innej pracy jest w bród!! Zwalniają się miejsca nauczycieli. lekarzy, pielęgniarek. Przecież niedawno pisliście że uczyć czy leczyć to bułka z masłem !! A sąsiedzi też chętnie zatrudnią !! Można reaktywować ośrodek morskich szkoleń oczywiście prywatnie, bo państwowy akurat uległ likwidacji. To o co chodzi ?? Oczywiście trzeba chcieć !!

Gość • Sobota [17.10.2020, 12:38:20] • [IP: 176.221.122.**]

Mam rozumieć że stocznie przejmują jej pracownicy??

Gość • Sobota [17.10.2020, 11:58:51] • [IP: 176.221.122.***]

O co chodzi, przecież stocznia robi się prywatna i jest ok:) Super wiadomość że już nie zarządzać tym będzie państwo:)

Gość • Sobota [17.10.2020, 11:33:22] • [IP: 62.69.252.***]

Tutaj moze powinna zadziałać Rada Miasta i Prezydent ? Jeżeli sa jakiekolwiek możliwości prawne, przejąć majątek i sprywatyzować go w Świnoujściu na zasadach jakijeś umowy społecznej i gospodarczej.

Oglądasz 1-25 z 34
■ Obchody uroczystości z okazji Dni Morza zostaną upamiętnione poprzez złożenie kwiatów przez reprezentantów Urzędu Miasta w imieniu wszystkich delegacji w dniu 25 czerwca 2021 roku o godz. 11 na Placu Rybaka pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza". Osoby zainteresowane upamiętnieniem uroczystości mogą w ciągu całego dnia składać wiązanki kwiatów. Rozwiązanie to podyktowane jest zachowaniem obowiązujących środków ostrożności w ramach trwającej epidemii ■ Apel mieszkańców Przytoru-Łunowa. Mieszkańcy Przytoru-Łunowa zwrócili się z pisemną prośbą do prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza, o pilne rozwiązanie dużego problemu dzieci i rodziców jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. „My niżej podpisani mieszkańcy dzielnicy Przytór/Łunowo, rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym, zwracamy się z prośbą o zorganizowanie półkolonii w oparciu o bazę dydaktyczną dzielnicy lub filię MDK. Prośbę swą motywujemy tym, iż dzieci po całorocznym przebywaniu w przymusowym odosobnieniu potrzebują kontaktów, które w wielu przypadkach muszą być zainicjowane metodycznie, z pomocą specjalistów pedagogów, psychologów czy terapeutów zajęciowych. Wiemy, że od strony prawnej nie ma przeszkód dla organizacji tego typu opieki wakacyjnej, dlatego prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby z wyrazami szacunku” ■ Właściciele nieruchomości, którzy zainteresowani są usunięciem ze swoich posesji wyrobów zawierających azbest, mogą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 czerwca 2021 r. składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5 wypełnione wnioski wraz z kompletem wymaganych załączników. ■ Czy Świnoujście płaci kary za przekroczenia dopuszczonych dla miasta limitów wodnych? Czy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się obawiać, że w mieście zabraknie wody? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zapytaliśmy o koszty dwóch inwestycji: budowę ujęcia słonawej wody i stacji uzdatniania wody w Świnoujściu. Interesowało nas m. in. z czego wynika 50-procentowa różnica w oszacowaniu wartości zamówienia w stosunku do stawek uzyskanych w wyniku rozeznania rynku. ■