POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [09.09.2020, 13:29:08] • Heringsdorf

Uznamski Festiwal Muzyki obiera kurs na Norwegię

Uznamski Festiwal Muzyki obiera kurs na Norwegię

Dag Arnesen – Foto: Mindre(fot. Organizator )

Prominentni soliści i zespoły, takie jak kwartet Nordic String, trio Phaeton Piano, orkiestra kameralna 1B1, skrzypaczka hardanger Benedicte Maurseth, trio jazzowe Dag Arnesen i wielu innych artystów, od 19 września do 10 października wypełnią dźwiękami norweskiej muzyki zamki, sale hotelowe, jak również atelier i byłą elektrownię w Peenemünde.

Pomimo pandemii koronawirusa wyspa Uznam również w 2020 roku stanie się sceną dla międzynarodowego Uznamskiego Festiwalu Muzyki. Od 19 września do 10 października na tym festiwalu muzycznym zaliczanym do największych na świecie imprez tematycznych zostaną zaprezentowane gwiazdy i atrakcje z Norwegii. Będzie można je zobaczyć w cesarskich miejscowościach uzdrowiskowych Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin, w elektrowni w Peenemünde (największym zabytkowym obiekcie budownictwa przemysłowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego), w Świnoujściu, Achterland i wielu nadmorskich regionach słonecznej wyspy Uznam. Goście festiwalu poznają różnorodność norweskiej muzyki dzięki występom znanych na całym świecie solistów i zespołów. Po raz kolejny na Uznamskim Festiwalu Muzyki wystąpi gwiazda jazzu Jan Garbarek wraz z zespołem Garbarek Group (bilety wyprzedane), kwartet Nordic String, trio Phaeton Piano oraz Norweska Orkiestra Kameralna 1B1 pod przewodnictwem mentora Baltic Sea Philharmonic Jana Bjorangera. Natomiast jedyny w swoim rodzaju Norweski Chór Solistów pod przewodnictwem Grety Pedersen, skrzypaczka hardanger Benedicte Maurseth i trio Gjermund Larsen zaprezentują na przykładzie własnej twórczości głęboki wpływ lokalnego folkloru na norweską muzykę. Trio Dag Arnesen przybliży słuchaczom liryczną elegancję norweskiego jazzu.

Thomas Hummel, dyrektor artystyczny Uznamskiego Festiwalu Muzyki: „Po miesiącach niepewności cieszymy się, że możemy zaprezentować publiczności w Niemczech i w Polsce nasz norweski program. To dobry znak, że rząd kraju związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego ponownie pozwolił na krótkoterminową turystykę. Zdrowie naszych gości, muzyków i pracowników jest oczywiście najważniejsze. Wspólnie z władzami opracowaliśmy koncepcję bezpieczeństwa i higieny, aby umożliwić naszym gościom obcowanie ze wspaniałymi dźwiękami, które znają z Uznamskiego Festiwalu Muzyki".

Uznam – wyspa łącząca trzy kraje: Norwegię, Polskę i Niemcy

Na należącej do dwóch państw wyspie Uznam stałymi punktami programu festiwalu są koncerty na polskiej części i coroczne występy polskich artystów. Koncert „Polski barok" polskiego gitarzysty Krzyszofa Meisingera ma odbyć się w zależności od okoliczności na niemieckiej lub polskiej części wyspy. Eksperci w dziedzinie baroku ze szczecińskiego Consortium Sedinum wraz ze światowej klasy śpiewakami – nominowaną do nagrody Grammy mezzosopranistką z Norwegii Marianne Kielland i wielokrotnie nagradzanym barytonem Thomasem E. Bauerem – przeniosą słuchaczy w świat bałtyckiego baroku. Muzycy oraz dźwięki z trzech krajów – Norwegii, Polski i Niemiec – tworzą nić porozumienia, która wykracza daleko poza ramy tego bałtyckiego koncertu.

Różnorodny program z Norwegii i reszty świata

W ramach Bałtyckiego Forum Muzyki organizowanego przez Norddeutscher Rundfunk, Związek Artystów Muzyków Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Uznamski Festiwal Muzyki, litewski wiolonczelista David Geringas udzieli młodym adeptom lekcji mistrzowskich, a norweski wirtuoz bajanu Geir Draugsvoll zainauguruje otwarcie forum. Koncerty zwycięzców dadzą młodym talentom z Meklemburgii-Pomorza Przedniego i finaliście nowojorskiego konkursu Young Concert Artists – Olivierowi Stankiewiczowi, który w międzyczasie został oboistą solowym London Symphony Orchestra – szansę zaprezentowania na scenie swoich umiejętności. Poczynając od wykonywanej przez znamienitych artystów norweskiej muzyki kameralnej, przez wpływowy na całym świecie jazz z kraju dalekiej północy, aż po perły muzycznego baroku i opowieści z rozległego świata mitów oraz podań tego rejonu – Uznamski Festiwal Muzyki zaprezentuje na bałtyckiej wyspie Uznam szerokie spektrum norweskich brzmień.

Więcej informacji oraz bilety dostępne są na stronie www.usedomer-musikfestival.de we wszystkich biurach informacji turystycznej na wyspie Uznam lub telefonicznie pod numerem 038378-34647.

Alexander Datz – rzecznik prasowy Uznamskiego Festiwalu Muzyki


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Piątek [11.09.2020, 22:26:44] • [IP: 176.221.123.***]

A kiedy Swinoujscie doczeka sie takiego Festiwalu, ?!Wizualnie spelnia warunki do przyjmowania takich gosci.Piekny amfiteatr, zaplecze hotelowe i na pewno duzy krag osob zainteresowanych lepsza, ambitniejsza muzyka.Dlaczego nie stac nas na prominentne osoby i zespoly ?!

Gość • Czwartek [10.09.2020, 08:56:46] • [IP: 109.243.205.***]

Pan na zdjęciu, zmęczony długim ćwiczeniem i graniem, przybrał kształt fortepianu, z rozwibrowanej ręki wskutek przemieszczeń atomów w tkankach zrobiła mu się podpórka, taka fortepianu-córka.

Gość • Czwartek [10.09.2020, 06:52:46] • [IP: 185.210.38.***]

w polskim słowniku nie ma niemieckich znaków diakrytycznych i na odwrót, więc Panie Red, niech Pan tak im d#$%y nie pucuje.

sylka • Środa [09.09.2020, 16:25:51] • [IP: 176.221.123.***]

Oby nie tym jachtem co sie zderzyl z holownikiem.

Gość • Środa [09.09.2020, 16:01:23] • [IP: 164.127.100.***]

15:28•88.218.255.** Na szczęście nie ma w Świnoujściu disco polo, ale istnieje problem posuchy muzycznej, brakuje liczących się wykonawców. Jeszcze do takiego Stargardu liczącego ok.80 tys mieszkańców dojedzie dobry zespół jazzowy lub rockowy, tym bardziej że do tegoż Stargardu dojadą inni z terenów wokoło a nawet ze Szczecina, a kto nosi uszy w Świnoujściu?! Niemcy, którzy nie wiedzą kto to np.saksofonista Pierończyk albo niezły rockman alternatywny Zalewski, a nasza polska wyspiarska inteligencja jest cienka jak zupka w szkolnej stołówce, spora częsć mieszkańców to ludzie o mentalnosci zbyt prostej, by smakować kulturę prawdziwą. By do tego być zdolnym, na ogół trzeba się formować przez wiele lat, słuchać dobrej muzyki, selekcjonować płyty, nagrania mp3 (choc te mp3 nie zapewniają odsłuchu godnego melomana), trzymać się daleko od Radia Zet i RMF i TV Eska oraz od cyklicznych programów z disco polo TV6, ATM Rozrywka, Polsatu.

Gość • Środa [09.09.2020, 15:28:26] • [IP: 88.218.255.**]

A co tam u nas zaproponuje Sujka? Disco polo i wyspy niemożliwości za kilkaset tysięcy?

Oglądasz 1-6 z 6
■ Mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej do lat 19 odbędzie się w Świnoujściu. Nasi piłkarze zmierzą się 12 października na Stadionie Miejskim przy ul. Matejki z narodową kadrą Danii. Spotkanie rozpocznie się o godz. 13 na Stadionie Miejskim przy ul. Matejki (wejście od ul. Moniuszki). Będzie transmitowane przez TVP Sport. Zaproszenia na mecz będą bezpłatne. Kibice będą mogli przebywać na stadionie z zachowaniem rygorów sanitarnych ■
■ Joanna Agatowska; w pasie nadmorskim musi powstać infrastruktura rozwiązująca problemy publiczne i społeczne. Mam nadzieję, ze nie wyrosną tu kolejne, straszące latami apartamentowce! ■ Radni zdecydowali o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu rewitalizacji Gminy Miasto Świnoujście w rejonie Placu Wolności oraz ulic Bohaterów Września, Armii Krajowej ■ Andrzej Mrozek-kategorycznie: "Miasto powinno odkupić "koszary sztuki"-ostatni niezagospodarowany budynek w Centrum Administracji Miasta ■ Mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej do lat 19 odbędzie się w Świnoujściu. Nasi piłkarze zmierzą się 12 października na Stadionie Miejskim przy ul. Matejki z narodową kadrą Danii ■ Obrady po raz kolejny odbywają się w trybie zdalnym ■ Rozpoczynamy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. We wtorek jeździmy za darmo komunikacją miejską ■ Zakażenia wirusem SARS-CoV-2 stan na godz.10.00 Sobota. Informujemy, że na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­ pow. kołobrzeski – 1 osoba (1 mężczyzna w średnim wieku) pow. koszaliński + Koszalin- 4 osoby (1 młoda kobieta, 1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku i 1 starszy mężczyzna ) m. Szczecin – 17 osób ( 2 dzieci, 1 młoda kobieta, 3 kobiety w średnim wieku,4 młodych mężczyzn, 6 mężczyzn w średnim wieku i 1 starszy mężczyzna) pow. wałecki – 1osoba (1 starszy mężczyzna) pow. stargardzki - 5 osób ( 1 dziecko, 2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta i 1 starszy mężczyzna) pow. gryfiński - 1 osoba (1 starsza kobieta) pow. policki - 1 osoba ( 1 młoda kobieta) pow. goleniowski - 1 osoba ( 1 mężczyzna w średnim wieku ) W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem- stan na 19.09.20 r. : 1378 /30 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - informuje Renata Opiela Kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna ■ W związku z trwającą pandemią, obchody 81. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka zostaną upamiętnione poprzez złożenie kwiatów przez władze samorządowe, związki kombatanckie oraz delegacje szkół miejskich pod pomnikiem Zesłańców Sybiru – Skwer Zesłańców Sybiru (u zbiegu ulic Władysława Sikorskiego i Monte Cassino) w dniu 17 września 2020 r. o godz. 11.00. Osoby zainteresowane upamiętnieniem Święta, mogą w ciągu całego dnia składać wiązanki kwiatów i zapalać znicze. Powyższe rozwiązanie podyktowane jest zachowaniem obowiązujących środków ostrożności w ramach trwającej epidemii ■ Nie żyje „Baca” Wojciech Hawryszuk. Tworzył festiwal FAMA. Dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach w latach 2002 – 2003. Społecznik, publicysta, animator kultury. Zmarł nagle, w piątek 11 września. Miał 68 lat. ■ Koronawirus w internacie Zespołu Szkół Morskich! Uczniowie na kwarantannie. W związku z potwierdzonym zakażeniem u ucznia wprowadzono zdalne nauczanie dla klasy Technikum Logistycznego (27 uczniów) do 20.09.2020r. Uczniów wraz z rodzinami objęto 10 dniową kwarantanną. W internacie w wydzielonej części budynku 10 dniową kwarantannę odbywa 12 dzieci ■ W rejonie ulic Karsiborskiej i Portowej toczą się prace związane z doprowadzeniem dróg i mediów oraz rewitalizacją terenów powojskowych pod przyszłe Centrum Usług „Mulnik”, które będzie służyć lokalnym przedsiębiorcom. 5,5 hektara powierzchni terenu powojskowego zostało oczyszczone z przedmiotów niebezpiecznych, a zdegradowane budynki rozebrane ■ Joanna Agatowska – kiedy będziemy mogli cieszyć się obniżonymi kosztami ? Obawiam się, że nigdy! Wciąż dochodzić Wam będą nowe zadania, za które płacimy wszyscy! ■ Sylwia Marszałek: „dziwi mnie, że koszt przetworzenia odpadów segregowanych jest w zaproponowanym cenniku wyższy od odpadów zmieszanych” ■ S.Marszałek – część nowej kalkulacji jest dla mnie niejasna ; zadałam pytania zarządowi liczę dziś na odpowiedź! ■ Przewodniczący zarządu CZG RXXI: „Planujemy zbudowanie w Slajsinie instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 megawata. Zakład będzie wtedy niezależny energetycznie.” ■ Chrzanowski: „574 000 metrów sześciennych – o takiej pojemności kwaterę na odpady chcemy zbudować – powinna wystarczyć na ok. 14 lat ■ Zdaniem zarządu podwyżka cen za przyjęcie odpadów jest niezbędna! ■ Jarosław Jaz został nowym rzecznikiem prezydenta Świnoujścia - pracował w mediach Polska Press od 2013 roku. Prace rozpoczął w urzędzie miasta dzisiaj (1 września br.) ■