POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [10.08.2020, 10:41:29] • Polska

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

Zasady bezpieczeństwa podczas upałów

fot. Organizator

Nadmiar słońca i upały mogą doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób. Podczas skwaru gwałtownie wzrasta ryzyko przegrzania organizmu i udaru słonecznego. Wysokie temperatury mogą doprowadzić także do zakrzepów, ataków astmy, chorób wątroby, a nawet nowotworów skóry i oczu.

Ostatnie dni przyniosły falę upałów. Kiedy temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza każdy z nas jest narażony na udar, jednak w grupie szczególnie zagrożonych znajdują się najmłodsze dzieci, które nie mają wystarczająco rozwiniętych mechanizmów termoregulacyjnych. Drugą grupą znacznie narażoną na problemy zdrowotne związane z upałami są osoby powyżej 65. roku życia.

Unikaj upału
• Przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą,
• Jeśli w miejscu zamieszkania nie można utrzymać chłodu, spędź 2-3 godziny dziennie w chodnym miejscu (np. klimatyzowanym budynku publicznym).
• Unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia, w szczególności między godziną 10.00 a 15.00.
• Unikaj forsownego wysiłku fizycznego.
• Pozostawaj w cieniu.
• Stosuj kosmetyki z wysokim filtrem UV.
• Nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w zaparkowanym pojeździe.
Dbaj o chłodzenie i nawodnienie organizmu
• Korzystaj z chłodnych pryszniców lub kąpieli.
• Zastępczo stosuj gotowe okłady i kompresy chłodzące, nasączone zimną wodą ręczniki czy gąbki, kąpiele stóp w zimniej wodzie, itp.
• Noś jasne, lekkie , luźne, bawełniane lub lniane ubrania oraz nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
• Noś wygodne i przewiewne obuwie.
• Unikaj spożywanie napojów zawierających cukier lub alkohol.
• Pij regularnie wodę (minimum 2 litry)
• Spożywaj chłodne, lekko solone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew)
Udziel pomocy w razie potrzeby
• Jeśli w Twoim otoczeniu mieszkają osoby w podeszłym wieku, chore lub samotne – odwiedzaj je i w razie potrzeby udziel pomocy.
• W przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy natychmiast umieścić ją
w chłodnym miejscu, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie pomóż jej w uzyskaniu fachowej porady i pomocy. Nie podawaj żadnych leków.
• W przypadku osób przyjmujących leki, należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, jaki wpływ dane leki mogą mieć na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim
Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia


komentarzy: 13, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-13 z 13

Gość • Wtorek [11.08.2020, 20:02:45] • [IP: 37.47.152.**]

Jako zatroskany czytelnik pytam się (z oburzeniem!) : dlaczego są, aż takie upały? Zwracam się do redakcji czy mogła by wyjaśnić tą bulwersującą (czytelników) sytuację u źródła ?

Gość • Poniedziałek [10.08.2020, 17:34:39] • [IP: 167.114.102.***]

"Słońce świeci na każdego po równo."

Gość • Poniedziałek [10.08.2020, 16:15:26] • [IP: 37.47.173.*]

Słońce to zycie

dachyZeStrzech-Nie grzech • Poniedziałek [10.08.2020, 15:25:05] • [IP: 37.30.30.**]

To są dni chwały zadrzewień, lasów, to są dni chwały starszych domów, z grubszymi ścianami z cegieł - czasem nawet ze strychami, buforami chroniącymi przed upałem. A w Niemczech dość często się spotyka domki ze STRZECHAMI, nowymi, nie chodzi o jakieś zabytki. Strzecha jest najlepsza na zimę (izoluje przed zimnem) jak i na lato (izoluje przed upałem, nie ma nagrzania dachu na wskroś). Podobno Niemcy robią te strzechy z polskiej trzciny (zbieranej zimą).

Gość • Poniedziałek [10.08.2020, 15:16:25] • [IP: 167.114.102.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Poniedziałek [10.08.2020, 15:11:10] • [IP: 176.221.122.***]

A gdzie cos o maseczkach?? W takim upale to zastanawia mnie czy groźniejszy jest grasujący wirus, czy śmierć z powodu niedotlenienia płuc i serca?? A może zapalenie puc jak człowiek rozgrzany i zalany potem stoi w markecie do kasy pod włączoną klimatyzacją na chłodzenie?? Dodałabym jeszcze zraszacze w marketach i byśmy wszyscy byli jak mrożone ryby z 30% glazury.

Gość • Poniedziałek [10.08.2020, 15:09:11] • [IP: 37.248.211.**]

Gdzie w cieniu siedziec jak tam pełno komarow

Gość • Poniedziałek [10.08.2020, 14:12:57] • [IP: 167.114.102.***]

Kogoś w tej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Kamieniu Pomorskim Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia powaliło równo na łeb. —A gdzie zimne piwo na tej liście ja się pytam?!

Gość • Poniedziałek [10.08.2020, 13:53:02] • [IP: 5.174.68.***]

DO : Gość • Poniedziałek [10.08.2020, 13:33:18] • [IP: 37.47.136.***]...TO całe szczęście że tylko wymioty biorą na widok maski...No bo co to by było jakby do tego jeszcze dochodziła sraczka na widok kogoś w maseczce, oszlakowane cale spodnie, nogi no i wszędobylski smród ekskrementów a wtedy tylko mogłaby pomóc wojskowa maska przeciw gazowa z pochłaniaczem węglowym🚲... 🚲🚲🚲🏮

Gość • Poniedziałek [10.08.2020, 13:33:18] • [IP: 37.47.136.***]

Największym niebezpieczeństwem, jesteście sami dla siebie, jak widzę debila w masce na rowerze, to zbiera mnie na wymioty...

Gość • Poniedziałek [10.08.2020, 12:54:35] • [IP: 31.0.39.***]

I dla zdrowia...masz się dusić w maseczce

cykliści, dalej, w upał! • Poniedziałek [10.08.2020, 11:21:08] • [IP: 37.30.30.**]

Ś-cie jest lubiane dlatego, że tu upały to rzadkość, wiatry wieją, morze chłodzi. Pewna Ukrainka pracująca na targu pod zegarem powiedziała mi, że jest zadowolona z miejsca pracy, bo na Ukrainie było wtedy 38 st. A ja zawsze z ciekawością wypełzam na upał w Ś-ciu, rowerem, tak jak z ciekawością łaziłem po mrozie -18, bo to też rzadkość w mieście. Rowerzystom radzę: jedźcie w upale, szkoda każdego dnia bez jazdy latem, ALE... wybierajcie trasy w cieniu, czyli najlepiej w lasach lub obok linii lasu. Taka trasa wiedzie wzdłuż wybrzeża po str.niemieckiej i polskiej: od granicy przez Ahlbeck (słońce jest od str.pd, domy rzucają cien, morze daje bryzę), Bansin, Ueckeritz i dalej blisko wybrzeża (nawet łatwiejsza trasa wzdłuż szosy jest raczej ocieniona). Że ciotka Manuela, premier Meklemburgii zakazuje jednodniowcom? Mam to głęboko w tylnym poważaniu, choć o tyle dostosowuję się, rozumiejąc, iż ciotka nie chce mieć niezidentyfikowanych zarazicieli covidem, że nie wchodzę do domów, kawiarni - nie mam styku z ludźmi.

Gość • Poniedziałek [10.08.2020, 10:55:32] • [IP: 176.221.122.***]

co za bzdury

Oglądasz 1-13 z 13
■ Od godz. 11 do 13 policja znakować będzie rowery na pl. Wolności. Wystarczy pojawić się z dowodem zakupu roweru i zabezpieczyć swój pojazd przed kradzieżą ■ Rozpoczynamy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. We wtorek jeździmy za darmo komunikacją miejską ■ Zakażenia wirusem SARS-CoV-2 stan na godz.10.00 Sobota. Informujemy, że na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­ pow. kołobrzeski – 1 osoba (1 mężczyzna w średnim wieku) pow. koszaliński + Koszalin- 4 osoby (1 młoda kobieta, 1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku i 1 starszy mężczyzna ) m. Szczecin – 17 osób ( 2 dzieci, 1 młoda kobieta, 3 kobiety w średnim wieku,4 młodych mężczyzn, 6 mężczyzn w średnim wieku i 1 starszy mężczyzna) pow. wałecki – 1osoba (1 starszy mężczyzna) pow. stargardzki - 5 osób ( 1 dziecko, 2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta i 1 starszy mężczyzna) pow. gryfiński - 1 osoba (1 starsza kobieta) pow. policki - 1 osoba ( 1 młoda kobieta) pow. goleniowski - 1 osoba ( 1 mężczyzna w średnim wieku ) W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem- stan na 19.09.20 r. : 1378 /30 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - informuje Renata Opiela Kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna ■ W związku z trwającą pandemią, obchody 81. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka zostaną upamiętnione poprzez złożenie kwiatów przez władze samorządowe, związki kombatanckie oraz delegacje szkół miejskich pod pomnikiem Zesłańców Sybiru – Skwer Zesłańców Sybiru (u zbiegu ulic Władysława Sikorskiego i Monte Cassino) w dniu 17 września 2020 r. o godz. 11.00. Osoby zainteresowane upamiętnieniem Święta, mogą w ciągu całego dnia składać wiązanki kwiatów i zapalać znicze. Powyższe rozwiązanie podyktowane jest zachowaniem obowiązujących środków ostrożności w ramach trwającej epidemii ■ Nie żyje „Baca” Wojciech Hawryszuk. Tworzył festiwal FAMA. Dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach w latach 2002 – 2003. Społecznik, publicysta, animator kultury. Zmarł nagle, w piątek 11 września. Miał 68 lat. ■ Koronawirus w internacie Zespołu Szkół Morskich! Uczniowie na kwarantannie. W związku z potwierdzonym zakażeniem u ucznia wprowadzono zdalne nauczanie dla klasy Technikum Logistycznego (27 uczniów) do 20.09.2020r. Uczniów wraz z rodzinami objęto 10 dniową kwarantanną. W internacie w wydzielonej części budynku 10 dniową kwarantannę odbywa 12 dzieci ■ W rejonie ulic Karsiborskiej i Portowej toczą się prace związane z doprowadzeniem dróg i mediów oraz rewitalizacją terenów powojskowych pod przyszłe Centrum Usług „Mulnik”, które będzie służyć lokalnym przedsiębiorcom. 5,5 hektara powierzchni terenu powojskowego zostało oczyszczone z przedmiotów niebezpiecznych, a zdegradowane budynki rozebrane ■ Joanna Agatowska – kiedy będziemy mogli cieszyć się obniżonymi kosztami ? Obawiam się, że nigdy! Wciąż dochodzić Wam będą nowe zadania, za które płacimy wszyscy! ■ Sylwia Marszałek: „dziwi mnie, że koszt przetworzenia odpadów segregowanych jest w zaproponowanym cenniku wyższy od odpadów zmieszanych” ■ S.Marszałek – część nowej kalkulacji jest dla mnie niejasna ; zadałam pytania zarządowi liczę dziś na odpowiedź! ■ Przewodniczący zarządu CZG RXXI: „Planujemy zbudowanie w Slajsinie instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 megawata. Zakład będzie wtedy niezależny energetycznie.” ■ Chrzanowski: „574 000 metrów sześciennych – o takiej pojemności kwaterę na odpady chcemy zbudować – powinna wystarczyć na ok. 14 lat ■ Zdaniem zarządu podwyżka cen za przyjęcie odpadów jest niezbędna! ■ Jarosław Jaz został nowym rzecznikiem prezydenta Świnoujścia - pracował w mediach Polska Press od 2013 roku. Prace rozpoczął w urzędzie miasta dzisiaj (1 września br.) ■