POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [30.07.2020, 18:09:00] • zachodniopomorskie

Skuteczniejsze wykrywanie koronawirusa w Koszalinie. SZGiCHP otwiera pracownię do badań COViD-19

Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie otwiera pracownią wykonującą testy genetyczne wykrywające obecność koronawirusa. Dzięki temu skróci się czas oczekiwania na wynik, bo nie będzie już potrzeby korzystania z innych laboratoriów. W czwartek, 30 lipca 2020 roku nastąpi otwarcie nowej, medycznej przestrzeni. W uroczystości udział zapowiedział wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Pracownia jest wyposażona w najnowszy sprzęt diagnostyczny – w system do wykonywania badań, komory laminarne oraz lodówkę i lodówkę z zamrażalką.

Testy genetyczne wykrywające obecność wirusa SARS COVID-19 przeprowadzane będą z materiału pobranego bezboleśnie i nieinwazyjnie (wymazy z gardła). Próbka materiału po pobraniu umieszczona zostanie w specjalnym kartridżu i włożona do aparatu. Całość badania z pobraniem, odczytem i dokumentacją potrwa około 2 godzin. Jednocześnie testom będzie można poddać 5 próbek.

Dla koszalińskiego SZGiCHP – będącego jednym z ważniejszych ośrodków ochrony zdrowia w regionie – to ogromne ułatwienie. Dotąd bowiem pobrany materiał trzeba było przewozić do innych laboratoriów. Wymagało to dodatkowego transportu i czasu. Pracownia służyć będzie pacjentom szpitala i poradni specjalistycznych, a także personelowi lecznicy.

Inwestycja kosztowała blisko 400 tys. zł. Zrealizowano ją dzięki eurofunduszom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (80%) oraz środkom z budżetu Urzędu Marszałkowskiego (10%) i budżetu państwa (10%).

Łukasz Jucha
Gabinet Marszałka
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W najbliższym czasie tunel zostanie zamknięty w nocy z czwartku na piątek (16/17 kwietnia). Pomiędzy godz. 22 a 5 naprawiany będzie jeden z wentylatorów. W nocy z piątku na sobotę (17/18 kwietnia) w tunelu będzie obowiązywał ruch wahadłowy. W tym czasie konstrukcja będzie uszczelniana. Jeszcze przed majówką wykonany zostanie przegląd systemów pożarowych w tunelu, więc będzie on zamknięty w godz. 23-5 w nocy z 22 na 23 kwietnia (środa/czwartek). Noc później (czwartek 23/piątek 24 kwietnia) myte będą lampy, a ruch w godz. 22-5.30 będzie wahadłowy. W maju tunel planowo będzie zamknięty w godz. 23-5 dwa razy - w nocy z 8 na 9 maja (piątek/sobota) dokonywane będą pomiary oświetlenia, a w nocy z 11 na 12 maja (czwartek/piątek) będzie przegląd wentylacji. Podczas całkowitego zamknięcia w tunelu dopuszczony będzie ruch autobusów i pojazdów uprzywilejowanych po uprzednim kontakcie z dyspozytorem. Dla kierowców uruchomiony będzie prom na przeprawie Warszów. Bielik odpłynie z Warszowa o godz. 23, o północy, o godz. 1, 2, 3 i 4.30, a z centrum o godz. 23.30, 0.30, 1.30, 2.30, 3.50 i 5. W czasie ruchu wahadłowego w tunelu Bielik będzie w gotowości, a komunikację między wyspami zabezpieczy autobus linii N. ■