iswinoujscie.pl • Czwartek [30.07.2020, 18:09:00] • zachodniopomorskie

Skuteczniejsze wykrywanie koronawirusa w Koszalinie. SZGiCHP otwiera pracownię do badań COViD-19

Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie otwiera pracownią wykonującą testy genetyczne wykrywające obecność koronawirusa. Dzięki temu skróci się czas oczekiwania na wynik, bo nie będzie już potrzeby korzystania z innych laboratoriów. W czwartek, 30 lipca 2020 roku nastąpi otwarcie nowej, medycznej przestrzeni. W uroczystości udział zapowiedział wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Pracownia jest wyposażona w najnowszy sprzęt diagnostyczny – w system do wykonywania badań, komory laminarne oraz lodówkę i lodówkę z zamrażalką.

Testy genetyczne wykrywające obecność wirusa SARS COVID-19 przeprowadzane będą z materiału pobranego bezboleśnie i nieinwazyjnie (wymazy z gardła). Próbka materiału po pobraniu umieszczona zostanie w specjalnym kartridżu i włożona do aparatu. Całość badania z pobraniem, odczytem i dokumentacją potrwa około 2 godzin. Jednocześnie testom będzie można poddać 5 próbek.

Dla koszalińskiego SZGiCHP – będącego jednym z ważniejszych ośrodków ochrony zdrowia w regionie – to ogromne ułatwienie. Dotąd bowiem pobrany materiał trzeba było przewozić do innych laboratoriów. Wymagało to dodatkowego transportu i czasu. Pracownia służyć będzie pacjentom szpitala i poradni specjalistycznych, a także personelowi lecznicy.

Inwestycja kosztowała blisko 400 tys. zł. Zrealizowano ją dzięki eurofunduszom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (80%) oraz środkom z budżetu Urzędu Marszałkowskiego (10%) i budżetu państwa (10%).

Łukasz Jucha
Gabinet Marszałka
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/66604/