POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [28.07.2020, 08:50:11] • Świnoujście

Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko”

Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko”

fot. Organizator

Świnoujscy policjanci przypominają, że ceną za brawurę lub chwilę roztargnienia na przejeździe kolejowym, może być nie tylko nasze życie i zdrowie, ale także osób nam towarzyszących. Dlatego tak ważne jest to, aby przed wejściem lub przejazdem przez przejazd kolejowy, zachować szczególną ostrożność oraz stosować się do kilku prostych zasad przypominanych w ramach aktualnie trwającej kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko”, której inicjatorem są PKP Polskie Linie Kolejowe.

Wsiadając za kierownicę, należy mieć świadomość, że zarówno nasze życie, zdrowie, jak i podróżujących z nami pasażerów, jest w naszych rękach. Wielu tragicznych zdarzeń na przejazdach kolejowych można byłoby uniknąć, gdyby kierujący zachowali podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz mieli wiedzę, jak zachować się w sytuacji nadzwyczajnej. W ramach aktualnie trwającej kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko” zainicjowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe, przypominamy o „Przykazaniach Bezpiecznego Kierowcy”:

- Pociąg ma zawsze pierwszeństwo! Nawet karetka pogotowia czy policja musi się zatrzymać na przejeździe, kiedy pojawia się ryzyko zderzenia.
- Nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, jeśli rogatka nie jest w pełni podniesiona, lub wciąż miga czerwone światło. Na przejeździe może się pojawić kolejny pociąg!
- Gdy twój pojazd utknie pomiędzy rogatkami, nie ma czasu do namysłu. Jeśli widzisz pociąg, musisz ratować życie i je wyłamać! W innym wypadku poinformuj o sytuacji służby, korzystając z Żółtej Naklejki PLK.
- W przypadku niebezpieczeństwa, na napędzie rogatki lub krzyżu św. Andrzeja znajdziesz Żółtą Naklejkę PLK. Znajduje się na niej indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu oraz numery alarmowe.
- Nigdy nie przejeżdżaj slalomem pomiędzy opuszczonymi rogatkami. Nie tylko łamiesz w ten sposób przepisy, ale przede wszystkim kładziesz na szali życie swoje i pasażerów.
- Jeśli widzisz tory, zawsze spodziewaj się pociągu! Nawet pozornie nieużywane trasy bywają wykorzystywane przez składy towarowe, a rozkłady jazdy się zmieniają. Jeżdżenie „na pamięć” grozi tragedią.
- Zdejmij słuchawki, ścisz muzykę, odłóż książkę, oderwij wzrok od smartfona! Przejście czy przejazd to nie miejsce na relaks. Skoncentruj się na bezpiecznym przekroczeniu torów. Wyostrz zmysły.
- Pociąg zawsze jest bliżej niż myślisz! Ze względu na swoją masę, często wydaje się, że porusza się powoli, jednak to tylko złudzenie. Nie licz na to, że „zdążysz przed nim”. Życie to nie gra w ruletkę.
- Czekając na przejście trzymaj się z dala od torów! Pociąg z każdej strony jest o metr szerszy od rozstawu szyn. Nie warto przekonywać się o tym na własnej skórze.
- Jadąc w korku nigdy nie wjeżdżaj na przejazd kolejowo- drogowy, jeżeli nie masz jak go opuścić. Rogatka może zacząć opadać za kilkanaście sekund, a ty zostaniesz uwięziony na torach.
- Zbliżając się do przejazdu, tak jak na drodze, stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Dróżnik mógł zasłabnąć, a sygnalizacja świetlna lub rogatki ulec awarii. Zawsze uważnie rozejrzyj się przed wjechaniem na przejazd kolejowo-drogowy.
- To, że jeden pociąg opuścił przejazd, nie znaczy, że po innym torze za chwilę nie nadjedzie kolejny. Na przejeździe wielotorowym zawsze czekaj, aż będziesz miał pewność, że nic więcej nie nadjeżdża.
- Jedź wolniej! Pędząc samochodem z dużą prędkością nie zdążysz odpowiednio zareagować, nawet, jeśli zauważysz nadjeżdżający pociąg.
- Musisz być gotowy na różne sytuacje: pociąg może nadjechać z dowolnego kierunku, w dowolnym czasie. Na dodatek czasami lokomotywa pcha wagony, zamiast je ciągnąć. Każdą sytuację oceniaj osobno i podejmuj odpowiedzialne decyzje.
- Przechodź przez tory wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Wybierając drogę na skróty może zaoszczędzisz kilka minut, ale możesz stracić życie. Czy warto ryzykować?
- Kiedyś nadjeżdżający pociąg można było usłyszeć z ponad kilometra. Nie licz jednak na to! W dzisiejszych czasach nowoczesne pojazdy szynowe są znacznie cichsze i mogą pojawić się znienacka.
- Rozpędzony pociąg miażdży samochód z taką siłą, z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Chyba nie chcesz się dowiedzieć, jakie to uczucie?
- Połowa wszystkich wypadków na terenach kolejowych, to te na przejściach niedozwolonych. Większość z nich kończy się śmiercią.
- Przejazd kolejowo-drogowy to takie samo skrzyżowanie, jak każde inne. Żaden kierowca nie kwestionuje konieczności zatrzymania się na czerwonym świetle na skrzyżowaniu ulic, dlaczego więc niektórzy nie zatrzymują się przed torami?
- Znak STOP oznacza, jak sama nazwa wskazuje, konieczność zatrzymania pojazdu. Wielu kierowców, z sobie tylko znanych przyczyn, traktuje go jako poradę a nie obowiązek do wykonania.

Więcej przydatnych informacji znajdą Państwo na stronie internetowej kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko” pod adresem: www.bezpieczny-przejazd.pl/


st. post. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

COW ID • Wtorek [28.07.2020, 20:04:25] • [IP: 176.221.122.**]

PRAWDA JEST TAKA, ŻE CORAZ WIĘCEJ IDIOTÓW BEZ WYOBRAŹNI SIADA ZA KIEROWNICĄ. POWINNY WEJŚĆ PRZEPISY, ŻE PO ZROBIENIU PRAWA JAZDY MOŻNA JEŹDZIĆ POJAZDEM DO 70 KONI MECHANICZNYCH. CO ROKU ZE WZROSTEM UMIEJĘTNOŚCI I DOŚWIADCZENIA DODAWAĆ 5 KONI.

Gość • Wtorek [28.07.2020, 12:13:57] • [IP: 77.252.46.**]

Naturalna selekcja.

🙊🙉🙈 • Wtorek [28.07.2020, 09:16:48] • [IP: 31.0.66.**]

To takie proste :WŁĄCZ MYŚLENIE ❗❗❗ W czasach" smart" nie wszyscy potrafią używać swojego mózgu.

Gość • Wtorek [28.07.2020, 08:52:33] • [IP: 176.221.123.***]

obok ZSM postawili znak STOP na ruchliwej drodze bo raz na miesiac przejezdza tam pociag. dziekujemy?

Oglądasz 1-4 z 4
■ W czwartek przy samej zachodniej granicy państwowej prognozowane są wzrosty temperatury maksymalnej powietrza w okolice 30°C/31°C. ■ Gmina Miasto Świnoujście, w programie rządowym „Zdalna Szkoła + wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” pozyskała kolejne środki finansowe w wysokości 73 160,00 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na zakup tabletów dla najbardziej potrzebujących uczniów naszego Miasta ■ Minister Edukacji Narodowej zdecydował: rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września, a dzieci pójdą do szkoły! 1 września szkoły otworzą swoje podwoje dla uczniów, a ci spotkają się ze sobą, poznają plan lekcji. W kolejnych dniach nauka także odbywać się będzie w szkołach-poinformowało MEN ■ Nadal obowiązuje zakaz wjazdu turystów jednodniowych z innych niemieckich landów związkowych oraz z innych krajów w ogóle. Zakaz ten będzie obowiązywał na pewno do końca sierpnia ■ Bez dodatkowej dyskusji radni zaakceptowali plan ustalenia sieci projekty publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez miasto jak i sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych ■ ZGM po zmianach ma przejąć siedzibę Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Wyspiańskiego 35 c. Na zmiany związane z przekształceniem oraz ulokowaniem w nowej siedzibie władze miasta przewidują czas do końca września ■ Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie rekompensaty dla spółki ZGM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z tytułu realizacji zadań własnych Gminy Miasto Świnoujście ■