Metoda na tzw. Blika to forma oszustwa, którą posługują się przestępcy wyłudzający pieniądze. Kradną w internecie "tożsamość osoby", a następnie podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie, proszą jej znajomych o podanie kodu „Blik" umożliwiającego płatność w systemie mobilnym.
Oszuści najczęściej dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność lub proszą o szybką pożyczkę na zakupy przez internet, obiecując zwrot pieniędzy następnego dnia.
Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Czytajmy także dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji. Taka forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy zamiast stać przy kasie, stoją właśnie przy bankomacie i wypłacają nasze pieniądze.
Jak ustrzec się przed przejęciem konta i oszustwem metodą na BLIK-a:
- zabezpieczaj swoje konta w serwisach społecznościowych i poczcie internetowej, stosując dwuetapowe uwierzytelnienie logowania
- staraj się używać różnych haseł do poszczególnych kont
- unikaj prostych haseł, najlepiej zmieniaj je co kilka miesięcy
- po zakończeniu korzystania z konta pamiętaj o każdorazowym wylogowaniu się
- nie pozostawiaj niezablokowanego komputera będąc jednocześnie zalogowany do mediów społecznościowych
- w otrzymywanych wiadomościach oraz w publikowanych na rozmaitych stronach fake newsach, zwracaj szczególną uwagę na linki za pośrednictwem których mogą zostać wykradzione Twoje dane (numery rachunków bankowych, hasła, dane adresowe, itp.) poprzez wymuszenie ponownego logowania do konta serwisu społecznościowego. W ten sposób może zostać przejęte konto
- nie instaluj aplikacji niewiadomego pochodzenia
- weryfikuj wiadomości od znajomych, którzy proszą Cię o podanie kodu BLIK do szybkiej pożyczki. Najlepiej poprzez kontakt werbalny w rozmowie telefonicznej lub zadanie znajomemu pytania, na które odpowiedź zna tylko ta osoba. Taka weryfikacja może uchronić przed przestępcą przejmującym profil znajomego i próbującego wyłudzić pieniądze.
zespół prasowy KWP w Szczecinie
Czytając komentarze na tej stronie stwierdzam że oszuści będą mieli urodzaj. A takie fajne miasto było
15:03 - w jakim świecie ty żyjesz? Mnóstwo osób znanych i tysiące wokół nas je mają. Mimo że Fb jest cenzorski i lewacki, np.jeśli ktoś krytycznie wypowie się o tzw.uchodźcach lub zboczeńcach sodomickich, to cenzurują, kasują wpisy, nawet za łagodną krytykę. Mój znajomy pisał o jego ulubionym artyście, że, cytuję" niestety był homo i miał kochanka" - skasowano mu ten post.
To ktoś jeszcze używa Facebooka!? Hahahahahaaaaaa...
Chodzby policja codziennie sypala takie" poradniki" przez nastepny rok, to ludzie dlugo nie zapomna tego co zrobiliscie przez ostatnie pare tygodni. Moze warto by bylo tez przypomniec tresc slubowania ktore sklada kazdy policjant przystepujac do sluzby. Wykrecanie sie w sposob taki, ze obywatel ma prawo nieprzyjecia mandatu i odwolania sie mozecie sobie wsadzic w buty, nie po to STRASZYLISCIE OBYWATELI (CO JEST KARANE!!) kara administracyjna od sanepidu od ktorej praktycznie nie ma odwolania.