iswinoujscie.pl • Poniedzia³ek [24.02.2020, 10:38:30] • ¦winouj¶cie
ZHR - Ferie zimowe

fot. Organizator
W ferie zimowe 2020 kadry szczepu "S³owianie" pojecha³y na zimowisko w Tatry, lecz ze ¦winouj¶cia to droga daleka.
W zwi±zku z tym, uczestnicy zrobili sobie jednodniow± przerwê w Krakowie. Na pocz±tku dnia zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu, Kaplicê Zygmuntowsk±, weszli na wie¿ê by zobaczyæ Dzwon Zygmunta oraz piêkn± panoramê okolicy. Pó¼niej uzupe³niali braki sortów w sk³adnicy harcerskiej, gdzie zaopatrzyli siê w sprzêt, który mia³ s³u¿yæ na wyje¼dzie w górach. Wieczorem autobusem pojechali do Zakopanego i na G³odówkê – schroniska harcerskiego.

fot. Organizator
Nazwa „G³odówka" pochodzi od podhalañskiego nazwiska G³ód, które nosi³ dawny w³a¶ciciel tego terenu. W 1935 przekaza³o schronisko w darze Zwi±zkowi Harcerstwa Polskiego jako obiekt harcerski zosta³o uroczy¶cie otwarte 25 pa¼dziernika 1935 przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ignacego Mo¶cickiego, w obecno¶ci przewodnicz±cego ZHP, Micha³a Gra¿yñskiego. W schronisku organizowano szkolenia, kursy, spotkania instruktorskie, stanowi³ bazê dla obozów wêdrownych i wycieczek. Podczas II wojny ¶wiatowej obiekt by³ w administracji niemieckiej i nie uleg³ wiêkszemu zniszczeniu. W 1945 schronisko wróci³o we w³adanie Komendy Chor±gwi Krakowskiej ZHP, a nastêpnie zosta³o przejête przez Naczelnictwo ZHP, które dysponowa³o obiektem do momentu bezprawnego wcielenia ZHP w struktury komunistycznego Zwi±zku M³odzie¿y Polskiej w 1950. W latach 1950–1956 obiekt wykorzystywany by³ przez Zwi±zek M³odzie¿y Polskiej. W 1957 schronisko powróci³o do ZHP, a nastêpnie przez G³ówn± Kwaterê ZHP, jako o¶rodek wypoczynkowy. W 2005 Zwi±zek Harcerstwa Polskiego powo³a³ do ¿ycia Fundacjê Harcerstwa Polskiego Schronisko G³odówka, która od stycznia 2006 zarz±dza obiektem.

fot. Organizator
Polana G³odówka, na której po³o¿one jest schronisko, jest miejscem z rozleg³± panoram± polskich Tatr. Widok roztacza siê na ponad 76-kilometrowy odcinek Tatr, od Hawrania (S³owacja), po Tatry Zachodnie.

fot. Organizator
Pierwszego dnia pobytu w schronisku, dru¿yny "Patria", "Rzepichy", "Koniczynki" oraz instruktorzy wjechali na Guba³ówkê. "Ptaki" podjê³y siê trudniejszego zadania – postanowi³y wspi±æ siê o w³asnych si³ach na górê. Pomimo zapadania siê w 30 centymetrowe zaspy ¶niegu, mrozu oraz ¶nie¿ycy, dali radê. Po wspólnym zjechaniu kolejk± PKL wszystkie dru¿yny posz³y na zwiad terenu. Okaza³o siê, ¿e najbardziej owocny by³ zwiad "Patrii", podczas którego zrobili sobie zdjêcie z Pani± Wiceburmistrz Zakopanego. W ramach odrobiny relaksu pojechali wszyscy na termy zakopiañskie. Potem wrócili na G³odówkê, gdzie czeka³ obiad, a po nim zajêcia, tj. kursy Arkona i Sulima, czy warsztaty duchowe zakoñczone zdobywaniem sprawno¶ci liturgicznych z ksiêdzem kapelanem 8. FOW.

fot. Organizator
Sobota zaczê³a siê dla "Ptaków" wêdrówk± w góry za schroniskiem, a dla reszty dru¿yn zaliczaniem zadañ na stopnie i sprawno¶ci. Nastêpnie kadry pionu mêskiego rywalizowa³ o najlepiej zrobione igloo. Po obiedzie nast±pi³y od dawna oczekiwane biegi na stopnie. Osoby bior±ce w nim udzia³ zalicza³y zadania na punktach rozmieszczonych w okolicy. Pozosta³e osoby niebior±ce udzia³u w biegu wziê³y udzia³ w dalszej czê¶ci kursów zastêpowych Arkony i przybocznych Sulimy. W nocy przyrzeczenie harcerskie sk³adali druhowie Marcel Bachryj, Mi³osz Jordan i Miko³aj Januszewski oraz weryfikacje na wy¿szy stopieñ przesz³a druhna Wiktoria Szlentag.

fot. Organizator
Niedziela nie by³a a¿ tak wymagaj±ca. Wszyscy spali d³u¿ej, a po ¶niadaniu by³o tylko pakowanie oraz msza ¶wiêta celebrowana przez ksiêdza kapelana. Zgodnie z planem harcerze odwiedzili grób i pomnik twórców harcerstwa polskiego Ma³kowskich w Zakopanem. Potem ju¿ by³a tylko podró¿ do domu...
tekst i foto: m³odzik Jakub Rudziñski
Dobrze Wojtasa nie ma i tego nie czyta bo siê ekipa z szeryfem zdenerowala
do Go¶æ • Wtorek [25.02.2020, 22:37:48] • [IP: 188.146.160.***] - zaciekawi³e¶ mnie. Wy¶lesz mi to zdjêcie?
to przyjdz do izby harcerzy i pokaz tego fotoszopa. W internecie to ka¿dy anonim taki odwa¿ny
Micha³ • Wtorek [25.02.2020, 14:40:59] • [IP: 176.221.122.***] W tym momencie jakbym wys³a³ zdjêcie to by¶ sam siê przekona³, ¿e ten pkt nie jest przestrzegany przez tzw. wodza. Na tym zakoñczê swoj± wypowied¼ zakoñczê.
Do Pana/Pani z IP: 188.146.184. Sk±d takie pomys³y, druha Przemka znam osobi¶cie i sam znam dobrze to ¶rodowisko i rêczê, ¿e ¿aden z instruktorów nie mia³ i nie ma problemu z 10 puntem prawa harcerskiego który mówi miêdzy innymi o abstynencji.
Przepraszam bardzo, jakie kadry? Widaæ ze to ¶rodowisko jest od pocz±tku zak³amane. Przecie¿ to obecne stany jednostek, które s± tyle ma³e, ze nie kwalifikuj± siê nigdzie. ¯a³osne zachowanie instruktorów i opiekunów tych dru¿yn, je¶li ¿yj± w takim przek³amaniu. Niech to szybko rozwi±¿±.
Opiekun g³ówny?? Ale bzdury mo¿e jeszcze zawiadowca Harcerski. Bzdury proponujê pojsc zobaczyæ albo douczyc siê. Rozumiemy ze zazdro¶æ zjada :)
Szkoda tylko, ¿e g³ówny opiekun tej grupy nie do¶æ, ¿e ma powa¿ne k³opoty ze zdrowiem to w dodatku te¿ potrafi sobie ³adnie poci±gn±æ piwo z gwinta. Taki niby cz³owiek ma ich prowadziæ ta m³odzie¿. Pokazuj± tylko na zdjêciach jak to ³adnie wygl±da, wewn±trz organizacja zepsuta.
ZDJÊCIE PRZY TRUMNY PI£SUDSKIEGO A KWIATY SK£ADALI DLA KACZORA? WIEJE PROPAGAND¡ PIS AMEN.
Z takiego obozu dziecko 13 lat przywioz³o chorobê weneryczn± to dopiero by³ szok okaza³o siê brudna toaleta lub hotel w którym byli zakwaterowani.
my przedszkolaki wiemy ¿e sa dwa zwiazki Komunistyczny ZHP zwi±zek harcerstwa polskiego i Katolicki ZHR zwi ±zek harcerstwa rzeczypospolitej ±
Dobrze ¿e kwitnie ZHR, zawsze ³atwiej oddzieliæ siê od zåych wp³ywów nie bêd±c czê¶ci± ZHP, który uleg³ nadpsuciu w okresie komunizmu. Dzi¶ odbija siê to w ZHP np.przez promocjê LGBT - wpiszcie s³owa kluczowe i" Niezale¿na+Pospieszalski" - na tym portalu opisywano skandaliczne próby urabiania dzieci wbrew hierarchii warto¶ci ich rodziców, np.przez spotkanie z Biedroniem 2 lata temu.¦rodowisko LGBT na gwa³t (sic!) szuka kontaktu z m³odymi. Trzeba chroniæ swoje dzieci.
U kaczora na Wawelu byli to najwa¿niejsze
Sam by³em w latach 70-tych w ZHP od zucha, o ile wiem ZHP dalej istnieje. Mam pytanie od kiedy" G³odówka" nale¿y do ZHR?
KSI¡DZ WYCHOWAWCA I STREFA WOLNA OD LGBT. WIZYTY W KO¦CIELE OBOWI¡ZKOWE - CIEKAWE CZY RODZICE WYPOSA¯YLI DZIECI W KASÊ NA TACE?
To jest prawdziwa, rozwijajaca sie mlodziez!! nie smartfonowe dzieci tylko mlodzi ludzie z pasja... Oby tak dalej, dobry narybek nam rosnie:)
Niech ka¿dy pamiêta, ¿e ZHR przy pomocy pieniêdzy od czarnych zaw³aszcza historiê ZHP.