iswinoujscie.pl • Poniedziałek [24.02.2020, 08:24:33] • Heringsdorf
Wernisaż w Villi „Irmgard” z polskim akcentem

fot. iswinoujscie.pl
Trzy lata temu, latem 2017 roku, niemiecki fotografik Hans-Jurgen Heiland zaprezentował publiczności niezwykłą wystawę. Zdjęcia, które powstały w nadmorskich plenerach Uznamu pojawiły się wówczas właśnie w plenerze plaży. Można je było oglądać pod gołym niebem. Tamta wystawa zatytułowana „Płótno w morzu" odbiła się głośnym echem w niemieckiej prasie. Utrwalone na pracach Heilanda prace można było wówczas podziwiać w miejscu, które zainspirowało go do ich powstania-nad brzegiem morza. Ale nie tylko styk morza z lądem jest jego inspiracją. Od wielu lat utrwala migawką również inne zakątki wyspy, a także architekturę Trzech Cesarskich Uzdrowisk. W sobotę 22 lutego w Villi – Muzeum „Irmgard" w Heringsdorfie otwarta została wystawa podsumowująca dotychczasowy dorobek Heilanda. Na specjalne życzenie autora, oprawą muzyczną wernisażu był występ świnoujskiej wokalistki Mariny Nikoriuk, której akompaniowała na fortepianie mama-pani Irina.
Jak się okazało, Heiland miał już swego czasu słyszeć Marinę Nikoriuk i tak zapadł mu w pamięci jej występ, że poprosił ją o oprawę muzyczną wernisażu obecnej wystawy. W mini-koncercie, który wykonały artystki ze Świnoujścia pojawiły się utwory klasyki niemieckiej i europejskiej. Przybyłym na wernisaż szczególnie spodobała się kompozycja Fryderyka Chopina do której słowa napisał Stefan Wytwicki „Gdybym ja była słoneczkiem na niebie". Gorące brawa były wyrazem uznania niemieckiej publiczności dla kunsztu artystek z Polski. Sylwetkę autora wystawy przybliżyła gościom wernisażu dr Karin Lehmann. W jej osobie Cesarskie Uzdrowiska, od lat mają wielkiego propagatora swoich walorów zdrowotnych, krajobrazowych i kulturowych. Goście wieczoru mieli także okazję do wysłuchania i rozmów z autorem zaprezentowanych prac. Hans-Jurgen Heiland opowiadał o swoim wyspiarskim i źródłach inspiracji, które wciąż odkrywa zarówno w naturze jak i niepowtarzalnym klimacie Ahlbecku, Heringsdorfu i Bansinu.

fot. iswinoujscie.pl
Gospodarz wernisażu, a zarazem stały opiekun muzeum – Mariusz Lokaj dziękował wiązankami autorowi wystawy oraz gościom ze strony polskiej za wieczór pełen artystycznych wrażeń.

fot. iswinoujscie.pl
Będąc w niemieckiej części Uznamu, warto odwiedzić tę wystawę. Prace są dostępne dla gości Villi „Irmgard" do 16 kwietnia. Przypomnijmy, że muzeum, w którym stale zgromadzone są pamiątki po rosyjskim pisarzu Maksimie Gorkim, mieści się w Heringsdorfie przy Maxim-Gorki Strasse 13 i jest obecnie otwarte w godzinach od 12.00 do 16.00.

fot. iswinoujscie.pl
źródło: www.iswinoujscie.pl
"Dziękował wiązankami " czyli co wyzywał ich ?
18:27:17] • [IP: 188.146.104.**] Ejże, to co niektórzy budują w Świnoujściu to chyba szatański przykład.
Chwytajcie czas swojego życia przez piękno naszych wysp. Przyroda i piękno dobudowane do niej przez człowieka np..architekturą przemawia jakby głosem Boga, bo ostatecznie to Stwórca dał nam Ziemię, dał życie.
A gdzie jest nasz dyrektor, to jest ten poziom galerii
IP 32 sobie zastosuj badanie nóg bo na twoją głowę na pewno za póżno. 176 zdrowy prawidłowy odruch w przeciwieństwie do ciebie.
Piękna Pani w wianku prowadzi lekcje muzyki w MDKu :)
Znakomita wystawa, świetny koncert, artyści ze Świnoujścia pokazali klasę. iswinoujcie dzięki za wsparcie medialne kultury tak trzymać! A ten 176 to chyba wymaga badań na chorobę nóg bo na głowę za późno.
Maxim Gorki?czyli w DDR Lenin wiecznie żywy:)
09:10:36] • [IP: 176.221.123.***] Może kilka wersetów o Nowym pierwszym Przywódcy. Tylko w dziale humoru, nie tutaj.
Hehe udają że się znają A dobrze wiemy że poszli dla darmowego poczęstunku
Katolicka Solidarnosc liczyła 10 Mln Ludzi Pracownicy Urzędu Morskiego w Gdańsku Motorówką Kapitanatu Portu przypłynął jej pierwszy Przywódca wysiadł przy nabrzeżu Stoczni i poszedł na organizowany strajk stoczniowców przeszedł boczną bramą tam strajkujący go powitali
Pani w wianku hym... bardzo ciekawa.