iswinoujscie.pl • Poniedziałek [16.12.2019, 14:05:46] • Międzyzdroje
W Międzyzdrojach trwa wyposażanie Ośrodka Symulacji Medycznych

fot. Organizator
W filii WSPR w Międzyzdrojach powstaje pierwszy w kraju, należący do stacji pogotowia, Ośrodek Symulacji Medycznych. Będą się w nim szkolić ratownicy medyczni z Pomorza Zachodniego wspólnie z kolegami po fachu z Niemiec.
Na początku tego roku rozpoczęły się lekcje, w trakcie których ratownicy medyczni WSPR uczyli się języka niemieckiego. Ich koledzy po fachu z Niemiec, uczyli się natomiast języka polskiego.
Wszystko po to, aby ułatwiać współpracę i komunikację pomiędzy polskimi i niemieckimi medykami w sytuacjach ratowania ludzkiego życia i zdrowia w trakcie transgranicznych akcji ratunkowych po obu stronach granicy. Zdobyte umiejętności językowe ratownicy medyczni z Polski i Niemiec będą mogli wkrótce przetestować w praktyce podczas wspólnych szkoleń w Ośrodku Symulacji Medycznych. Ośrodek ten powstaje właśnie w filii WSPR w Międzyzdrojach. Ma być gotowy na początku przyszłego roku. Teraz trwa jego wyposażanie. Na miejscu zamontowany został już symulator przedziału medycznego karetki – to tylna część ambulansu, wyposażona i wyglądająca dokładnie tak samo, jak prawdziwa karetka. Symulator został zamontowany na specjalnym podnośniku, który sprawia, że ratownicy przebywający w środku, czują się jak podczas prawdziwej jazdy ambulansem. Odczuwalne są więc wszelkie nierówności na drodze, zakręty czy hamowanie.
W Ośrodku Symulacji Medycznych wkrótce znajdą się także symulatory pacjentów: mobilny symulator urazowy, symulator ratunkowy pacjenta, symulator porodowy, osłuchowy, a także symulator pediatryczny i symulator niemowlęcia. Nowoczesne symulatory pacjenta to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania odzwierciedlające żywego człowieka, w tym jego fizjologię, ciało i oddziaływanie na podawane związki farmakologiczne. Mówiąc najprościej symulatory wyglądają i reagują jak żywi pacjenci – mrugają oczami, porusza się ich klatka piersiowa, wydają dźwięki, krwawią, można zmierzyć ich puls, podać im leki itd. Posiadanie tak nowoczesnych symulatorów umożliwi przeprowadzenie ćwiczeń z często występującymi schorzeniami, jak i niecodziennymi sytuacjami, bez jakiegokolwiek narażenia chorych.

fot. Organizator
Pomieszczenia, w których znajdować się będą symulatory, zostaną wyposażone w urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk. Dzięki temu po zakończonych ćwiczeniach, będzie można je dokładnie ocenić, przeanalizować postępowanie zespołu i wyciągnąć konstruktywne wnioski.
Zarówno lekcje językowe dla ratowników medycznych, jak i powstanie Ośrodka Symulacji Medycznych oraz treningi symulacji, które się w nim odbędą, są realizowane w ramach projektu INTERREG VA „Zintegrowane transgraniczne Ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii”. W ramach tego projektu który został nazwany InGRiP, przewidzianych jest ok. tysiąc treningów z symulacji medycznej.
O projekcie „Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii”
Celem projektu jest integracja i optymalizacja współpracy odpowiedzialnych instytucji i świadczeniodawców ratownictwa w ramach publicznego transgranicznego ratownictwa medycznego w obszarze wsparcia a przy tym zapewnienie zgodnego z aktualnymi wytycznymi zaopatrzenia ofiar nagłych wypadków oraz ochrona przed zagrożeniami życia w przewidzianym czasie.
Do planowanych działań projektu należą wdrożenie transgranicznego dysponowania akcjami ratunkowymi, zmniejszenie barier językowych, stworzenie i wdrożenie wspólnej dwujęzycznej platformy komunikacyjnej oraz wspólne polsko-niemieckie szkolenia personelu medycznego na nowoczesnych symulatorach medycznych.

fot. Organizator
To program pilotażowy, dotychczas na pograniczu polsko-niemieckim nie było tego typu projektów, jest on więc podstawą i wzorem dla innych województw i landów, które pracują nad takimi rozwiązaniami. Prace nad powstaniem i realizacją projektu trwają od 2014 roku. Za stworzenie i prawidłową realizację projektu ze strony WSPR odpowiada zespół w składzie Beata Chełmikowska, Grzegorz Dolata, Krzysztof Radek i Magdalena Optacy.
Projekt współfinansowany jest z EFRR w ramach programu INTERREG VA a realizuje go siedmiu partnerów, w tym:
• Universitätsmedizin Greifswald, Klinik für Anästhesiologie- partner wiodący,
• Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald,
• Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie,
• Landkreis Vorpommern-Greifswald / Eigenbetrieb Rettungsdienst,
• Gemeinnützige Rettungsdienst Märkisch-Oderland GmbH,
• DRF Stiftung Luftrettung gemeinnützige AG,
• Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Koszt całego projektu wynosi 2 341 948 EUR. Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Interreg VA w wysokości 1,99 mln euro, a czas jego trwania planowany jest na trzy lata. Budżet WSPR w Szczecinie w ramach niniejszego projektu wynosi 1.044.880,24 EUR z czego wkład własny to kwota 156.732,03 EUR.
Paulina Targaszewska
rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie
Dobra nazwa, niech pilnie się ćwiczą w symulacji, którą dostajemy w funduszu zamiast wyleczenia, co nawet ma swą nazwę - świadczenie zdrowotne.
Doktorzy z Osady Rybackiej - Międzyzdrojów, będą mieli nowe zabawki, tylko szkoda, że nie zbudują im symulacji pozbycia się chamstwa i prostactwa jakim przewyższają Świnoujście. Widziałam i słyszałam komentarze tych ludzi na temat starszego pacjenta, którego przywieźli do Szpitala w Świnoujściu. Tylko nagrać i puścić w mediach! O wielcy doktorzy! - pacjent to nie śmieć, SZACUNKU
Sumulator ale lekarzy i pogotowia to brak. NFZ zrobiło sobie w Miedzyzdrojach z osrodka pokoje pod wynajem, a jak z czymś przychodzisz to ci przyjmują w karetce. smiech na sali i to za nasze podatki.
Podajcie mi adres symulatora stania w kolejce do lekarza - chętnie bym wyćwiczył dostawanie się do lekarza, już nawet nie tylko do lekarza specjalisty, lecz i do rodzinnego. We wrześniu i październiku trudno się było dostać nawet do tego ostatniego, np.do dra Ścieńskiego - już w kwadrans po otwarciu przychodni brakowało numerków, a system jest taki, że do innego lekarza w tej przychodni, który ma wolne miejsca, nie wolno się rejestrować, gdy lekarz rodzinny danego pacjenta jest obecny w przychodni.
Do Gość • Poniedziałek [16.12.2019, 17:00:26] • [IP: 185.28.178.**] tak proszę ROZUMIEĆ po przeczytaniu. Skoro nie ma pieniędzy na szpital to nie potrzeba i na ośrodek symulacji, bo i po co? Jeśli zostaniemy z samymi ośrodkami symulacji zamiast szpitali to rozumienie tekstu niewiele da. Trzeba spojrzeć perspektywicznie. Zachęcam do nieco głębszych przemyśleń.
Przy takim opłacaniu przez Pałke zespołów ratownictwa medycznego nuż niedługo będzie tu biała plama. Już nie ma kto pełnič dyżurów karetkach.
BRAWO MIĘDZYZDROJE ZNÓW KROK PRZED ŚWINOUJŚCIEM
Symulator też wskazuje ile ratownik powinien zarabiać, i taka kwota jak podano mu wychodzi
Do Gość • Poniedziałek [16.12.2019, 15:13:10] • [IP: 88.218.255.**] Pogotowie i Szpital to dwie odrębne jednostki. Pieniądze na symulatory zostały pozyskane z Unii Europejskiej. Proszę czytać ze zrozumieniem lub nie wypowiadać się na tematy, o których nie ma się pojęcia.
chory ten kraj ratownik 1900zl na reke no chyba ze wali po 400 godzin to 6 tys zarobi
Jak to jest? Nie ma na szpital, który zaraz zostanie zamknięty a robi się symulatory medyczne? Nie chciałem napisać wcale, że nasz szpital mógłby może obie role połączyć...
A gdy człowiek zachoruje, to nie będzie funduszy na jego leczenie.