Bądźmy czujni, oszuści nie mają skrupułów
Oszuści doskonale wiedzą, że okres przedświąteczny to najlepszy czas na ich działalność. Często wystawiają „modne” rzeczy w konkurencyjnie niskich cenach. Internetowi przestępcy stosują także psychologiczne metody, polegające na wywarciu presji na nieświadomej ofierze, informując, że to ostatnie sztuki produktu w tak konkurencyjnej cenie lub że oferta jest ważna tylko kilka godzin. Niczego nieświadoma ofiara, ze względu na atrakcyjność oferty oraz stosowaną przez oszusta presję czasu, często przelewa pieniądze i nigdy nie otrzymuje zamówionego towaru. Decydując się na zakupy w internecie, kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.
Strony sklepów widmo
Piękna oprawa graficzna, szeroki wybór produktów za ułamek ceny i wiele pozytywnych opinii na stronie. Tak zazwyczaj wyglądają strony widmo, które po kilku tygodniach zostają usunięte. Oszuści, korzystając z gotowych szablonów, aktywują strony do złudzenia przypominające strony legalnych sklepów i żerują na naszej nieświadomości. Zdarza się, że sklepy widmo podają adres swojej siedziby, aby przekonać ofiarę o tym, że są legalnie prosperującą firmą. Niestety, w większości przypadków wskazany adres albo w ogóle nie istnieje, albo znajduje się pod nim zupełnie inna firma, która nie ma nic wspólnego z oszustami.
Sprawdź stronę internetową
Każdy z nas może sprawdzić, czy strona sklepu oferującego towar w zaskakująco niskich cenach nie jest próbą oszustwa. Sprawdźmy, czy w zakładce kontaktowej są ujęte taki dane jak nazwa firmy, adres, NIP i REGON oraz dane kontaktowe. Zadzwońmy do firmy i porozmawiajmy z osobą, która odbierze telefon. Osoby prowadzące legalne sklepy internetowe zawierają wszystkie dane, które ułatwią kontakt kupującemu ze sklepem. Brak lub niezgodność danych to sygnał do zachowania szczególnej ostrożności.
CEDIG jest po Twojej stronie!
Ewidencja przedsiębiorstw umożliwia pod adresem: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx sprawdzenie zgodności danych kontaktowych na stronie sklepu z rzeczywistością. Brak danych w CEDIG to kolejny sygnał o tym, że decydując się na zakup, możemy stać się ofiarą oszustów.
Sprawdź opinie firmy
Opinie znajdujące się na stronie sklepu nie zawsze muszą być prawdziwe. Rozsądnym krokiem jest sprawdzenie opinii w internecie za pomocą wyszukiwarek. Wystarczy wpisać frazę zawierającą nazwę firmy oraz dodać opinie. Jeżeli firma nie ma żadnych opinii, jest to następny sygnał do zachowania czujności.
Wybierz platformy, które są przyjazne dla kupujących
Decydując się na zakupy, warto korzystać z platform, które zrzeszają sprzedawców i mają programy ochrony kupujących. Takie platformy mają także system ocen sprzedających, w których możemy zapoznać się z jakością świadczonych usług przez sprzedającego.
Sprzedawca prosi o przelew BLIKiem? Uważaj
Oszuści, wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają numeru konta bankowego, prosząc za to o kod BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze w bankomacie. Oszuści motywują to tym, że dzięki tej formie płatności będą mogli wysłać natychmiast zakupiony produkt. Kupujący jest przekonany, że towar zostanie dostarczony do niego szybciej, jednak zazwyczaj nie dociera w ogóle do kupującego, natomiast osoba, która wypłaciła pieniądze z bankomatu jest całkowicie anonimowa.
Należy również pamiętać, aby podczas zakupów internetowych, kierować się zasadą ograniczonego zaufania, nie wysyłać kodów BLIK tylko prosić o podanie numeru konta bankowego, danych do przelewu lub wybrać opcję dostarczenia produktu za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę.
Certyfikat SLL
Certyfikat ten ukazywany jest za pomocą kłódki na pasku adresowym. Oznacza on, że dane, które są wymieniane pomiędzy naszym komputerem a stroną internetową, są szyfrowane.
st. post. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu
Są tu nieścisłości w tekście: raz CEIDG, raz CEDIG; jest takie zdanie:" osoby prowadzące sklepy legalnie zawierają wszystkie dane ułatwiające zamawiającemu kontakt ze sklepem" - osoby ZAWIERAJĄ dane? Raczej treść strony firmy może zawierać takie dane.
Weszli do Unii w celach zlodziejskich, to bylo ich celem. To buractwo powinno byc wykopane i to jak najszybciejbo tylko wstyd przynosza.
JAK TO SOBIE ŻĄDAJĄ ? KTO ŻĄDA I DLACZEGO ? I DLACZEGO ONI MOGĄ ŻĄDAĆ CZEGOKOLWIEK ? TO OSZUSTWA I ZŁODZIEJSTWO SĄ JUŻ W TYM KRAJU LEGALNE? CZY TO JUŻ OBIECANE POLIN, CZY JESZCZE POLSKA?
No i tak kroją pazernych frajerów, aby tylko tanio kupić lub za grosze, a najlepiej prawie za darmo, potem płacz i zgrzytanie zębami...Konto mnie wyczyścili-dlaczego policja nic nie robi?
Non stop oszuści tym sposobem podszywają się pod sieci takie jak Biedronka, Lidl, Rossmann, nawet Allegro czy Media Markt. Najlepiej od razu kasować podejrzane maile czy esemesy