POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [11.09.2019, 12:12:23] • zachodniopomorskie

Pracowity sezon letni dla ratowników

Pracowity sezon letni dla ratowników

fot. Organizator

Od 1 czerwca do końca sierpnia ratownicy medyczni na terenie naszego województwa udzielali pomocy ponad 48 tysięcy razy! To średnio 540 interwencji każdego dnia! Niestety zdarzało się, że ratownicy sami potrzebowali pomocy – w okresie letnim doszło do aż 33 ataków agresji ze strony pacjentów lub świadków zdarzeń w stosunku do zespołów ratownictwa medycznego.

Najwięcej pracy mieli ratownicy medyczni ze Szczecina – tu każdego dnia byli wzywani średnio 150 razy. Sporo pracy było także w miejscowościach nadmorskich. W okresie letnim na wybrzeżu przebywa znacznie więcej osób, które wypoczywają nad Bałtykiem. Aby odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo w sezonie letnim stacjonowało tu 7 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego. Od 24 czerwca do końca sierpnia sezonowe karetki stacjonowały w Międzyzdrojach, Dziwnowie, Pobierowie, Darłowie, Ustroniu Morskim i Mielenku. Jedna sezonowa karetka wciąż stacjonuje w Świnoujściu (dyżuruje od 1 czerwca do końca września). Spośród sezonowych, dodatkowych zespołów najczęściej interweniował ten w Mielenku (w sumie zespół ten wyjeżdżał 575 razy w ciągu 69 dób dyżurowania).
Interwencje w okresie letnim najczęściej dotyczyły udarów cieplnych, podtopień i zasłabnięć. Dużo było pacjentów nieprzytomnych z powodu upojenia alkoholowego lub takich, którzy doznali urazów w wyniku bójek. Sporo zgłoszeń dotyczyło osób poniżej 18 roku życia. Ratownicy medyczni w naszym województwie udzielili pomocy ponad 3 tysiącom dzieci. Interwencje z udziałem dzieci dotyczyły najczęściej urazów, do jakich doszło podczas zabawy na rolkach, rowerze, hulajnodze czy deskorolce. Często takie wypadki miały miejsce z powodu nieodpowiedniej opieki ze strony rodziców – dzieci nie miały kasków na głowach, użytkowały urządzenia w niewłaściwy sposób lub bawiły się urządzeniami nieprzystosowanymi do ich wieku.

Niestety bardzo dużo było wezwań niezasadnych. Zatroskani mieszkańcy dzwonili do dyspozytorni z prośbą o pilne przysłanie karetki na miejsce, gdzie leżała osoba, która według zgłaszającego potrzebowała pomocy. Często jednak, mimo próśb dyspozytorów, zgłaszający nawet nie sprawdzali jej rzeczywistego stanu zdrowia – widzieli ją jedynie z okna mieszkania lub z przejeżdżającego samochodu. Kiedy na miejsce przybywali ratownicy medyczni takiej osoby w ogóle już nie było w miejscu wezwania albo też nie życzyła sobie wykonywania żadnych badań.

Były też przypadki – szczególnie w miejscowościach nadmorskich – że mieszkańcy i turyści sami zgłaszali się do miejsc, gdzie stacjonowały karetki i prosili o pomoc, w sprawach, w których pomocy absolutnie nie powinni udzielać ratownicy medyczni. Zdarzało się, że ktoś prosił o przechowanie walizki w filii pogotowia albo prosił o prześwietlenie i sprawdzenie stanu kości .. po ukąszeniu przez komara.

Niestety okres letni był czasem zwiększonej liczby ataków agresywnych pacjentów lub świadków zdarzeń na zespoły ratownictwa medycznego. Takich ataków, przy których interweniowała policja, było w naszym województwie od 1 czerwca do końca sierpnia aż 33. Agresywni pacjenci lub świadkowie zdarzeń nie tylko ubliżali ratownikom i grozili im, ale niejednokrotnie także szarpali, pluli, kopali i bili członków zespołów ratownictwa medycznego. W kilku przypadkach ich obrażenia były na tyle poważne, że musieli oni przerwać dyżur i przebywali na zwolnieniu lekarskim. Nie zabrakło też szkód w karetkach – w jednym przypadku uszkodzono nosze, w innym szybę w karetce. Koszty szkód to kilkanaście tysięcy złotych.

Paulina Targaszewska
rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Środa [11.09.2019, 17:19:00] • [IP: 62.69.254.**]

A Pan Borowski teraz u kogo pracuje??

Gość • Środa [11.09.2019, 13:37:43] • [IP: 5.173.129.**]

Poważne zastanawiam się nad zmianą tej pracy - pieniądze żadne, odpowiedzialność ogromną, roszczenia i agresja że strony pacjentów/rodzin, praca po 300-400h aby dopiąć rodzinny budżet - to nie jest normalny stan rzeczy. Dawno przestałem wierzyć w bajki o polepszenie tego stanu szczególnie że strony mojego pracodawcy, który ma nas głęboko w...

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ W niedzielę, 14 grudnia 2025 roku, wejdzie w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Na Pomorzu Zachodnim przewidziano w nim wiele nowości poprawiających możliwość dojazdów do szkół i uczelni czy pracy, a także ułatwiających podróżowanie po regionie. Szczecin-Świnoujście późnym wieczorem. Na trasie Szczecin–Świnoujście w nowym rozkładzie jazdy pozostaną uruchomione w czerwcu br. późnowieczorne połączenia w obu kierunkach o nazwie „Wiatrak”. Szczególnie wieczorny pociąg ze Szczecina do Świnoujścia okazał się sporym sukcesem, gdyż codziennie z tego połączenia korzysta przeciętnie 70 osób. Dodatkowo uruchomiona zostanie jedna para nowych pociągów w godzinach porannych, a wczesnoporanne pociągi ze Świnoujścia do Szczecina będą kursowały codziennie, czyli w terminie rozszerzonym względem obecnego rozkładu jazdy. Pozwoli to mieszkańcom i turystom także w weekendy i święta dojechać m.in. do Szczecina Dąbia na przesiadki do pociągów dalekobieżnych wyjeżdżających ze Szczecina np. do Warszawy (w tym na express Chrobry i pociąg Pendolino). Łącznie na trasie Szczecin–Świnoujście w nowym rozkładzie jazdy w dni robocze uruchamianych będzie 14 par pociągów regionalnych, a w weekendy 12 par, co oznacza, że przez większą część dnia pociągi na tej trasie kursować będą co godzinę ■ Świnoujście: 38-latek z powiatu kamieńskiego kradł logotypy samochodów w centrum miasta. Kilkanaście pojazdów pozbawionych emblematu. Policja zbiera kolejne zgłoszenia. Straty dotyczą głównie aut marek premium, a w niektórych modelach Mercedesa wyrwany emblemat był jednocześnie częścią czujnika jednego z systemów wspomagających. Policja zatrzymała 38-latka i wciąż przyjmuje zgłoszenia od właścicieli uszkodzonych pojazdów. Z samochodów znikały znaki rozpoznawcze takich marek jak Mercedes, Volkswagen, Ford, Toyota czy BMW. W autach wyższej klasy wartość takich elementów potrafi być wyjątkowo wysoka. Kradzieże odnotowano na kilku odcinkach centrum: przy ulicy Konstytucji 3 Maja, przy ulicy Wyspiańskiego oraz na osiedlu Platan. Do funkcjonariuszy zgłosiło się już kilkanaście osób, choć liczba poszkodowanych może być większa. Sprawca został namierzony i zatrzymany. 38-letni mieszkaniec powiatu kamieńskiego trafił do policyjnego aresztu ■