iswinoujscie.pl • Poniedzia³ek [02.09.2019, 10:22:06] • ¦winouj¶cie
¦winoujscy dzia³kowcy atrakcyjnie prezentowali swój dorobek i miasto podczas Okrêgowych Do¿ynek P.Z.D.

fot. iswinoujscie.pl
¦winouj¶cie by³o ju¿ gospodarzem okrêgowego ¶wiêta plonów Polskiego Zwi±zku Dzia³kowców. W tym roku rolê tê powierzono Rodzinnym Ogrodom Dzia³kowym „Krzekowo" w Szczecinie". Dzia³kowcom ze ¦winouj¶cia przygotowano tam jednak miejsce dla prezentacji w³asnego dorobku i-jak siê okazuje-wykorzystali tê szansê doskonale. Stoisko ¶winouj¶cian by³o jednym z najchêtniej odwiedzanych przez go¶ci do¿ynek. Odwiedzaj±cych przyci±ga³y wystawa plonów, zdjêcia wraz z opisami oraz oryginalny, smaczny poczêstunek z, wyhodowanych na dzia³kach zakiszonych ogórków, z dodatkiem pajdy chleba ze smalcem. Wielkim magnesem by³y równie¿ materia³y promocyjne przygotowane przez Wydzia³ Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzêdu Miasta w ¦winouj¶ciu; wzrok przechodniów zwraca³a du¿a kolorowa ryba unosz±ca siê nad namiotem oraz oryginalne gad¿ety z logo ¦winouj¶cia i plany miasta.
Czê¶æ, na której prezentowa³y siê o¶rodki zaproszone przez organizatorów by³a najchêtniej odwiedzanym przez go¶ci. A w¶ród nich nie brakowa³o tak¿e znanych postaci ¿ycia politycznego regionu. Z dzia³kowcami o ich problemach ale tak¿e o mie¶cie rozmawia³ wicemarsza³ek Województwa Zachodniopomorskiego Jaros³aw Rzepa. O niezmiennej sympatii jego ugrupowania dla ¶rodowiska dzia³kowego zapewnia³ tak¿e Dariusz Wieczorek, przewodnicz±cy Zachodniopomorskiego SLD.

fot. iswinoujscie.pl
Czê¶æ oficjalna, pod dachem dzia³kowej ¶wietlicy up³ynê³a na oficjalnych wyst±pieniach oraz wrêczaniu nagród, medali najbardziej zas³u¿onym dzia³kowcom okrêgu. Nagrody otrzyma³y równie¿ dzieci bior±ce udzia³ w konkursach plastycznych organizowanych przez Polski Zwi±zek Dzia³kowców.
Otwieraj±c uroczysto¶æ, gospodarze tegorocznych do¿ynek przypomnieli, ¿e ich data zbiega siê z 45 rocznic± istnienia ogrodu „Krzekowo" oraz 122 – ogrodów dzia³kowych w Polsce. To w³a¶nie 122 lata temu powo³ano do ¿ycia ogród dzia³kowy pod nazw±"K±piele S³oneczne" w Grudzi±dzu.

fot. iswinoujscie.pl
Podczas uroczysto¶ci na Krzekowie niejednokrotnie do przesz³o¶ci ruchu dzia³kowego powracano. Zw³aszcza, ostatnie lata, czas walki o Ustawê O R.O.D. wart jest wspomnieñ bo, oprócz sukcesu legislacyjnego uda³o siê tak¿e scementowaæ jedno¶æ i solidarno¶æ dzia³kowców w walce o swoje prawa. Tadeusz Jarzêbak, prezes Okrêgowego Zwi±zku Dzia³kowców w Szczecinie wspomina³ tak¿e znakomit± atmosferê jaka 2 lata temu towarzyszy³a obchodom okrêgowych dni dzia³kowca kiedy ich gospodarzem by³o ¦winouj¶cie. Tak¿e tym razem prezes by³ pod wra¿eniem prezentacji przygotowanej przez ¶winoujskie Rodzinne Ogrody Dzia³kowe.
R.O.D. „Granica", „Kotwica". „Nad Zalewem","Olszynka", Paprotna" „Maliniak", „Polana", „Odra" i „Zdrój" przygotowa³y wspóln± prezentacjê. W Szczecinie nasi dzia³kowcy pochwalili siê swoj± histori± i dniem dzisiejszym. Go¶cie ¶winoujskiego stoiska mogli o naszych ogrodach przeczytaæ i obejrzeæ zdjêcia z ¿ycia dzia³kowych wspólnot. Przy okazji dzia³kowcy zachêcali do odwiedzenia ¦winouj¶cia i jego atrakcji turystycznych. Odwiedzaj±cym rozdawali plany miasta , foldery i promocyjne gad¿ety ¦winouj¶cia. Znakiem rozpoznawczym naszego stoiska by³a unosz±ca siê nad nim kolorowa ryba z napisem ¦winouj¶cie, znak który wyró¿nia³ ¶winouj¶cian i przyci±ga³ go¶ci.

fot. iswinoujscie.pl
Swoim dorobkiem chwalili siê gospodarze oraz go¶cie. Ogrody z ró¿nych miejscowo¶ci prze¶ciga³y siê w pomys³ach na prezentacjê dorobku. Byli i tacy, którzy jako swój g³ówny atut zaprezentowali produkcjê miodu i pasieki.
Nie zabrak³o tak¿e tradycyjnej zabawy do¿ynkowej, przy muzyce na ¿ywo. Pocz±tkowo taneczne pl±sy odbywa³y siê w ¶wietlicy R.O.D. Krzekowo ale wkrótce zabawa przenios³a siê „pod chmurkê". Organizatorzy postarali siê równie¿ o festynowe atrakcje; poczêstunek i strefê zabaw dla dzieci.
Do¿ynki potwierdzi³y wielk± , po¿yteczn± rolê jak± wci±¿ odgrywaj± Rodzinne Ogrody Dzia³kowe w naszych miastach, a dzia³kowa braæ zaprezentowa³a siê jak zgrana wspólnota; ¶wiadoma swej tradycji i historii oraz roli, któr± wci±¿ jeszcze mo¿e i powinna pe³niæ dla kolejnych pokoleñ.
¼ród³o: www.iswinoujscie.pl
Do ip176.221.122 gdyby pani prezes mia³ kto zast±piæ to napewno by odesz³a.Jedyna kobieta prezes w regionie.
pani prezes ju¿ nie chcia³a rz±dziæ ale tak j± prosili ¿e zosta³a. regulamin regulaminem a ka¿dy dzia³kowiec robi co chce. to tylko na 'granicy' - na innych ogrodach jest porz±dek
Zlikwidowaæ te dzia³ki bo tam i tak ¶mierdzi jakie¶ apartamentowce by tam postawili jakis po¿ytek z gruntów by byl
Nie tylko piêknie siê pani prezes prezentuje, ale te¿ dobrze rz±dzi w ROD Granica.Trudno bêdzie kiedykolwiek znale¼æ godnego nastêpce.
Super tylko nowi najmcy dzia³ek zapomnieli do czego one s³u¿± nie tylko do imprez ca³onocnych i pisków
Brawo Pani Prezes, Pani zawsze godnie reprezentuje dzia³kowców. Dziêkujemy, wszystkiego dobrego
Proboszczu z parafii Kozala, bo chyba ta obejmuje wiêkszosæ dzia³ek, pomy¶l nad duszpasterstwem dzia³kowiczów, przecie¿ Ewangeliê g³osi siê ludziom przez to, czym ¿yj±. Oczywi¶cie wszystko powinno byæ tak ujête przez duchownych, by nie by³o czerpaniem ¿adnych korzy¶ci z owoców pracy dzia³kowiczów. Jezus naucza³ odwo³uj±c sie czêsto do rybo³ówstwa i do rolnictwa. Ksiê¿a, min±³ czas obfitego wpadania dusz do sieci rybackich bez specjalnego wysi³ku uczniów Rybaka, ¶w.Piotra. Dzi¶ siê szuka ryb z w³±snej inicjatywy, wychodzi ku nim. Europa siê sekularyzuje, Swinouj¶cie jest ma³o religijne.