POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [07.08.2019, 18:15:15] • Świnoujście

Śląskie perły w świnoujskim amfiteatrze. Zobacz film!

Śląskie perły w świnoujskim amfiteatrze. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

Gorąco przyjęci przez świnoujską publiczność, artyści zespołu „Śląsk", którzy 3 sierpnia wystąpili na scenie amfiteatru im. Marka Grechuty od dyrektora Miejskiego Domu Kultury otrzymali ogromny kosz kwiatów. Widowisko, dedykowane założycielowi zespołu to nowość w repertuarze grupy.



Przyjechali do Świnoujścia rozśpiewani i roztańczeni ale także pełni radości, że udało im się wreszcie wystąpić na deskach legendarnej nadmorskiej sceny. Stanisław Demczuk, zastępca kierownika artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" przyznał w rozmowie z iswinoujscie.pl, że pomysł na koncert w Świnoujściu dojrzewał już od lat. Dopiero jednak obecny dyrektor Miejskiego Domu Kultury Andrzej Pawełczyk zamienił plany w rzeczywistość. A ta rzeczywistość to widownia amfiteatru pełna rozbawionych i wzruszonych zarazem widzów i niezwykły spektakl na scenie. Niezwykły-także w historii zespołu bowiem, artyści, jednego z najpopularniejszych na świecie polskich zespołów ludowych, zaprezentowali program, w którym klasyka polskich pieśni tańców ludowych, głównie z regionu Śląska, splatała się ze znanymi motywami pochodzącymi z różnych regionów Europy.

W 2019 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Hadyny – wszechstronnego twórcy: kompozytora, dyrygenta, pedagoga i literata, a przede wszystkim założyciela i wieloletniego dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk". Obchodzony decyzją Sejmiku Śląskiego Rok Stanisława Hadyny jest formą uczczenia pamięci Profesora i oddaniem hołdu za jego wieloletnią pracę, wkład artystyczny oraz utrwalanie i tworzenie wartości w kulturze polskiej i europejskiej. I stąd właśnie pomysł by jubileuszowa trasa zespołu połączyła klasykę polskiej ludowej kultury muzycznej z melodiami, które chętnie nucą Francuzi, Włosi, Niemcy, Rosjanie... .

Śląskie perły w świnoujskim amfiteatrze. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

Gorącymi oklaskami widownia w Świnoujściu przyjmowała wiązankę najpopularniejszych polskich melodii. W pełnej krasie strojów zespół zaprezentował takie choćby pieśni jak „Zasiali górale". W programie nie brakowało tradycyjnych polskich tańców ludowych ale także popularnych w innych krajach. Porywające tańce, zarówno polskie jak i narodów Unii Europejskiej są dziełem cenionych choreografów: Elwiry Kamińskiej, Hanny Chojnackiej, Juraja Kubanki, Zofii Rudnickiej, Władysława Stefanika i Michała Zubkova.

Śląskie perły w świnoujskim amfiteatrze. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

Warto dodać, że w trakcie przygotowań do występu w naszym mieście, okazało się, że nowoczesne zaplecze świnoujskiego amfiteatru będzie jednak zbyt małe by obsłużyć niemal 150 członków grupy. O logistycznych rozmiarach przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że do transportu rekwizytów, strojów i sprzętu „Śląsk" zakupił własnego TIR-a. Rzadko które miasto posiada taką bazę aby umożliwić całej grupie komfortowe przygotowanie się do występu, garderoby itp. W Świnoujściu, na zapleczu amfiteatru ustawiono pokaźnych rozmiarów namiot. W środku, każdy artysta miał własną szafkę na rekwizyty, stroje, obuwie. W trakcie występu, kilkakrotnie odwiedzali to miejsce, przygotowując się do kolejnej prezentacji.

Śląskie perły w świnoujskim amfiteatrze. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

Młodym tancerzom „Śląska fantastycznie udały się nawet taneczne układy znane z zabaw ludowych w Irlandii. Nasi tancerze wykonali je z wigorem i temperamentem, którymi nie powstydziliby się najlepsi nawet soliści z Zielonej Wyspy. Koncert kończył się owacją na stojąco. A kierownictwo „Śląska" deklaruje chęć by także w przyszłym roku by Świnoujście znalazło się na trasie koncertowej zespołu.

Śląskie perły w świnoujskim amfiteatrze. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

Pierwszy oficjalny występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" odbył się 6 listopada 1954 w Warszawie w Hali Mirowskiej. Był to wielki sukces zespołu. Od momentu powstania jego stałą siedzibą jest pałac w Koszęcinie. To stamtąd właśnie „Śląsk wyruszał na swoje liczne trasy koncertowe po kraju i całym świecie.

Śląskie perły w świnoujskim amfiteatrze. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

Artyści odwiedzili już takie kraje jak Algieria, Australia, Belgia, Bułgaria, Chiny, Dania, Egipt, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Ówczesna Jugosławia, Kanada, Korea, Meksyk, Norwegia, Rumunia Tunezja, USA, Węgry, Wielka Brytania, Włochy i ZSRR. Zespół dał ponad siedem tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów, odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 17, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-17 z 17

Gość • Czwartek [08.08.2019, 13:31:27] • [IP: 185.210.39.***]

Chyba tylko idiota nie rozróżni tańca górali, irlandzkiego czy greckiego do muzyki z Zorby...Po co komentarz!

Gość • Czwartek [08.08.2019, 11:14:18] • [IP: 37.47.129.***]

ta lalka kobiety dźwigającej mężczyznę to skandal ! Jako feministka i wyborca SLD domagam się wsadzenia do więzienia reżysera za tak haniebne traktowanie kobiet jako niewolnice i tragarzy !!

Gość • Czwartek [08.08.2019, 10:59:51] • [IP: 79.186.186.***]

O królu, niektórzy piszą aby pisać.Czemu tyle jadu/Było pięknie.Jestem szczęśliwa, że mogłam zobaczyć to widowisko.Gratulacje.

Gość • Czwartek [08.08.2019, 09:31:13] • [IP: 37.47.58.***]

Szkoda że mnie nie było ❤️

Gość • Czwartek [08.08.2019, 07:47:24] • [IP: 185.13.106.***]

TAŃCE NA CZEŚĆ PREZESA TO BYŁO DOBRE ALE ZA KOMUNY JAK WSZYSTKO BYŁO ZAKAZANE. KTO ZAPŁACIŁ ZA WYSTĘPY TYCH DARMOZJADÓW? POKARZCIE TA WIDOWNIĘ TYLU CO NA PIELGRZYMKĘ POSZŁO?

Gość • Czwartek [08.08.2019, 06:34:41] • [IP: 185.13.106.***]

NIECH WYSTĘPUJĄ ZA SWOJE -DALEJ JAK ZA KOMUNY.

Gość • Czwartek [08.08.2019, 05:25:53] • [IP: 185.13.106.***]

I do kasy po nagrody.

Gość • Czwartek [08.08.2019, 01:12:57] • [IP: 178.235.147.***]

Przecudownie się prezentuje zespol Śląsk. Oby częściej wystepowali w Świnoujściu.

Gość • Czwartek [08.08.2019, 00:44:17] • [IP: 185.246.208.***]

janusz chyba nie zdążył na prom, mimo wyprzedzania na trzeciego więc potwierdzam nie było go i fajnie mi było...super występ

Gość • Czwartek [08.08.2019, 00:16:48] • [IP: 31.11.128.*]

Brakowało i to bardzo konferansjerki.

Gość • Środa [07.08.2019, 22:09:46] • [IP: 5.172.234.**]

Czyżby po raz pierwszy w Świnoujściu ?

Gość • Środa [07.08.2019, 20:17:52] • [IP: 80.245.188.***]

Było zdecydowanie za głośno. Zrozumienie wyśpiewywanych tekstów niemożliwe, również i na skutek złej regulacji wzmacniaczy - z wyraźną dominacją tonów wysokich. Szkoda, bo zdecydowanie zmniejszyło to przyjemność oglądania na żywo występu" Śląska"

Gość • Środa [07.08.2019, 19:58:07] • [IP: 185.13.106.***]

Kto za te buractwo zapłacił z czyich pieniędzy?

Gość • Środa [07.08.2019, 19:52:46] • [IP: 185.13.106.***]

Coś dla PIS.

Gość • Środa [07.08.2019, 19:47:23] • [IP: 46.38.235.**]

Czy ktoś w końcu może powiedzieć temu "*" Michalskiej, żeby już się nie brało babsko za przebudowę ulić, bo wszędzie, gdzie ten "*" zaczyna tworzyć swoje wizje, to zaraz po deszczu są pozalewane ulice? Kto tej babie dał inżyniera?! -Chyba partia...

Gość • Środa [07.08.2019, 18:55:17] • [IP: 185.210.39.***]

Brawo! Nareszcie, wreszcie!30 lat tu mieszkam i PIERWSZY raz w amfiteatrze coś naprawdę warte pójścia, zapłacenia dużo wyższej ceny za bilet. Jeśli to Ty Pawełczyk to chapeau bas. Wybaczam Ci wszystkie wpadki! Ale czy to na pewno Ty??

Gość • Środa [07.08.2019, 18:32:37] • [IP: 178.238.249.**]

Spektakl oglądało się wyśmienicie, zabrakło tylko bieżących informacji z jakiego kraju pochodził dany taniec - nie wszystkie były łatwo rozpoznawalne.

Oglądasz 1-17 z 17
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■