POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [14.07.2019, 18:47:33] • Świnoujście

Mark IV już nam nie zagraża. Bomba została zneutralizowana. Zobacz film!

Mark IV już nam nie zagraża. Bomba została zneutralizowana. Zobacz film!

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Każdorazowe znalezienie niewybuchu wiąże się z określonymi procedurami postępowania. Niedzielna akcja należała jednak do wyjątkowo spektakularnych, bo wiązała się między innymi z koniecznością ewakuacji ludzi znajdujących się wzdłuż toru wodnego, którym bomba była transportowana. Teraz wiemy już, co dokładnie znaleziono w wodach Zalewu Szczecińskiego. Informacji udzielił kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski - Rzecznik Prasowy 8.FOW.



Była to lotnicza mina morska typu Mark IV, z okresu II Wojny Światowej, pochodzenia brytyjskiego. Jej wymiary: walec o średnicy 0,45 m i długości 2,6 m. Bomba ważyła 750 kg, w tym 425 kg materiału wybuchowego.

Mark IV już nam nie zagraża. Bomba została zneutralizowana. Zobacz film!

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Obiekt został zneutralizowany na jednym z poligonów morskich na północny-wschód od Świnoujścia, na głębokości kilkunastu metrów.

Mark IV już nam nie zagraża. Bomba została zneutralizowana. Zobacz film!

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Akcję przeprowadziły siły ze składu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia: Grupa Nurków Minerów oraz żołnierze z 12. Dywizjonu Trałowców, okręt ORP Flaming wraz z załogą z 13. Dywizjonu Trałowców.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 31, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 31

Gość • Piątek [19.07.2019, 21:40:44] • [IP: 37.47.141.***]

Jasne...sranie w banie na kolanie...żenada...wszyscy są super, ale kiedy... neutralizacja w miejscu lokalizacji - oczywiście pół województwa by wyleciało...podobny wałek był z mulnikiem...

Gość • Piątek [19.07.2019, 17:49:00] • [IP: 93.94.191.***]

Dziwne bo w arsenale brytyjskich min morskich zrzucanych przez samoloty wygląda zupełnie inaczej, ma kształt kuli a żadnej innej Mark IV tam nie widać..

Gośćbodzio • Wtorek [16.07.2019, 22:53:54] • [IP: 89.174.73.**]

Brać marynarska nie słuchajcie, już nie pamiętam czy źledzi czy leszczy.

Gość • Wtorek [16.07.2019, 09:54:52] • [IP: 176.221.122.***]

Było ja anglikom odesłać. ..

Gość • Wtorek [16.07.2019, 09:13:08] • [IP: 141.113.3.**]

Co za debile pisza te komentarze, jak by podczas transportu doszlo do wybuchu to by pisali ze jak zwykle zle zabezpieczone.Pomyslcie troche ten pocisk czy bomba jak to sie zwie to mnie nie interesuje ale wiem ze ma swoje lata i nikt nie jest w stanie ocenic albo przewidziec co sie stanie, ja mysle ze zachowli sie slusznie i wykonali swoja robote do tego byli szkoleni i od tego sa i kropka. Dobra robota

Gość • Poniedziałek [15.07.2019, 15:05:46] • [IP: 5.173.177.**]

ładunek pobudzający wystrzelił a co z bombą?

Gość • Poniedziałek [15.07.2019, 10:36:44] • [IP: 188.146.64.**]

Podsumowując 'wielki wybuch erupcji wulkanicznej' : * z wszystkich łóżek pospadaly, a końcowy z 3-ciej półki, szybowały jak jaskółki. 🌝😀

Gość • Poniedziałek [15.07.2019, 09:54:26] • [IP: 164.127.29.***]

4:26 - Słuszna uwaga, takie jedno znalezisko pozwala dziesiątkom sfrustrowanych ludzi polepszyć sobie nastrój na jakiś czas - na forum, na tle bomby mogą zaznaczyć swoją odwagę i lekceważenie wybuchu, ONI SIĘ NAWET KILKUSET KILOGRAMÓW TROTYLU NIE BOJĄ. Poprawka:" nie bojoM się", wg ich pisowni. Poprawka: nie bojoM się z odległości 10 kilometrów, nie zbliżając się (nie zbliżajONC się?) nawet do plaży morza, w którym detonowano bombę.

Gość • Poniedziałek [15.07.2019, 08:57:57] • [IP: 62.69.252.***]

07.44ip31 może wam jakiś piknik urządzić z tej okazji bo domagacie się jak byście wojnę wygrali bierz grabki i do roboty ruszaj

Gość • Poniedziałek [15.07.2019, 08:12:03] • [IP: 62.69.252.***]

Do 22.21 ip37nie podniecaj się charcerzyku bo w majtki popuscisz nie masz pojęcia o tym to milcz

Gość • Poniedziałek [15.07.2019, 07:44:49] • [IP: 31.0.40.**]

Należą się jeszcze słowa uznania dla Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, Urzędowi Morskiemu i innym służbom, bez których MW nie byłaby w stanie zrealizować akcji Panie redaktorze.

Gość • Poniedziałek [15.07.2019, 06:23:05] • [IP: 5.173.144.**]

A ja się pytam, gdzie byli rodzice tych ryb

Gość • Poniedziałek [15.07.2019, 04:26:05] • [IP: 188.147.37.***]

Pełno tu niezrównoważonych osobników się zleciało, taki temat pozwala im złagodzić psychiczne traumy, we własnych oczach wypięknieć i wydać się odważnymi, męskimi.Co to dla nich bomba, nieudacznictwo życiowe też już nie istnieje, rany psychiczne też nie - bomba jest jak dopalacz dla nich. Mają chwile iluzji. I op i e r dziany fotel po sesjach pisania o bombie.

Gość • Poniedziałek [15.07.2019, 01:05:00] • [IP: 176.221.123.**]

Do IP 161 To ty pomyśl takich bom na Świnoujście w czasie wojny spadło tysiące i miasta nie zmiotły. A ty po wojnie jedną chcesz pół miasta. Najbardziej ta bomba przeszkadzała autorowi tego zamieszania. Od czasu wojny cały czas są znajdowane niewybuchy i wojsko robiło swoje. Dla jasności mi ta bomba tym mule nie przeszkadzała i proszę mnie do tego nie mieszać. Na zalewie trzeba było bombę zdetonować. jest to odwracanie uwagi od złego rozwiązania komunikacyjnego i od zwężanych ulic po remoncie. Komunikacja na promenadzie to doktorat się należy za nieudacznictwo.

Gość • Poniedziałek [15.07.2019, 00:37:25] • [IP: 176.221.122.***]

Gość • Niedziela [14.07.2019, 22:21:18] • [IP: 37.47.161.**] - nawet pół tony eksplodujące nad wodą, na środku kanału, niewiele zrobiłoby na brzegu, ale w takich wypadkach ostrożności nigdy za wiele. I dobrze. Oczywiście zagrożenie było raczej teoretycznie bo po 75 latach to co było w minie miało małe szanse na eksplozję, co widać na zdjęciu, gdzie nie zdetonowała mina, a tylko ładunek który miał ją zniszczyć.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 22:21:18] • [IP: 37.47.161.**]

DO MĄDRALI, KTÓRY PISZE: Gość • Niedziela [14.07.2019, 19:19:03] • [IP: 77.115.131.***] 30 metrow wody sie ruszylo a oni pol regionu ewakuowali. BO WYBYCHŁA POD WODĄ MĄDRALO, A CO BY BYŁO GDYBY WYBUCHŁA W CZASIE TRANSPORTU... ZMIOTŁABY PÓŁ MIASTA. POMYŚL, ZANIM COŚ NAPISZESZ!

Gość • Niedziela [14.07.2019, 22:19:11] • [IP: 176.221.113.**]

Pierdniecie jak po Achtungu a tyle szumu było.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 21:36:50] • [IP: 89.186.174.**]

A jak a czym ja zdetonowano?

Gość • Niedziela [14.07.2019, 20:56:37] • [IP: 176.221.123.***]

To mina czy jednak bomba?

Gość • Niedziela [14.07.2019, 20:51:32] • [IP: 176.221.122.***]

Słaby wybuch, bo jak w 90% takich przypadków eksplodował ładunek niszczący umieszczony przez saperów, a nie ładunek miny który po 75 latach pewnie już nie ma żadnych zdolności do do eksplozji.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 20:47:50] • [IP: 176.221.122.***]

MINA to nie bomba, ale jak widać, ale ignoranta który napisał ten tekst, to jedno i to samo...

Gość • Niedziela [14.07.2019, 20:35:40] • [IP: 31.0.42.***]

PiS się popisał jaki to oni dbają o mieszkańców s scia a każdy mieszkaniec miasta wie co się działo i dzieje na mlylniku szkoda kasy Ale medale trzeba sobie przyznać dawno nie było premi . Czejsc i chwała 500 +

Gość • Niedziela [14.07.2019, 20:34:51] • [IP: 185.210.39.**]

Ryb w baltyku juz niema

Gość • Niedziela [14.07.2019, 19:54:11] • [IP: 91.217.161.***]

Wydarzenie jakby bomby w tych czasach byly z kosmosu. Co chwile tylko artykol gdzie boimba, itd. Zesracie sie. Przezywacie tak blacha sprawe ze szok. Trzeba bylo jeszcze ryby ewakuowac a nie zabijac. Co na to ekolodzy?? Ciezko bylo na poligoin wyiwiezc kawal zelastwa ktore nikomu nie zagraza?? sztuczne robienie paniki.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 19:33:05] • [IP: 83.32.29.**]

anglicy upomnasie o swoje i ktos beknie za zniszczenie.

Oglądasz 1-25 z 31
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■