POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [14.07.2019, 12:32:47] • Świnoujście

Okręt z niebezpieczną bombą bezpiecznie opuścił Świnoujście

Okręt z niebezpieczną bombą bezpiecznie opuścił Świnoujście

fot. BIK UM Świnoujście

Tuż przed godziną 9.00 okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z brytyjską bombą lotniczą z czasów II wojny światowej opuścił Świnoujście i skierował na poligon morskie, gdzie niebezpieczny ładunek zostanie zneutralizowany.

- Do tej akcji przygotowywaliśmy się od kilku dni – mówi Prezydent Miasta Świnoujście i Przewodniczący Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Janusz Żmurkiewicz: – Marynarka Wojenna, miejski wydział kryzysowy, Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna, Straż Miejska, Wydział bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy wojewodzie, Urząd Morski i inne służby. To był także sprawdzian współpracy tych wszystkich służb w chwili faktycznego zagrożenia, który uważam wypadł bardzo dobrze. Dziękuję wszystkim, dzięki którym cała akcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie; mieszkańcom i gościom za zrozumienie. Gratuluję nurkom-minerom z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, którzy narażając swoje życie, podnieśli bombę z dna, przetransportowali na pokład okrętu i bezpiecznie wywieźli poza granice miasta. To prawdziwi specjaliści.
Bombę z 400 kg materiału wybuchowego znaleziono w wodach Zalewu Szczecińskiego podczas pogłębiania toru wodnego. Zalegała na głębokości 6 metrów. Dziś wczesnym rankiem specjaliści od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców podnieśli ją najpierw z dna na powierzchnię wody, a potem tzw. żurawikami na pokład ORP Flaming. O godzinie 8.00 jednostka wpłynęła do Kanału Piastowskiego i udała się w kierunku wyjścia z portu Świnoujście na morze.

Okręt z niebezpieczną bombą bezpiecznie opuścił Świnoujście

fot. 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Na czas transportu groźnego niewybuchu w mieście wyznaczono dwie strefy: pierwszą bezwzględnego zagrożenia (200 metrów po obu stronach osi trasy okrętu) i drugą tzw. otwartej przestrzeni (kolejne 500 metrów od strefy bezwzględnego zagrożenia). Z pierwszej strefy ewakuowano około 160 osób; kilka odmówiło opuszczenia swoich domów, pozostali w nich na własną odpowiedzialność.

Od rana obie strefy, zarówno na lądzie, jak i na wodzie, patrolowała Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna i Straż Miejska. Dla ewakuowanych z centrum miasta podstawiono autobus i przygotowano halę sportową, w której mogli przeczekać zagrożenie. W Świnoujściu Karsiborze ewakuowani mogli przeczekać w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Wszystko poprzedziła szeroka akcja informacyjna, łącznie z rozdawaniem ulotek oraz pukaniem do drzwi mieszkań znajdujących się w strefie.

W czasie transportu bomby przez miasto i wyjścia okrętu poza główki portu, obowiązywał zakaz wchodzenia do morza i na plażę w promieniu 750 metrów od toru wodnego. Nad przestrzeganiem zakazu czuwali m.in. ratownicy wodni na skuterach.

BIK UM Świnoujście


komentarzy: 42, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-42 z 42

ZforM • Niedziela [14.07.2019, 15:15:02] • [IP: 79.140.194.***]

Rachunek za cala akcje przeslac do rzadu JKM Elzbiety II. Mozna rowniez domagac sie zadoscuczynienia za stres mieszkancow Swinoujscia. Tak na powaznie - GRATULACJE DLA CALEJ EKIPY BIORACEJ UDZIAL W AKCJI. Niewazne w tym momencie za jaka pensje. To nie Wasz wstyd.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 15:07:03] • [IP: 37.248.160.**]

Stasiek by wam pokazał co i jak sie robi z takim znaleziskiem😂

Gość • Niedziela [14.07.2019, 15:02:07] • [IP: 31.0.36.***]

Bardzo dobrze, że cała akcja spotkała się z takim zrozumieniem naszych mieszkańców jak i wszystkich gości. Sytuacja niecodzienna

Gość • Niedziela [14.07.2019, 14:44:08] • [IP: 5.173.128.***]

Uahaha a ten ze straży miejskiej to co on tam

Gość • Niedziela [14.07.2019, 14:42:15] • [IP: 176.221.122.**]

Coś smutny nasz przedstawiciel, co go gnębi?

Gość • Niedziela [14.07.2019, 14:03:38] • [IP: 37.8.231.**]

Łatwo trwonić pieniądze podatników.Po co ta cała farsa?Wprowadzić zamieszanie i atrakcję dla turystów?Mogli zneutralizować to coś na zalewie.A może jakiś baranek wyliczył że powstało by tsunami?I zmiotło by z powierzchni ziemi Szczecin i Świnoujście?Litości.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 14:00:05] • [IP: 188.146.164.**]

To nie jest okręt 8 fow

Mieszkaniec • Niedziela [14.07.2019, 13:37:21] • [IP: 31.11.129.*]

Bardzo dobrze. Przynajmniej kolejna bomba mniej.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 13:35:12] • [IP: 80.245.189.***]

Komiczny jasio..fotke se walnol jak general.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 13:30:15] • [IP: 185.13.106.***]

Tak się kończy widowisko cyrkowe a tera do koryta po kasę za sukces.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 13:28:02] • [IP: 31.220.0.***]

Czas na nagrody.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 13:27:06] • [IP: 185.13.106.***]

KTO PIERWSZY BYŁ W KASIE? KTO WYGRAŁ WYŚCIG SZCZURÓW A ZAŁOGA PO DYPLOMIE CZY PO 100PLN NA ODPIER... SIĘ W KOŃCU SŁUŻĄ ZA PENSJĘ.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 13:12:38] • [IP: 178.235.146.***]

A betoniarz siedzi i udaje zmartwionego haha

Gość • Niedziela [14.07.2019, 13:00:26] • [IP: 176.221.123.***]

teraz trzeba wyslac rachunek dla panstwa ktore to" zgubilo"

Gość • Niedziela [14.07.2019, 12:54:06] • [IP: 5.173.136.**]

Jaka smutna impreza 😉

Gość • Niedziela [14.07.2019, 12:54:00] • [IP: 37.8.230.**]

Najważniejsza straż miejska w tych patrolach. A Prezio jaki zmartwiony jakby pizgnęło w strefie nadmorskiej ułatwiło by tylko wycinkę. Nie martw się, bedzie dobrze.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 12:40:35] • [IP: 37.47.137.***]

ojejku a jakby tak Świnoujście opuściła sobie akurat staruszka ? a to przecież mogła być wasza matka ! albo gdyby tak Świnoujście opuściła sobie procesja ?

Oglądasz 26-42 z 42
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■