POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [07.07.2019, 18:50:16] • Świnoujście

„Chcę się podnieść”. Zobacz film!

„Chcę się podnieść”. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Janusz Skoczyński, 61-letni świnoujski muzyk, mieszka w namiocie, bo nie ma gdzie się podziać. Dostaje tylko... uważajcie!... 60 złotych emerytury. Drewniany akordeon, na którym grał na promenadzie, rozleciał się od wilgoci. Podobny los czeka inne drewniane instrumenty.



61 lat to nie jest wiek, kiedy można mieszkać jak na biwaku. Ale Janusz Skoczyński, muzyk ze Świnoujścia, nie ma gdzie się podziać. Pan Janusz mieszka aktualnie w pożyczonym namiocie na Basenie Północnym. Do 15 lipca ma w nim opłacony pobyt przez jednego z kolegów.

Jak nam opowiada, dawniej mieszkał w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Za spanie i wyżywienie przez wiele lat opiekował się starszym mężczyzną.

- Miałem tam po prostu mieszkać i w razie wypadku zadzwonić jedynie na pogotowie - mówi pan Janusz. - Potem doszły obowiązki, zmiana pampersów, robienie śniadań, obiadów i kolacji. Mimo że dawałem radę, zostałem wyrzucony z mieszkania przez kierownika Instytutu na ulicę. Zostałem po prostu wykorzystany...

Pan Janusz zwrócił się do ZUS o przyznanie renty do czasu uzyskania praw emerytalnych. Do mężczyzny - jak mówi - przyszła pracownica opieki z kartką, którą miał podpisać w celu zrzeczenia się wszelkiej pomocy społecznej. Obecnie świnoujścianin ma tylko 60 zł emerytury. Mężczyzna został bez środków do życia. Jest załamany psychicznie.

To nie koniec problemów muzyka. Pan Janusz ma niedowład nóg. Jest po wylewie i udarze.

Ma swój własny wózek inwalidzki. A dodatkowo chodzik, który sfinansowali mu ludzie. 3 lata temu był całkowicie unieruchomiony przez chorobę. Dojść do siebie pomogli mu koledzy muzycy. Dziś, kiedy pochował znajomych, został sam. Dwóch kolegów z jego zespołu leży na cmentarzu w Międzyzdrojach, a dwóch kolejnych - w Świnoujściu.

Muzyk skończył szkołę muzyczną w Szczecinie (klasę fortepianu). Gra też na gitarze basowej, instrumentach perkusyjnych. Śpiewa. Przez laty występował w słynnej szczecińskiej w Kaskadzie, która się spaliła. Potem grał po całej Europie. Jego koncerty można dziś wysłuchać na YouTube.

„Chcę się podnieść”. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Jeszcze niedawno pan Janusz grywał też na akordeonie na promenadzie.

- Dziś już nie mam na czym - mówi pan Janusz. - Akordeon (warty 16 tysięcy złotych) rozleciał się od wilgoci, ponieważ jest drewniany. Tak samo może być z innymi moimi instrumentami. Są również wykonane z drewna, a od wilgoci pęcznieją. Przez to, że mieszkam w namiocie, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że sprzęt po prostu w nim zgnije od wilgoci.

61-latek potrzebuje pomocy. Chce – jak mówi – się podnieść. Jest ostatnim muzykiem ze Świnoujścia, dlatego się nie podda i będzie walczył... Choć czasem przychodzą myśli, że blisko do kanału.

Losem pana Janusza próbujemy zainteresować Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Czekamy na odpowiedź.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 84, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 76-84 z 84

Gość • Niedziela [07.07.2019, 19:57:05] • [IP: 185.13.106.***]

TERA SPOŁECZEŃSTWO MA GO UTRZYMYWAĆ? PRACOWAĆ I PŁACIĆ PODATKI TO MIAŁ W D... BALANGOWAĆ MIAŁ ZA CO. TERAZ MACIE DAĆ BO MU POTRZEBA. DO ALBERTÓW I TO DLA TAKIEGO ZA DUŻO. PISZCIE CO CHCECIE KOLEJNY DARMOZJAD KTÓRY ŻEROWAŁ I ZERUJE NA SPOŁECZEŃSTWIE. TO PO CH.. W TYM KRAJU PRACOWAĆ NAMIOT ROZSTAWIĆ I DAJCIE MI BO OD CIĄGŁEJ BALANGI SIĘ ROZCHOROWAŁEM?

Gość • Niedziela [07.07.2019, 19:36:35] • [IP: 31.11.128.***]

Trzeba było wcześniej myśleć składki do ZUSU odprowadzać.

Gość • Niedziela [07.07.2019, 19:16:41] • [IP: 31.11.128.**]

@: Gość • Niedziela [07.07.2019, 19:02:13] • [IP: 37.30.25.***] lepiej zamilcz bydlaku.

Gość • Niedziela [07.07.2019, 19:16:38] • [IP: 176.221.123.***]

Oj " Niebieski" Ty łgarzu jeden.Kto Ci uwierzy w te kłamstwa.Wstydź się chłopie.

Gość • Niedziela [07.07.2019, 19:14:43] • [IP: 185.13.106.***]

BALANGA BALANGA A CH... Z EMERYTURĄ A TERA MU SIĘ NALEŻY TYPOWY KOMBATANT DOBREJ ZMIANY TO SIĘ NA PŁACIŁ PODATKÓW W TYM KRAJU.

Gość • Niedziela [07.07.2019, 19:12:09] • [IP: 178.238.253.**]

NIEWĄTPLIWIE POTRZEBUJE POMOCY, NIE MA CO UJADAĆ, UWAŻAM ŻE TO ZADANIE DLA STOWARZYSZENIA ALBERT I OPIEKA SPOŁECZNA, SAM FAKT MIESZKANIA W NAMIOCIE POWINIEN BYĆ PROBLEMEM, I POTRZEBNA POMOC !NIE WSZYSTKIM LUDZIOM Z RÓŻNYCH PRZYCZYN UDAJE SIĘ BYĆ DO KOŃCA ŻYCIA ;ZDROWYM, PIĘKNYM I BOGATYM!

Anonymous • Niedziela [07.07.2019, 19:10:57] • [IP: 37.248.209.**]

Jutro do tego Pana pojadę. Postaram się pomóc w miarę możliwości. Człowiek w potrzebie to trzeba pomóc ! Pzdr dla ludzi z sercem :)

Gość • Niedziela [07.07.2019, 19:09:59] • [IP: 185.13.106.***]

TAK SE BALOWAŁ ZE AŻ 60 PLN EMERYTURĘ WYPRACOWAŁ -TERAZ MU SIĘ WSZYSTKO NALEŻY KOMBATANT DOBREJ ZMIANY.

Gość • Niedziela [07.07.2019, 19:02:13] • [IP: 37.30.25.***]

Hahahaha on nie jest chory sam.chodzi po sklepach A chorobę sobie przepisał.od swojej partnerki która wozi na wózku Widuje tego pana i nie widać żeby miał jakieś problemy zdrowotne. Nie ładnie kłamać jeżeli chodzi o zdrowie.

Oglądasz 76-84 z 84
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■