POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [07.07.2019, 18:50:16] • Świnoujście

„Chcę się podnieść”. Zobacz film!

„Chcę się podnieść”. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Janusz Skoczyński, 61-letni świnoujski muzyk, mieszka w namiocie, bo nie ma gdzie się podziać. Dostaje tylko... uważajcie!... 60 złotych emerytury. Drewniany akordeon, na którym grał na promenadzie, rozleciał się od wilgoci. Podobny los czeka inne drewniane instrumenty.



61 lat to nie jest wiek, kiedy można mieszkać jak na biwaku. Ale Janusz Skoczyński, muzyk ze Świnoujścia, nie ma gdzie się podziać. Pan Janusz mieszka aktualnie w pożyczonym namiocie na Basenie Północnym. Do 15 lipca ma w nim opłacony pobyt przez jednego z kolegów.

Jak nam opowiada, dawniej mieszkał w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Za spanie i wyżywienie przez wiele lat opiekował się starszym mężczyzną.

- Miałem tam po prostu mieszkać i w razie wypadku zadzwonić jedynie na pogotowie - mówi pan Janusz. - Potem doszły obowiązki, zmiana pampersów, robienie śniadań, obiadów i kolacji. Mimo że dawałem radę, zostałem wyrzucony z mieszkania przez kierownika Instytutu na ulicę. Zostałem po prostu wykorzystany...

Pan Janusz zwrócił się do ZUS o przyznanie renty do czasu uzyskania praw emerytalnych. Do mężczyzny - jak mówi - przyszła pracownica opieki z kartką, którą miał podpisać w celu zrzeczenia się wszelkiej pomocy społecznej. Obecnie świnoujścianin ma tylko 60 zł emerytury. Mężczyzna został bez środków do życia. Jest załamany psychicznie.

To nie koniec problemów muzyka. Pan Janusz ma niedowład nóg. Jest po wylewie i udarze.

Ma swój własny wózek inwalidzki. A dodatkowo chodzik, który sfinansowali mu ludzie. 3 lata temu był całkowicie unieruchomiony przez chorobę. Dojść do siebie pomogli mu koledzy muzycy. Dziś, kiedy pochował znajomych, został sam. Dwóch kolegów z jego zespołu leży na cmentarzu w Międzyzdrojach, a dwóch kolejnych - w Świnoujściu.

Muzyk skończył szkołę muzyczną w Szczecinie (klasę fortepianu). Gra też na gitarze basowej, instrumentach perkusyjnych. Śpiewa. Przez laty występował w słynnej szczecińskiej w Kaskadzie, która się spaliła. Potem grał po całej Europie. Jego koncerty można dziś wysłuchać na YouTube.

„Chcę się podnieść”. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Jeszcze niedawno pan Janusz grywał też na akordeonie na promenadzie.

- Dziś już nie mam na czym - mówi pan Janusz. - Akordeon (warty 16 tysięcy złotych) rozleciał się od wilgoci, ponieważ jest drewniany. Tak samo może być z innymi moimi instrumentami. Są również wykonane z drewna, a od wilgoci pęcznieją. Przez to, że mieszkam w namiocie, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że sprzęt po prostu w nim zgnije od wilgoci.

61-latek potrzebuje pomocy. Chce – jak mówi – się podnieść. Jest ostatnim muzykiem ze Świnoujścia, dlatego się nie podda i będzie walczył... Choć czasem przychodzą myśli, że blisko do kanału.

Losem pana Janusza próbujemy zainteresować Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Czekamy na odpowiedź.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 84, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 84

Gość • Piątek [27.09.2019, 09:39:48] • [IP: 79.188.190.**]

Taki biedny człowiek, napruty zrobił awanturę w jednej ze Świnoujskich aptek, naubliżał personelowi i obywatelom Niemiec robiącym tam zakupy.

Gość • Piątek [12.07.2019, 20:49:11] • [IP: 83.23.172.**]

Poszedł na emeryturę wieku 55 lat, bo pracował w szczegulnie szkodliwych warunkach.

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 23:03:42] • [IP: 178.235.146.***]

Bez przesady z tym wózkiem. Pan swobodnie chodzi po promenadzie...

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 20:47:35] • [IP: 185.210.36.***]

bardzo zniszczony przez życie -wygląda na 80 lat

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 19:09:43] • [IP: 178.238.246.**]

Dlaczego w naszej ojczyźnie są tak upokarzające emerytury nie tylko ten pan ma te grosze jest wielu takich starszych ludzi którzy klepią biedę i nie koniecznie całe życie się obijali czy pili alkohol Pani premier krzyczała z mównicy, ze u nas najniższa emerytura to 1000zl i co ?Moze rząd pomyśli o starych ludziach którym brakuje na wszystko!

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 18:57:23] • [IP: 176.221.123.***]

Nie sprzedam się Niemcom-tak pan powiedział.Obraża pan wszystkich którzy w Niemczech i dla Niemców pracują, aby utrzymać swoje rodziny.Opieka społeczna za mało pomaga.Tak pan twierdzi.Nie jest pan pępkiem świata ani żadnym ostatnim muzykiem.Wystarczy nie pić i można wyjść z dołka.Panu się wydaje że miasto powinno zapewnić panumieszkanie a gdzie pan dawniej mieszkał?Przecież nie w tym Instytucie ani w namiocie

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 18:48:21] • [IP: 176.221.123.***]

Proszę pana DO ROBOTY.Jeśli to prawda że sprzedał pan dom i marny los zgotował dzieciom to nic się panu od nikogo nie należy.Na emeryturę przechodzi się w wieku 65 lat.Mój mąż, jego brat ikoledzy są w pana wieku i też nie wszyscy zdrowiem tryskają, a pracują.Pracowali też zawsze na swoje rodziny i szanowali swoje MATKI, ŻONY i DZIECI.Proszę skończyć to biadolenie bo mało kto się wzruszy.Redakcji proponuję odnalezc dzieci i niech powiedzą jak było

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 18:29:44] • [IP: 178.235.147.**]

Wiem że dostał szanse, nie skorzystał bo alkohol był mu blizszy i wylądował na ulicy

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 18:23:01] • [IP: 31.11.130.***]

"Jest ostatnim muzykiem ze Świnoujścia...". Niebieski, jest Nas tu jeszcze kilku, również tych po szkołach.Ja cały czas pracuję, ponad 20 lat w jednym miejscu, pomimo że kiedyś powiedziałeś" tu jest tak fajnie, że mogę grać za darmo...". Jednak woleli dalej mi płacić, a ty wyszedłeś na świnie. Jednak współczuję ci, tak po ludzku i mimo wszystko.

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 17:50:32] • [IP: 5.173.136.***]

61 lat a wygląda na 80 hihihihi zmęczony życiem 😂😂😂😂oj balowal ostro!!

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 17:38:04] • [IP: 31.0.43.**]

Witam dajcie człowiekowi spokój ci było to było dziś jest bardzo biedny bez dachu nad głowa niestety jego mama kilka lat temu zmarła i siostra tez także nie ma nikogo w Niemczech. Trzeba dać mu szanse na lepsze jutro mimo, ze chce się podnieść nie będzie mu łatwo bo jest chory. A opieka społeczna nie takim pomaga jak on wiec co stoi na przeszkodzie pomoc człowiekowi. Nikt z nas nie wie co czeka nas jutro wiec nie smarujecie mu tylka tylko do roboty i pomoc facetowi. Swinoujscie duże miasto wiec burmistrz może wytrzepać z zasobów pokój socjalny dla chorego biednego człowieka. To wstyd dla władz miasta.

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 17:31:17] • [IP: 37.47.178.**]

Co nagle przyszła starość i choroby? A w młodości gdzie był co robił ? Dobrze się bawił gdy inni pracowali a teraz pretensje do wszystkich

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 17:08:01] • [IP: 164.127.118.**]

09:08:57] • [IP: 185.13.106.*** Nie bierzcie pod uwagę trolla i maniaka znów stosującego swój ulubiony chwyt, wstawkę polityczną nawet pod artykułem dalekim od polityki (pisze w tym poście:"to kombatant PiS" - choć wiadomo, że ów człowiek blisko jakiejkolwiek partii nie był). Wpiszcie ten nr IP w Google dodając iswinoujscie, a zobaczycie wylew szamba, agresywne posty pisane seryjnie pod jednym nawet tematem.

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 16:58:04] • [IP: 176.221.122.***]

Cwaniak, nygus i złodziej. Ostatni muzyk😂😂 chyba ostatni złodziej w swinoujsciu! Z kobietami się prowadzal, nie płacił za rachunki i uciekał !

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 16:41:23] • [IP: 178.235.146.**]

Taki los czeka większość nieubezpieczonych. Teraz zarabiają stosunkowo dużo, a ich wyobraźnia nie podpowiada, że przychodzi czas i zdrowie się kończy. Wtedy rączkę wyciąga się do Państwa. No niestety, cywilizacja nie może odmówić pomocy! Przecież to człowiek !! Są pieniądze na bomby, rakiety, muszą być też dla ludzi nieodpowiedzialnych, choćby zapewniały minimalną egzystencję!!

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 15:55:23] • [IP: 37.47.141.***]

PROGRAM WYBORCZY PO Mamy program woła PO Śmieją im się japy Trzeba wszystko dobre przejąć A reszcie, ochłapy. To łagodna strona, piknik Z programu naszego Już tam nasz przywódca Michnik Ma asa lepszego. Dziś do zdjęć stają Pisiory Niedługo się zdziwią Po wyborach do komory Obozy zadymią. Wszystkie Polskie w konserwacji Brat Niemiec pilnuje Gdy zwycięstwo naszej frakcji Się odkonserwuje. I Pisiory, won za druty Na gaz mamy kasę Tacy święci, do pokuty Wy do pieca a miasta są nasze. Wszystko krzyczą, bez żenady A Polak się cieszy Urządzają dziś parady Coraz mniej to śmieszy. Może to i będzie dobre Głupi zawsze traci Zrobią sobie z Polski Kobrę Michnik się wzbogaci. Tylko Polak smutna mina Mogłeś nie dać, dałeś Teraz pójdziesz do komina Choć nie planowałeś. I historia się powtórzy Sami to stworzymy Pójdzie Polska do kałuży My Ją utopimy. DZIADEK

Peter • Poniedziałek [08.07.2019, 15:41:50] • [IP: 94.134.88.**]

Ten Pan ma rodzine matke w Niemczech i dwoch synów.. Których sam wywalił na zbity ryj bo sprzedał dom a za ta kasę Bawił się z Paniami jeden z synów nie miał w tedy 17 a ten pogonił sprzedał dom i Zabawa na całego. Dobrze niech sam poczuje jak to być Bezdomnym tak samo zrobił swoim synom. Nygus ma 61lat jeszcze może w Biedronce pracować ale on nigdy do pracy się nie nadał. Czem matka go nie chce zabrać do Niemiec?? Bo to Nygus proste..

Tadeusz • Poniedziałek [08.07.2019, 15:33:31] • [IP: 94.134.88.**]

Janusz ps. Niebieski może opowiedz ludziom że sprzedałeś dom w Kamieniu wszystko z Paniami wydałeś i wypiłeś % nawet mi Cb nie żal bo cale życie Balowałeś z Kur... A teraz coś chcesz od Państwa lub ludzi.. Idź tam z kim Chlałeś!! Co z Cb był za muzyk jak Ty nawet Śpiewać nie potrafisz. Mam jeszcze Twoje Wypociny ze ślubu mojej siostry kpina nawet jak na lata 90

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 15:23:06] • [IP: 185.13.106.***]

CWANIAK Z PGR TAKA MENDA POTRAFI ŻEROWAĆ NA INNYCH. NAIWNI JESTEŚCIE ROBI WAS W DUPĘ DOKŁADNIE.

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 13:30:45] • [IP: 176.221.123.**]

Czy ten Pan nie ma ŻADNEJ rodziny?

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 13:09:51] • [IP: 176.221.122.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 13:09:41] • [IP: 37.47.134.***]

Wszyscy komentujacy to kryształ, dziwie sie bardzo nad wydawaniem opini. Mieszkam długo i widze roznych ludzi, nie przyszło mi na mysl oceniania i pytania gdzie był co robil i dlaczego jest w takiej sytuacji. Nie moje zycie kazdy przezywa je według siebie. Troche empatii, nie pomozesz nie wysmiewaj.

Gość @@@ • Poniedziałek [08.07.2019, 13:06:59] • [IP: 37.7.149.***]

Jeśli chce się podnieść to niechaj zadzwoni pod numer tego telefonu: 91 327 75 71...Tam dostanie nową gitarę i będzie mógł urządzać koncerty jak to onegdaj bywało, a co za tym idzie godziwe wynagrodzenie...

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 12:23:31] • [IP: 83.137.6.***]

Co was boli poloki? Ze gość robił to co kochał całe życie? A wy musicie do emerytury robić coś czego nie chcecie? Heheheh

Gość • Poniedziałek [08.07.2019, 12:14:38] • [IP: 93.94.187.***]

Przegrał życie niestety

Oglądasz 1-25 z 84
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■