POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Pi±tek [07.06.2019, 14:00:03] • Heringsdorf

Wystawa „Fotografia abstrakcyjna” w Willi „Irmgard” fotografie Thomasa Wunscha

Wystawa „Fotografia abstrakcyjna” w Willi „Irmgard” fotografie Thomasa Wunscha

fot. Organizator

Otwarcie wystawy: niedziela, 09 czerwca 2019 r. o godz. 16.00 w Muzeum Willi „Irmgard“, Maxim-Gorki-Str. 13, 17424 Seebad Heringsdorf. Czas trwania wystawy: 09 czerwca 2019 r. – 30 lipca 2019 r.

Na pocz±tku lat 50. wielu malarzy po¶wiêci³o siê sztuce abstrakcyjno-ekspresjonistycznej, niereprezentatywnej reprezentacji obrazu. Prace Thomasa Wunscha nawi±zuj± do tego tematu, ale nie s± do niego sztywno przywi±zane, poniewa¿ rozwijaj± swój w³asny jêzyk obrazowy.
 
W dziedzinie fotografii abstrakcyjno-ekspresjonistycznej obrazowanie jest niezwyk³e, a tak¿e obce. Nie dziwi wiêc fakt, ¿e wiêkszo¶æ fotografów zwraca siê w stronê tworzenia tego typu obrazów. Dotycz± one dokumentowania stanu obiektów w okre¶lonym czasie i tym samym formu³owaniu ich wypowiedzi wizerunkowej. Je¶li wiêc odniesienie do konkretnego obiektu ma decyduj±ce znaczenie dla fotografii, a element narracyjny ma du¿± warto¶æ, pozycja artystyczna Thomasa Wunscha jest raczej wyj±tkowa. Jego fotografie, ukazuj±ce abstrakcyjno-ekspresjonistyczne struktury, s± awansem w sferê gestów, która wcze¶niej zarezerwowana by³a dla medium malarstwa. S± one sieci± przep³ywów kolorów, przej¶æ i blokad w stosunku do klasycznego kanonu tematów fotograficznych i formu³uj± now± definicjuj±c± medium fotografii. Przyczyniaj± siê równie¿ do dyskusji na temat tego, co fotografia mo¿e i jaka powinna byæ.

Jednocze¶nie prace fotograficzne Thomasa Wunscha s± tak lekkie i oddychaj±ce, ¿e mog± sprawiaæ wra¿enie, ¿e zosta³y stworzone tak, jakby przy dowolnej okazji. Z nimi znajdujemy struktury, które pozostawiaj± wiele miejsca na interpretacje i tworz± w³asny ¶wiat. Je¶li zaanga¿ujemy siê w te obrazy, wchodzimy w obszar niejasno¶ci, wszystko siê rozmywa i traci swoj± to¿samo¶æ, miejsce bliskie, nieokre¶lone i ciemne. Wynika to z jednej strony z ich formalnej surowo¶ci, ale tak¿e z cieni, pêkniêæ i rozmyæ zawartych w tych pracach. W fotografiach tych mo¿emy rozpoznaæ aspekty w³asnych obserwacji lub fragmenty snu. Ze wzglêdu na rozmyte kontury, brakuj±c± ramkê odniesienia i grê cieni efektów ¶wietlnych, widz jest wci±gany w obszar, którego nie jest ju¿ w stanie uchwyciæ i zdefiniowaæ. Podobnie jak w przypadku sekwencji snów, sylwetki tworz± siê na wyimaginowanym horyzoncie, bawe³niano-miêkka g³êbia pozwala widzowi zatopiæ siê w obrazie, ale tak¿e we w³asnych my¶lach, pragnieniach i nadziejach.
 
Fotografie te s± wiêc jak krótki sen w ci±gu dnia, motywy somnambuliczne, które mo¿na uchwyciæ jedynie poprzez transcendentne my¶lenie, a w trakcie tego procesu staj± siê znakami z czystych obrazów, które wskazuj± na g³êbiê. Thomas Wunsch udowadnia, ¿e przejrzysto¶æ, przestrzeñ, inspiracja i rozbudowa niekoniecznie musz± znale¼æ swój wyraz w fotografiach reprezentacyjnych.
W swojej pracy artysta odwo³uje siê do mistyki, która jest w rzeczach i któr± najpierw wypracowuje, by nastêpnie mog³a byæ odczytana przez widza. Tak wiêc w jego pracach pojawia siê aspekt, którego na pozór nie da siê dostrzec. Warto wiêc na d³ugo zanurzyæ siê w pracach.
Niezale¿nie od znalezionych lub zainscenizowanych rzeczywistych sytuacji, prace te skupiaj± siê na indywidualnym, abstrakcyjnym spojrzeniu artysty. Je¶li dla Thomasa Wunscha najwa¿niejsz± rzecz± jest zajêcie siê motywuj±co powi±zanym obrazowym ¶wiatem i pój¶cie ramiê w ramiê z wyrzeczeniem siê dokumentalnej reprezentatywno¶ci, to nie jest to nic innego jak poszukiwanie innej prawdy. Za pracami artystki kryje siê potrzeba zbadania nowej koncepcji rzeczywisto¶ci, która przeciwstawia siê sztuce, która emanuje przychylno¶ci±, promuj±c przesuniêcie zainteresowania ze statycznej reprezentacji wizualnej do dynamicznego, energetycznego ¶wiata wizualnego.

Dla Thomasa Wunscha abstrakcyjno-ekspresjonistyczne dzie³a sztuki s± radykalizacj± zwi±zan± z wynalazkami, które mog± byæ zarówno sejsmografami subiektywnej niewinno¶ci, jak i modelami zmieniaj±cych siê struktur. W jego fotografiach no¶nik obrazu staje siê aren± ekspresyjnego wydarzenia, które nie jest ju¿ przedstawiane jako ilustracja, ale jest postrzegane jako proces i energia. To podej¶cie nie opiera siê ani na tradycyjnych schematach kompozycyjnych, ani na wcze¶niej opracowanej koncepcji obrazu. Zamiast tego czerpie z subiektywno¶ci, aktualno¶ci, spontaniczno¶ci jak i z formy, jako swojej g³ównej warto¶ci. Przy radykalnych w±tpliwo¶ciach co do wiarygodno¶ci, do¶wiadczenie krucho¶ci jest odzwierciedlone, a krucho¶æ rzeczywisto¶ci i ¶wiata jest tematyzowana. Zwi±zane z wolno¶ci± jednostki i rozumiane jako poszukiwanie wnêtrza w³asnego i innych, fotografie te pokazuj±, ¿e estetyka atmosfery jest mo¿liwa do wyobra¿enia i wykonalna za pomoc± wizualnych metafor, ale nigdy bez têsknoty za tym, co istotne. 

target=_blank>www.wunsch-photography.com

Muzyczn± oprawê w trakcie otwarcia wystawy przygotowa³ znany muzyk ze ¦winouj¶cia, Daniel Zyzik.

Zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy!

wstêp wolny


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Ogl±dasz 1-3 z 3

Go¶æ • Wtorek [11.06.2019, 04:44:48] • [IP: 37.47.164.**]

Wszystko co wykracza poza ch³pski rozum, jest uto¿samiane z narkotykiem, a ca³y be³kot wydaje siê sprawiaæ satysfakcjê. Nie jeste¶my kolegami.

Go¶æ • Sobota [08.06.2019, 11:49:32] • [IP: 88.156.235.**]

kolega sie czegos najad³ tak komentuj±c?wydaj± sie interesuj±ce

Paparazzi • Sobota [08.06.2019, 05:17:19] • [IP: 37.47.130.***]

"sejsmografami subiektywnej niewinno¶ci", a mo¿e zbiorem subtelnych molekularnych ekstrawagancji, albo pseudonimem iniekcji apopleksji, lub te¿, pozorowanym charakteryzowaniem siê na eksplozjê, albo garniêciem siê do obiektywu, w czasie postrza³u, lub te¿ zwo³ywaniem arterii... ". ..które mo¿na uchwyciæ jedynie poprzez transcendentne my¶lenie, a w trakcie tego procesu staj± siê znakami z czystych obrazów, które wskazuj± na g³êbiê..." Gdzie s± brudne obrazy, och gdzie i czy zawsze transcendetne myslenie (czyli?) staje siê znakami (znaczeniami?), czystych obrazów,. . ktos je umy³, posprz±ta³, albo zapomnia³ tam umie¶ciæ. Jaka tu g³êbia znaków z" czystych" obrazów? Zabierzmy je do spa, albo do k±pieli b³otnych. ps. Fotografie moga byc ciekawe.

Ogl±dasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Zaproszenie na obchody Narodowego Dnia Zwyciêstwa 8 maja 2025 r. Uroczysto¶æ rozpocznie o godz. 11.00 na Placu S³owiañskim pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodleg³o¶æ Rzeczpospolitej” poprzez z³o¿enie kwiatów przez w³adze administracyjne i samorz±dowe, s³u¿by mundurowe, poczty sztandarowe, delegacje organizacji, zwi±zków, stowarzyszeñ, szkó³ oraz mieszkañców i go¶ci. Druga czê¶æ uroczysto¶ci odbêdzie siê o godzinie 11.30 na Cmentarzu Komunalnym w ¦winouj¶ciu przy „Kwaterze Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny ¦wiatowej” ■