POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [04.06.2019, 08:15:51] • Świnoujście

Razem na Placu Wolności

Razem na Placu Wolności

fot. Organizator

Rada Miejska w Świnoujściu i Prezydent Miasta Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, zapraszają do udziału w: Uroczystościach 30 rocznicy pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca 1989. W wyniku uzgodnień, które zapadły podczas obrad "Okrągłego Stołu" między rządem PRL a ówczesną opozycją demokratyczną, na 4 czerwca 1989 roku rozpisane zostały wybory do Sejmu i Senatu. Data pierwszych, po 45 latach komunistycznego zniewolenia, częściowo wolnych wyborów jest datą stanowiącą symboliczny początek III RP.

Program uroczystości:

16.00 Otwarcie uroczystej sesji Rady Miasta Świnoujście na placu Wolności:

- wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego z Chórem Domu Kultury „Kantylena”
- odczytanie Uroczystej Deklaracji z okazji 30. rocznicy wyborów parlamentarnych w wolnej Polsce
- wystąpienie prezydenta Miasta Świnoujście
- wystąpienia zaproszonych gości

Zakończenie uroczystej Sesji Rady Miasta Świnoujście

- wspólne zdjęcie Mieszkańców Miasta
- uroczysty poczęstunek
- koncert w wykonaniu solistów z Pracowni Wokalno-Artystycznej, Domu Kultury
- działania plastyczne instruktorów Domu Kultury, „Barwy Wolności”

17.00 Wernisaż wystawy archiwalnych plakatów wyborczych z lat 80-90, „Twój wolny wybór”, Galeria Art, Dom Kultury, ul. Wojska Polskiego 1/1

18.00 Spotkanie autorskie z Aleksandrą Boćkowską pt. Można wybierać, której jeden z rozdziałów jest poświęcony świnoujścianom. Jej książka to reporterska opowieść o 4 czerwca 1989 roku – o dniu pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z perspektywy niedużych miast i drobnych spraw. O codzienności. O miesiącach tuż przed wyborami i tuż po wyborach. O problemach, z którymi borykali się Polacy w 1989 roku – zapaści gospodarczej, fatalnym zaopatrzeniu, rosnących cenach.

Miejska Galeria Sztuki Współczesnej ms44, ul. Armii Krajowej 13


komentarzy: 86, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 86

Gość • Środa [05.06.2019, 15:02:38] • [IP: 178.238.253.**]

TO NIE TYLKO SKANDAL MÓWIENIE ŻE TO WOLNE WYBORY, ALE WKRĘCANIE W TO DZIECI, KOMUNIŚCI I WOLNE WYBORY. ..TO NAWET NIE JEST ŚMIESZNE, MOŻE I KOMUNIŚCI ZAWARLI UGODĘ ALE NAPEWNO NIE Z POLAKAMI, KISZCZAK Z MICHNIKIEM, GIEREMKIEM I LEJBA KOHENEM-WAŁĘSĄ!!

Gość • Środa [05.06.2019, 12:04:25] • [IP: 94.254.224.**]

ale jaja KOMUCHY ZAPRASZAJĄ .

Gość • Środa [05.06.2019, 10:29:32] • [IP: 5.173.168.***]

Autorzy tego socjotechnicznego konstruktu myślowego " częściowo wolne...", do dzisiaj tarzają się z neo-bolszewickim śmiechem. Wszystkie przekaziory już to stosują wbijając go sierpem i młotem w łby pokoleniom polaków. DLACZEGO nie posługiwać się drugą częścią tego kostruktu: CZĘŚCIOWO ZNIEWOLONE. .. i to jest prawdziwe. Bolszewia wyrugowała ze szkół logikę, etykę i erystykę, i dobrze wiedziała co robi. Z WOLNOŚCIĄ jak ze złotówką, kiedy brak 1 grosza to nie ma już złotówki, jest tylko 99 groszy. Myślę, że stosowanie " tego " w przestrzeni publicznej jest kpiną i obrazą dla milionów z solidarności, którzy oddali swoje siły, zdrowie a niejednokrotnie życie dla sprawy wolności POLSKI. Teraz coś dla" sztynku" i wesołości. Jeżeli palec jest częściowo w du..e, to cześć nie będąca w otworze także śmierdzi,. ... ćili cały palec. W ten oto sposób sztynk utrzymuje się do dzisiaj.

Gość • Środa [05.06.2019, 10:10:56] • [IP: 37.47.136.***]

w książkach historycznych jest napisane- PZPR to partia utworzona przez Związek Radziecki dla zachowania pozoru niezależności państwa Polskiego. Sowiecie pierwotnie chcieli w nazwie zawrzeć słowo" komunistyczna" ale zrezygnowali z tego bo byli bardzo sprytni. Cały Komitet Centralny PZPR posiadał" czerwone telefony" bezpośredniego połączenia z Moskwą skąd przychodziły polecenia. SLD przyjęło najbardziej" twardogłowych" PZPRowców i dostało milionowe dofinansowanie z Moskwy na działalność.

Gość • Środa [05.06.2019, 09:55:04] • [IP: 89.186.174.**]

Ruskie sa fajne komuna była fajna tylko marginesowi przeszkadzalo

Gość • Środa [05.06.2019, 09:36:04] • [IP: 37.47.136.***]

niemal połowa europosłów wprowadzonych przez Koalicję Europejska to byli PZPRowcy. Nawet nie wiedziałem że Hubner, Liberadzki itd też byli aktywnymi PZPRowcami i przysięgali na na wieczną przyjaźń z Sowietami a dziś udają wielkich europejczyków. Nie myślałem że ludzie po 30 latach będą nadal tak kochać PZPR. To dla mnie szok...

Gość • Środa [05.06.2019, 09:25:22] • [IP: 37.47.160.**]

PZPR zmieniło nazwę na SLD tak samo jak PO zmieniło na Koalicja Europejska. Kolejny raz ten sam numer. Nie dajcie się oszołomić amerykańskiej telewizji TVN której lewicowi szefowie za oceanem mają gdzieś że tutaj ludzie się kłucą. Oni są miliarderami i dla nich Irak czy Polska to wszystko jedno. Na szczęście PiS nie nie przyjmuje w swoje szeregi nikogo kto był w SLD tak jak przyjmuje PO czy PSL czyli partie bez honoru i kręgosłupa moralnego.

Gość • Środa [05.06.2019, 08:18:34] • [IP: 23.226.237.*]

Jasiu komuch świętuje stypę...

Gość • Wtorek [04.06.2019, 22:49:50] • [IP: 185.210.38.***]

Wtorek [04.06.2019, 13:35:48] • [IP: 37.47.177.***]- nie pujdziesz? To nie ić.

Gość • Wtorek [04.06.2019, 22:43:24] • [IP: 185.210.38.***]

Gość • Wtorek [04.06.2019, 14:53:19] • [IP: 93.94.190.***] a kto nadał kościołowi ziemie- sami fałszowali akty. W tamtych czasach (średniowiecze i później) produkowano je na potęgę. Jako nieliczni skrybowie kościelni umieli wtedy pisać. Nawet papież o tym nie wiedział. Król jako wybraniec zgodny z wiarą i władzami kościoła, niewiele miał do powiedzenia. ...tak zresztą jak pisiory teraz.

Gość • Wtorek [04.06.2019, 22:30:34] • [IP: 185.210.38.***]

Gość • Wtorek [04.06.2019, 15:28:26] • [IP: 176.221.123.*** Żydzi i komuniści w pisie mają się dobrze.

Gość • Wtorek [04.06.2019, 22:09:10] • [IP: 176.221.123.***]

lalala billie eilish

Gość • Wtorek [04.06.2019, 22:03:41] • [IP: 83.137.6.***]

21:52:46] ty. Się sam zastanów czyim ty jesteś pachołkiem

Gość • Wtorek [04.06.2019, 21:52:46] • [IP: 188.146.235.***]

Do Wtorek [04.06.2019, 09:08:36] • [IP: 31.0.37.**] to może zacznij od siebie zobaczy wtedy kim jesteś pachołku Moskwy

Gość • Wtorek [04.06.2019, 21:49:14] • [IP: 176.221.123.***]

POstkomuchy się cieszą bo utrzymali swoje koryta i z radością wspominają nocną zmianę.

Gość • Wtorek [04.06.2019, 21:12:27] • [IP: 94.254.224.**]

04.06.2019, 18:41:38] • [IP: 185.13.106.***] Poprawka : WSTYD wytłumacz mi co znaczy Pislam w języku polskim. Prawy Europejczyk. Wstyd, czy aby pochodzenie jest Polskie, niekoniecznie na to wygląda. 👎👎👎

Gość • Wtorek [04.06.2019, 21:01:23] • [IP: 23.226.237.*]

4 Czerwca - dzień kiedy Polska Zjednoczona Partia Robotnicza podzieliła się na PiS i Po.

Gość • Wtorek [04.06.2019, 20:43:25] • [IP: 93.174.93.***]

oby za rok już po jesiennych wyborach powróciła praworzdność, sprawiedliwość, normalność i znikneli ci wszyscy moskiewcy agenci pisowscy i te klechy oblesne złodziejskie

Gość • Wtorek [04.06.2019, 20:39:40] • [IP: 94.254.224.**]

[27.05.2019, 19:20:53] • [IP: 46.170.248.***] WSTYD wytłumacz mi co znaczy Pislam w języku polskim. Prawy Europejczyk. Wstyd, czy aby pochodzenie jest Polskie, niekoniecznie na to wygląda. 👎👎👎

Gość • Wtorek [04.06.2019, 20:20:17] • [IP: 185.210.38.***]

Teraz mamy wolne wybory? Są tacy w Sejmie co 30 lat w nim siedzą. W PRL co 10 lat w kraju zadyma i w Sejmie pozamiatane.

Gość • Wtorek [04.06.2019, 20:05:08] • [IP: 37.47.132.**]

Apel do części Radnych i Prezydenta, razem w nas siła. ...

Gość • Wtorek [04.06.2019, 20:04:56] • [IP: 5.173.144.**]

30 lecie obalenia. Ciekawe czego ? Chyba wódki Wałęsy z Kiszczakiem. Z Wałęsy taki bohater jak demokracja w tym kraju którą ponoć wywalczył całą tęczką donosów. Gdyby był taki odważny jak to opowiadał swoje niestworzone historię w IPN-ie na temat autentyczności swoich dokonań historycznych to by jak to mówi strzelał do tych bandziorów, albo całował. A już napewno siadać przy jednym stole

Gość • Wtorek [04.06.2019, 20:01:09] • [IP: 176.221.123.***]

DZIS MNIE W, , , ŁA KOCIOŁEK!

Gość • Wtorek [04.06.2019, 18:43:14] • [IP: 88.156.206.***]

WOLNE WYBORY??DLA KOGO!!

Gość • Wtorek [04.06.2019, 18:41:38] • [IP: 185.13.106.***]

Czym się rużni pisowiec od żyda? Jeden obrzezany drugi nie. Pislam gorszy od komunizmu.

Oglądasz 1-25 z 86
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■