POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [20.05.2019, 17:44:15] • Świnoujście

Radni pochylą się nad śmieciami

Radni pochylą się nad śmieciami

fot. Sławomir Ryfczyński

Podwyżka jest nieunikniona. Pytanie, jak będzie wysoka. Na najbliższej, majowej sesji rady miasta Janusz Żmurkiewicz przedstawi radnym swoje stanowisko w sprawie wzrostu cen wywozu śmieci.

Na niedawnym spotkaniu w magistracie przewodniczący Celowego Związku Gmin R-XXI Jacek Chrzanowski podał proponowane wysokości nowych stawek opłat za śmieci dla gmin (za 1 tonę). Poniżej, jak by to miało wyglądać od lipca tego roku:
- odpady zmieszane: dotąd 247 złotych, po podwyżce: 310 złotych
- gabaryty: dotąd 240 złotych, po podwyżce 400 złotych
- zużyte opony 240/500
- zmieszane odpady: betonu, gruzu ceglanego: 180/310
- odpady papy: 240/600
- odpady zielone: 150/200
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: 0/ 600
- zmieszane odpady opakowaniowe: 0/170
- plastik: 0/0
- szkło: 0/0.

Podrożało paliwo, prąd, płace. Dodatkowo od 2016 roku część śmieci Związek musi dowozić do spalarni odpadów w Szczecinie. To jest dodatkowy duży koszt – tłumaczył konieczność podwyżki Jacek Chrzanowski. Potrzebne są też środki na inwestycje. Za 2-3 lata Związek będzie musiał wybudować nową kwaterę do składowania odpadów.

- Potrzebujemy również ponad 4 mln złotych na wywóz dotychczas zgromadzonych odpadów, których nie możemy u siebie składować – wyjaśniał na spotkaniu w Świnoujściu. – A kolejnych 41 tysięcy ton będzie już z tego roku. Każda tona, którą musimy wywieźć do spalarni w Szczecinie kosztuje 238 złotych. Dochodzą jeszcze koszty transportu.

Propozycje wysokości stawek za wywóz śmieci dla mieszkańców są teraz obliczane. Poznamy je niebawem.

Zapytaliśmy magistrat, jak prezydent Janusz Żmurkiewicz ustosunkuje się do proponowanej przez CZGR-XXI podwyżki cen za wywóz śmieci. Czy ceny wzrosną do poziomu założonego przez Związek czy będą rozmowy, by były jednak niższe.

- Prezydent swoje stanowisko w tej sprawie przedstawi na najbliższej, majowej sesji Rady Miasta Świnoujście, podczas której zostaną przedstawione radnym projekty uchwał dot. odbioru odpadów komunalnych - poinformowała nas Hanna Lachowska, główny specjalista z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta.

Na spotkaniu z radnymi i zarządcami świnoujskich nieruchomości Jacek Chrzanowski twierdził, że jeśli gminy, które są członkami związku R-XXI nie zgodzą się na podwyżkę, to zakładowi grozi utrata płynności finansowej.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 65, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 51-65 z 65

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 19:47:26] • [IP: 83.11.78.**]

Mniej bzdetów na promenadzie. Więcej troski o mieszkańców. To turysta ma być dodatkiem dla miasta. Mieszkańcy są lekceważeni przez magistrat, który opanował prawo do wydawania bezsensownie pieniędzy podatników.

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 19:35:37] • [IP: 176.221.122.*]

Śmieci muszą być od kosza liczone, bo ludzie przestaną się myć i prać . miasto ma grube nadwyżki za śmieci, i Niemcy z Remondis u nie mogą się nadziwić, że Polacy taki durny naród, jeszcze cmentarz dali im w zarządzanie.

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 19:33:46] • [IP: 88.156.206.**]

znów lasy sie zapełnia...a koszt wywozu spadnie na miast-radnych...

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 19:25:03] • [IP: 37.47.173.**]

Od czego tym razem będą liczyć, czy od wagi mieszkańca, powierzchni lokalu hmm

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 19:14:39] • [IP: 77.88.191.**]

proponuję najpierw posprzątać brudne ulice

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 19:11:35] • [IP: 37.47.151.***]

W donicach mają marychę i dlatego otumanieni głupoty ustalają

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 19:05:36] • [IP: 31.11.128.**]

Firma Remondis wywozi puste śmietniki, za to mają być podwyższone ceny mieszkańcom?

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 19:03:10] • [IP: 80.245.190.***]

Ha, ha, jedna z najbogatszych gmin w Polsce. I dobrze nam tak.. To dopiero początek..

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 19:00:38] • [IP: 151.248.62.***]

Hmm ma takie pytanie czy ktoś w tym związku umie liczyc? Jeśli z tego roku jest 41ttys po ponad 200zl to daje nam prawie 10mln ! Zróbmy spalarnie w Świnoujściu to zwróci się pewnie w rok lub dwa lata i ceny zamiast wzrosnąć spadną..

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 19:00:31] • [IP: 185.220.101.*]

Należy zabezpieczyć środki na zakup rękawiczek, worków śmieciowych, które będą wykorzystane przez dzieci przy comiesięcznych czynach społecznych sprzątania miasta!

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 18:50:37] • [IP: 31.11.128.***]

Może moglibyśmy płacic za właściwa wagę oddwanych śmieci, bo system płacenia za śmieci od zużytej wody to jakaś gruba pomyłka. Mieszkańcy innych miast dziwią się kto taki sposób naliczania wymyślił i wdrożył.

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 18:48:54] • [IP: 178.238.245.***]

a po co te znowu podwyzki ? zczego mamy placic. Ludzie wyscie o.***i? czy nie mozna juz dac spokój nam !! kiedy to sie skonczy!! Dajemy wysokie pieniadze i z tego macie brac se nA PODWYZKI A NIE MI Z KIESZENI. A DALISCIE MI NA TYLE?

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 18:39:57] • [IP: 176.221.122.**]

ile zarabiaja firmy na śmieciach segregowanych?

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 18:03:43] • [IP: 178.235.146.***]

Wzrost za wywóz śmieci szokujący!! Przecież to około 40%. Przy okazji zapytam pisowców co oni na to? Wzrost cen żywności /w szerokim repertuarze/, usługi, benzyny, cena metra mieszkania, lekarstw, wody, owoców a nawet ziemniaków. I co panowie z PIS jesteście zadowoleni? Tusk nie jest politykiem z mojej bajki, ale przez 8 lat ceny były stabilne. A przy waszym rządzie zaczyna się cenowy horror. Po prostu aby komuś dawać trzeba komuś zabierać!!

Gość • Poniedziałek [20.05.2019, 17:47:17] • [IP: 5.173.145.***]

Cena nie może być wysoka bo ludzie znowu zaczną wywozić do lasu.

Oglądasz 51-65 z 65
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■