POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [23.04.2019, 21:12:17] • Świnoujście

„Betonują” nam miasto. Czy ktoś to powstrzyma?

„Betonują” nam miasto. Czy ktoś to powstrzyma?

fot. Andrzej Ryfczyński

Od czasu uchwalenia planu miejscowego dla rejonu Basenu Północnego i Fortów sąsiadująca z nim dzielnica nadmorska została w tak dużym stopniu zabudowana przez kolejno powstające coraz większe obiekty, że nie ma to nic wspólnego z racjonalnym rozwojem miasta, a prowadzi wręcz do jego "betonowania" pisze do rady miasta Stowarzyszenie Zielone Wyspy Świnoujście.

Nie dla budowy ulicy Nowojachtowej oraz zabudowy ponad 9 ha parku kompleksem hotelowo- rekreacyjnym. Stowarzyszenie Zielone Wyspy Świnoujście apeluje do świnoujskich radnych o zaniechanie obu pomysłów. W petycji skierowanej do rady miasta opisano to, co w ostatnich latach władze robią z naszym miastem.

Stowarzyszenie Zielone Wyspy Świnoujście zwraca się o zaniechanie budowy ulicy Nowojachtowej oraz zabudowy ponad 9 ha parku kompleksem hotelowo-rekreacyjnym – czytamy w petycji skierowanej do rady miasta. – Stowarzyszenie postuluje by zmienić w tym celu zapisy miejscowego planu zagospodarowania przemiennego uchwalonego przez Radę Miasta Świnoujście w dniu 19 grudnia 2013 r. dla rejonu Basenu Północnego i Fortów w części obejmującej teren pod przedłużenie ulicy Zdrojowej i pod planowaną ulicę Nowojachtową - w szczególności działki 145/34, 145/36/ — obręb 2 oraz obszar pomiędzy ulicą Uzdrowiskową, Zdrojową, Jachtową i planowaną Nowojachtową — w szczególności działki nr 145/32; 145/30; 145/26; 145/23 — obręb 2.

Uchwalony w 2013 r. przez władze Świnoujścia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, na terenie położonym pomiędzy ul. Uzdrowiskową, terenem fortów a nowoprojektowaną ulicą Nowojachtową - czytamy w uzasadnieniu petycji - przewiduje lokalizację kompleksu hotelowo rekreacyjnego z obowiązkowym programem rekreacji wodnej. Budynek hotelowy ma być dominantą przestrzenną miasta Świnoujście. Plan dopuszcza posadowienie hotelu o wysokości do 30 metrów. W części rekreacyjnej kompleksu przewiduje się realizację basenów, zjeżdżalni rurowej, saun i lokali gastronomicznych.

Na terenie miasta taki obiekt już powstał i jest to hotel Radisson Blue - zauważają członkowie Stowarzyszenia. - Nie ma jakiejkolwiek potrzeby lokalizowania tuż obok kolejnego ogromnego hotelu kosztem lwiej części istniejącego terenu zielonego (ponad 9 ha), który wraz z odnowioną częścią Parku Zdrojowego w naturalny sposób oddziela część wypoczynkową od centrum miasta. Teren ten jest ulubionym miejscem spacerów nie tylko wielu Świnoujścian, ale i odwiedzających miasto gości. To enklawa zieleni zapewniającej też schronienie zwierzętom w tym stanowiącym niemałą atrakcję turystyczną sarnom. Od czasu uchwalenia planu miejscowego dla rejonu Basenu Północnego i Fortów sąsiadująca z nim dzielnica nadmorska została zresztą w tak dużym stopniu zabudowana przez kolejno powstające coraz większe obiekty, że rośnie liczba Świnoujścian uważających, że nie ma to nic wspólnego z racjonalnym rozwojem miasta a prowadzi wręcz do jego "betonowania". Przy uwzględnieniu już powstałych hoteli i apartamentowców jak i tych, które są aktualnie w budowie bądź powstaną na działkach sprzedanych przy ul. Uzdrowiskowej, wyłączenie przedmiotowego terenu spod możliwości zabudowy zapewniłoby niezbędne tereny rekreacyjne i utrzymało atrakcyjność turystyczną miasta oraz pozwoliłoby na zachowanie względnej urbanistycznej równowagi.

Ponadto poprowadzenie przez powyższy teren ulicy Nowojachtowej znacznie obniży jego walory przyrodnicze i wypoczynkowe, nie dając w zamian żadnych korzyści mieszkańcom. Budowa tej ulicy ma na celu jedynie interes deweloperów, choć dojazd do obiektów położonych przy ulicy Uzdrowiskowej jest zapewniony. Jego przepustowość i parametry były i są doskonale znane właścicielom położonych tam nieruchomości. Jeżeli decydują się na wnoszenie tam swoich obiektów, to godzić się powinni na istniejące warunki dojazdu do nich. Jest przy tym oczywiste, że wraz z rosnącą liczbą hoteli apartamentowców lub pensjonatów w okolicy ulicy Uzdrowiskowej będzie rosła presja ich użytkowników na ułatwianie im do nich dojazdu. Na poszerzenie ulic istniejących oraz budowę nowych. Ale nie powinno to skutkować odbieraniem terenów rekreacyjnych mieszkańcom miasta. I to tylko po to, aby upewnić deweloperom większe zyski. Władze Miasta powinny dbać o to, aby inwestorzy zapewniali na swoim terenie odpowiednią ilość miejsc postojowych, a nie czekali na publiczne parkingi czy pobocza publicznych ulic, by tam mogły parkować samochody ich klientów (przykładem jest ulica Zdrojowa).

Domagamy się, by Władze miasta ponownie przeanalizowały zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i poprzez wprowadzenie stosownych zmian ograniczyły możliwości tak intensywnego zabudowywania dzielnicy nadmorskiej jak to ma miejsce w ostatnich kilku latach. W pierwszym rzędzie takimi zmianami są te, których dotyczy niniejsza petycja – pisze zarząd Stowarzyszenia Zielone Wyspy Świnoujście.

Co na to magistrat? Czekamy na odpowiedź.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 92, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 92

Gość • Sobota [12.12.2020, 13:55:14] • [IP: 62.69.252.***]

Stocznia sprzedana więc buractwo może wracać na wioski spod szczecina krowy paść

Gość • Sobota [12.12.2020, 13:51:28] • [IP: 62.69.252.***]

Jan mogę dostarczyć więcej betoniarek tylko żebyś miał gdzie lać

Gość • Sobota [12.12.2020, 11:38:59] • [IP: 62.69.252.***]

Bardzo dobrze warszow przemysłowy Świnoujście w betonie tak ma być ha ha

Gość • Poniedziałek [06.05.2019, 16:45:02] • [IP: 37.8.230.***]

Bestialcy z Januszem i Baśką na czele. Na taczki i won!

Gość • Piątek [03.05.2019, 16:01:37] • [IP: 178.238.252.***]

Uwazaj zeby tobie nie zabetonowali glowy przy okazji . ..

Gość • Środa [01.05.2019, 23:36:55] • [IP: 176.221.123.**]

Zgadzam sie z tym że tego już za wiele a Żmurkiewicz niech sie puknie w czoło bo do tego doprowadził. Tak mozna to zatrzymać jest ustawa z której prezydent się nie wywiązał że za jedno wycięte drzewo trzeba posadzić 10 to gdzie te drzewa?? Wiem z pewnością że Ziemia Pana osądzi tylko czeka do końca decyzji które Pan podejmuje. To już nie jest uzdrowiskowe miasto i bądźcie tego świadomi że powodem jest Prezydent.

Gość • Środa [01.05.2019, 11:35:29] • [IP: 83.185.87.**]

Proponuję przejrzeć działalności Pana prezydenta bardzo ciekawy jest warsztat samochodowy który pan przepisał na żonę

Roman Dmowski • Środa [01.05.2019, 10:05:10] • [IP: 88.156.206.**]

Ta nędzna kreatura wyniszcza nam miasto! Czy ktoś powstrzyma tego szaleńca zanim kompletnie wyniszczy, zabetonuje BEZPOWROTNIE to miasto?!?!?! To skandal, że nikt nic z tym nie robi. Czy nikt nie rozumie, że zmiany ktore teraz zachodza sa zmianami BEZPOWROTNYMI?? NIEODWRACALNYMI!! Miejsca w których my dojrzewlismy i dojrzewają nasze dzieci zostana bezpowrotnie wyniszczone ! ! ! Musimy to wreszcie powstrzymać ! ! !

Gość • Poniedziałek [29.04.2019, 21:58:05] • [IP: 176.221.123.***]

Barbary nic nie powstrzyma. To miasto tak ma, albo sami betonują, albo sprzedają wszystkie możliwe zielone grunty pod zabudowę. Jakby nie patrzeć niedługo miasto bezpowrotnie straci swój klimat. Szkoda go opuszczać, ale na siłę po co tu zostawać ?

Gość • Poniedziałek [29.04.2019, 12:05:57] • [IP: 176.221.122.*]

Piszcie sobie piszcie" psy szczekają a karawana jedzie dalej"piszcie, piszcie to was żmurek do sądu poda. ...

Gość • Poniedziałek [29.04.2019, 09:20:25] • [IP: 92.42.119.***]

[IP: 5.173.153.***]to jest uzdrowisko wschodnio wioskowy geniuszu. Ja wiem, że chcielibyście taki syf jak ten z którego przyjechaliście, ale prawdziwi świnoujścianie będą walczyć o zieleń!

Gość • Sobota [27.04.2019, 21:55:28] • [IP: 83.11.65.***]

A podobno brakuje w Świnoujściu wody, to po co następne hotele, skoro obecnie są problemy z wodą pitną?

Gość • Sobota [27.04.2019, 08:13:29] • [IP: 5.173.153.***]

Stowarzyszenie niech się zajmie sprzątaniem lasów. Miasto to nie wioska położona w środku puszczy. Trochę logiki.

Gość • Czwartek [25.04.2019, 21:35:55] • [IP: 77.88.191.**]

To jakaś stara fotografia

Gość • Czwartek [25.04.2019, 09:29:01] • [IP: 37.8.231.***]

sami są betonami. ..

Gość • Środa [24.04.2019, 22:05:14] • [IP: 93.94.187.***]

Rysuje się obraz możliwości pozysku wody dla miasta z Kodrąbka. Inwestycja w zależności od wariantu może kosztować od 27 do 45 mln zł, a druga w granicach 21-25 mln zł. O koszcie decyduje udział w sfinansowaniu inwestycji ze strony Gminy Międzyzdroje. W przypadku kiedy Międzyzdroje zechcą brać w tym udział i wspólnie ze Świnoujściem i Wolinem sfinansują ujęcie wody w Kodrąbku, a ze Świnoujściem pokryją koszty budowy wodociągu na trasie Kodrąbek – Międzyzdroje to koszt będzie niższy. Jeśli zaś całość inwestycji ma pokryć Świnoujście to zamknie się to kwotą ok. 45 mln zł. Pojawiały się tez obawy o podniesienie cen za wodę pitną w Świnoujściu w związku z takimi wysokimi kosztami inwestycji. Część radnych uznała, że sprawa jest przesądzona i podwyżki cen za wodę muszą nastąpić...Budujcie, budujcie. Ostatecznie wszyscy poniesiemy konsekwencje. Były już lata, kiedy woda z kranu nie płynęła. Doczekamy się wszyscy.

Gość • Środa [24.04.2019, 21:39:13] • [IP: 10.144.136.**]

Ci zamożniejsi wyprowadzą się do Karsiborza.Wiele ziemi już tam nie zostało a napewno nie przybędzie.Ja już mam:)a ty?

Gość • Środa [24.04.2019, 20:39:07] • [IP: 31.0.37.***]

Zieloni? ?? Na usługach czerwonych komunistów. Won z miasta w las.

Gość • Środa [24.04.2019, 20:11:25] • [IP: 31.0.44.***]

Czerwone podlane zielonym daje rude :-D

Gość • Środa [24.04.2019, 18:33:35] • [IP: 5.173.128.***]

NIEUDACZNIAKI+ZAZDROSNICY bez WYOBRAZNI a tylko z jadem CIĄGLE KĄSAJĄ bo NIE WIEDZĄ, ze na tym polega ROZWÓJ !! KTO STOI W MIEJSCU ten sie COFA...

Gość • Środa [24.04.2019, 17:25:02] • [IP: 84.241.203.**]

Super -z roku na rok Świnoujście jest co raz piękniejsze...

Gość • Środa [24.04.2019, 16:26:51] • [IP: 31.11.129.**]

Kasa kasa kasa kasa...

Gość • Środa [24.04.2019, 16:19:51] • [IP: 5.173.128.***]

228 NA CO CZEKASZ KOMUSZKU .

Gość • Środa [24.04.2019, 16:18:34] • [IP: 5.173.128.***]

TE ZIOLONI TO TAKIE SZMATY BEZ WŁASNEGO ZDANIA NIEMCY ZAPŁACILI TRZEBA KRYTYKOWAĆ .

Gość • Środa [24.04.2019, 15:11:18] • [IP: 185.210.39.**]

W Szklarskiej Porębie cieszono się, że Gołębiewski stawia wielki hotel. Po wybudowaniu wszyscy w płacz, bo zabrał wszystkich turystów i mieszkańcy biedują.

Oglądasz 1-25 z 92
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■