POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [21.08.2019, 17:32:37] • Świnoujście

Na lekarza i kartę zgonu poczekacie

Na lekarza i kartę zgonu poczekacie

fot. iswinoujscie.pl

Niektóre samorządy zdecydowały się na takie rozwiązanie, widząc, jakie problemy mają mieszkańcy. Wygląda jednak na to, że nasze miasto nie zamierza zatrudniać koronera, czyli lekarza stwierdzającego zgony.

Kto wzywał do chorego, który chwilę później zmarł, karetkę, dobrze wie, o co chodzi. Od ratowników z pogotowia słyszy się w takich przypadkach, że nie są od stwierdzania zgonów, ale ratowania ludzi żywych. Szukanie lekarza, który przyjedzie do domu i wystawi kartę zgonu może trwać długie godziny. Sytuacja trwa od lat. Wiele samorządów - by pomóc mieszkańcom - postanowiło więc zatrudnić koronera, czyli lekarza stwierdzającego zgony. O takiego lekarza pytał też niedawno w interpelacji radny Wiesław Góreczny.

Także i my pytamy magistrat, czy zamierza zatrudnić koronera i czy prezydent dostrzega, że brak takiego lekarza to poważny problem dla mieszkańców.

Urząd Miasta odpowiedział nam, że w zakresie stwierdzenia zgonu podstawowe regulacje zawiera ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny.

- Zgon i jego przyczynę stwierdza lekarz rodzinny tej osoby lub inny, który w okresie 30 dni przed zgonem udzielał zmarłemu świadczeń lekarskich (np. lekarza ze szpitala, w którym przebywał zmarły) - informuje Hanna Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta. - Zgodnie z przepisami, Gmina Miasto Świnoujście zleca lekarzowi wystawienie karty zgonu jedynie w sytuacji, gdy osoba zmarła nie była ubezpieczona i nie miała swojego lekarza rodzinnego.

Jeżeli natomiast zachodzi uzasadnione podejrzenie, że przyczyną zgonu było przestępstwo, to w takim wypadku kartę zgonu wystawia lekarz, który na zlecenie sądu bądź prokuratora dokonał oględzin lub sekcji zwłok.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 27, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-27 z 27

Gość • Piątek [23.08.2019, 14:47:38] • [IP: 37.47.169.**]

Może jak juz ratują dzielni strażacy, to i do zmarłego przyjadą i wystawia świadectwo zgonu, np dowodca zalogi strażackiego wozu bojowego. Przecież gryzipiorki z UM zaprą sie rękoma i nogami przed załatwieniem jakiegoś logicznego rozwiazania tej sprawy.

JUST ACT 447 • Piątek [23.08.2019, 00:46:52] • [IP: 176.221.122.**]

LOOL, NIEZŁY BURDEL CHAZARSKIE PRZYBŁĘDY Z NASZEGO UBEKISTANU ZROBIŁY. KISZCZAK NA PEWNO BYŁBY DUMNY Z TYCH DEGENERATÓW, NOTABENE PRZEZ NIEGO NAMASZCZONYCH.

Gość • Czwartek [22.08.2019, 16:53:39] • [IP: 93.94.187.***]

Mój dziadek zmarł w domu, lekarz został poinformowany koło godz.16-tej a doktor przyjechał o 20-tej bo przyjmował pacjentów w przychodni. Masakra.

Gość • Czwartek [22.08.2019, 15:21:39] • [IP: 176.221.122.**]

Mojej znajomej zmarł mąż w domu I 4 godxiny trzeba było czekać bo lekarka przyjmowała pacjentów i nie mogła przyjechać stwierdzić zgpnu..

Gość • Czwartek [22.08.2019, 13:20:23] • [IP: 164.127.31.**]

"Na lekarza i kartę zgonu poczekacie". -- Jak już umrzemy, to czekać nie będziemy, kuprem do tej dziwnej gałki obracajacej się wokół osi się wypniemy i lekarz może sobie przyjeżdżać kiedy chce.

Gość • Czwartek [22.08.2019, 10:46:01] • [IP: 185.210.39.**]

Jak złapię zgona w Zakopanym na Rysach to już widzę jak mój lekarz rodzinny kupuje bilet i w te pędy jedzie pociągiem i wspina się żeby mi kartę zgonu wypisać!! Przecież to DEBILIZM jakiś. Powinien to robić jakiś lekarz dyżurujący w danym miejscu koniec kropka! A! Turysto z Australii czy choćby z Niemiec uważaj! Zawczasu kup swojemu lekarzowi rodzinnemu bilet do Polski jak tu jedziesz!!

Gość • Czwartek [22.08.2019, 10:13:20] • [IP: 78.8.252.***]

Stwierdzanie zgonu to nie jest zadanie dla samorządu. Lezy to w kompetencjach lekarzy i państwowego systemu opieki zdrowotnej. Natomiast okreslanie koronera lekarzem nie jest akuratne. Nie w każdym stanie czy county musi on mieć wykształcenie medyczne.

Gość • Czwartek [22.08.2019, 09:18:20] • [IP: 178.238.249.**]

Brawo radny Góreczny.Zawsze zajmuje się sprawami mieszkańców, szkoda że jako nieliczny radny. Dzięki niemu mamy też konewki, grabki i inne potrzebne sprzęty na cmentarzu, wiele zrobił żeby w starej części cmentarza zrobili porządne alejki. To tylko niektóre jego działania oby tak dalej.Starsi mieszkańcy są Panu wdzięczni.

Gość • Czwartek [22.08.2019, 08:20:45] • [IP: 62.69.231.***]

Nie ma w tej kwestii jeszcze regulacji ustawowej, więc to narzekanie to tylko bicie piany.

Gość • Środa [21.08.2019, 23:50:12] • [IP: 5.173.152.***]

Będziemy żyć wiecznie :)

Gość • Środa [21.08.2019, 23:41:04] • [IP: 37.7.54.***]

Stwierdzać zgon powinien czarny, jeżeli nie daje na tacę to pewnikiem jest martwy, a za akt zgonu co łaska nie mniej niż 1000 zł, a dają i więcej...

Gość • Środa [21.08.2019, 21:11:59] • [IP: 176.221.123.***]

Każdy denat powinien mieć napisane na CZOLE do jakiego lekarza rodzinnego należy.HA HA HA HA

Gość • Środa [21.08.2019, 20:51:37] • [IP: 178.238.252.**]

aż trudno uwierzyć XXI WIEK S K A N D A L WSTYD CHYBA NIGDZIE NA ŚWIECIE NIE MA TAKIEJ IGNORANCJI LUDZI

Gość • Środa [21.08.2019, 20:47:58] • [IP: 5.60.7.***]

W niedziele do Karsiborza do stwierdzenia zgonu przyjechał lekarz dyżurny ze szpitala. Czekaliśmy ok 2.5 godziny. Dziękuję dr Olkowi.

Gość • Środa [21.08.2019, 20:38:43] • [IP: 62.69.229.**]

Koroner jest nie tylko od stwierdzenia zgonu, ale także od zbadania przyczyny śmierci.

Gość • Środa [21.08.2019, 20:02:30] • [IP: 178.238.253.***]

18:35:07 - 👌👍

troll • Środa [21.08.2019, 19:16:19] • [IP: 46.230.141.*]

U nas przyjeżdżają jak już nieboszczyk zaczyna wydzielać nieprzyjemną woń. . A do ratowania żywych przyjeżdża karetka z innego powiatu. .

Gość • Środa [21.08.2019, 19:08:19] • [IP: 83.23.252.**]

a kto tam zmarł? Bo tam to menelownia...

Gość • Środa [21.08.2019, 18:35:07] • [IP: 37.8.231.**]

Jak stan prawny, określa ustawa z 1959 lub 1961, to dlatego mamy taki burdel w naszym kraju.Ciekaw jestem ile jeszcze ustaw, z XIX w. jest u nas stanem prawnym.Widać czym zajmują się te posły,. osły, Swoimi dietami i ile wyciągną za kadencję.

Gość • Środa [21.08.2019, 18:32:49] • [IP: 37.7.98.***]

To kpina żeby tyle czekać ze zmarłym w domu, w zeszłym roku do zgonu dziadka czekałam na lekarza 9 godzin.

Gość • Środa [21.08.2019, 18:30:28] • [IP: 80.245.191.***]

czy Lachowska potrafi zrozumieć pytanie ?? czy to za trudne? Pytanie brzmiało :" pytamy magistrat, czy zamierza zatrudnić koronera i czy prezydent dostrzega, że brak takiego lekarza to poważny problem dla mieszkańców" A odpowiedź. .. no cóż, komentarz zbędny.

Gość • Środa [21.08.2019, 18:24:54] • [IP: 176.221.122.***]

wystawia lekarz rodzinny hahaa nie widząc zwłok

Gość • Środa [21.08.2019, 18:18:10] • [IP: 176.221.123.***]

Nie ma to jak na sto siedemdziesiat dwa- sto siedemdziesiat piec podsluchac i artykul trzasnac ;)

Gość • Środa [21.08.2019, 18:15:13] • [IP: 213.238.97.***]

Wszystkie samorządy powinny to zrobić, ale przepisy są martwe. Za brak koronera nie ma kar.

Gość • Środa [21.08.2019, 18:11:08] • [IP: 83.21.55.***]

Jeżeli nie ma lekarzy specjalistów dla żywych to ciekawe kto się zgodzi na stwierdzanie zgonu

Gość • Środa [21.08.2019, 18:10:32] • [IP: 77.88.191.**]

Oczywiscie nie ma kasy, bo niby skad ma byc, jakby cos bylo dla mieszkancow zrobione to istnialoby ryzyko ze nie bedzie mozna znajmokow z podatku zwolnic bo przeciez tacy biedni sa i co byloby jakby nie mieli co do gara wlozyc i nie daj boze schodzic jeden po drugim z glodu ? Nie czepiajcie sie caly czas tu, badzcie troszke ludzcy i zrozumcie czlowieka :)

Gość • Środa [21.08.2019, 18:05:02] • [IP: 185.210.39.**]

Módlcie sie zatem aby Wasz zgon nie odbyl sie w miejscu publicznym i aby nie bylo problemów z ustaleniem kto jest waszym lekarzem rodzinnym i czy ew.moze dojechac wystawić karte zgonu. W przeciwnym razie polezycie pare godzin na chodniku w miejscu publicznym bo Hades bez karty nie zabiera. Ratownictwo Medyczne tez na zgony nie jezdzi.I mamy pas.

Oglądasz 1-27 z 27
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■