W związku z ostatnimi zmianami przepisów, rada gminy w drodze uchwały musi określić wymagania, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego, w szczególności: wymogi formalne zgłaszanych projektów, wymaganą liczbę podpisów mieszkańców popierających projekt (nie może być ona większa niż 0,1% mieszkańców terenu objętego pulą budżetu obywatelskiego, w którym zgłaszany jest projekt), zasady oceny zgłoszonych projektów co do ich zgodności z prawem, wykonalności technicznej, spełniania przez nie wymogów formalnych oraz tryb odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania. Poza tym: zasady przeprowadzania głosowania, ustalania wyników i podawania ich do publicznej wiadomości.
Idea budżetu obywatelskiego stanowi doskonałe narzędzie do budowania społeczeństwa obywatelskiego - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.- Proces, w którym powierza się mieszkańcom prawo bezpośredniego decydowania o przeznaczeniu części środków budżetu miasta pozwala na aktywizację i integrację środowisk lokalnych oraz wpływa na pogłębianie zaangażowania mieszkańców w kreowanie wizerunku miasta.
W projekcie uchwały czytamy, że zgłaszanym projektem może być każda inicjatywa obywatelska, która przyczyni się do poprawy warunków życia i funkcjonowania mieszkańców, uatrakcyjnienia przestrzeni miejskiej i oferty społecznej miasta. Inicjatywą obywatelską może być w szczególności:
1) budowa, modernizacja lub remont elementu infrastruktury miejskiej oraz zakupy inwestycyjne – projekty inwestycyjne tzw. twarde (koszt realizacji pojedynczego takiego projektu nie może przekroczyć kwoty 1 000 000 zł).
2) przedsięwzięcie o charakterze zdrowotnym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym – projekty nieinwestycyjne tzw. miękkie (koszt realizacji pojedynczego takiego projektu nie może przekroczyć kwoty 40 000 zł).
Zgłaszane projekty:
1) muszą być zgodne z prawem oraz mieścić się w granicach zadań i kompetencji Miasta;
2) nie powinny przekraczać przeznaczonego na ich realizację budżetu;
3) dotyczą tylko takich zadań, które można zakończyć w ciągu jednego roku budżetowego;
4) muszą obejmować całość zadania, z wyłączeniem etapowania przedsięwzięcia;
5) dotyczą tylko takich projektów, których koszty eksploatacyjne obciążające budżet Miasta w ciągu 3 kolejnych lat nie przewyższą kosztów przedsięwzięcia;
6) nie mogą dotyczyć projektów, które są ujęte w wieloletniej prognozie finansowej Miasta, w roku realizacji Budżetu Obywatelskiego lub ich lokalizacja nie może kolidować z zamierzeniami inwestycyjnymi Miasta.
Jak czytamy w projekcie uchwały, zgłoszone projekty nie mogą dotyczyć infrastruktury i mienia, którym dysponują podmioty inne niż miasto lub gminne jednostki organizacyjne. Wszystkie projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego muszą być ogólnodostępne.
Głosowanie nad projektem uchwały odbędzie się w czwartek, 28 marca.
O co chodzi?... Wymaganą liczbę podpisów mieszkańców popierających projekt (nie może być ona większa niż 0, 1% mieszkańców terenu objętego pulą budżetu obywatelskiego, w którym zgłaszany jest projekt). To skoro cale Swinoujscie ma około 38 tys mieszkanców to poprzeć projekt może jedynie 38 osób?
Jacht zakupiony za grubą kasę w ramach BO dla mieszkańców Świnoujścia cały sezon 2018 przestał w marinie.
POWINNI WYKLUCZYC WSZYSTKIE INSTYTUCJE FINANSOWANE Z BUDRZETU MIASTA TAKIE JAK SZKOŁY I SZPITAL
Dajcie spokój, ten budżet od początku był zrobiony tak, żeby wygrywały projekty zgłaszane przez miejskie jednostki, bo im najłatwiej zebrać głosy poparcia (np. pracownicy szpitala, szkoły, itd.). Dzięki temu wygrywają projekty które mają błogosławieństwo Urzędu Miasta. Bo który dyrektor zgłosi projekt wbrew woli prezydenta? Te projekty też powinny być realizowane, ale ze zwykłego budżetu, bez niepotrzebnego głosowania. Ale dzięki takiemu podejściu łatwiej eliminować projekty niemile widziane. Małym stowarzyszeniom i pojedynczym mieszkańcom trudno jest zebrać setki albo tysiące podpisów. Nie to co szkoła albo szpital...
Budżet obywatelski ma być dla ułatwienia życia , wypoczynku, rekreacji a nie na ratowanie spalonych czy zaniedbanych inwestycji, kulejących resortów-od tego są odpowiednie ministerstwa.
A kiedy powstanie kładka nad torami w Łunowie urzedowe kłamczuchy.
W ramach budżetu obywatelskiego proponuję klatkę metalową dla SLD. 😃😃
BEZ ZBIERANIA PODPISOW ZAPLANUJCIE KASE NA LADOWISKO VIS A VIS SZPITALA!!UZASADNIENIE-DROGA DO HELIKOPTERA BYLABY B.KROTKA, BEZ JAZDY NA SYGNALEPRZEZ MIASTO WYDLUZAJAC CZESTO CZAS UDZIELENIA PIERWSZEJ POMOCY.ZROBCIE TO W KONCU!!
Proponuję na szpital, na wyjazd integracyjny dla nauczycieli i uczniów jakiejś szkoły - najlepiej tam gdzie pracują znajomi, na toalety dla kundli. Dla podatników nic się nie należy. Są potrzebni tylko do głosowania i płacenia podatków. Przykład kładka w Łunowie. Tyle w temacie.
GDZIE MOJE PRZEJSCIE PRZEZ TORY W LUNOWIE
Dziwne że co roku ustalane są nowe reguły gry do Budżetu Obywatelskiego - raz jest 250 tyś, raz 500 tyś na inwestycje twarde teraz ma być 1 mln, raz mogą głosować osoby niepełnoletnie, raz dorosłe widać to taka kasa zaskórniak urzędu miasta, jak jest coś potrzebnego i nie ma w budżecie miasta zaplanowane to pociągniemy z budżetu obywatelskiego tylko zmienimy reguły - nazwa Budżet Obywatelski ma się nijak do realizowanych projektów (z małymi wyjątkami), a co z pieniędzmi przeznaczonymi na zatwierdzone projekty z poprzednich lat które do dzisiaj nie zostały zrealizowane - gdzież one są ?? i co z tymi projektami co miały być zrealizowane w poprzednich latach