iswinoujscie.pl • Czwartek [21.03.2019, 13:39:31] • Świnoujście
Dziś kalendarzowy pierwszy dzień wiosny. Jakie mu towarzyszą zwyczaje?

fot. iswinoujscie.pl
Jak co roku 21 marca żegnamy zimę, tradycyjnym topieniem Marzanny. W historii zwanej też kilkoma iminami. Nazywano ją Marzanna, Marzana, Marena, Morana, Morena, Mora, Śmierć, Śmiercicha, Śmiertka na część bogini symbolizującej ziemię i śmierć.
Przypomnijmy, że topienie Marzanny to tradycji obrzęd mający zapewnić urodzaj w nadchodzącym rok.
Jednak astronomicznym pierwszy dzień wiosny w roku 2019 przypadał na 20 marca. Ciekawostką jest jednak to, że dokładnie za 100 lat astronomiczny dzień wiosny przypadnie już w dniu 13 marca.

fot. iswinoujscie.pl
Pierwszy dzień wiosny to również tradycyjnie „dzień wagarowicza” Z tego powodu w szkołach organizuj się w tym dniu luźniejsze lekcje by młodzi ludzie nie organizowali sobie tego dnia we własnym zakresie. Szczególnie ci najmłodsi uczniowie.
Ciekawostką jest, że ten zwyczaj jest raczej typowo polskim zwyczajem. Nie znajdziemy odpowiednika w innych państwach. Może tylko w niektórych rejonach na Litwie.
źródło: www.iswinoujscie.pl
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
To co nie było dzisiaj wagarowiczów -- o upada tradycja tradycja w narodzie. Zanikają obyczaje co z tej młodzieży wyrośnie.
Jak tutaj świętować pierwszy dzień wiosny jak zaraz systemowe pachoły wystawią Ci mandat za kultywowanie tradycji, np. za" Topienie Marzanny" lub za pieczenie kiełbasek nad ogniskiem. Jak się nie mylę, to już te Brudzińskiego ciecie polowały na" Wagarowiczów"...