POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [17.03.2019, 11:12:55] • Świnoujście

Nie wszystko wytną. Ustalili przebieg drogi, ścieżki i chodnika

Nie wszystko wytną. Ustalili przebieg drogi, ścieżki i chodnika

fot. iswinoujscie.pl

Czy dla Urzędu Miasta liczy się tylko beton i samochody? - pytał niedawno nasz Czytelnik, zaniepokojony pracami w rejonie Fortu Zachodniego. Najnowszym „osiągnięciem” Urzędu Miasta, jakie widziałem, jest przygotowanie wycinki niemal 1,5 tysiąca drzew - pisze w liście. Opublikowany na iswinoujscie 26 lutego list doczekał się wreszcie odpowiedzi magistratu.

Z narastającym niepokojem obserwuję działania lokalnych władz - pisał niedawno nasz Czytelnik - zwracam się do Was, jako ostatniego niezależnego środka przekazu, z prośbą o nagłośnienie i powstrzymanie masowej eksterminacji zieleni w naszym mieście. Wielokrotnie przedstawiacie działania tutejszego UM pokazując te dobre jak i te złe. Niestety, w mojej opinii, tych złych jest ostatnio dużo więcej. Szczególnie jeżeli zwrócimy uwagę na gospodarkę terenami zielonymi. Najnowszym „osiągnięciem” UM, jakie widziałem, jest przygotowanie wycinki niemal 1,5 tysiąca drzew w rejonie Fortu Zachodniego. Ostatnie spokojne, zielone miejsce w tym rejonie. Promenada i wydmy zostały zamienione na hotelarski „raj”. Więc dlaczego Park Zdrojowy ma być dewastowany? Czemu niszczymy to co stanowi nasze wspólne dobro? Czy parkingi dla samochodów są wystarczającym argumentem?

Widzę tu ogromną przepaść między deklaracjami a działaniami UM - czytamy w liście.- Z jednej strony zapewnienia o dbałości o środowisko a z drugiej karczowanie kolejnych terenów zielonych. Po co nam hybrydowe autobusy, jeżeli UM w rejon nadmorski i Park Zdrojowy chce wpuścić kolejne setki samochodów? Czysta hipokryzja. Bardzo dziwnie to wygląda, jeżeli rejon wypoczynkowy jest traktowany jak plac budowy. Dewastacja terenów zielonych trwa, wycinanie tysięcy drzew nie zrównoważy duma z posadzonych dziesięciu drzewek ozdobnych na promenadzie. Krótkowzroczność działania UM jest jaskrawym przejawem braku troski o mieszkańców i środowisko. Wielokrotnie podczas spacerów po parku rozmawiałem z turystami, którzy podziwiali nasze tereny i z radością chodzili relaksując się wśród zieleni i śpiewu ptaków, chronili przed upałem w zacienionych alejkach. Podkreślali też, że największym magnesem dla nich jest zieleń i możliwość ucieczki od betonowej dżungli dużych miast. Co nam po nowych hotelach i setkach samochodów, gdy nie będzie gdzie wyjść odpocząć. Zrozumiały to już nawet azjatyckie państwa zamykając lub radykalnie ograniczając ruch turystyczny na kilka miesięcy w roku, aby przyroda mogła się odrodzić a mieszkańcy odetchnąć. W tropiku wystarczy kilka miesięcy, u nas potrzebne są całe lata. W Europie w wielu dużych miastach ruch samochodowy został drastycznie ograniczony, a u nas dąży się do jego wzrostu. W popularnych ośrodkach wypoczynkowych rozwijana jest komunikacja masowa a u nas stawiamy na indywidualną. Czemu jesteśmy znowu gdzieś daleko w tyle?

Czy dla UM liczy się tylko beton i samochody? Czemu nie możemy brać dobrych wzorców od innych i dbać o środowisko, zamiast je demolować? Działania UM można porównać do podcinania gałęzi na, której się siedzi, a podejmowane decyzje przez UM pokazują, że mentalnie tkwi on głęboko w poprzednich stuleciach. Czy liczy się tylko doraźny zysk ze sprzedanej kolejnej działki i premia roczna? Mam nieodparte wrażenie, że naczelną dewizą UM jest powiedzenie „po nas choćby potop” i dosłownie do tego skrupulatnie dąży. Potraktujmy wszyscy nasze środowisko jako dar, którym musimy mądrze gospodarować, aby mieć co przekazać naszym spadkobiercom.

P.S. Mieszkam w Świnoujściu już pięćdziesiąt lat i doceniam pozytywne zmiany jakie tu zaszły ale betonowanie tego pięknego miasta to nie jest sposób na przyszłość. Nie chcę jeździć za granicę, aby zobaczyć drzewa i posłuchać śpiewu ptaków – kończy swój list mieszkaniec Świnoujścia.

Po dłuższym oczekiwaniu mamy wreszcie odpowiedź Urzędu Miasta.

Jak przekazała nam Hanna Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście, drzewa w rejonie Fortu Anioła zostały zinwentaryzowane w związku z planowaną budową drogi wraz ze ścieżką rowerową i chodnikiem łączącej ulicę Jachtową z Uzdrowiskową.

- Nie jest to teren Parku Zdrojowego – informuje Hanna Lachowska. – Nie jest prawdą, że wszystkie oznaczone drzewa są przeznaczone do usunięcia. Szeroka, dokładna inwentaryzacja dała pełną wiedzę, jakie konkretnie drzewa tam. To z kolei pozwoliło poprowadzić przebieg drogi, ścieżki i chodnika tak, aby jak najmniej ingerować w ten drzewostan. Dzięki szczegółowej inwentaryzacji drzew drogi te zostały poprowadzony w pasach, gdzie cennych drzew jest najmniej albo wycinki będę w ogóle zbędne. Zachowana zostanie tzw. aleja bukowa, ścieżka rowerowa będzie biegła wzdłuż tej alei. Również sama ulica w części będzie biegnie po śladach drogi, która kiedyś tam istniała, od zabytkowej bramy przy ulicy Jachtowej do ulicy Uzdrowiskowej.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 62, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 51-62 z 62

Gość • Niedziela [17.03.2019, 12:51:38] • [IP: 62.69.203.***]

Po jaką cholerę robicie tam ulicę, niech wygodniccy ruszą dupę i zapieprzają z buta, a ja i większość mieszkanców Pani i Prezydentowi nie wierzymy bo kłamiecie, co innego mówicie a co innego robicie, oczywiscie dla mieszkanców to co najgorsze, myślicie tylko jak zarobić a się nie narobić.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 12:50:47] • [IP: 178.238.246.***]

Bardzo pięknie, bedzie piekna droga w miejscu gdzie dawniej byla, z tym ze przez lata zaniedbana. Ten odcinek doczeka sie rewitalizacji, bedzie mozna od jachtowej cywilizowanie, przespacorowac, przejechac rowerkiem czy nawet autem piękną oświetlona drogą jak w cywilizowanym miescie. Super, jeszcze raz super.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 12:36:02] • [IP: 94.254.224.***]

Niezalezni... HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA!!

Gość • Niedziela [17.03.2019, 12:30:52] • [IP: 92.42.112.***]

hurra, hurra, hurra ależ się cieszę że nie wszystko wytną HURRRRA kolejny zielony kawałek (już ostatki) poszedł się. ...

Gość • Niedziela [17.03.2019, 12:14:08] • [IP: 77.111.247.**]

Moze w koncu usuna te powalone, gnijace drzewa Zrobia porzadek w tym zaniedbanym podmiejskim lesie, ktory niektorzy zafascynowani zielenia i przyroda mieszkancy, nazywaja parkiem zdrojowym

Gość • Niedziela [17.03.2019, 12:01:32] • [IP: 176.221.123.***]

Jak już tak bardzo chcecie zrobić tam drogę to zróbcie deptak/drogę z kostki brukowej po starej ulicy wojska polskiego! Piękna kostka bardziej by tam pasowała i oczywiście ruch do 3 ton oraz 30 km/h najlepiej jednokierunkowy.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 11:54:36] • [IP: 37.8.231.***]

Popieram !! Mieszkam 28 lat w Świnoujściu i To co sie dzieje z lasami w naszym miescie przechodzi wszystko ! Jak nie wiesz o co chodzi to chodzi o KASE !!

Gość • Niedziela [17.03.2019, 11:43:36] • [IP: 83.11.67.***]

kolejna ścieżka na lewobrzeżu a co z kładką na łunowie? czemu nie można zrobić ścieżki na plaże w tym miejscu. plany S3 kolidują z tą inwestycją? więc teraz jest czas aby dostosować oba projekty do siebie, a nie czekać aż s3 powstanie i później mówić że już się nie da bo s3 już powstała. jeżeli rozwiniemy turystykę na łunowie to będzie można sprzedać kolejne działki nad morzem panie prezydencie. może taki argument do kogoś trafi. i co ze ścieżką rowerową warszów-międzyzdroje? potencjał niesamowity a inwestycji brak.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 11:35:53] • [IP: 109.243.230.**]

Prosze Redakcję o ponowne opracowanie tekstu Lachowskiej, bo są tam liczne błędy, chyba że ta pani tak to napisała, ale nie chce mi sie wierzyć, że zatwierdziła takie zdania:" Również sama ulica w części będzie biegnie po śladach drogi..."; " Szeroka, dokładna inwentaryzacja dała pełną wiedzę, jakie konkretnie drzewa tam."

Gość • Niedziela [17.03.2019, 11:33:10] • [IP: 176.221.122.***]

Czy wypowiedź pani Lachowskiej była redagowana? Bo odnoszę wrażenie, że to pisał ktoś, komu obcy język polski- "drogi te zostały poprowadzony w pasach", " inwentaryzacja dała pełną wiedzę, jakie konkretnie drzewa tam", " sama ulica w części będzie biegnie". PO PROSTU PEREŁKI JĘZYKOWE.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 11:22:05] • [IP: 80.245.187.***]

Zrobią co chcą, jak zawsze, później będą się jeszcze dziwić, że wcięli cały Park Zdrojowy i nie wiedzą jak do tego doszło.

Gość • Niedziela [17.03.2019, 11:15:49] • [IP: 62.69.251.***]

Uważam, że czytelnik dramatyzuje. Śpiew ptaków już dawno został wyparty przez ujadanie kundli, więc mała dolewka betonu niczego nie zmieni

Oglądasz 51-62 z 62
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■