POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [10.03.2019, 10:37:32] • Międzyzdroje

Uwaga na przebiegające zwierzęta! Co zrobić kiedy do takiego zdarzenia dojdzie?

Uwaga na przebiegające zwierzęta! Co zrobić kiedy do takiego zdarzenia dojdzie?

fot. Andrzej Ryfczyński

Zdjęcie, które zrobił nasz reporter na 12 km od Świnoujścia dobitnie świadczy o tym, że szczególnie w okresie wiosennym kierowcy powinni zachować szczególną czujność na drodze, która prowadzi przez tereny leśne.

Drogi prowadzące w sąsiedztwie lasów oraz często nadmierna szybkość to „okazja” do spotkania się przebiegającym zwierzęciem. Niestety taki zderzenie może się skończyć nie tylko tragicznie dla zwierzyny ale i dla użytkownika drogi. W takim wypadku właściciel pojazdu może jednak częściej spodziewać poważnych uszkodzeń pojazdu, a co za tym idzie strat finansowych.

Co jednak powinien zrobić kierowca, kiedy już do takiego wypadku dojdzie?

Zacznijmy od tego, że przepisy nic nie mówią o udzieleniu pomocy rannemu zwierzęciu, jednak pamiętajmy że to istoty żywe i cierpią.
Kogo jesteśmy zobowiązani do powiadomienia? Jest to taka sama kolizja lub wypadek jak każdy inny. Dlatego też na drodze za miastem powinniśmy zawiadomić policję, a w mieście straż miejską.
Przepis mówi, że do naprawienia szkody obowiązany jest ten, kto wyrządził szkodę innej osobie na skutek swojego działania lub zaniechania. Przypominamy, że za szkody wyrządzone podczas kolizji ze zwierzęciem domowym lub gospodarskim odpowiadają ich właściciele.

Poważny problem zaczyna się kiedy dojdzie do kraksy z dzikim zwierzęciem. W takim wypadku często nie jest znany „właściciel” zwierzęcia i pamiętajmy, że możemy liczyć tylko na nasze autocasco, zwłaszcza kiedy do wypadku dochodzi w miejscu odpowiednio oznakowanym.

Dlatego też lepiej zachować ostrożność i ściągnąć na drodze nogę z gazu.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 24, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-24 z 24

Gość • Wtorek [12.03.2019, 23:32:12] • [IP: 37.47.161.***]

Zwierzyna w stanie wolnym jest własnością Skarbu Państwa a nie koła łowieckiego!

Gość • Wtorek [12.03.2019, 23:29:56] • [IP: 37.47.161.***]

Art. 25. och. zw. Obowiązki kierowcy, który potrącił zwierzę Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 zasady uśmiercania zwierząt, ust. 3.

Gość • Niedziela [10.03.2019, 22:41:40] • [IP: 176.221.123.**]

ktoś wydał decyzję o wycince drzew? ktoś komuś zabrał dom...zwierzyna się gubi. To samo było na trasie do gdańska..mase zwierzyny na drodze..czy tez na poboczu. i cisza..taka natura..

mózgi auciarzy jak pralka • Niedziela [10.03.2019, 20:33:52] • [IP: 109.243.230.**]

Uwaga też na chyłkiem przebiegających dwoma kółkami rowerzystów, spychanych jako użytkownicy dróg najniższej kategorii - na siodełku jest trochę mięsa - czy dostrzeżecie to panowie w wysokich kabinach TIR-ów albo postukańcy obdarzeni gładkim asfaltem, pędzący w osobówkach?

Gość • Niedziela [10.03.2019, 19:56:13] • [IP: 80.245.188.***]

Nie tylko starsi ludzie dokarmiają ptaki. robią to nawet weterynarze przy 11 listopada. Dokarmiają ptaki karma dla pupili ludzi mających w domach. Ptaki musza same zadbać o pokarm taka jest ich natura.

Gość • Niedziela [10.03.2019, 19:06:28] • [IP: 31.0.87.**]

GOŚCIU ODWAL SIE OD PANA CO KARMI PTAKI KOLO KAUFLAND. to dobry człowiek a ty zly typ nigdy bym ci nie dala nawet wody brudnej!!

Gość • Niedziela [10.03.2019, 19:01:40] • [IP: 31.0.87.**]

Mordercy !!zycze kazdemu to samp kto zabił zwierzę.

Gość • Niedziela [10.03.2019, 18:50:54] • [IP: 37.8.231.***]

Karmienie gołębi świeżym chlebem, co notorycznie czynią starsze panie, szybko, bo w ciągu 6 miesięcy prowadzi do ich wyginięcia. Powód- pasożyty, a także brak umiejętności zdobywania pożywienia. Im więcej dokarmiamy gołębie chlebem tym jest ich mniej. To tylko stwierdzenie, że dobrocią zabijane są dzikie ptaki. Czy o to tym osobom chodzi?

Gość • Niedziela [10.03.2019, 18:04:46] • [IP: 94.254.161.***]

Dwunasty kilometr to już teren Międzyzdrojów. Warto na mapę czasami zobaczyć.

Gość • Niedziela [10.03.2019, 17:55:44] • [IP: 37.47.150.***]

A kto zarządza na ul. Matejki bo tam mi sarna wyskoczyła, policja była protokół jeszcze chyba gdzieś mam bo było to parę ładnych lat temu

Gość • Niedziela [10.03.2019, 17:42:19] • [IP: 81.173.167.**]

A jak reagowac na baranow na rowerach? A dokarmiajacym zwierzyne oraz ptactwo, o polowe zmiejszyc dochody, zamiast dawac jeszcze dodatkowa rente.

Gość • Niedziela [10.03.2019, 17:40:40] • [IP: 93.94.191.**]

takie małe to pół biedy gorzej z odyńcem lub jeleniem a na drodze do Wolina pootwierane bramy na szeroko nawet Żubr może chcieć się zmierzyć z Tirem

Gość • Niedziela [10.03.2019, 14:47:09] • [IP: 37.47.174.**]

o joj joj. a gdyby tak szła sobie tamtędy staruszka ? A to przecież akurat również mogła być wasza matka ! Albo jakby tamtędy przechodziła sobie akurat procesja ?

Gość • Niedziela [10.03.2019, 13:16:45] • [IP: 88.156.232.***]

Co do dzikich zwierząt. Zadaniem każdej gminy jest Całodobowa Opieka weterynaryjna w związku ze zdarzeniem drogowym z udziałem zwierząt. To gmina musi mieć podpisana umowę z jakimś ośrodkiem.

Gość • Niedziela [10.03.2019, 12:51:03] • [IP: 80.245.189.***]

to istoty żywe i cierpią a więc noga z gazu

waldi • Niedziela [10.03.2019, 12:44:49] • [IP: 188.146.229.*]

Czyli w razie kolizji ze zwierzakiem, zasuwamy i usuwamy najbliższy znak o dzikiej zwierzynie i wszystko będzie gucio. Przypomina mi sie wypadek na statku, gdy motorek spadł z relingu i załoga zamiast wzywać lekarza to najpierw zakładali mu buty robocze i kask na nieprzytomna głowę.

Gość • Niedziela [10.03.2019, 11:54:20] • [IP: 80.245.190.***]

Jeżeli był znak ostrzegawczy uwaga zwierzęta to jest pozamiatane inaczej ma się sytuacja w przypadku braku takiego znaku ostrzegawczego

Gość • Niedziela [10.03.2019, 11:49:54] • [IP: 46.76.11.***]

Nawiążę do tematu dokarmiania zwierząt a konkretnie ptaków na osiedlach mieszkaniowych przed blokami.Przy ulicy Matejki przy bloku nr 40, na przeciwko sklepu KAUFLAND, codziennie rano około godz. 09 i po południu około godziny 15, starszy pan mieszkający w owym bloku dokarmia stado ptaków/mewy, wrony, gołębie/zlatują się jak much do miodu.Ten gość nie zdaje sobie sprawy, że wyrządza krzywdę ptakom, mieszkańcom i wszystkim po kolei.Ocxywiscie Straż Miejska przejeżdża, Policja również oraz administrator budynku SŁOWININ nikt nie reaguje.Jego pokarm przyciąga różne insekty nie chciane przez lokatorów. Ten jegomość nie zdaje sobie sprawy, bo jeśli ktoś mu zwróci uwagę to śmieje się ironicznie.Temat zwierzyny leśnej to odrębny temat.Ludzie dokarmiają bo uważają to za atrakcje, a jak dojdzie do tragedii to szukają winnych.KARMICIELE WEŻCIE TO POD ROZWAGE...

Gość • Niedziela [10.03.2019, 11:46:35] • [IP: 151.248.62.***]

Co, jeżeli natknąłem się na sarnę w terenie zabudowanym? Nie poinformowałem zadnych służb (nie wiedziałem) . Mam ślady zwierzęcia, jej sierści itp, jest jakaś szansa odzyskania pieniędzy za szkody?

Gość • Niedziela [10.03.2019, 11:38:12] • [IP: 178.235.147.***]

siatki powinny byc na odcinku minimum swinoujscie-wolin

Gość • Niedziela [10.03.2019, 11:30:20] • [IP: 176.221.123.***]

to prawda zawsze trzeba dzwonic po Policję bo ktoś musi zapłacić za naprawę samochodu A Policja jest bardzo dobrym Świadkiem Zdarzenia

Gość • Niedziela [10.03.2019, 11:27:20] • [IP: 46.169.231.**]

NIE PISZCIE BZDUR NIE W PROWADZAJCIE W BLAD KIEROWCOW ZA ZWIERZETA DZIKIE ODPOWIADA KOLO LOWIECKI KTORE W TYM REJONIE ZARZADZA DZIKIMI ZWIERZETAMI NA SWOIM REGIONIE NAPEWNO WEZWIJ POLICJE PROTOKOL SPRAWDZ JAKIE KOLO LOWIECKIE JEST NA TYM TERENIE RZECZOZNAWCA SAMOCHODOWY ZGLOS KOLIZJE SWOJEJ UBEZPIECZALNI I PODAJ WLASCICIELA DZIKIEJ ZWIERZYNY W TYM PRZYPADKU KOLO LOWIECKIE

Gość • Niedziela [10.03.2019, 11:24:12] • [IP: 31.0.69.***]

Gmina powinna płacić... Pod Karsiborami też pseudo myśliwy dokarmia i biegają między samochodami...

Gość • Niedziela [10.03.2019, 10:54:28] • [IP: 176.221.123.***]

a koło łowieckie nie odpowiada na szkody zwierzat wyrzadzone na ich terenie? banda dzikusow dokarmia na potege by bylo ich jak najwiecej w dupie majac ekosystem, ale jak ktos rozjedzenie sarne to juz nie ich problem?

Oglądasz 1-24 z 24
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■