POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [27.02.2019, 23:01:10] • Świnoujście

Tłusty czwartek – zobacz, jak świętuje się go w innych państwach

Tłusty czwartek – zobacz, jak świętuje się go w innych państwach

fot. Organizator

Pieczenie mięsa na grillu, bitwa na kwiaty i jedzenie bliskowschodnich gołąbków – właśnie tak tłusty czwartek jest obchodzony w innych krajach. Jeśli chcesz poznać różne tradycje związane z ostatnimi dniami przed wielkim postem, przeczytaj przygotowane przez nas zestawienie!

Pączki z różnymi nadzieniami i faworki delikatnie przykryte cukrem pudrem to nasze ulubione desery, które jemy w hurtowych ilościach w pewien szczególny dzień przed postem – tłusty czwartek. Nic dziwnego, że polska wersja tłustego czwartku staje się coraz bardziej popularna w różnych krajach, między innymi w USA. Inne państwa także mają ciekawe zapustne tradycje, które możesz poznać dzięki zestawieniu przygotowanemu przez specjalistów z sieci AccorHotels.

Tłusty czwartek – zobacz, jak świętuje się go w innych państwach

fot. Organizator

Grecja
Inaczej niż w Kościele rzymskokatolickim greckokatolicki post zaczyna się tzw. „czystym poniedziałkiem”. 11 dni przed nim Grecy świętują Tsiknopempti, czyli własny tłusty czwartek, podczas którego zamiast pączków je się… grillowane mięso. Święto obchodzą nie tylko religijni mieszkańcy Grecji: w wielu miasteczkach lokalne władze rozstawiają na głównych rynkach grille i organizują małe festiwale z muzyką i atrakcjami.

Tłusty czwartek – zobacz, jak świętuje się go w innych państwach

fot. Organizator

Włochy
Mało który naród potrafi bawić się tak, jak Włosi. Być może dlatego ich tłusty czwartek, czyli giovedi grasso, nie polega na jedzeniu, a prawdziwej karnawałowej zabawie. Znana jest z tego zwłaszcza Wenecja, w której w tym dniu są organizowane maskarady i bitwy na kwiaty, a miasto zdobią zachwycające iluminacje.

Tłusty czwartek – zobacz, jak świętuje się go w innych państwach

fot. Organizator

Syria
W Syrii tłusty czwartek jest obchodzony jako Drunkard’s Thursday – to wtedy urządza się rodzinne przyjęcia, na których nie brakuje zarówno jedzenia, jak i napitków. Tradycyjnie podawaną na nich potrawą są dolmy, czyli bliskowschodnie gołąbki z jagnięciny i ryżu zawijane w liście winogron. Na osłodzenie czasu tuż przed postem są podawane figi gotowane w melasie.

Tłusty czwartek – zobacz, jak świętuje się go w innych państwach

fot. Organizator

Szwecja
Z kolei Szwedzi tuż przed postem świętują „tłusty wtorek”. W dzień przed środą popielcową wszyscy jedzą deser nazywany semla, czyli bułki z nadzieniem z pasty migdałowej, mleka oraz bitej śmietany. Jako że bułki są pieczone z białej mąki, ten dzień jest również nazywany „białym wtorkiem”.

Wielka Brytania
Również Brytyjczycy jedzą desery w dzień przed środą popielcową. Chociaż ten konkretny wtorek nazywany jest często „dniem naleśnika”, to zwyczajowo je się duże ilości tych potraw, których podczas postu będzie się unikać w ramach pokuty. Pancake Tuesday nazywane jest również Shrove Tuesday, czyli zapustnym wtorkiem.
Źródło: www.accorhotels.com/pl/polska/index.shtml


komentarzy: 4, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-4 z 4

Gość • Czwartek [28.02.2019, 13:18:15] • [IP: 164.127.40.***]

Intrygujący jest podpis pod zdjęciami:" organizator". Czyżby organizator tłustego czwartku był JEDEN? A moze to jest Unia Jewropiejskaja? Z pijakiem Junckerem? Oooo, uważaj, czy to, co zjesz, nazwane pączkiem, nie będzie aby z nadzieniem z ślimaka uznanego ok.10 lat temu za rybę, by łatwiej było obracać nim w handlu, a teraz może przemianowanego na... marmoladę?

Gość • Czwartek [28.02.2019, 12:41:53] • [IP: 2.108.164.*]

A na pierwszym zdjęciu duńskie fastelavnsboller - pyszne! Z kremem, bitą śmietaną i dżemem malinowym. Kaloryczne, ale za to jak smakują!

Gość • Czwartek [28.02.2019, 06:23:49] • [IP: 37.47.178.**]

Wszyscy uznają Tłusty Czwartek a czy uznają też Wielki Post?

cały rok to tłus.czwartki • Czwartek [28.02.2019, 00:19:45] • [IP: 164.127.40.***]

Całe wieki tłuste dni poprzedzające Wielki Post stanowiły pewną całość z owym Wielkim Postem, nawet karnawał. A dziś? Karnawał mamy przez cały rok, w każdej chwili możemy włączyć jakikolwiek ekran (niedługo będą już zwijane - jako tablety) i festiwal piesni i tanca, możemy go wsączyć do toalet, do sal szpitalnych (-telewizory na monety - to dodatkowa udręka oprócz tej codziennej, samej choroby), Życie wypełnia jeden wielki hałas programów, muzyki, filmików, memów, reality shows, seriali - życie się gdzieś skurczyło i ucichło wraz z głosem sumienia.Jedyna optymistyczna rzecz, to dużo ludzi w kościołach w otwierające W. Post Środy Popielcowe mimo że nie jest to obowiązkowe, a są to normalne dni pracy. Czyli są tacy, którzy widzą sprawę W CAŁOŚCI, nie kończy sie ten temat na tłustym czwartku.

Oglądasz 1-4 z 4
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■