Założenia programowe:
Upowszechnianie elementów sztuki i wzornictwa odnoszących się do ikonografii i symboli Wielkanocnych, obejmujących tradycję ludową, historyczną, z przynależnymi jej symbolami i artefaktami, uwzględniając przy tym szeroko pojętą sztukę współczesną z elementami nowoczesnego wzornictwa. Mile widziane będą tradycyjne folklorystyczne formy dekoracyjne ( stroiki, palmy, wycinanki, pisanki, etc. , jednak postrzegane poprzez pryzmat współczesnej kultury materialnej)
-Tworzenie i utrwalanie tradycji regionalnej, pielęgnującej wartości zawarte w pojęciu „tożsamość miejsca"
-Promocja Świnoujścia - miasta czterdziestu czterech wysp, nadmorskiego regionu i Miejskiego Domu Kultury
-Pobudzanie wyobraźni i kreatywności, krzewienie twórczych form spędzania czasu w kontekście wychowania poprzez sztukę
Uczestnikiem konkursu może być każdy, kto na adres: Miejski Dom Kultury
ul. Wojska Polskiego 1/1, 72-600 Świnoujście, nadeśle prace plastyczne, z określonego, poniżej obszaru dyscyplin artystycznych.
Do nadesłanych prac należy dołączyć drukowaną kartkę zawierającą następujące informacje: imię i nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania i numer telefonu oraz podpisany załącznik z oświadczeniem RODO. Nadesłane prace przechodzą na własność organizatora.
Preferowane obszary dyscyplin plastycznych:
-miniatura rzeźbiarska
-ceramika
-tkanina artystyczna
-mozaika
-grafika
-malarstwo
-rysunek
-rękodzieło artystyczne ( ludowe, folklorystyczne )
Prace będą oceniane przez Jury w strefach: do lat 6, szkolna do lat 14, otwarta.
Termin nadsyłania prac upływa 8.04.2019 r.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w Niedzielę Palmową 14.04.2019r.
Po ogłoszeniu wyników odbędzie się aukcja i prezentacja nadesłanych prac konkursowych w Galerii Art, Miejskiego Domu Kultury.
Do wygrania nagrody rzeczowe, kupony podarunkowe i nagrody pieniężne.
Nadesłanie prac jest zgłoszenia konkursowego wraz z pracą jest równoznaczne z wyrażeniem zgody- przez uczestników oraz ich opiekunów- na przetwarzanie danych osobowych przez organizatorów oraz publikowanie i wykorzystywanie prac plastycznych w ramach konkursu.
Regulamin: www.mdk.swinoujscie.pl/wyspy-wielkanocne-nowa-tradycja/
A może by tak odważnie pobudzić kreatywność z okazji obchodzenia tradycji 1 maja a nie świąt chrześcijańskich, które solą w oku współczesnego pogaństwa?
Bądźcie wierni tradycji wyniesionej z domów rodzinnych, nie mieszajcie tradycji z różnych regionów w jednej pracy! Nie wykonujcie wg odezw sprzed lat tych PRLowskich by tu na Ziemiach Zachodnich tworzyć mix nowy bo to czysty folkloryzm, który do niczego dobrego nie prowadzi. np.na jednej pisance nie mieszajmy starych wzorów i tych starych z różnych regionów Polski.Odrębnych regionalnie. Zmieszać można różne pisanki, każdą w innym stylu w jednym koszyczku bo tacy właśnie jesteśmy, razem i różni.. Zachowanie tradycji ma chyba pierwszeństwo nad nowym i tworzeniem nowej tradycji. To błędne i wypaczone. Folkloryzm jest już bardzo źle postrzegany. Mamy swoje tradycje, które przetrwały wieki, bądźmy im wierni.
Pomyłka w opisie. Chodzi o krzYwienie a nie krzEwienie twórczych form. Zabieram się do wypieku jaj strusich we wzory folkloru SPD.
"...stworzenie formy przestrzennej, rzeźby, płaskorzeźby lub formy płaskiej o tematyce związanej z SZEROKO POJĘTĄ tradycją Świąt Wielkanocnych. Wszystkie treści twórcze powinny odnosić się do symboli i ikonografii związanych z Wielkanocą." --- To szerokie pojmowanie nie wiem, co znaczy, czy oznacza wyjście poza symbole w sposób czytelny chrześcijańskie? Czy za szeroko pojętą tradycję uzna sie bezsensownego i nieobecnego w chrześcijańskiej ikonografii ZAJĄCA? (nieobecnego jako symbol wielkanocny, bo w innym znaczeniu istnieje). A czy można mnożyc na dziele wizerunki kur? Bo głupie media poprzez de bi l n e reklamy wbijaja nam własne, z gruba ciosane symbole niby związane z Wielkanocą.
Nie obrzydzajcie swiąt, mamy luty
SUPER !!