POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [12.02.2019, 17:51:26] • Świnoujście

Czytelniczka: Czy Bałtyk zaleje nasze miasta?

Czytelniczka: Czy Bałtyk zaleje nasze miasta?

fot. Edmund Papski

Coraz więcej mówi się o podnoszeniu poziomu oceanów, w tym Bałtyku - pisze nasza Czytelniczka.- Czy nie powinniśmy się bać, że wydmy już nas przed morzem nie ochronią? Pytanie pada w kontekście inwestycji, które prowadzone są dziś w Świnoujściu czy Międzyzdrojach.

Na wydmach w Świnoujściu czy Międzyzdrojach budowane są dziś różne budynki. Kiedyś nie było mowy, żeby coś w takich miejscach powstawało - zaczyna swój list nasza Czytelniczka. - Kiedy zmieniło się traktowanie wydm jak obszaru chroniącego miejscowości nadmorskie przed morzem?

Nasza Czytelniczka zastanawia się, jaki był tego powód i czy to jest dobry kierunek.

Coraz więcej mówi się o podnoszeniu poziomu oceanów, w tym Bałtyku - pisze dalej.- Czy nie powinniśmy się bać, że wydmy już nas przed morzem nie ochronią? Że nastąpi dzień, w którym Bałtyk te miasta zaleje.

- Rolą wydm była, jest i będzie ochrona zaplecza brzegu morskiego, czyli m.in. infrastruktury, która znajduje się za nimi - zapewnia Ewa Wieczorek, rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie. - Jest to naturalna forma „budowli” ochronnej brzegu i nic się tutaj w naszym stanowisku nie zmienia. Urząd Morski w Szczecinie, w podległym naszej jurysdykcji pasie technicznym (Czytelniczka prawdopodobnie nie ma wiedzy o przebiegu jego granicy), nie zezwala obecnie i nie zamierza zezwalać w przyszłości na wznoszenie na wydmach, na gruntach Skarbu Państwa, trwałych obiektów budowlanych. Wyjątek stanowić mogą niewielkie obiekty zaplecza turystycznego, takie jak np. sanitariaty lub przejścia na plażę. Nie zamierzamy też wydawać zgód na komunalizację lub prywatyzację tych gruntów.

Rzecznik dodaje, że inaczej sprawa się ma w odniesieniu do terenów inwestycyjnych aktualnie prywatnych lub komunalnych, gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje trwałą zabudowę.

- Tam, zgodnie z naszymi kompetencjami, wymagamy wykonania przez inwestora odpowiednich zabezpieczeń technicznych, które zapewnią ochronę zaplecza oraz inwestycji przed ewentualną powodzią morską - informuje Ewa Wieczorek.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 41, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 26-41 z 41

Gość • Wtorek [12.02.2019, 21:40:55] • [IP: 83.20.239.***]

To jest pytanie, niczym" czy kiedyś pomrzemy?". Odpowiedź jest prosta: zaleje. A zabezpieczenia techniczne przez inwestora budowli na wydmach tak samo pomogą, jak techniczne zabezpieczenia do nieśmiertelności. Narazie cieszcie sie jeszcze suchymi tyłkami...

Gość • Wtorek [12.02.2019, 21:01:46] • [IP: 5.173.129.***]

A Netun zgwałci 🤣🤣🤣

Gość • Wtorek [12.02.2019, 20:50:36] • [IP: 176.221.122.***]

Na miejscu czytelniczki bardziej bałbym się podwyższonego poziomu wody ale w mózgu.

Gryf • Wtorek [12.02.2019, 20:37:07] • [IP: 176.221.123.***]

Słowa czytelniczki nie są ważne, ale sam temat jest bardzo ważny gdyż dotyczy natury a dokładnie jej zmian i wpływu na nasze dalsze istnienie. Zagrożenie zalania Ś-cia istnieje i jak zauważają sami badacze, efekt rozmnażania następuję szybciej niż wcześniej przewidywano i zaskakująco efektywnie. A co za tym idzie, zalanie części naszego miasta może nastąpić szybciej niż wspomniane 50 lat. Ale głupi żyją dniem dzisiejszym, mądrzy jutrem a wybitni dalszymi latami. My dzisiaj wydając nasze miejskie fundusze bierzmy to pod uwagę a prywatni inwestorzy sami za swoje odpowiadają. Jeżeli wzmocnienie brzegu morskiego a także brzegów okolicznych wód może opóźnić zalanie miasta, zróbmy coś w tym temacie.

Gość • Wtorek [12.02.2019, 20:36:03] • [IP: 37.8.230.**]

Niech się czytelniczka nie martwi, wypier dzielili hektar lasu, teraz Bałtyk zauważy gdzie jest ląd i nie zaleje.

JUST ACT 447 • Wtorek [12.02.2019, 20:30:08] • [IP: 80.245.178.***]

Z TEGO CO OBSERWUJEMY OD KILKUNASTU LAT ŚWINOUJŚCIE ZALEWANE JEST BETONEM ZARAZ PO TYM JAK WYTNIE SIĘ DRZEWA. UZDROWISKO TO TO JUŻ CHYBA NIE JEST BO WYRŻNIĘTO WIĘKSZOŚĆ ZIELONEGO NAD MORZEM. POZA TYM BETO MA DUŻĄ MASĘ I POWODUJE ZAPADANIE SIĘ ŚWINOUJŚCIA W MORSKIE OSTĘPY.

media to generatory mitów • Wtorek [12.02.2019, 20:30:04] • [IP: 164.127.241.***]

Przestrzegam przed łatwymi wierzeniami w mity rozmaitych lobbies gospodarczych, ekonomicznych, nawet ideologicznych (tzw. obrońców przyrody) - przecież np.kwestia rzekomo najważniejszego problemu globu, dwutlenku węgla, to mit utworzony w interesie lobby wiatrakowego czy atomowego, budującego elektrownie atomowe. Pamiętam, jak jeszcze 10 lat temu można było usłyszec profesora Jaworowskiego, jednego z nielicznych, którzy sprzeciwiali się" ideologii CO2". Mówi sie o globalnym ociepleniu wskutek nadmiernej emisji CO2, a wydaje się, że mamy po prostu jedno z ociepleń klimatu liczonych w historii w setkach. Mit o podniesieniu się poziomu oceanów wynika z tego o CO2, ale znam nawet kogoś uczącego geografii w szkole, kto tym proroctwom nie daje wiary..

Gość • Wtorek [12.02.2019, 20:10:57] • [IP: 80.245.189.***]

Jak czytelniczka ma zamiar zyc 200 lat to ma szanse zaobsrewowac zmiany w poziomie morza..

Gość • Wtorek [12.02.2019, 19:52:45] • [IP: 176.221.123.***]

Betonu u nas dostatek i można jak w Holandii wznieść zapory.

Gość • Wtorek [12.02.2019, 19:16:52] • [IP: 83.11.163.***]

zlego diabli nie biora...

Gość • Wtorek [12.02.2019, 18:16:50] • [IP: 2.108.164.*]

Droga czytelniczko - zmiany na ziemi są nieuchronne. Nic nie jest stałe. Mapy pokazują jak będą wyglądały kontynenty za 50 lat. Trzeba się z tym pogodzić. Cóż, człowiek nigdy nie wygra z naturą.

Gość • Wtorek [12.02.2019, 18:16:24] • [IP: 37.248.167.**]

Urząd Morsku ma wpływ na zapisy w planie zagospodarowania gdyż sam go opiniuje.Gdyby na etapie opiniowania nie pozwolił na inwestycje w terenach wydmowych to nigdy by nie powstały.Wydny są najbardziej skutecznym sposobem na powstrzymywanie Bałtyku, a każda inwestycja na wydmach powoduje zagrożenie zalewaniem terenów znajdujących się w głębi lądu.

Gość • Wtorek [12.02.2019, 18:05:02] • [IP: 185.13.106.***]

Rydzyk z prezesem wybuduje wam arkę tylko wpłaćcie cegiełkę na stocznie.

Gość • Wtorek [12.02.2019, 18:00:13] • [IP: 37.7.133.***]

Szanowna czytelniczko ! Jeżeli poziom wody w Bałtyku wzrośnie to te wydmy Cię wcale nie obronią bo woda zaleje miasto od strony kanału !

Gość • Wtorek [12.02.2019, 17:59:18] • [IP: 31.0.68.***]

Kiedyś napewno

Gość • Wtorek [12.02.2019, 17:55:10] • [IP: 5.173.153.***]

Pewnie że Świnoujście za jakiś czas zaleje w końcu nie leżymy na górce. ..

Oglądasz 26-41 z 41
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■