POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [23.08.2013, 08:13:40] • Świnoujście

Pisarz i włóczęga czyli Klimko – Dobrzaniecki na Famie

Pisarz i włóczęga czyli Klimko – Dobrzaniecki na Famie

fot. Marta Konczalska

Studiował teologię, filozofię i filologię islandzką. Wydał dwa tomy wierszy po islandzku. Opublikował m.in. zbiory opowiadań „Wariat”, „Rzeczy pierwsze”, nowelę „Kołysanka dla wisielca” oraz powieści „Dom Róży. Krýsuvík” i „Bornholm, Bornholm”. Pisze prozę dla dorosłych, ostatnio również dla dzieci. Tłumaczony na kilka języków. Doceniany przez czytelników, krytyków i ministerstwa kultury w kraju i poza nim. Jego najnowsza powieść zostanie wydana w czerwcu 2013. Rozgłos przyniosła mu quasi-powieść, składająca się z dwóch odrębnych nowel: „Dom Róży” i „Krýsuvík” (nominacja do Nike). W latach 1997-2007 mieszkał w Reykjaviku. Od 2007 – w Wiedniu.

Hubert Klimko-Diobrzaniecki, bo o nim mowa, był bohaterem autorskiego spotkania w ramach cyklu tegorocznej Famy „Miejsca Literatury”. Popołudnie ze znanym pisarzem prowadził , nie mniej znany – Darek Foks. Spotkanie, jak wszystkie z cyklu, odbyło się w „Miejscu Sztuki 44”, nowej galerii przy ul. Armii Krajowej 13. Miejscem opiekuje się artysta plastyk Andrzej Pawełczyk.

Tym razem spotkanie dedykowane były twórczości „autora-włóczęgi” jak określił Dobrzanieckiego Dariusz Foks, koordynator projektu Miejsca Literatury na Famie. To on właśnie prowadził spotkanie.

Zarówno moderator jak i słuchacze ciekawi byli pierwszym rzędzie, jak los wiecznego wędrowca wpłynął na jego twórczość, które postaci jego książek noszą cechy autobiograficzne. Na kartach książek Dobrzanieckiego odnajdziemy postaci z rodzinnego, prowincjonalnego Dolnego Śląska, a z drugiej natomiast – do zamożnego i dostatniego Reykjaviku, w którym mieszkał przez wiele lat. O swoich literackich motywacjach powiedział w wywiadzie dla tvp.info: „Małe zdarzenia zmieniają bieg historii. To mnie fascynuje najbardziej. Nie ta tzw. wielka historia, rozgrywająca się w gabinetach polityków. Ważniejsze bywają przypadki, które czasem wymykają się logice.”

Pełna sala w Miejscu Sztuki44 potwierdziła i tym razem, że starania organizatorów Famy o sfinansowanie cyklu Miejsca Literatury nie poszły na marne. Wkrótce kolejne ciekawe spotkania tego cyklu. Warto śledzić program festiwalu.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Sobota [24.08.2013, 16:23:29] • [IP: 62.69.254.***]

Ka Wu Dysz Bum. Pszszszszzzz... . . . .

Gość • Piątek [23.08.2013, 18:12:25] • [IP: 62.69.255.**]

Na forum zawrzało...

Oglądasz 1-2 z 2
■ Ogrody działkowe Nad Zalewem z przerwą w dostawie prądu 24 listopada ENEA Operator sp. z o.o. - planowane wyłączenia. Obszar Świnoujście w dniach: 2020-11-24, w godzinach: 24 lis 08:00 - 24 lis 17:00 w miejscowości Świnoujście ogrody działkowe Nad Zalewem ■
■ Ogrody działkowe Nad Zalewem z przerwą w dostawie prądu 24 listopada ENEA Operator sp. z o.o. - planowane wyłączenia. Obszar Świnoujście w dniach: 2020-11-24, w godzinach: 24 lis 08:00 - 24 lis 17:00 w miejscowości Świnoujście ogrody działkowe Nad Zalewem■ Piątek: Świnoujski strajk kobiet protestował z hasłem: Macie krew na rękach. Część uczestników została spisana przez policję ■ Co za czasy. Nie było wolnej karetki, a 71 - letniego mężczyznę do śmigłowca LPR-u przewieziono prywatnym samochodem w asyście wozów strażackich! Zobacz film! ■ Rada Miasta Świnoujście jednogłośnie przyjęła apel do Premiera Rządu R.P. o natychmiastowe wstrzymanie przetargu na tereny świnoujskiego oddziału Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia"S.A. ■ Infolinia dla Seniorów powyżej 70 lat: w ramach programu „Wspieraj Seniora” - 22 505 11 11 Jeśli jesteś Seniorem, który skończył 70 rok życia, nie masz rodziny, znajomych lub sąsiadów, którzy mogliby Ci pomóc w zakupach, zadzwoń na infolinię ■ Z informacji przekazanych nam przez poznańską prokuraturę wynika, że w trakcie brawurowej akcji żandarmów zatrzymano 5 osób: 3 żołnierzy i 2 osoby cywilne oraz zarekwirowano kokainę i marihuanę. Sprawa może mieć charakter rozwojowy, w tle pojawiają się poważne zarzuty. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące posiadania, wprowadzenia do obrotu substancji psychotropowych, udzielania środków innym osobom oraz udzielania celem osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. - Wszczęte 25 października śledztwo dotyczy wprowadzenia do obrotu w Świnoujściu i Wolinie substancji psychotropowych, w tym kokaina i inne. Śledztwo prowadzi oddział Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie, zatrzymano 3 żołnierzy i 2 osoby cywilne przedstawiono im zarzuty z art. 56 ust.1, art. 58. ust. 1, art. 59 ust. 1 i 62. ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W trakcie przeszukań zabezpieczono narkotyki: marihuanę i kokainę – informuje rzecznik poznańskiej prokuratury, Łukasz Wawrzyniak ■ Ponad 200 pracowników i 100 kooperantów stoczni na bruk? Przyszły nabywca terenów stoczniowych w Świnoujściu nie będzie mógł prowadzić na nich działalności stoczniowej. - Ta decyzja będzie miała istotny wpływ na stan zachodniopomorskiej gospodarki morskiej - alarmuje Zachodniopomorski Klaster Morski. I pisze list otwarty ■