POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [01.02.2007, 12:34:38] • Świnoujście

Sztormowali przez 6 godzin

Sztormowali przez 6 godzin

fot. Sławomir Ryfczyński

ok. 2.00 w nocy z pokładu m/f "Gryf" zjechały na ląd pierwsze samochody. Wśród nich milionowy TiR przewieziony przez "Unity Line" na trasie Świnoujście - Ystad

Bez mała sześć godzin kapitan promu pasażersko - samochodowego "Gryf" firmy Unity Line nie chciał zdecydować się na wejście do portu w Świnoujściu.

Wszystko przez szalejącą nad wichurę. Płynąca z Ystad jednostka miała dobić do kei o 20.00 jednak wzmagający się wiatr zatrzymał "Gryfa" na redzie portu. Załoga nie chciała ryzykować wejścia. Wiatr tymczasem, zamiast - zgodnie z prognozą - słabnąć, był coraz silniejszy. Tuż po północy osiągnął siłę 8, a w porywach - nawet 9 stopni w skali Beauforta. Kapitan promu postanowił zatrzymać "Gryfa" na redzie i tam - przez kilka godzin sztormował.

Wiatr był tak mocny, że nie tylko uniemożliwiał wejście "Gryfa" ale zatrzymał też przy kei inny prom; przyciskany wiatrem - "Mikołaj Kopernik" nie mógł z kolei odbić od nabrzeża. Podczas gdy załogi i pasażerowie obydwu promów przeżywali nerwowe chwile dyspozytor uważnie śledził meldunki służb meteo. Dopiero po północy wiatr zelżał na tyle, że kapitan zdecydował się. "Gryf" bezpiecznie dobił do bazy. Wśród zjeżdżających z pokładu samochodów był milionowy TIR, który pokonał trasę na pokładzie promów Unity Line. Kierowca szwedzkiej firmy spedycyjnej TRETAB o tym, że to właśnie on prowadzi - jubileuszowego TiR-a dowiedział się już w Ystad. Przy zjeździe z promu w Świnoujściu, mimo późnej pory powitali go pracownicy armatora. Samochód będzie odtąd niezwykłą, jedyną w swoim rodzaju reklamówką polskiego przewoźnika promowego. Przy zjeździe na ląd otrzymał ozdobną tabliczkę z logo firmy, nazwą linii i numerem 1.000.000!

fot. Andrzej Ryfczyński

Na koniec ciekawostka historyczna - zdjęcie z roku 1967 mniejszy m/f o nazwie "Gryf " 40-ści lat temu pierwsza polska linia PŻM-u. Na zdjęciu dla odmiany - zjeżdżający, pierwszy "tir" - samochód ciężarowy.


komentarzy: 19, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-19 z 19

Gość • Piątek [02.02.2007, 07:40:00] • [IP: 80.245.176.*]

Gdzie jest napisane, że to szwed?! Ty się czytać naucz :) To że facet jest kierowcą szwedzkiej firmy, nie znaczy, że jest Szwedem, tak?

Gość • Piątek [02.02.2007, 01:02:35] • [IP: 88.156.232.***]

Mozliwe ze polak pracujący u szweda

Gość • Piątek [02.02.2007, 00:22:35] • [IP: 88.156.232.*]

To już nic nie rozumiem. W innej notatce z fotą zrobioną za dnia, stoi usmiechnięty facet z tabliczką, że to on jest milionowym kierowcą i... napisane jest, że to POLAK!? Tu natomiast czytam, że SZWED!? NIECH ŁASKAWIE REDAKCJA ISWINOUJSCIE USTALI CO I JAK!!

Gość • Czwartek [01.02.2007, 21:19:07] • [IP: 89.229.173.***]

do Ladybird - ładnie czytasz o milionowym było pare atykułów wstecz a teraz jakbyś zauważył jest juz następny :)

Gość • Czwartek [01.02.2007, 19:55:12] • [IP: 80.245.176.*]

widac niezla robote w komentarzach samych tworcow :) portal ok, ale od tego sa czytajacy aby wytykac bledy. na lepsze to wszystkim wyjdzie.

Gość • Czwartek [01.02.2007, 19:31:26] • [IP: 88.156.232.*]

... jasne, że było i o milionowym tirze ale jak ujęte i przedstawione ogółowi!?

Ladybird • Czwartek [01.02.2007, 19:06:21] • [IP: 83.21.239.***]

Ładna rozprawa na temat ortografii. A czy w temacie nie było czegoś o milionowym tirze ?

Gość • Czwartek [01.02.2007, 18:06:48] • [IP: 88.156.232.*]

Arabka, maż specywiczne poczócie chómoró! Jazne, nie warzna jezd stylistyka, znaki interpónkcyjne i błendy ortograwiczne a WARZNA JEST tylko treść! Mikołaj Rej cóś na ten temat pisał i nalerzało by to kontynłować i to niezalerznie czy są ferie czy nie! Prawda?

Gość • Czwartek [01.02.2007, 17:54:35] • [IP: 80.245.176.*]

Kidy ostatni raz byłeś u lekarza?

Arabka • Czwartek [01.02.2007, 17:52:12] • [IP: 88.156.232.***]

Jest jak jest wszędzie mają błędy na innych portalach widze ciągle. Ważne jest by treść była zrozumiana a wtym przypadku jest bez problemu. Myslę ze to się bedzie zdarzać wsystkim nie myli się ten tko nic nie robi. Portal jest bardzo ładny i o ważne czytelny nareście doczekaliśmy się pożądnego PORTALU

Gość • Czwartek [01.02.2007, 17:38:47] • [IP: 80.245.176.*]

ty baton powinieneś się podpisać beton :)

baton • Czwartek [01.02.2007, 17:13:51] • [IP: 68.62.86.**]

Niesamowita ta nagroda !! kierowca napewno byl w niebo wziety !! a jaka orginalna i jedyna w swojm rodzaju!! ciekawe czy dlugo sie zastanawiali nad wyborem ??

centka • Czwartek [01.02.2007, 16:47:01] • [IP: 80.245.176.*]

Widać zazdrośnicy sięodzywają. Sami by chcieli gdzieś popisac, ale jakoś nikt ich nie chce :)))

Gość • Czwartek [01.02.2007, 16:30:08] • [IP: 80.245.176.*]

kazdy czyta i wie oco chodzi a jak wam nie pasuje nie czytajcie. ...

Gość • Czwartek [01.02.2007, 15:05:29] • [IP: 80.245.176.*]

Myślę że jest troche racji. Wiem, że materiały robią różni ludzi, więkrzości społecznie. Dajcie im spokój. Są gorsi! Wstyd wytykać. Lepjej podzielic się uwagami danego tematu...? Młodzi redaktorzy chyba mile widziani. Zadzwońcie do Sławka i pomóżcie.

Gość • Czwartek [01.02.2007, 14:20:08] • [IP: 195.68.226.**]

litości! robcie zdjecia, sa piekne, ale dajcie sobie spokoj z pisaniem. To jest po prostu kompromitacja. Zlecajcie to komus kto ma jakies przygotowanie. Zgadzam sie z poprzednikami - skladnia, interpunkcja... to wszystko wola o pomste do nieba.

Gość • Czwartek [01.02.2007, 13:54:36] • [IP: 88.156.232.*]

Czy ktoś zadał sobie trud aby odczytać składniowo i logicznie ten" artykuł"!? KOREKTA OBOWIĄZKOWA! Szybko, niekiedy wcale nie znaczy poprawnie i po polskiemu!

Gość • Czwartek [01.02.2007, 13:52:14] • [IP: 88.156.232.*]

Co to za bełkot. Ortografia i interpunkcja się kłania.

Gość • Czwartek [01.02.2007, 13:16:41] • [IP: 80.245.176.*]

Szkoda że to nie polski kierowca, ale się ciesze z tego, że to szwecki. Dlaczego? Od II wjny swiatowej Szwedzi byli zawsze dla nas przyjażni, zawsze nam pomagali. Pierwsi znieśli wizy wjazdowe dla Polaków. Po wojmie przekazali do Świnoujście jednostke ratowniczą " SZKWAŁ 'która wiele lat stała przy kei w Świnoujściu na straży - pomocy...

Oglądasz 1-19 z 19
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■