POGODA

Reklama


Wydarzenia

Dr Józef Pluciński • Poniedziałek [23.05.2011, 07:20:19] • Świnoujście

Rozbiórka świnoujskich kościołów. Cz. 2

Rozbiórka świnoujskich kościołów. Cz. 2

Wieża kościoła M. Lutra, przed zagospodarowaniem. (fot. Archiwum autora )

W końcu lat pięćdziesiątych w ramach akcji porządkowania miasta, podjęto decyzję o rozbiórkach niektórych obiektów, do których zaliczono także kościół Marcina Lutra. Z całą pewnością decydenci byli na wyższym szczeblu, ale oficjalnie, pozwolenie na rozbiórkę wydał ówczesny Wydział Architektury i Budownictwa Prezydium PRN, w dniu 12 listopada 1962 r.

Prace rozbiórkowe prowadziła ekipa miejscowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego ze Świnoujścia. Opracowany kosztorys robót zakładał ręczne, ostrożne prace rozbiórkowe „by uzyskać maksymalny odzyska materiałów”. Planowano też, że większe detale architektoniczne i materiały uzyskane w górnych partiach budowli, opuszczone będą z pomocą systemu bloczków, by nie uległy zniszczeniu.

Rozbiórka świnoujskich kościołów. Cz. 2

Pozostałości kościoła Marcina Lutra na krótko przed rozbiórką. (fot. Archiwum autora )

Zakładano też, że wszelkie prace wraz z porządkowaniem terenu, zakończone zostaną do końca lipca 1963 r. Mimo kilkuletniej dewastacji i braku wszelkiego zabezpieczenia, mury kościelne nie poddawały się jednak łatwo, piętrzyły się różnorodne techniczne trudności. Nie obyło się też ponoć bez śmiertelnych ofiar. W trakcie trwających kilka miesięcy prac rozbiórkowych, z trudem poradzono sobie z rozebraniem nawy głównej, naw bocznych oraz resztek domu pastora.

Rozbiórka świnoujskich kościołów. Cz. 2

Dom pastora stał na obecnym boisku pobliskiej szkoły. (fot. Archiwum autora )

Dnia 26 kwietnia 1963 roku, z użyciem ciągnika i zaczepionej u szczytu wieży liny, przewrócony został hełm wieży. Do usunięcia cokołu wieży natomiast nie doszło. Pozostawało to być może w związku z tym, że obiekt był zaznaczony na wojskowych mapach i usunięcie go wymagało zgody bardzo ważnych czynników. W efekcie, resztki kościelnej wieży pozostały otwartym problemem, który dopiero kilka lat temu znalazł rozwiązanie, jako kolejny punkt gastronomiczny.

Rozbiórka świnoujskich kościołów. Cz. 2

Kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża, ok. 1936 r. (fot. Archiwum autora )

Stosunkowo niewielu mieszkańców miasta, nawet tych interesujących się jego przeszłością wie, że na rogu ulic Matejki i Chopina, na wznoszącym się tam wzgórzu stał niewielki kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża, wzniesiony w 1934 r. Kościółek należał do gminy staroluterańskiej, odłamu oficjalnego kościoła protestanckiego niezbyt licznie reprezentowanego. Budowla wykonana z czerwonej, palonej cegły, nawiązywała stylem do romańskich kościołów. Jej wnętrze zgodnie z zasadami wiary było proste i skromnie wyposażone; proste też były nowoczesne organy, ławki dla 250 wyznawców i kazalnica. Autorem projektu i jednocześnie budowniczym kościółka, był młody berliński architekt Richard Oertwig, który tu w Świnoujściu, realizował swe pierwsze zamierzenie architektoniczno – budowlane.

Rozbiórka świnoujskich kościołów. Cz. 2

Projektant i budowniczy kościoła Świętego Krzyża, berlińczyk Richard Oertwig. (fot. Archiwum autora )

Wyznawcom, kościółek służył do marca 1945 roku. Wielki nalot w marcu 1945 roku, substancji kościoła nie naruszył. Zniszczony został natomiast stojący w pobliżu dom pastora, pod którego gruzami śmierć znalazł kapłan wraz z rodziną.
Dalsze losy tej świątyni są niezbyt jasne. Jeszcze w 1945 roku odprawiono tam ostatnie wielkanocne nabożeństwo; później kościół stał opuszczony, bezpański. Zdewastowany, wyszabrowany, z czasem stał się ruiną przeznaczoną do rozbiórki, której dokonano w początkach lat 50-tych. Dzisiaj, w miejscu gdzie stał kościół, natknąć się jeszcze można na szczątki dobrze wypalonych cegieł czy kolorowe szkiełka ze strzaskanych witraży.

Rozbiórka świnoujskich kościołów. Cz. 2

Kościół protestancki na Warszowie, stan ok. 1930.(fot. Archiwum autora )

Podobny los przypadł w udziale kościołowi, który znajdował się na warszowskiej stronie miasta. Była to również prosta budowla z czerwonej cegły, wzniesiona w latach 1908 – 1910. Kościółek nie był może piękny, a wyszukanych kształtów, ale i obecnie stojący na Warszowie betonowy kościół, do pięknych nie należy. Może to takie fatum.

Po ustaniu działań wojennych w 1945 roku, kościółek był w stanie nie naruszonym, ale pozbawiony gospodarza, bardzo szybko uległ dewastacji, podobnie jak znajdujący się w jego sąsiedztwie cmentarz. W kościele „gospodarowali” rosyjscy żołnierze, polscy szabrownicy i bezmyślni dewastatorzy. Według relacji niektórych, dawnych mieszkańców Warszowa, stamtąd to wymontowane zostały przez żołnierzy rosyjskich ławki, których część ustawiono w kinie, znajdującym się na terenie sowieckiego „gorodka”, w pobliżu dawnej twierdzy, część zaś poszła do pieców okolicznych mieszkańców. Podobny los spotkał też wiele innych, palnych elementów wyposażenia kościoła.

Jeszcze w początkach lat pięćdziesiątych, podejmowano próbę ratowania świątyni. W 1952 r. opracowana została nawet dokumentacja inwentaryzacyjna, która utrwaliła jeszcze całkiem dobry stan techniczny obiektu. Jak z niej wynikało, wystarczały podstawowe prace remontowe, w zasadzie renowacyjne, by kościół mógł normalnie funkcjonować. Ale szans na jego uratowanie nie było. W tamtych latach, szczególnie nasilonego, wojującego ateizmu państwowego, istnienie świątyni w słabo zaludnionej, przemysłowej, jak to mawiano „proletariackiej” dzielnicy, nie znajdowała żadnego uzasadnienia. Likwidację kościółka przesądził dodatkowo fakt, że stał on na terenie przylegającym do planowanego przebiegu nowej linii kolejowej. To było przyczyną, a raczej pretekstem, dla decyzji o jego rozbiórce i niwelacji pobliskiego cmentarza. Już później się okazało, że decyzja ta była w gruncie rzeczy pochopna, a istnienie kościoła i cmentarza, z budową linii kolejowej nie kolidowało. Rozbiórka zdewastowanej i wyszabrowanej do szczętu świątyni, nastąpiła w 1954 r. Bez wątpienia miała ona polityczny charakter.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 74, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 74

Gość • Czwartek [14.01.2016, 23:16:28] • [IP: 83.23.6.***]

wszystko co zostało rozebrane w tych latach poszło na odbudowę Warszawy i mieli potem problem w stolicy bo cegła przesiąknięta " jodem " wywołała wilgoć i musieli ratować bloki zastrzykami / tak się zemściła natura/

Gość • Niedziela [29.05.2011, 16:57:39] • [IP: 178.238.251.***]

Mury postawil czlowiek i nie widze tu swietosci chyba ze Kleryk pokropil woda.

Gość • Niedziela [29.05.2011, 12:19:36] • [IP: 83.21.133.***]

do 241" Rudzb szip ein " co w języku ufoludków znaczy.Kiedy pisać nie potrafisz nie pchaj się na afisz.

Gość • Niedziela [29.05.2011, 11:11:12] • [IP: 88.156.234.***]

241, proponuje panu nauke jezyka ufoludkow, moze sie bardzo przydac. Moglby pan rowniez swoje przemyslenia wydac w formie ksiazki, bo sa nie z tej ziemi.

Gość • Niedziela [29.05.2011, 11:02:15] • [IP: 83.238.241.**]

Na razie to tylko temat o" Wehikule Czasu" jest z tematem kościoła powiązany, jednak wszystko każdy ma prawo skomentować więc proszę o skomentowanie.Dziękuję.

Gość • Niedziela [29.05.2011, 10:07:19] • [IP: 83.238.241.**]

To są podstawowe rzeczy (które przed chwilą napisałem) i jeszcze wiele innych o których nie wiemy.Jeżeli to kogoś interesuje to bardzo proszę o skomentowanie.Dziękuję.

Gość • Niedziela [29.05.2011, 10:03:13] • [IP: 83.238.241.**]

Chodzi mi o to że ludzie chcą podboju kosmosu. Ale jest problem:Ziemia póki co jak na podbój planet jest jeszcze za bardzo archaiczna technologicznie jak już mówiłem skolonizowane planety trzeba mieć czym bronić, umieć je skolonizować, znać warunki klimatyczne planet (i ewentualnie w bardzo póżnej przyszłości je zmieniać), i również ewentualnie jak spotkamy obcych to trzeba umieć z nimi gadać.I na Ziemi są jeszcze problemy z którymi trzeba się uporać (Przede wszystkim trzeba mieć bardzo duży i stabilny budżet) żeby myśleć o podboju kosmosu. Na razie możemy sobie tylko pomarzyć ale jak to się mówi: póki co. Jeszcze raz przepraszam za zboczenie z tematu ale to jest dla tych którzy się tym interesują.Dziękuję

Gość • Niedziela [29.05.2011, 01:15:29] • [IP: 188.182.137.**]

[IP: 83.238.241.**]--- śmiech na sali!!

Bździągwa • Sobota [28.05.2011, 13:27:15] • [IP: 79.162.129.***]

Upadek cywilizacji.

Gość • Sobota [28.05.2011, 12:39:20] • [IP: 83.238.241.**]

jest takie coś jak" Tunel Czasoprzestrzenny" czyli taki tunel który oddziela terażniejszość od przeszłości i przyszłości.A ten Wechikuł Czasu to musi mieć odpowiednie wyposarzenie np.baterie które pozwalają na ograniczone przemieszczanie się w czasie (nie w liczbie ludzi a ilości wybieranych podróży ale to by musiała być bateria wielkości pocisku artylerii nabrzeżnej bo inna na pewno by nie starczyła) Różnorakie bezpieczniki które by chroniły wechikuł czasu przed ewentualnym zwarciem rożne dodatkowe urządzenia i zabezpieczenia o których jeszcze nie wiemy. Więc mówię że to chodzi jak i o nasze miasto jak i o może nawet cały świat np.likwidacja terroryzmu zanim się narodził narkomaństwa pijaństwa nieróbstwa i innych problemów światowych i dopiero wtedy kolonizacja planet i podbój wszechświata ale najpierw likwidacja problemów na Ziemi, Odpowiednia technologia (czyli statki bojowe kolonizacyjne i znajomość warunków planet i języków ras obcych. Przepraszam za zboczenie z tematu ale to dla ciekawskich.Dziękuję.

Gość • Sobota [28.05.2011, 12:17:49] • [IP: 92.42.119.**]

A NO SZKODA...POPATRZCIE NA STARE WIDOKÓWKI RZECZYWIŚCIE ŁADNE BYŁY WTEDY BUDYNKI...CHYBA ŻE CZASY BARDZO SIĘ ZMIENIŁY I NIE DOCENIAMY TEGO WSZYSTKIEGO.POLSKA TO BIEDNY KRAJ, NISZCZEJĄ ZAMKI A ZWŁASZCZA TO CO PO NICH POZOSTAŁO I PAŁACE...

Gość • Piątek [27.05.2011, 19:06:06] • [IP: 80.245.182.***]

siema wszystkim

Gość • Piątek [27.05.2011, 18:29:25] • [IP: 92.42.119.**]

SZKODA.CHCIAŁABYM POCHODZĆ CHOĆ CHWILĘ PO DAWNYM Ś-CIU, SZKODA ŻE NIE MAMY WEHIKUŁU CZASU.

Gość • Piątek [27.05.2011, 16:01:52] • [IP: 88.156.233.***]

, , każdy z Nas ma swój wehikuł czasu...do przeszłości przenoszą nas wspomnienia...do przyszłości marzenia, ,

Ogre • Piątek [27.05.2011, 15:05:09] • [IP: 79.162.129.**]

Czy pan Fakt mógłby może coś więcej powiedzieć na temat tego zameczku tak z tego co pan widział?

Fakt • Piątek [27.05.2011, 14:36:11] • [IP: 83.21.145.***]

Leśny zameczek na wzgórzu (miał taką nazwę pomimo że lasu tam nie było tylko pojedyńcze drzewa)-zbudowany z pruskiego muru. ..Rok 45 koło niego baraki ogrodzone drutem kolczastym w tych barakach widziałem różnojęzyczne napisy w językach, Francuskim, Czeskim, cyrylicą wśród nich napis po polsku tu przebywał (nazwisko które nie pamiętam) . Ciekawe czy to byli jeńcy wojenni czy pracownicy przymusowi.Zapewne gdzieś ich chowano. ..Może są jakieś archiwa u Niemców.Demolka zaczynała się od tego że szabrowano - rynny i obicia dachów, rury wodociągowe i ściekowe, armaturę.Zameczek nim poszedł na cegłę i drewno pełnił rolę punktu obserwacyjnego WOP która znajdował się na wierzy.Można go było uratować ale kto to miał zrobić i skąd fundusze Takie były realia tamtych czasów.W parku znajdowała się ciekawa budowla tz.Chiński Pawilon. początkowo go ktoś zabezpieczył ale podzielił los zameczku.

Gość • Piątek [27.05.2011, 13:04:29] • [IP: 80.54.123.***]

Oj... gdyby tak był ten wehikuł czasu, już istniał u Ryśka jak pisał na odjazdach. A szkoda.

Bździągwa • Piątek [27.05.2011, 12:01:34] • [IP: 79.162.129.**]

Już jest wehikuł czasu, ale ludzie boją się transportować w nim, bo boja się, że nie wrócą, albo zawisną w czasie równoległym.

Gość • Piątek [27.05.2011, 11:15:08] • [IP: 83.21.159.**]

241 UTOPIA

Gość • Piątek [27.05.2011, 10:23:15] • [IP: 83.238.241.**]

Dużo było budynków po wojnie do odbudowy i do odrestaurowania np.Dom Pastora, różne kościoły, uszkodzone budynki. Inne Miasta na pewno też miały zniszczone i uszkodzone budynki. A Stalin co? Zamiast nam pomóc to nie pomógł a jakby pomógł to na pewno byśmy mieli o nim lepszą opinię (pomijając jego aparat prymusu który na pewno nie robił dla niego u nas dobrej opinii).A ja na miejscu Stalina bym pomógł, armia czerwona zamiast pić arkochol i świętować wygraną wojnę pracowała by w odbudowie wszystkich budynków w Polsce (zniszczonych jak i nawet tych draśniętych)wszyscy byśmy pracowali razem: armia czerwona i ludność polska. A ZSRR dało by nam wyprodukowane cegły z swojego kraju i można byłoby odbudować i odrestaurować wszystkie budynki.I były by budynki takie jak kiedyś.Teraz czekam aż ktoś wynajdzie wechikuł czasu i przeniose się tam wezmę połowę lub całą współczesnej Amerykańskiej armii zrobie z obudwoma głupkami porządek i będzie spokój.Bardzo Proszę o skomentowanie.Dziękuję.

gość • Piątek [27.05.2011, 09:55:31] • [IP: 79.162.129.**]

Nooo, i do wieży dobudować kopułę

Gość • Piątek [27.05.2011, 09:09:34] • [IP: 188.182.137.**]

zachowujecie sie tak jakby wszystkie budynki z tamtych lat były państwowe! to ze chcecie odbudowac to jedno a własciciel ma to w nosie i nie bedzie sie babrał w waszych przemyśleniach! te czasy juz mineły i nic sie nie da zrobić poza stworzeniem towarzystwa przyjaciół ścia

Gość • Piątek [27.05.2011, 08:13:26] • [IP: 92.42.119.**]

Czy nie można dobudować wieżyczki do budynku DOMU RYBAKA.Była by wizytówką dla turystów i atrakcją budynku...Właściwie czemu ten budynek stoi pusty?

Gość • Piątek [27.05.2011, 07:08:21] • [IP: 92.42.119.**]

cd.przejść się w to miejsce na spacer.Kiedyś z zamku tego był piękny widok.Mogłoby to miejsce nadal urzekać.Na przeciw wspomnianego kościółka który był na skrzyżowaniu ulic Matejki i Szopena, na tyłach amfiteatru stał pomnik z głazów.Była to wysoka budowla z brył.Kiedyś robiono sobie na nich zdjęcia.Fundamenty pomnika są, głazy dookoła leżą nieudolnie powkopywane w ziemię.Jeśli by odbudować go, ładnie wkomponował by się w swoje miejsce i zakryłby częściowo betonową, surową konstrukcję amfiteatru.Przy okazji przy ruchliwej uliczce prowadzącej na promenadę, byłby na pewno atrakcją tego miejsca.

Gość • Czwartek [26.05.2011, 23:23:23] • [IP: 88.156.233.***]

rany ale wiedzę ludzie mają...pozazdrościć.

Oglądasz 1-25 z 74
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Tragiczne wydarzenie w Świnoujściu: Śmierć podczas nocnej awantury. Dziś około godziny pierwszej w nocy, w jednym z mieszkań przy ulicy Marynarzy w Świnoujściu doszło do tragicznego zdarzenia. Jak wynika z informacji przekazanych przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego: -"Zespół ratownictwa medycznego został zadysponowany do nagłego zatrzymania krążenia. Na miejscu wezwania znajdował się mężczyzna ok. 50 lat z raną kłutą klatki piersiowej. Przed przyjazdem ZRM policja udzielała poszkodowanemu pierwszej pomocy. Następnie ZRM przejął pacjenta jednak prowadzone medyczne czynności ratunkowe nie przyniosły efektu - nastąpił zgon pacjenta." ■ Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” Świnoujściu uprzejmie informuje, że w dniach od 29 lipca do 31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) w godz. od 10.00 do 12.00, na obiekcie Uznam Arena ul. Grodzka 5 w Świnoujściu będą przeprowadzane ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Ćwiczenia będą się odbywać w obrębie przestrzeni miejsc postojowych i strefy dachu i nie będą powodować żadnych zakłóceń dla osób korzystających z obiektu we wskazanych godzinach. Prosimy o zachowanie spokoju i nie reagowanie na jednostki PSP na obiekcie w opisanym okresie. ■ W dniu 1 sierpnia 2024 r, o godzinie 17.00, w mieście, w ramach treningu uruchamiania syren alarmowych i ich pracy, rozlegnie się dźwięk syren alarmowych. Podobnie będzie w innych polskich miastach. Sygnał ciągły trwać będzie minutę. Syreny włączone zostaną również na statkach cumujących w świnoujskim porcie oraz promach Żeglugi Świnoujskiej. Trening systemów alarmowych będzie jednocześnie upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i formą uczczenia Powstańców oraz wszystkich zamordowanych w czasie Powstania przez hitlerowskich okupantów. ■ Wtorek: Z inicjatywy prezydent Joanny Agatowskiej od godz. 14.30 w sali hotelu Interferie rozpoczęły się obrady V nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Sesja poświęcona jest wypracowaniu stanowiska w sprawie budowy portu kontenerowego w Świnoujściu ■ Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów! Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło ■ Agresja w biały dzień: Młody mężczyznapobity przy MDK ■ Votum zaufania dla prezydent Joanny Agatowskiej ! Z nadzieją na pozytywne zmiany w mieście Rada Miasta jednogłośnie zaaprobowała plany przedstawione przez obecną władzę miasta ■ 9 lipca odbędzie się nadzwyczajna sesja rady Miasta poświęcona specjalnie planom budowy terminala kontenerowego po odwołaniu od decyzji o lokalizacji terminalu kontenerowego ■ Zwrot w sprawie budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Prezydentka Miasta Joanna Agatowska odwołała się od decyzji Wojewody stwierdzającej lokalizację tej bazy w Świnoujściu ■ Decyzja Straży Granicznej uniemożliwia w rozpoczynającym się sezonie dojazd Komunikacją Autobusową do plaży na Warszowie ■ Rada Nadzorcza Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu powierzyła funkcję prezesa Iwonie Andrzejczyk-Szawerdo. W środę (26.06.) podpisano kontrakt ■ Jak udało nam się dowiedzieć, funkcjonariusze CBA zatrzymali jednego z urzędników działu inwestycji, a także przeszukali jego mieszkanie, zabezpieczając materiały dowodowe. Wczoraj z urzędu wyniesiono dwa worki wypełnione dokumentami. Według wstępnych informacji, sprawa dotyczy działań związanych z inwestycjami miejskimi, które miały miejsce za kadencji poprzedniego prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza, oraz jego zastępczyni, Barbary Michalskiej ■ W środę, 19 czerwca Zakład Wodociągów i Kanalizacji planuje wymianę hydrantu. W związku z tym przy ulicy Krzywoustego (dot. Krzywoustego 2a), Wyszyńskiego (dot. Wyszyńskiego 10), Monte Cassino (dot. Monte Cassino 18, 18a) nastąpi przerwa w dostawie wody. Przewidywany czas przerwy - godz. 9 - 11.■ Zarząd Spółdzielni Słowianin uprzejmie informuje, że w dniach 24.06.2024 r. - 28.06.2024 r. w Świnoujściu, Wolinie i Międzyzdrojach odbędzie się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "Słowianin". Wszystkie materiały sprawozdawcze oraz projekty uchwał Walnego Zgromadzenia, sprawozdanie finansowe Spółdzielni za rok 2023, protokoły z walnego zgromadzenia oraz informacja o stopniu realizacji uchwał i wniosków z zebrań są wyłożone do wglądu Członków Spółdzielni w sekretariacie Spółdzielni na I piętrze przy ulicy Niedziałkowskiego 9 oraz biurach Administracji w Wolinie i Międzyzdrojach ■ We wtorek, 18 czerwca nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicy Wybrzeże Władysława IV - na odcinku od skrzyżowania z ulicą Rybaki do skrzyżowania z ulicą Marynarzy. Tego dnia ulica będzie nieprzejezdna. Możliwy będzie objazd wskazanego odcinka sąsiednimi ulicami. Dojazd do posesji zostanie zapewniony. Zmiany organizacji ruchu związane są z odtworzeniem nawierzchni jezdni po pracach PEC, który usuwał skutki uszkodzenia magistrali sieci ciepłowniczej w tym miejscu. Prosimy kierowców o rozważną jazdę oraz przestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego. Za utrudnienia przepraszamy ■ 13 czerwca 2024 roku, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie rozpatrzył skargę na uchwałę Rady Miasta Świnoujście z dnia 25 maja 2023 roku, dotyczącą uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Wojska Polskiego i osiedla Posejdon. Skargę wnosiła Dorota Osewska, reprezentowana przez swojego męża, pełnomocnika Zbigniewa Osewskiego. Sąd, po dokładnym rozpatrzeniu sprawy, jednoznacznie stwierdził nieważność uchwały z powodu rażącego naruszenia prawa przy jej uchwalaniu, w szczególności wskutek nieuzasadnionej dwukrotnej reasumpcji głosowania nad tym planem. Co istotne, sąd nie zajął się innymi zarzutami skarżącej dotyczącymi nieprawidłowości w procesie tworzenia planu ■ 6 czerwca 2024 roku do Urzędu Miasta Świnoujście wpłynęła oferta Fundacji Wiatr w Żagle na realizację zadania publicznego pod nazwą: szkolenie pod tytułem „Odkrywanie autyzmu” Termin realizacji zadania: od 28.06.2024 r. do 5.07.2024 r. Oferta znajduje się do wglądu w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej. W terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty w Biuletynie Informacji Publicznej, i na stronie internetowej Miasta Świnoujście, każdy może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Ewentualne uwagi można zgłaszać do dnia 14 czerwca 2024 roku w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/2, w godzinach od 7.00 do 15.00. ■ Mamy przyjemność zaprosić na koncert w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum, który odbędzie się w Świnoujściu. 22 czerwca o godz. 19.00 ze sceny wybrzmią największe przeboje muzyki filmowej. Bilety w cenie 40 złotych do nabycia w kasach MDK oraz przez internet. Więcej w załącznikach ■ Zapraszamy na Otwarty Dzień w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu! 08.06 (sobota) 14:00 - 17:00 Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji: 2 Dmuchańce, Strefa Animacyjna, Zwiedzanie Schroniska, Strzelanie z Łuku, Popcorn. Przyjdźcie z całą rodziną, spędźcie miło czas i poznajcie naszych podopiecznych! To doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o naszej działalności oraz jak możecie pomóc bezdomnym zwierzętom. Do zobaczenia! ■ Jeden z promów Karsibór pojawi się w czerwcu na przeprawie Warszów. Powodem jest awaria chłodzenia na promie Bielik i konieczność jego remontu. Zmiany planowane są w dniach 03-10 czerwca. W związku z awarią systemu chłodzenia na promie Bielik I i pilnej konieczności jego remontu, na przeprawie miejskiej przez tydzień będą w eksploatacji promy: Bielik III i Karsibór I. Promy Bielik II (w trakcie planowanego remontu pędników) i Bielik IV (w trakcie planowanego remontu silnika głównego) wyłączone są z eksploatacji do końca czerwca. ■ Terminal kontenerowy do poprawki. Naruszono lub zignorowano szereg przepisów. Podczas podejmowania decyzji o lokalizacji terminala kontenerowego w Świnoujściu naruszono lub pominięto szereg przepisów. Całkowicie zignorowano kwestię m.in. interesu mieszkańców, uciążliwości, które odczuje lokalna społeczność, ale także bezpieczeństwa państwa w sytuacji, gdy inwestycja powstaje w sąsiedztwie terminala LNG. Świnoujski samorząd chce naprawić te błędy i odwołał się od wspomnianej decyzji Adama Rudawskiego, wojewody zachodniopomorskiego. Działania podjęto w szeroko pojętym interesie społecznym, w nadziei, że głos samorządu w końcu zostanie wysłuchany i uwzględniony. Nie było konsultacji, referendum, rzetelnych opracowań… ■ Druga edycja "Roztańczonych wysp" pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Świnoujście znów przyniosła niezapomniane chwile. Ponad 200 tancerzy z różnych regionów zaprezentowało swoje umiejętności, w tym zespoły z Dance Studio Paa Szczecin, Good Dance Academy Dobra, Strefy Ruchu Dagmara Błaszczak Nowogard oraz lokalne kluby Atu i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla wielu młodych tancerzy była to pierwsza okazja do występu przed publicznością, co wzbudzało wyjątkowe emocje wśród ich rodziców. Najlepsze zespoły, które zdobyły nagrody Grand Prix, to Dance Studio Paa, Good Dance Academy oraz Studio Tańca "Etiuda". Sponsorem nagród była Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Słowianin” w Świnoujściu. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Serdecznie dziękujemy trenerom Agacie Midzie, Marcie Zienkiewicz oraz rodzicom tancerzy za ich wsparcie. Specjalne podziękowania składamy Pani Prezydent Joannie Agatowskiej za jej obecność i wsparcie ■ Nowi zastępcy: Joanna Agatowska będzie miała dwóch zastępców. Zastępcą do spraw społecznych będzie pan Roman Kucierski, zastępcą do spraw inwestycyjnych będzie pan Arkadiusz Mazepa. Natomiast sekretarzem miasta zostanie pan Paweł Juras ■ Ryszard Teterycz Przewodniczącym Rady Miasta Świnoujścia ! Nowy przewodniczący był jedynym zgłoszonym kandydatem. Poparło go 19 radnych. 2 było przeciw ■ 21 nowych radnych Rady Miasta Świnoujście odebrało zaświadczenia o wyborze oraz uroczyście złożyło ślubowanie. Wśród nich jest wielu społeczników. Na tej samej sesji nowa prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska złożyła ślubowanie i formalnie objęła urząd. ■ Na poniedziałek 6 maja 2024r. Komisarz Wyborczy w Szczecinie zwołał I sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji. Obrady odbędą się w sali numer 315 Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/5. Początek o godzinie 10.00. Porządek obrad 1. Otwarcie inauguracyjnej sesji rady. 2. Wręczenie zaświadczeń o wyborze na radnego. 3. Złożenie ślubowania przez radnych. 4. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad. 5. Wybór przewodniczącego rady. 6. Wręczenie zaświadczenia o wyborze na Prezydenta Miasta Świnoujście. 7. Złożenie ślubowania przez prezydenta. 8. Zakończenie obrad ■ Joanna Agatowska Prezydentem Świnoujścia w I turze! To historyczne zwycięstwo! Oczywiście musi być potwierdzone oficjalnymi danymi z PKW ale na podstawie protokołów z 27 komisji wyborczych w Świnoujściu Joanna Agatowska w mistrzowskim stylu pokonała trzech swoich konkurentów i w I turze została prezydentem Świnoujścia! ■ Ostateczne rozliczenie tunelu nie zostało jeszcze dokonane. Nastąpi po wydaniu Świadectwa Wykonania, co spodziewane jest ok. września br. Roszczenia obu stron w związku z prowadzonymi mediacjami są objęte tajemnicą mediacji - tłumaczy Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście ■