News iswinoujscie.pl http://iswinoujscie.pl iswinoujscie.pl Fri, 22 Jan 2021 19:40:00 +0000 hourly 1 pl-pl http://www.iswinoujscie.pl/gfx/logo_is.gif iswinoujscie.pl http://iswinoujscie.pl Nigdy nie jest za późno, by zadbać o siebie! Sprawdź, jaka powinna być zdrowa dieta seniora https://iswinoujscie.pl//artykuly/69213/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69213/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69213/#komentarz Fri, 22 Jan 2021 19:40:00 GMT
Dzień babci i dziadka to dobry pretekst do podjęcia tematu zdrowej diety osób starszych. Z wiekiem coraz częściej narzekamy na złe samopoczucie, ale warto pamiętać, że w wielu sytuacjach można tego uniknąć. Zbilansowany, bogaty w składniki odżywcze jadłospis, jest kluczowy dla zachowania zdrowia, witalności i dobrego samopoczucia w tym szczególnym okresie życia. Dobra wiadomość dla łasuchów jest taka, że dbając o swoją dietę na co dzień, bez problemu możemy pozwolić sobie również na chwile słodkiej przyjemności. Zdrowe nawyki żywieniowe są najlepszym prezentem, jaki możemy sobie sprawić.

„Jesteś tym co jesz” – stara prawda jest w naszych czasach jeszcze bardziej aktualna. Żyjemy dłużej średnio o 7 lat, niż w latach ubiegłych. Dlatego jeszcze bardziej powinniśmy starać się opóźnić procesy starzenia naszego organizmu. Aby tak się stało i byśmy mogli czerpać z życia to, co najlepsze, konieczna jest zdrowa dieta. Kiedyś sklepowe półki nie obfitowały w produkty i ciężko było skomponować zbilansowane posiłki. Zalecane były produkty lekkostrawne, mleczne i w większości - zupełnie pozbawione smaku. Do tego smażone dania kuchni polskiej i potrawy mączne cieszyły się największą popularnością wśród seniorów. Na szczęście teraz możemy cieszyć się dobrodziejstwami natury, dostępnymi praktycznie w każdym sklepie. Czym obecnie jest zdrowa dieta i po co warto sięgać, żeby zyskać nie tylko zdrowie, ale siłę do

codziennych aktywności?
Podstawy zdrowego żywienia - coś zdrowego, coś pysznego
Dieta każdego seniora powinna być zgodna z aktualną piramidą żywienia dla osób starszych. Ma ona za zadanie pokazać jakie są odpowiednie proporcje różnych niezbędnych w codziennej diecie grup produktów spożywczych. U jej podstawy znajduje się to, co najważniejsze w diecie i stylu życia, a na szczycie to, co powinno stanowić jedynie dodatek. Dowiemy się z niej, że warzywa, produkty zbożowe, owoce i chude mięso lub ryby to najważniejsze produkty, które dostarczą nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Piramida wskazuje również na ogromną rolę aktywności fizycznej, która jest niezbędna dla zachowania ciała w dobrym stanie. Zgodnie z zaleceniami WHO senior powinien przeznaczać na nią przynajmniej 150 minut tygodniowo, jednak w odcinkach nie krótszych niż 10 minut jednorazowo. Stosując się do powyższych zasad, możemy pozwolić sobie od czasu do czasu na słodki deser, zachowując jednak zasady zdrowej równowagi. To ważne, bo zdrowie to efekt nie tylko rygorystycznego trzymania się zasad, ale również dobre samopoczucie, na które składają się często drobne codzienne przyjemności.

Ryby odpowiednie dla seniorów
Stawiajmy na zdrowe ryby. Zamiast pangi czy tilapii lepiej zjeść chociażby naszą rodzimą płoć, która jest także źródłem potasu, fosforu oraz wapnia. Tłuszcz zawarty w mięsie tej ryby ma w sobie ok. 11% DHA (kwas dokozaheksaenowy) i ok. 8% EPA (kwas eikozapentaenowy). Polskie ryby takie jak miętus, lin, pstrąg czy sandacz są nie tylko tańsze od ryb oceanicznych, ale mniej narażone na kontakt z cząstkami plastiku czy zanieczyszczenia lub niewłaściwe metody transportu. Zdrowe kwasy tłuszczowe zawarte w rybach mają działanie przeciwzapalne, wpływają na prawidłową pracę układu odpornościowego i chronią przed rozwojem nowotworów. Są ważne w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych i psychicznych (demencja, depresja, choroba dwubiegunowa, schizofrenia). - Ze względu na trudności z regularnym spożywaniem ryb, seniorzy powinni przyjmować kwasy EPA i DHA w dobrej jakości suplementach – doradza dietetyk Jadwiga Przybyłowska, ekspert kampanii społecznej „Słodka równowaga”.

Węglowodany i błonnik
- Obecnie w Polsce mamy duży wybór pełnoziarnistych produktów zbożowych, takich jak komosa ryżowa, brązowy ryż, kasza bulgur, gryczana, pęczak, kasza orkiszowa czy płatki owsiane – zawierają sporo błonnika, dzięki temu można wykorzystywać je także do wersji na słodko, ze świeżymi owocami lub w wersji słodko - kwaśnej z dodatkiem warzywa i owocu. Dzięki temu można połączyć potrzebę zjedzenia deseru z pełnowartościowym posiłkiem np. śniadaniem. Produkty pełnoziarniste są cennym źródłem m.in. witamin z grupy B, żelaza, magnezu, selenu, cynku czy wapnia – dodaje dietetyk.
Nigdy nie jest za późno, by zadbać o siebie! Sprawdź, jaka powinna być zdrowa dieta seniora [1]

Witaminy pozwalające zachować młodość
Witaminy antyoksydacyjne C i E w znacznych ilościach znajdują się w surowych nieprzetworzonych owocach i warzywach. Hamują one rozwój miażdżycy i są silnymi przeciwutleniaczami, mają działanie antyoksydacyjne. Seniorzy potrzebują codziennych kilku porcji różnorodnych antyoksydantów. Jest to bardzo ważne, aby hamować procesy degeneracyjne w organizmie. Najwięcej witaminy C ma dzika róża, polecana do picia, czarna porzeczka, aronia, natka pietruszki, papryka czerwona, kiszona kapusta. Z kolei witaminę E znajdziemy w oleju rzepakowym, nasionach słonecznika, orzechach czy migdałach.
Korzystajmy przede wszystkim ze świeżych owoców i warzyw. W Polsce oprócz bogatych w witaminy buraków, marchwi i owoców sezonowych mamy przez cały rok dostęp do dobrej jakości jabłek. Są niedrogie, można je łączyć z warzywami w koktajlach, dodawać do surówek. Tradycyjnie mawia się: jedno jabłko dla zdrowia, drugie dla urody.

Anglicy mawiają zaś, że jedno jabłko dziennie uchroni nas przed częstymi wizytami u lekarza. Pamiętajmy jednak o jedzeniu różnych warzyw i owoców, kierując się na przykład różnorodnością kolorów. Każdy kolor to inny zestaw antyoksydantów. Oprócz świeżych warzyw i owoców (jeżeli są problemy z gryzieniem można je zmiksować), ważne jest urozmaicenie warzyw spożywanych na ciepło. Np. słodkie ziemniaki, pokrojone w kostkę lub plastry i upieczone w piekarniku z powodzeniem zastąpią rodzimą irgę. Kisić można nie tylko kapustę, ale też inne warzywa takie jak papryka, marchewka czy buraki.

Czy w diecie seniora jest miejsce na słodycze?
Jeżeli dbamy o swoją dietę i odżywiamy się zdrowo, to oczywiście możemy pozwolić sobie na chwilę zapomnienia i osłodzić sobie życie wybornym deserem. Czekoladka, kawałek ciasta czy słodki kompot - czemu nie? Odpowiednie dawkowanie słodkości to klucz do zachowania równowagi.

- Kto nie lubi słodyczy? W diecie seniora znajdzie się na nie miejsce, pod warunkiem, że nie są spożywane rutynowo, na co dzień. Babcine niedzielne domowe ciasto to świetnia okazja do rodzinnych i towarzyskich spotkań, które szczególnie seniorom dostarczają zastrzyk pozytywnej energii. Warto jednak czasem iść z duchem nowoczesności i rozważyć także nowatorskie przepisy, jak np. brownie z czerwonej fasoli. Jest wyborne w smaku, słodkie a przy tym wartościowe odżywczo i nie zawierające twardych tłuszczów. Z kolei np. piernik pomidorowy jest ciastem wegańskim, bogatym w wartościowe składniki odżywcze, takie jak np. likopen z pomidorów. Latem, aby lepiej nawadniać organizm dobrym rozwiązaniem są również kompoty z jabłek, gruszek, śliwek czy wiśni. Jesienią natomiast w ramach słodkiej przekąski warto sięgnąć po domowej roboty konfitury i dżemy. Można też w ramach deserów robić własne galaretki owocowe czy wegańskie budynie - mówi ekspert kampanii „Słodka równowaga”.

Zdrowa dieta, w szczególności w jesieni życia powinna sprawiać nam przyjemność. Dlatego wykorzystujmy owoce i warzywa także w naszych słodkich wypiekach - ciasto marchewkowe, czy szpinakowy tort to zdrowe sposoby na pyszny deser.

Ponadto w codziennej diecie seniora pamiętajmy o:
• Seniorzy słabiej odczuwają pragnienie, dlatego powinni pić małe porcje płynów przez cały dzień: woda mineralna niegazowana, woda zwykła z cytryną, woda z łyżką niepasteryzowanego octu winnego, koktajle warzywno-owocowe, soki, herbatki owocowe – w sumie min. 2 litry płynów dla kobiet i 2,5 litra dla mężczyzn, gdy nie ma upałów.
• Bardzo ważna jest aktywność fizyczna i umysłowa. Nordic walking, spacery, jazda na rowerze, tradycyjna gimnastyka i basen – to najlepsze sposoby na zachowanie witalności i sprawności fizycznej. Rozwiązywanie krzyżówek, gry w szachy czy spotkania ze znajomymi - już pół godziny tych aktywności wystarczy, aby utrzymać sprawność umysłową.
• Należy unikać smażenia potraw. Duszenie, gotowanie na parze, gotowanie w wodzie i pieczenie to techniki przygotowywania potraw, które powinny być stosowane przez seniorów.
• Zdrowe tłuszcze – najbardziej uniwersalny i niedrogi jest olej rzepakowy – może być stosowany do pieczenia, podgrzewania. Oliwa z oliwek najkorzystniejsza jest do surówek, podgrzewana traci cenne składniki (antyoksydanty). Inne oleje: lniany do zimnych zastosowań (przechowywany w lodówce, w małych butelkach, szczelnie zakręcony), olej rydzowy (z lnianki), w ramach różnorodności: olej z awokado, z pestek dyni. Osoby na specjalnych dietach, przy niedoborach enzymatycznych mogą mieć zalecany olej kokosowy i masło, ze względu na MCT (średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które łatwo się wchłaniają)
• Jedząc słodycze starajmy się zostawiać je na wyjątkowe okazje. Ciasto podczas niedzielnego obiadu czy deser dwa razy w tygodniu to optymalna ilość. Niech słodkości towarzyszą nam wtedy, kiedy celebrujemy wyjątkowe chwile!

Superfoods – nasi sprzymierzeńcy w zdrowym stylu życia
Dietetycy od jakiegoś czasu zachęcają wszystkich do sięgania po superfoods, dostarczające dużej ilości cennych składników. Dla wielu seniorów nazwa ta może brzmieć nieznajomo, ale warto się im dokładniej przyjrzeć. Są to produkty zaliczane do zdrowej żywności, z bardzo dużą ilością cennych składników. Są naturalne i nieprzetworzone. Najbardziej znane z nich to spirulina czy jagody goji, które zwykle są dość drogie. Dlatego warto sięgać po polskie super - produkty, takie jak: dynia, sok z rokitnika, dzika róża, natka pietruszki. Jedzmy żurawinę czy nasze polskie, czarne jagody, borówki (źródło cennych antyoksydantów). Sok z buraka czy kiszonki to także nasi sprzymierzeńcy, choć często o nich zapominamy. Ich ogromną zaletą jest to, że nawet niewielka spożyta ilość zapewnia nam wiele cennych składników odżywczych i witamin. To ważne, bo seniorzy często nie mają ochoty na obfite posiłki, a szczególnego znaczenia nabiera wartość odżywcza spożywanych produktów. Natomiast ci, którzy lubią osłodzić sobie życie mogą w sklepach poszukiwać produktów z dodatkiem superfoods, które nie tylko świetnie smakują, ale też są dla nas wartościowe. Owocowe smoothie (koktajle), owsianki z dodatkiem naturalnych, nieprzetworzonych produktów, takich jak orzechy, suszone owoce czy jagody są niezwykle cenne.

- Najważniejsze jest zachowanie równowagi, to dotyczy każdego etapu życia. Nie odpuszczajmy zdrowej diety, ale nie pozbawiajmy jej smaku. Na emeryturze możemy żyć nawet 40 lat, dlatego rozsądnie wybierajmy spożywane produkty. Nie odmawiajmy sobie słodkich przyjemności, ale z rozwagą dawkujmy je. Zdrowa dieta i rozsądek to sposób na zachowanie witalności w jesieni życia – podsumowuje Jadwiga Przybyłowska, ekspert kampanii „Słodka równowaga”.

Kampania „Słodka równowaga”
Celem kampanii jest edukacja w zakresie roli cukru w diecie człowieka oraz pokazanie, że produkty zawierające cukier mogą stanowić element zdrowej i zbilansowanej diety, połączonej z aktywnym trybem życia.
Więcej informacji na www.slodkarownowaga.pl

Katarzyna Szczypek-Moczulska ]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Zaparkowali auta w pobliżu placu budowy. Jak wrócili to nie mogli ich poznać https://iswinoujscie.pl//artykuly/69270/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69270/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69270/#komentarz Fri, 22 Jan 2021 18:07:37 GMT
Ktoś chętny na darmowy tuning samochodu? Bo jak tak to jest taka możliwość. Na parkingu przy ulicy Wyspiańskiego. Ale żarty na bok, bo właścicielom dwóch zniszczonych osobówek na pewno nie jest teraz do śmiechu. Pomimo usilnych próśb mieszkańców pobliskich bloków, budowa nadal nie jest odpowiednio zabezpieczona. Wskazują na to kolejne uszkodzenia na zaparkowanych w pobliżu samochodach. Mowa o zaprawie betonowej, która po raz kolejny wylądowała na karoseriach aut.

Zaparkowanie auta przed swoim blokiem w pobliżu trwającej budowy przy ulicy Wyspiańskiego może okazać się bardzo ryzykowne. Przekonali się o tym właściciele dwóch aut.
Zaparkowali auta w pobliżu placu budowy. Jak wrócili to nie mogli ich poznać [1]

W rozmowie z portalem iswinoujscie.pl nie ukrywają, że są wściekli, że muszą ponosić konsekwencje czyjeś nieodpowiedzialności. Nie pojechali w tej sprawie na policję, bo twierdzą, że policja ma ważniejsze sprawy, pojechali za to myjnię, aby zmyć z samochodów niemiłą pamiątkę z budowy.Zaparkowali auta w pobliżu placu budowy. Jak wrócili to nie mogli ich poznać [2]

Tym razem skończyło się na stratach materialnych, co jednak, gdy z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń z budowy spadnie coś znacznie gorszego i nie na samochód, a na człowieka?

Do tego incydentu doszło w piątek, 22 stycznia w godzinach porannych.
źródło: www.iswinoujscie.pl ]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Zrównoważony rozwój portu i miasta! https://iswinoujscie.pl//artykuly/69266/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69266/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69266/#komentarz Fri, 22 Jan 2021 16:42:41 GMT
Koncepcja zewnętrznego kompleksu portowego z głębokowodnym terminalem kontenerowym i terminalem uniwersalnym oraz funkcjonującym już gazoportem to nowa wizja zrównoważonego rozwoju Świnoujścia, zarówno w obszarze gospodarczym, turystycznym jak i uzdrowiskowym. Tym projektem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wpisuje się w obszar społecznie odpowiedzialnego biznesu.

Trudno ze sobą porównywać porty w Szanghaju, Singapurze, Busan, Hongkongu, Baltimore, Rotterdamie, Kopenhadze czy Sydney. Każdy z azjatyckich molochów kontenerowych przeładowuje więcej kontenerów niż wszystkie bałtyckie porty razem wzięte. Bez względu jednak na skalę i geograficzną specyfikę można zauważyć, że rozwój opierają na efekcie synergii i działaniach rozwojowych w wielu obszarach.

Wiele z tych portów tworzy wartość dodaną wykorzystując położenie i walory turystyczne. Port Ningbo, np. jest ważnym miejscem dla żeglugi śródlądowej – wykorzystuje lokalizację w delcie rzeki Jangcy. A swoje walory turystyczne wykorzystuje największy południowokoreański port Busan. Działający w zupełnie innej skali (ok. 3 mln TEU rocznie) turecki port Ambarli korzysta ze swojego potencjału handlowego i kulturowego, mając dostęp do Morza Marmara, Złotego Rogu czy Morza Czarnego. Z powodzeniem funkcje handlowe i turystyczne łączy ze sobą Amsterdam. Z kolei w rejonie Bałtyku warto przyjrzeć się Kopenhadze. Duńczycy bardzo umiejętnie wykorzystują na wielu płaszczyznach największy swój port i piękne miasto.

Port i miasto
Rozwój zrównoważony, który wielu współczesnych ekonomistów postrzega jako odpowiedzialną formę biznesu, czyli jednoczesny rozwój w wielu obszarach, a więc z uwzględnieniem aspektów gospodarczych, ekologicznych i społecznych, właśnie - można przyjąć jako wspólny mianownik rozwoju dla tak różnych i specyficznych portów o nieporównywalnej często skali działalności.

By zapewnić wielokierunkowy rozwój, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w swojej wizji przyszłości zmienił zupełnie postrzeganie miasta. To już nie jest miasto postrzegane przez pryzmat wewnętrznego portu masowego i bazy promowej, czy też gazoportu.

- Nasza wizja Świnoujścia to przemodelowanie portu wewnętrznego i zewnętrznego – wyjaśnia Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. - W zewnętrznym widzimy co najmniej trzy terminale: obecny LNG, kontenerowy i uniwersalny (na pirsie, na wschód od kontenerowego). Właśnie do portu uniwersalnego chcemy przenieść działalność obecnego portu wewnętrznego.

To pozwoli uwolnić uzdrowisko na lewym brzegu Świny od wszystkich uciążliwości związanych z portem wewnętrznym. Na tych terenach Zarząd Portów zamierza stworzyć zaplecze dla kontenerów, centra logistyczne, parki magazynowe, miejsca dla firm związanych z dystrybucją kontenerów, słowem: czysty, zielony port.

- Chcemy symbiozy z miastem, zrównoważonego rozwoju z korzyścią dla wszystkich – podkreśla Krzysztof Urbaś. -
To jest możliwe. Przykładem może być chociażby Gdynia, gdzie osiedla mieszkaniowe, nowe kamienice powstają w bezpośrednim sąsiedztwie portu, wokół terminala masowego. I chętnych do ich kupowania i zamieszkiwania nie brakuje.

Zrównoważony transport
W zakres zrównoważonego rozwoju wpisuje się również wykorzystanie wielu różnych sposobów transportu.

Rozwijana multimodalność korytarzy transportowych: drogi ekspresowe, połączenia kolejowe oraz transport wodny śródlądowy powodują odpowiednie rozłożenie możliwości obsługi zaplecza. Natomiast transport intermodalny umożliwia przewożenie ładunków w sposób minimalizujący wpływ na środowisko.

Te wszystkie cele będzie można osiągnąć poprzez realizowane właśnie inwestycje: budowę ostatnich odcinków drogi ekspresowej S3 łączącej Świnoujście z Czechami i dalej Europą Środkową, modernizację sieci kolejowej w obu portach oraz linii kolejowej CE-59 (Szczecin-Wrocław), czyli tzw. Nadodrzanki, pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m, przystosowanie nabrzeży portowych do nowych parametrów, i w dalszej perspektywie użeglownienie Odry na całej długości wraz z budową kanału łączącego z Dunajem.

Oferty można składać do 15 kwietnia br.
Trwa postępowanie mające na celu wyłonienie inwestora i późniejszego operatora głębokowodnego terminalu kontenerowego. Zainteresowani swoje oferty mogą składać do 15 kwietnia 2021 r.

Dokumenty do pobrania:
www.port.szczecin.pl/pl/oferta/glebokowodny-terminal-kontenerowy/procedura/

Monika Woźniak-Lewandowska
Specjalista ds. komunikacji i PR

]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Znajomy poprzez portal społecznościowy prosi o pieniądze? Uważaj, możesz paść ofiarą oszustwa na BLIK! https://iswinoujscie.pl//artykuly/69269/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69269/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69269/#komentarz Fri, 22 Jan 2021 14:27:12 GMT
Dostałeś wiadomość na portalu społecznościowym, że znajomy potrzebuje pilnie pożyczyć gotówkę? Uważaj, może się okazać, że za chwilę staniesz się ofiarą nowego oszustwa na tak zwany „BLIK".

Na czym polega oszustwo na „BLIK"?

Przestępcy opracowali nową metodę oszustwa na tak zwany „BLIK”, która polega na wyłudzeniu pieniędzy poprzez kod BLIK ofiary. Zazwyczaj przestępca po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą, na przykład, że stoi przy sklepowej kasie i zapomniał portfela. Następnie przestępca prosi swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłaci pieniądze z bankomatu. Nieświadoma ofiara zgadza się i przesyła kod BLIK. Niestety, pieniądze zamiast do znajomego w potrzebie trafiają wtedy w ręce oszusta.

Jak chronić się przed oszustwem na „BLIK"?


W przypadku zaistnienia opisywanych sytuacji lub gdy mamy wątpliwości co do prawdomówności osoby proszącej o kod BLIK, pod żadnym pozorem nie należy udostępniać kodu, tylko upewnić się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Najlepiej weryfikować wiarygodność prośby telefonując do potrzebującego znajomego.

sierż. Kamil Zwierzchowski
Komenda Miejska Policji w Świnoujściu

]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Dzień Babci i Dzień Dziadka https://iswinoujscie.pl//artykuly/69268/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69268/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69268/#komentarz Fri, 22 Jan 2021 14:26:42 GMT
„Upływa szybko życie, jak potok płynie czas" - to słowa piosenki sprzed lat. W dniach 21 i 22 stycznia wielu z nas będzie składać życzenia ukochanym babciom i dziadkom. Czego im życzyć w tym dniu, aby na co dzień byli bezpieczni?

W bieżącym roku mamy do czynienia ze szczególnym zdarzeniem obejmującym swoją skalą cały świat. Oczywiście mówimy tu o pandemii, która jest często okazją dla oszustów i naciągaczy wykorzystujących łatwowierność i obniżoną czujność starszych i samotnych osób.

Rozmawiając z dziadkami, zwróć uwagę na kilka podstawowych zasad, aby uchronić ich przed przestępcami:

- przy wypłacie większej gotówki z bankomatu lub dokonywaniu transakcji bankowej w drodze do domu powinna towarzyszyć im zaufana osoba;
- należy chronić wszelkie loginy, hasła dostępowe i numery PIN;
- nie otwierać wiadomości e-mail z nieznanych źródeł;
- kategorycznie nie należy przekazywać pieniędzy osobom nieznajomym, nawet jeśli deklarują, że przysłali je członkowie naszej rodziny lub są osobami zaufania publicznego (np. policjantem, prokuratorem);
- nie podawać danych osobowych własnych i członków swojej rodziny nieznajomym osobom;
- będąc w parku, na cmentarzu lub w sklepie nie wolno zostawiać bez nadzoru torebki lub siatki, w których są pieniądze i dokumenty;
- przebywając w szpitalu, wartościowe rzeczy warto złożyć do depozytu;
- nie należy przechowywać w domu dużej ilości gotówki;
- nie otwierać drzwi i nie wpuszczać do mieszkania osób nieznajomych;
- warto utrzymywać więzi z sąsiadami. Mogą oni służyć pomocą, gdy będzie potrzebna.

Dlatego WNUCZKU pamiętaj!

Jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać swoim ukochanym dziadkom, będą częste kontakty, poświęcony im czas i wspólne rozmowy o bezpieczeństwie.

Wydział Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji
]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie - najbliższe wydarzenia online https://iswinoujscie.pl//artykuly/69250/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69250/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69250/#komentarz Fri, 22 Jan 2021 10:47:58 GMT
Szczeciński Salon Poezji z Adamem Opatowiczem, specjalny program dla dzieci i dorosłych z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz Zamkowy Wieczór Książęcy upamiętniający 150 rocznicę urodzin Leona Jessela, to wirtualne propozycje Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na najbliższy tydzień. Materiały będzie można znaleźć na stronie zamek.szczecin.pl i zamkowym kanale (www.youtube.com/user/zkpszczecin).

Łągiewki w akcji, czyli program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka to propozycja teatralna przygotowana przez znanych szczecińskich aktorów Wiesława Łągiewkę i Martę Łągiewkę. Specjalny program familijny dla dzieci i dorosłych przeniesie widzów do krainy poezji, śpiewu i dobrej zabawy. Wydarzenie będzie dostępne na zamkowych kanałach w czwartek i piątek, 21 stycznia od godziny 8:00 do 22 stycznia do godz. 22:00.

Wojciech Kral i Andrzej Wątorski w pierwszej tegorocznej odsłonie Zamkowego Wieczoru Książęcego przy Muzyce, w programie „Szczecińskie stronice dziejów muzyki operetkowej" przybliżą sylwetkę Leona Jessela. To najbardziej znany kompozytor operetek, który urodził się w Szczecinie. Właśnie mija 150 rocznica urodzin twórcy.

Prowadzący opowiedzą o muzycznym życiu Szczecina z przełomu stuleci. Przybliżą również muzyczne trendy panujące wówczas w Europie. Gościem wieczoru będzie Agnieszka Roguska, która wykona słynną miniaturę fortepianową Leona Jessela - „Parada drewnianych żołnierzyków". Powstały w 1911 roku utwór jest dzisiaj popularnym motywem wykorzystywanym w różnych opracowaniach czy ścieżkach dźwiękowych. Premiera Zamkowego Wieczoru Książęcego przy Muzyce w niedzielę 24 stycznia o godz. 16:00.

Tylko do 24 stycznia można podziwiać zamkowe iluminacje świąteczne. Wszyscy, którzy jeszcze nie widzieli unikatowej dekoracji, powinni się pośpieszyć. Na elewacjach Zamku mienią się jeszcze świetlne płatki śniegu, na Wieży Dzwonów Mikołaj z zaprzęgiem reniferów rusza już w kurs powrotny w swoje strony. To ostatnie momenty na sfotografowanie się z iluminacjami 3D - reniferem i wielką świąteczną bombką czy blisko 12 - metrową choinką. Już wkrótce magiczna atmosfera będzie ustępować z zamkowych dziedzińców

Do końca stycznia można także oglądać wystawę online Jan Bociąga. Kolor i Geometria. Prace świnoujskiego artysty malarza prezentowane były w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie od września ubiegłego roku. Wystawa zorganizowana została z okazji 60-lecia pracy twórczej malarza. Na wystawę składało się 49 prac powstałych od lat 70. XX wieku do 2019 roku. Niestety sytuacja epidemiczna nie pozwoliła dokończyć prezentacji ekspozycji w zamkowych przestrzeniach. Obecnie w wirtualnej galerii na stronie zamek.szczecin.pl prezentujemy wybrane obrazy J. Bociągi.

Maria Witkowska
Specjalista. ds. Promocji i Marketingu
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
100 Marathon Club Poland https://iswinoujscie.pl//artykuly/69263/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69263/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69263/#komentarz Fri, 22 Jan 2021 10:47:26 GMT
Bieganie maratonów i ultramaratonów zarówno w naszym kraju jak i na świecie jest bardzo popularne. W 2016 roku uchwałą Polskiego Stowarzyszenia Biegów powstał Polski Klub 100 Maratonów zrzeszający biegaczy, którzy pokonali przynajmniej sto maratonów. Tegoroczny ranking obejmuje 194 biegaczy, w tym 12 kobiet. Istnieje także lista ogólnoświatowa, ale aby się na niej pojawić, należy ukończyć minimum trzysta maratonów.

Od marca 2017 roku niekwestionowanym liderem rankingu 100 MCP jest Ryszard Kałaczyński z Witunii (749 maratonów, w tym 40 ultra), który dał się poznać większości biegaczy 5 lat temu, gdy z sukcesem zrealizował swój projekt „366 maratonów w ciągu jednego roku”. Nie dziwi więc fakt, że kontynuując nawet w mniej intensywny sposób swoją pasję biegania maratonów, stał się „Królem” zestawienia 100MCP. Ten rekordowy wyczyn został także wpisany do Księgi Guinessa.
100 Marathon Club Poland [1]

W rankingowej statystyce znaleźli się również świnoujscy sportowcy: Aleksander Borkowski (36 pozycja) z 225 maratonami (w tym 12 ultra), Robert Derda (109 pozycja) z ukończonymi 131 maratonami (w tym 41 ultra), Piotr Andrzejewski (161 pozycja) ze 113 maratonami (w tym 5 ultra) oraz międzyzdrojanin – Wojciech Mickiewicz (130 miejsce) z ukończonymi 123 maratonami (w tym 2 ultra).100 Marathon Club Poland [2]

Na podkreślenie zasługują osiągnięte przez ostatnie dwie dekady wyniki naszych biegaczy, którzy wielokrotnie stawali na podium i wszyscy legitymują się „maratońskimi życiówkami” poniżej bariery 3 godzin, co jest marzeniem każdego biegacza amatora.100 Marathon Club Poland [3]

0. Na rankingowej liście każdy z biegających może znaleźć się automatycznie, po uprzednim formalnym osobistym zgłoszeniu takiej chęci oraz po udokumentowaniu pokonania wymaganej liczby maratonów, spełniających ogólne kryteria 100MCP m.in., sprawdzenia wyniku przez komisję weryfikacyjną Klubu. Istotnym warunkiem, jest zaliczanie do tej Statystyki wyłącznie biegów organizowanych jako zawody (atest trasy), natomiast wszelkie indywidualne, aplikacyjne, czy treningowe pokonywanie „królewskiego dystansu” nie jest brane pod uwagę.100 Marathon Club Poland [4]

Obok prowadzenia wiarygodnej statystyki dokonań polskich biegaczy, 100MCP stawia sobie za cel szeroko rozumianą integrację środowiska biegaczy maratońskich, w tym na linii biegacze, a organizatorzy imprez biegowych, czy biegacze w Polsce, a biegacze w innych krajach. Sieć klubów o charakterze „100 Marathon Club” od wielu lat działa już w wielu krajach świata i z częścią z nich polski Klub nawiązał już owocną współpracę.100 Marathon Club Poland [5]

Organizator ]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Usługa „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” podczas kampanii PIT https://iswinoujscie.pl//artykuly/69242/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69242/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69242/#komentarz Fri, 22 Jan 2021 08:41:51 GMT
15 lutego KAS przygotuje i udostępni w usłudze Twój e-PIT zeznania podatkowe większości podatników. W urzędach skarbowych pojawiają się już jednak pierwsi podatnicy, którzy chcą skonsultować swoje tegoroczne rozliczenia. W związku z działaniem usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym" przypominamy, że nie trzeba umawiać wizyty w urzędzie, aby zostawić dokument w urnie (bez potwierdzenia odbioru) lub otrzymać potwierdzenie na swojej kopii w punkcie podawczym. Jeżeli natomiast chcesz uzyskać informację na temat ulg z których planujesz skorzystać - umów wizytę na podatki.gov.pl

Od kilku lat dla większości podatników rozliczenie PIT to czynność, którą załatwiają elektronicznie, bez wychodzenia z domu. Około 85 proc. zeznań jest składanych przez internet, bez wizyty podatnika w urzędzie. 15 lutego KAS udostępnia w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT większości podatników do akceptacji. Ponadto, podatnicy nadal mogą samodzielnie wypełnić swoje zeznanie przy użyciu systemu e-Deklaracje. Pozostaje jednak grupa podatników, która wybiera osobistą wizytę w urzędzie skarbowym np. po to by uzyskać więcej informacji nt. ulg z których chce skorzystać.

Usługa „Umów wizytę w urzędzie skarbowym" i nowy model obsługi podatników zostały wprowadzone w urzędach skarbowych w ubiegłym roku. Dzięki nim chcemy zapewnić naszym klientom nie tylko większy komfort załatwiania spraw w urzędach, ale też podnieść bezpieczeństwo nas wszystkich: podatników i urzędników. Umówienie wizyty pozwala szybko i komfortowo załatwić sprawy w urzędzie skarbowym. Bez kolejek i z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Nie potrzebujesz umawiać wizyty w urzędzie, aby zostawić dokument
w urnie (bez potwierdzenia odbioru) lub otrzymać potwierdzenie na swojej kopii w punkcie podawczym.

Jeżeli chcesz uzyskać informację na temat ulg z których planujesz skorzystać - umów wizytę na naszej stronie internetowej lub na stronie podatki.gov.pl
1. wybierz właściwy urząd i sprawę, którą chcesz załatwić;
2. wybierz datę i godzinę wizyty;
3. podaj swoje dane;
4. potwierdzenie terminu wizyty otrzymasz na podany adres e-mail;
5. w umówionym terminie przyjdź do urzędu. Konkretne stanowisko/pokój jest wskazane w potwierdzeniu wizyty.
Zobacz jak to zrobić youtu.be/icMJ6sbmV9Q

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie

]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Gotuj ze smakiem i tradycją. Zostań „Poszukiwaczem smaków” https://iswinoujscie.pl//artykuly/69257/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69257/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69257/#komentarz Fri, 22 Jan 2021 08:41:15 GMT
Lubisz gotować, a na dodatek robisz to według przepisów obecnych w Twojej rodzinie od pokoleń? Jeśli tak to konkurs „Poszukiwacze smaków” jest właśnie dla Ciebie. Przygotuj przepis oraz zdjęcie potrawy i weź udział w kulinarnej przygodzie zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Rodzinne pamiątki, dokumenty, fotografie lub rozmowy – wszystkie chwyty dozwolone dla młodych poszukiwaczy, którzy będą chcieli dotrzeć do tradycyjnych przepisów, znanych w ich rodzinie od co najmniej dwóch pokoleń.

Opis danego produktu, przepis, jego charakterystyczne cechy uczniowie przedstawiają na pisemnych zgłoszeniach. Jednym z punktowanych elementów konkursu jest przedstawienie na współczesnym zdjęciu walorów estetycznych produktów i potraw. Ten punkt zachęca do wspólnego gotowania z rodzicami, dziadkami i podpytywania o rodzinne tradycje kulinarne. Jeden uczestnik może przesłać do konkursu tylko jedno zgłoszenie.

Zgłoszenia do VIII edycji konkursu można przesyłać do 29 marca 2021 r. na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin, z dopiskiem: Wydział Rolnictwa i Rybactwa, Konkurs „Poszukiwacze Smaków”. O przyjęciu zgłoszenia decyduje data stempla pocztowego. Dodatkowe informacje dostępne są pod numerem telefonu: (91) 44 10 233 lub poprzez e-mail: pmakatun@wzp.pl. Laureatami zostanie maksymalnie sześciu uczniów na dwóch poziomach: szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Laureaci i wyróżnieni uczestnicy otrzymają nagrody rzeczowe. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca kwietnia 2021r.

Główne cele konkursu to zainteresowanie młodych ludzi tematyką produktów i potraw tradycyjnych, zachęcenie do wspólnego, rodzinnego przygotowywania smacznych dań oraz odkrywania kulinarnego dziedzictwa Pomorza Zachodniego. „Poszukiwacze Smaków” to także szansa na odnalezienie kolejnych niezwykłych kulinariów z terenu województwa zachodniopomorskiego. Nasz region ma obecnie 56 produktów tradycyjnych na liście prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi.

Organizatorem „Poszukiwaczy smaków” jest Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego WZ: www.wrir.wzp.pl/ .

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Spis nietoperzy w Puszczy Bukowej https://iswinoujscie.pl//artykuly/69259/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69259/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69259/#komentarz Fri, 22 Jan 2021 08:41:03 GMT
W ramach Dekady Spisu Nietoperzy przedstawiciele Nadleśnictwa Gryfino (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) wraz z członkami Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chiropterologicznego „Mopek" oraz Szczecińskiego Stowarzyszenia Przygodowego „Za Horyzont" liczyli 16-17 stycznia 2021 roku nietoperze hibernujące w wybranych zimowiskach Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcze Szczecińskie".

Hibernacja, to stan w którym nietoperze spędzają zimę, polegający na znacznemu spowolnieniu wszelkich procesów życiowych i obniżeniu temperatury ciała do temperatury otoczenia.

- W obiektach starej „Prochowni" położonej w Puszczy Bukowej na terenie Nadleśnictwa Gryfino stwierdzono występowanie przedstawicieli czterech gatunków (mopek zachodni, gacek brunatny, mroczek późny i nocek Natterera). Natomiast w powojskowych obiektach nazywanych zwyczajowo "Silosami" odnotowano nietoperze należące do pięciu gatunków (mopek zachodni, mroczek późny, nocek Natterera, nocek rudy i karlik malutki). Wszystkie gatunki nietoperzy występujące w Polsce objęte są ochroną prawną. Cieszy zatem tak liczna ich obecność w puszczy - mówi Marcin Dziubak z Nadleśnictwa Gryfino.

Nietoperze są jedynymi ssakami zdolnymi do aktywnego lotu. Ich skrzydła składają się z wydłużonych palców przedniej kończyny, przedramienia, ramienia oraz błony lotnej. Zdolność zwisania zawdzięczają specjalnym połączeniom blokowym między kośćmi, więzadłami i pazurami. Dzięki tej budowie pozycja zwisu nie wymaga żadnego wysiłku mięśni, a co za tym idzie nie powoduje utraty energii. Większość nietoperzy posiada wydatne uszy z wystającym płatem skórnym tzw. koziołkiem, ponieważ słuch jest ich podstawowym zmysłem przy orientacji w przestrzeni i zdobywaniu pokarmu. Wykorzystują w tym celu echolokację, polegającą na wysyłaniu przez nie ultradźwięków, które odbite od przeszkód czy zdobyczy wracają jako echo do ucha, informując o świecie zewnętrznym. Podstawowym pokarmem naszych krajowych nietoperzy są owady, na które polują w nocy. Większość nietoperzy ma bardzo małe oczy, albowiem organy te u gatunków posługujących się echolokacją ulegają uwstecznieniu. Doskonałe oczy mają tylko nietoperze nie mające dobrze rozwiniętej zdolności echolokacji (np.rudawkowate). Nietoperze są małymi zwierzętami, masa ich mieści się w granicach 1,7 g (ryjkonos malutki Craseonycteris thonglongyai) do 1,6 kg (rudawka olbrzymia Pteropusgiganteus). Rozpiętość skrzydeł tych największych dochodzi do 170 cm. Natomiast masa większości krajowych gatunków mieści się w granicach od 5 do 10 g, a rozpiętość skrzydeł od 20 do 40 cm.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie
]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Restauratorzy tracą nadzieję - ich płynność finansowa prawie nie istnieje https://iswinoujscie.pl//artykuly/69245/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69245/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69245/#komentarz Fri, 22 Jan 2021 08:39:06 GMT
Do końca stycznia w Polsce została przedłużona tzw. Narodowa Kwarantanna. Tej decyzji obawiało się wielu przedsiębiorców, jednak największy cios odczuła branża gastronomiczna. Jeżeli obowiązujące ograniczenia działalności w sektorze HoReCa zostaną utrzymane w kolejnych miesiącach, co piąta firma (20,8 proc.) szacuje, że nie przetrwa na rynku dłużej niż około miesiąca.1 Branża gastronomiczna nie będzie dobrze wspominać ubiegłego roku. W listopadzie i grudniu odnotowano najwyższe wskaźniki (odpowiednio 54,9 proc. i 43,2 proc.) obaw o wpływ negatywnych skutków pandemii zagrażających stabilności firm od czasu pierwszej fali.2 Na niepewność wśród przedsiębiorców wpłynęło przede wszystkim przedłużające się od 24 października zamknięcie restauracji, barów i kawiarni. Wprowadzony wtedy z dnia na dzień zakaz miał obowiązywać teoretycznie tylko dwa tygodnie, w rzeczywistości mijają już 3 miesiące. Obecnie 7,5 proc. (średnia krajowa: 3,7 proc.) spośród 68,3 tys. wciąż funkcjonujących firm gastronomicznych na rynku posiada poważne zadłużenie. Łączna wartość zobowiązań, wg danych BIK, na koniec września 2020 r. wynosiła 695,6 mln zł.3

– Szacujemy, iż w grudniu minionego roku suma długów przekroczyła już 700 mln zł, a liczba zadłużonych firm gastronomicznych jest bliska 10 proc. Co jednak najbardziej nas niepokoi to ponad połowa (57,1 proc.) przedsiębiorców z sektora HoReCa, którzy oceniają, że nie przetrwają na rynku dłużej niż 3 miesiące, jeśli obostrzenia się utrzymają. Co piąta firma (20,8 proc.) szacuje wytrzymałość zaledwie do około miesiąca.4 – wylicza Jan Enno Einfeld, dyrektor generalny Finiata Group.

Nowe obowiązki, podatki i koszty
Wchodząc w 2021 rok, większość Polaków patrzyła z nadzieją, że będzie to dla nich lepszy i spokojniejszy czas. Niestety dla przedsiębiorców nowy rok przygotował podwyżki podatków i kolejne opłaty. Wśród nich m.in. podatek cukrowy (obciążający producentów napojów słodzonych, ale także ich odbiorców), podniesiony koszt energii elektrycznej oraz opłata mocowa (firmy mają płacić 80 proc. całego jej wolumenu, czyli około 4,5 mld złotych rocznie – dla wielu przedsiębiorstw oznacza to nawet podwojenie kosztów prądu), a także wyższe daniny od nieruchomości czy wywozu śmieci. Dla właścicieli firm, którzy chcieli tylko przetrwać czas ograniczonej działalności, nowe podatki to kolejny krok do zakończenia działalności.

1 stycznia minął termin zakupu kasy online przez przedsiębiorców z branży gastronomicznej i restauracyjnej. Data była już jednokrotnie przekładana przez Ministerstwo Finansów z powodu pandemii, jednak resort nie zgodził się na dalsze odroczenie obowiązku. Jedynie dla przedsiębiorców, w szczególnie trudnej sytuacji umożliwiono wydłużenie terminu o konkretnie określony przez nich czas. Zgodę jednak na to musiał wyrazić pracownik urzędu skarbowego.

– W kilkunastu przypadkach przedsiębiorcom rzeczywiście udało się oddalić termin wdrożenia kas o kilka tygodni. – komentuje Jan Enno Einfeld, Finiata Group – Poznaliśmy jednak historie przedsiębiorców, którzy otwierając firmy 2-3 lata temu chcieli zainwestować w kasy online, jednak tych nie było jeszcze na rynku. Kupili więc zwykłe kasy, mimo że wiedzieli o nadchodzącym obowiązku wymiany. W międzyczasie przyszła pandemia, ich obroty spadły nawet o 70-80 proc., byli zmuszeni zwolnić pracowników, a restrykcje ograniczyły działalność do minimum. Próby odroczenia obowiązku wdrożenia kas online niestety kończyły się odmową urzędu skarbowego, ze względu na wytyczne naczelnika.

Nie sposób pominąć dodatkowego skutku ubocznego powszechnej wymiany kas, czyli gwałtownej nadprodukcji elektrośmieci. Kasy starego typu nie nadają się do odsprzedania, nawet jeśli mają zaledwie dwa lata, ponieważ program digitalizacji dotyczy wszystkich branż prowadzących sprzedaż. Co więcej przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu ulgi otrzymanej na zakup kasy fiskalnej, gdy zlikwiduje działalność w przeciągu 3 lat od momentu jej rozpoczęcia.

Nie liczy się konkurencja a przetrwanie
Od wprowadzenia wiosennego lockdownu minie niedługo rok, a dla branży gastronomicznej niezmiennie brakuje rozwiązań, które umożliwiłyby przetrwanie okresu postoju. Według danych GUS, od kwietnia do września 2020 r. z rynku zniknęło 2055 firm gastronomicznych, a ponad 4,3 tys. przedsiębiorców zawiesiło działalność.1 Decyzja o dalszym przedłużeniu obostrzeń spowoduje, że straty będą już dla wielu nie do odrobienia.

– Zdecydowana większość firm gastronomicznych jest w sytuacji, w której osiągany obroty nie pokrywają ani kosztów stałych, ani wynagrodzenia pracowników. Co czwarty restaurator obawia się pojawienia lub nasilenia problemów z cash flow. – mówi Jan Enno Einfeld – Największą stratą dla firm gastronomicznych jest utrata czasem wieloletnich i lojalnych pracowników. Szacuje się, że pandemia kosztowała już branżę ponad 130 tys. miejsc pracy.2 Pozostałym pracownikom zmniejszono z kolei wynagrodzenia.

Sytuacja panująca w branży gastronomicznej jest trudna dla wszystkich podmiotów, niezależnie od skali działania. Niedawno jeden z największych graczy na rynku, spółka AmRest, odnotowała spadek obrotów w III kwartale o 12,6 proc. r/r. Po trzech miesiącach funkcjonowania w zamknięciu przedsiębiorcy nie myślą już o rywalizowaniu z konkurencją, bo ta również boryka się z brakiem przychodów. Firmy walczą o przetrwanie każdego kolejnego dnia, aby nie dołączyć do grona ok. 7-8 tys. lokali gastronomicznych, które w zeszłym roku ogłosiły upadłość w wyniku pandemii.3

* * *
O Finiata
Finiata zapewnia finansowanie kapitału obrotowego freelancerom i MŚP za pomocą zautomatyzowanej technologii scoringowej. Dzięki błyskawicznie podejmowanym decyzjom szybko poprawia płynność finansową firm. Finiata to fintech stworzony przez doświadczonych przedsiębiorców i wspierany przez silnych inwestorów, m.in.: DN Capital, Enern, RedAlpine, Kulczyk Investments i Point Nine Capital. Firma jest laureatem Fintech & InsurTech Awards w kategorii Best Lending Solution 2018. Więcej informacji: www.finiata.pl ]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Na strażaków zawsze można liczyć. Pomogli ratownikom medycznym https://iswinoujscie.pl//artykuly/69233/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69233/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69233/#komentarz Thu, 21 Jan 2021 21:03:23 GMT
W ostatnim czasie strażacy dwukrotnie pomogli ratownikom medycznym. Zespół medyczny potrzebował wsparcia strażaków przy zniesieniu pacjentów do karetki. Tak było przy ulicy Żeromskiego, gdzie konieczna okazała się pomoc przy zniesieniu pensjonariusza Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego "Fregata". Kolejna taka interwencja strażaków miała miejsce przy ulicy Konstytucji 3 Maja. Tam strażacy pomogli w przeniesieniu starszego mężczyzny do karetki.

Do zdarzenia przy ulicy Żeromskiego, doszło w piątek, 15 stycznia przed godziną 18:00. Do działań przystąpiły 2 zastępy strażaków.
Na strażaków zawsze można liczyć. Pomogli ratownikom medycznym [1]

Przy ulicy Konstytucji 3 Maja, strażacy pojawili się we wtorek, 19 stycznia przed godziną 11:00. Tam także interweniowały 2 zastępy strażaków.
źródło: www.iswinoujscie.pl ]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Pracownik miesiąca zasnął w pracy. Obudzili go strażacy https://iswinoujscie.pl//artykuly/69248/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69248/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69248/#komentarz Thu, 21 Jan 2021 20:49:18 GMT
Niektórzy to mają klawe życie. Drzemka w pracy i dzień jakoś zleci. Tę drzemkę jednak pracownik Żeglugi Świnoujskiej zapamięta na pewno na długo. Wszystko przez to, że została spektakularnie przerwana przez strażaków. Strażacy, żeby wybudzić śpiącego królewicza ze snu musieli użyć drabiny przy pomocy której dostali się do pomieszczenia w którym mężczyzna sobie smacznie spał.

- Strażacy zostali powiadomieni, że od jakiegoś czasu z mężczyzną nie ma kontaktu. Na miejsce zadysponowano 2 zastępy straży pożarnej - informuje oficer prasowy KM PSP w Świnoujściu, Marcin Kubas.

Interwencja miała miejsce w niedzielę , 17 stycznia przed godziną 8:00 na Bieliku I, który stoi przy Wybrzeżu Władysława IV.

źródło: www.iswinoujscie.pl ]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Sprzątanie, gotowanie, zakupy – co tak naprawdę robimy podczas pracy zdalnej? https://iswinoujscie.pl//artykuly/69251/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69251/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69251/#komentarz Thu, 21 Jan 2021 19:56:11 GMT
Praca zdalna to dla większości z nas duża oszczędność czasu oraz elastyczność godzinowa. Nie musimy wstawać tak wcześnie, nie stoimy w korkach, dojeżdżając do biura, mamy zdecydowanie więcej swobody. Ale czy podczas wykonywania obowiązków w domu zajmujemy się tylko pracą? Aż 82 proc. ankietowanych przyznaje, że zdarzyło im się wykonywać w domu inne czynności w czasie, który powinien być przeznaczony na pracę zawodową.

Zespół OLX Praca przy współpracy instytutem badawczym ARC Rynek i Opinia stworzył specjalny dodatek do raportu „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”, który z kolei został opublikowany pod koniec ubiegłego roku. Najnowsze opracowanie dotyczy perspektywy pracowników oraz osób poszukujących zatrudnienia. Tematyka związana jest z sytuacją na rynku pracy podczas pandemii, pracą zdalną oraz oceną podejmowanych decyzji przez pracodawców.

Obowiązki zawodowe podczas pracy zdalnej? Nie tylko!

W badaniu osoby pracujące zdalnie zapytano o to, czy zdarzało im się wykonywać inne, niezawodowe czynności podczas home office. Ponad 80 proc. osób odpowiedziało, że tak. Jakie dodatkowe zadania wykonujemy w trakcie pracy w domu? Aż 72 proc. zajmuje się sprzątaniem oraz praniem, podobnie jest z gotowaniem – czynności w kuchni podczas pracy wykonuje 69 proc. respondentów. Kolejne obowiązki, które znalazły się na liście chętnie wykonywanych podczas pracy zdalnej, to: zakupy (34 proc.), opieka nad dzieckiem/dziećmi (34 proc.) oraz nadzorowanie nauki zdalnej dzieci (25 proc.).

Jednocześnie podejmowanie dodatkowych czynności w trakcie wykonywania pracy wpływa na zacieranie się granic pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym – ponad połowa ankietowanych (53 proc.) pracujących zdalnie zgadza się z tą tezą. Pewną analogię do większej swobody podczas korzystania z pracy z domu możemy zaobserwować w samej organizacji firm. Wśród osób, które zarządzają pracą innych ludzi, aż 73 proc. nie korzysta z narzędzi do monitorowania czasu pracy pracowników wykonujących swoje obowiązki z domu.

Praca zdalna najważniejszym benefitem?

Pracownicy zauważają spopularyzowanie możliwości korzystania z trybu home office. Z refleksji nad różnymi aspektami pracy zdalnej wyłania się pogląd na temat jej przyszłości. Niemal 70 proc. ankietowanych (68 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że po uspokojeniu się obecnej sytuacji związanej z pandemią, praca zdalna zyska na znaczeniu i pracodawcy oraz pracownicy nadal będą z niej korzystali. Coraz częściej rekruterzy dopisują do swoich ogłoszeń wzmiankę o możliwości pracy poza biurem, która już teraz jest istotnym benefitem dla kandydatów.

Zdaniem ankietowanych najważniejszymi zaletami pracy z domu są elastyczne godziny pracy (55 proc.) oraz oszczędność czasu (54 proc.). Pracownicy mogą wówczas lepiej zaplanować dzień, a jednocześnie nie muszą codziennie podróżować na trasie dom–biuro. Świadomość, że skorzystanie z pracy zdalnej w większości przypadków zostało umożliwione przez sytuację związaną z koronawirusem, sprawiła, że aż 53 proc. pracowników uważa, że home office daje gwarancję mniejszego ryzyka zarażenia się chorobami. Kolejną zaletą jest możliwość pracy z dowolnego miejsca (53 proc.) oraz indywidualne tempo i metody pracy (49 proc.).

Wśród największych wad pracy zdalnej respondenci najczęściej wskazują ograniczony kontakt ze współpracownikami, alienację (44 proc.), rozpraszanie uwagi przez domowników (41 proc.) i trudności ze skupieniem (39 proc.), co może się wiązać także z chęcią pracowania w przyszłości w systemie hybrydowym. Ciekawostką jest jednak inny wynik – jedynie 13 proc. pracowników przedstawia jako wadę brak kontaktu z przełożonym.

Zainteresowani najczęściej chcieliby mieć wybór dotyczący miejsca wykonywania obowiązków zawodowych. Z przeprowadzonych badań wynika, że tylko 11 proc. respondentów chciałoby w przyszłości pracować wyłącznie zdalnie. Zdecydowana większość (60 proc.) opowiada się za pracą częściowo w biurze, a częściowo poza nim. Na wykonywanie obowiązków wyłącznie z biura liczy 29 proc. pracowników.

Niezależnie od nastrojów, wad oraz zalet, wyniki badania pokazują, że praca zdalna wzbudziła u pracowników duże zainteresowanie. W przyszłości pracodawcy oraz rekruterzy zapewne będą zwracać większą uwagę na możliwość zaoferowania wykonywania pracy w trybie home office. Niewykluczone, że największą popularność zyska system rotacyjny.

● Najnowszy, 30-stronicowy dodatek do raportu OLX Praca, który ukazuje perspektywę pracowników, jest dostępny TUTAJ.
● Pełny raport „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”, ukazujący perspektywę pracodawców, jest do pobrania pod tym linkiem: praca.olx.pl/rekruter/post/wizje-przyszlosci-rynku-pracy-w-nowym-raporcie-olx

OLX Praca
Praca to jedna z największych kategorii na OLX. W maju 2020 kategorię Praca odwiedziło ponad 2,3 mln użytkowników, wg danych PBI/Gemius. Użytkownicy OLX szukają pracy w 30 kategoriach, w których miesięcznie pojawia się nawet 100 tys. ogłoszeń. OLX Praca to wymarzone miejsce, by znaleźć pracownika... i pracę.

Paulina Rezmer
Senior PR Specialist OLX

]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Eko-radiowozy dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie https://iswinoujscie.pl//artykuly/69256/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69256/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69256/#komentarz Thu, 21 Jan 2021 19:55:40 GMT
Trzy nowe, nieoznakowane, elektryczne radiowozy zasiliły flotę aut Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Bezemisyjne pojazdy będą służyć funkcjonariuszom Oddziału Prewencji oraz w Wydziałach do Walki z Korupcją oraz Postępowań Administracyjnych KWP w Szczecinie. Zakup wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, przekazując środki z rezerwy celowej budżetu państwa.

- Dzięki nowym pojazdom Zachodniopomorska Policja będzie realizować swoje zadania jeszcze skuteczniej i z nastawieniem na troskę o środowisko. Samochody są nie tylko bardzo nowoczesne, ale także – ekologiczne. Nie emitują do atmosfery dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, w tym groźnych dla zdrowia pyłów zawieszonych, co sprawi, że mieszkańcy będą mogli oddychać lepszej jakości powietrzem – mówi Emilia Niemyt – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Koszt zakupu 3 radiowozów elektrycznych to 404 916 złotych, z czego 200000 zł to wsparcie WFOŚiGW w Szczecinie. Efektem ekologicznym będzie redukcja emisji CO2 o 1,858 tony rocznie.

- Cieszę się, że Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie przed kilkoma laty jako pierwsza jednostka Policji w Polsce stała się swoistym pionierem we wprowadzeniu do swojej floty pojazdów aut elektrycznych. Nasze doświadczenia pokazały innym, że to kierunek w który warto inwestować. Dzisiaj udowodniamy to przekazując policjantom kolejne tego typu radiowozy – powiedział szef Zachodniopomorskiej Policji nadinsp. Tomasz Trawiński.

Pierwsze w Polsce elektryczne radiowozy

Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie aktualnie dysponuje 9. dofinansowanymi przez Fundusz samochodami elektrycznymi, z czego 5 to pojazdy nieoznakowane, a 4 – oznakowane, pierwsze w Polsce w pełni elektryczne radiowozy, w tym jeden dostosowany do przewozu psów służbowych. Samochody są wykorzystywane w Szczecinie, Świnoujściu oraz Szczecinku.

Elektromobilność – ze wsparciem Funduszu

Dotychczas WFOŚiGW w Szczecinie wsparł finansowo zakup niemal 60 samochodów elektrycznych – między innymi dla Wojewody Zachodniopomorskiego, jednostek Gminy Miasta Szczecin (Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, Wydział Oświaty Urzędu Miasta, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Domy Pomocy Społecznej), Urzędu Morskiego w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie, Spółki Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Stargardzie, Straży Miejskich w Stargardzie i Kołobrzegu czy Uzdrowiska Świnoujście.

O dofinansowanie zakupu aut elektrycznych, ale także: hybrydowych, napędzanych gazem ziemnym lub wodorem mogą się również ubiegać mieszkańcy regionu, składając wniosek w ramach Programu Pożyczek dla Osób Fizycznych. Przy terminowej spłacie rat można starać się o umorzenie do 20% wartości pożyczki. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie wfos.szczecin.pl w zakładce Oferta dla osób fizycznych.

WFOŚiGW w Szczecinie / Zespól Prasowy KWP w Szczecinie

]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
„Dywan z kamieni” na plaży w Międzyzdrojach. Niektóre mogą mieć nawet 100 milionów lat! Zobacz film! https://iswinoujscie.pl//artykuly/69238/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69238/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69238/#komentarz Thu, 21 Jan 2021 18:11:22 GMT
Pojedyncze kamienie były tu zawsze. To jednak, jak w tych dniach wygląda plaża kurortu zadziwia, nawet starszych mieszkańców. Na spacerze od centrum w kierunku wschodnim kamieni jest coraz więcej. W okolicach bazy rybackiej zajmują nawet 2/3 jej szerokości. Spacerować nie jest łatwo!

Jeśli ktoś miał okazję być kiedyś na wybrzeżu we Włoszech czy Chorwacji, może mu się wydawać, że nagle tam powrócił. Mniejsze i większe kamienie szczelnie przykryły piasek plaży. W ten sposób natura przypomniała nam o geologicznych dziejach Bałtyku.
„Dywan z kamieni” na plaży w Międzyzdrojach. Niektóre mogą mieć nawet 100 milionów lat! Zobacz film! [1]

Jak stwierdzili naukowcy, kamienie docierają do naszego wybrzeża przyniesione zostały ze Szwecji i Finlandii przez lodowiec, który opuścił teren Polski już kilkanaście tysięcy lat temu. Plażowe kamienie należą do dwóch, głównych grup. Część z nich to pozostałości skał magmowych; kolorowe granity i porfiry. Są też, znacznie rzadsze-czarne bazalty.„Dywan z kamieni” na plaży w Międzyzdrojach. Niektóre mogą mieć nawet 100 milionów lat! Zobacz film! [2]

Do dziś zdarzają się wśród wyrzucanych na brzeg jasne wapienie. I tu-uwaga; na tych, osadowych skałach do dziś odnaleźć można skamieniałe pozostałości; muszle małży, krążki z łodyg liliowców, a także fragmenty prehistorycznej rafy koralowej. Zdarza się, że szczęściarze odnajdują na nich nawet fragmenty szkieletów prehistorycznych kalmarów albo zęby wymarłych gatunków rekina. Warto więc czasem pochylić nad kamienistym dywanem i przyjrzeć się z bliska wygładzonym przez morze fragmentom skał sprzed wieków.



Po jesiennych sztormach plaża w Międzyzdrojach powiększyła się i została zasypana dużą ilością kamieni. Co z nimi zrobić? Latem nie da się na takiej plaży leżeć. Miejsce to w sezonie letnim jest mocno przeludnione i jeżeli kamienie nie zostaną uprzątnie, to będzie bieda. Jest możliwość, że ten wspaniały naturalny budulec może posłużyć do budowy zjazdu technicznego na zejściu “A”. To właśnie tutaj kamieni jest najwięcej. Jest nadzieja dla burmistrza Międzyzdrojów, że nie będzie musiał sprzątać tego "podarunku" od przyrody.
źródło: www.iswinoujscie.pl ]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Niemożliwe stało się możliwe. Miasto wyrównuje świnoujską Dolinę Pięciu Stawów https://iswinoujscie.pl//artykuly/69244/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69244/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69244/#komentarz Thu, 21 Jan 2021 17:45:29 GMT
Myśleliście, że Dolina Pięciu Stawów to tylko w Zakopanem? Nic bardziej mylnego, my także mieliśmy swoją. Tu na miejscu, a dokładniej na tyłach ulicy Bohaterów Września. Parkowanie było prawdziwą zmorą kierowców. Przejazd tamtą drogą to nie był taki zwykły przejazd, przypominał raczej slalom - gigant między dziurami. Nadszedł jednak wielki dzień. Po wielu listach od naszych Czytelników i artykułach na łamach portalu iswinoujscie.pl niemożliwe stało się możliwe. Miasto zdecydowało się w końcu wyrównać teren parkingu wstydu w centrum miasta.

W czwartek, 21 stycznia od samego rana trwały tam prace. Teren został ogrodzony, na czas trwania prac wjazdu nie ma.

źródło: www.iswinoujscie.pl ]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Policyjny „Karzeł” doprowadził do skradzionego mienia https://iswinoujscie.pl//artykuly/69240/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69240/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69240/#komentarz Thu, 21 Jan 2021 17:45:02 GMT
Szczeciński przewodnik oraz jego czworonożny partner Karzeł, po raz kolejny pokazali, że świetny z nich duet. Psi węch doprowadził do skradzionych przewodów elektrycznych. W tej sprawie trwa postępowanie.

Policjant z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych podczas służby ze swoim czworonożnym pupilem, zostali skierowani na interwencję dotyczącą kradzieży przewodów elektrycznych z terenu budowy. Łączna suma skradzionych elementów wynosi około 4000 tys. złotych.

Pies „Karzeł” natychmiast podjął pracę węchową, która po kilkuset metrach doprowadziła funkcjonariuszy do miejsca, w którym leżały skradzione przedmioty.

Dzięki precyzyjnemu zmysłowi węchu, czworonóg kontynuował swoją pracę idąc dalej terenem, w wyniku czego ujawnił zakopane oraz pokryte śniegiem kolejne skradzione mienie.

Policyjny czworonożny funkcjonariusz po raz kolejny wzorowo wywiązał się ze swoich zadań.

ZKS KMP
]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Ratownicy medyczni pomogli kobiecie https://iswinoujscie.pl//artykuly/69246/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69246/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69246/#komentarz Thu, 21 Jan 2021 17:44:52 GMT
Wezwanie dotyczyło starszej kobiety, która zasłabła. Zostali wezwani ratownicy medyczni.

Interwencja zespołu ratownictwa medycznego miała miejsce 8 stycznia po godzinie 13.00 przy ulicy Niedziałkowskiego. W jednym z mieszkań zasłabła starsza kobieta.

- Zgłoszenie dotyczyło starszej kobiety, która źle się poczuła. Interwencja miała miejsce w prywatnym mieszkaniu - poinformowała Paulina Targaszewska rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie.

źródło: www.iswinoujscie.pl ]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)
Pożegnaliśmy człowieka renesansu - malarza, rzeźbiarza, gawędziarza https://iswinoujscie.pl//artykuly/69239/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69239/ https://iswinoujscie.pl//artykuly/69239/#komentarz Thu, 21 Jan 2021 14:10:19 GMT
Wczoraj 20 stycznia 2021 roku pożegnaliśmy wspaniałego przyjaciela zwierząt Piotra Barańskiego. Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw Wniebowzięcia NMP w Warnowie. Po Mszy Świętej pochowanie odbyło się na cmentarzu w Ładzinie. Piotr urodził się 22 czerwca 1963 roku. Zmarł 15 stycznia 2021 roku w szpitalu w Świnoujściu. Miał 57 lat. Pomimo pandemii na pogrzeb przyszło wielu mieszkańców i znakomitych przedstawicieli różnych instytucji. Mowy pożegnalne nad grobem Piotra Barańskiego wygłosiło kilka osób. Pani burmistrz gminy Wolin Ewa Grzybowska, oraz zastępca dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego Marek Dylawerski, którego wypowiedź przytaczamy w całości:

Przepełniona smutkiem rodzino i wszyscy tutaj tak licznie zaproszeni przez Piotra, na jego ostatnią ziemską drogę.
Pożegnaliśmy człowieka renesansu  - malarza, rzeźbiarza, gawędziarza [1]

Gdy ćwierć wieku temu pierwszy raz spotkałem Piotra nic nie wróżyło, że dane nam będzie wspólnie pracować przez 18 lat i to tutaj na wyspie.
Już wtedy uderzało jego pozytywne zaangażowanie w sprawy dla wielu odległe, sprawy tych małych co wokół nas, uderzało oddanie pasji – przyrodzie, zarażanie entuzjazmem a nawet odrobiną szaleństwa.
Gdy z wyboru i pasji staje się jednym z pracowników WPN odkrywa przed nami swoje kolejne talenty z zatrzymywaniem piękna przyrody w preparatach, obrazach, dioramach czy długich gadulstwach najczęściej o pierwszej pasji - ptakach. Odkrywa też swój talent do uporu i to w wielu obliczach.
Pożegnaliśmy człowieka renesansu  - malarza, rzeźbiarza, gawędziarza [2]

Z czasem staje się przyrodniczym człowiekiem renesansu - malarzem, rzeźbiarzem, gawędziarzem zarażającym do współpracy i zrozumienia jego wyborów – często trudnych do prostej akceptacji i zrozumienia, zwłaszcza dla osób „spoza branży”.Pożegnaliśmy człowieka renesansu  - malarza, rzeźbiarza, gawędziarza [3]

Jego fascynacja i oddanie było tym bardziej wielkie im bardzie doświadczało go życie. Im mniej miał skrzydeł tym bardziej latał.
Niezapomniany będzie przez nas jego błysk w oczach i uśmiech spod wąsa gdy nawet na wózku zjawiał się w lesie, przy potrzebujących pomocy zwierzętach a zwłaszcza gdy tym ostatnim otwierał drzwi powrotu na wolność.

Tego będzie nam brakować. I z tego powodu, że tak za szybko jak nam się wydaje, nas zostawiasz możemy być dzisiaj niezadowoleni.
Ale to co nam dawałeś i zostawiłeś będzie, będziemy to pielęgnować zwłaszcza w sobie – będziemy pamiętać. Będzie nam lżej, gdy przy kolejnym „beznadziejnym przypadku rannego ptaka” Twoje spojrzenia przyda nam sił do walki i jego jego zdrowie – bo kto jak nie Ty kazał nam wsłuchiwać się w potrzeby tych co nie proszą o potrzebują.
Pożegnaliśmy człowieka renesansu  - malarza, rzeźbiarza, gawędziarza [4]

I choć teraz gdzieś tam na podwórku u Pana Boga wespół ze Św.Franciszkiem przyjmujesz nieszczęśnika ze zwichniętym skrzydłem, wyrwanymi lotkami, przemokniętym niebiańskim deszczem by dać mu radość powrotu w przestworza , to wiedz że tu na wyspie, na zawsze dzięki Tobie zostało to coś, co tak trafnie ujął Twój przyjaciel, Św.Franciszek:
„Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję – służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebowali”
Dziękujemy za te lata razem, za radości, smutki, kłótnie i dyskusje.
Do zobaczenia Piotrze
Darz Bór.

W mowie pożegnalnej powiedział Marek Dylawerski.Pożegnaliśmy człowieka renesansu  - malarza, rzeźbiarza, gawędziarza [5]

Wdowa Bożena Barańska po pogrzebie oświadczyła że zwierzęta nie pozostaną bez opieki i podejmie trud męża. Będzie kontynuacja rodzinnej firmy, Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Będzie też wystawa fotograficzna, którą mąż zapoczątkował.

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.iswinoujscie.pl ]]>
kontakt@iswinoujscie.pl (iswinoujscie.pl)