iswinoujscie.pl • Sobota [05.05.2007, 16:15:23] • Świnoujście

Spacerowicze z kijkami

Spacerowicze z kijkami

fot. Artur Kubasik

Coraz większym entuzjazmem na wyspach cieszy się Nordic Walking – aktywność ruchowa, która przywędrowała z Finlandii.

Nordic Walking polega na maszerowaniu i jednoczesnym odpychaniu się od podłoża specjalnie zaprojektowanymi kijkami. Nordic Walkerzy upodobali sobie do maszerowania szczególnie świnoujska plażę. Ma ona wiele zalet, największą z nich jest płaskie i równe podłoże, na którym wygodnie się maszeruje. W błędzie jest ten, który uważa, że Nordic Walking to zwyczajne chodzenie. Przy prawidłowym maszerowaniu i wykorzystaniu kijków organizm nordic walkera wzmacnia organizm znaczniej niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. W szczególności rozwija siłę i wytrzymałość ramion, spala się więcej kalorii niż przy chodzeniu lub bieganiu, zwiększa się stabilność, jest mniejszy nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy.

Nordic Walking może uprawiać praktycznie każdy człowiek, bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Można uprawiać go zarówno nad morzem, w lesie, parku czy górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie Nordic Walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije.

Zaczynamy Trening Nordic Walking powinno się rozpocząć od marszu z kijkami luźno zwisającymi u wyprostowanych wzdłuż tułowia kończyn górnych, szukając odpowiedniego rytmu marszu. Po odnalezieniu tego rytmu, należy połączyć krok z odepchnięciem się kijkiem w tył za pomocą przeciwnej kończyny górnej. Opierając się na paskach rękojeści kijka, palce ręki rozluźniają uchwyt rękojeści a górna część tułowia poprzez rotacje w przeciwnym kierunku przyłącza się do wyprostu kończyny górnej (jej odmachu w tył).

Nigdy nie wysuwamy do przodu dolnej części kijka. Podczas gdy przednia kończyna górna jest lekko zgięta a dolna część kijka jest mniej więcej na tym samym poziomie, co przeciwna (wykroczna) kończyna dolna, kijek wbijamy w podłoże ukośnie pod kątem 60 stopni tak, aby znajdował się on na tym podłożu na wysokości pięty nogi wykrocznej.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/985/